Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın müxbir üzvü Əli Nuriyevə AMEA-nın Fəxri fərmanı, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Ədalət Axundova isə AMEA-nın Fizika-   Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Fəxri fərmanı təqdim olunub.
Tədbirdə müzakirə olunan birinci məsələ Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin “Sufi fenomenologiya - yeni fəlsəfi yanaşma və gələcəyə baxış” mövzusunda elmi məruzəsi haqqında olub.
K.Bünyadzadə məruzəsində qeyd edib ki, istər antik dövrdə, istərsə də orta əsrlərdə Şərq həmişə Qərb üçün ideya mənbəyi rolunu oynamışdır. Vurğulayıb ki, orta əsrlərdə baş vermiş və sonralar Qərbdə elm və düşüncədə böyük inkişafa səbəb olmuş İntibahın da başlıca səbəblərindən biri Şərq, xüsusilə İslam hikməti olmuşdur. İslam Şərqinin əhəmiyyətli bir hissəsi olaraq Azərbaycan İslam düşüncə tarixində hər zaman vacib yer tutmuş və onun zənginləşməsində müstəsna rola malik olmuşdur.
Məruzədə qaldırılan məsələlərin müasir düşüncə tarixi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirən alim çıxışında başlıca məqsədin Şərq və Qərb təfəkkürləri arasında vahid bir sintez yaratmaqla həqiqətin bütöv şəkildə, parçalanmadan təqdim edilməsindən ibarət olduğunu nəzərə çatdırıb. Natiq qeyd edib ki, bu yeni fəlsəfi konsepsiya dərin mental və mənəvi böhranda olan müasir insanın düşüncə üfüqlərini genişləndirir və ona yeni bir nəfəs verir.
Məruzədə, həmçinin dövrün tələbləri və elmin yeni nailiyyətləri nəzərə alınıb, müəllif öz ideyalarını və prinsiplərini elmi nəzəriyyə və fərziyyələrlə əlaqələndirib, xüsusilə kvant fizikası ilə paralellər qurub.
Qeyd olunan konsepsiya Azərbaycan, hətta cəsarətlə təsdiq etmək olar ki, Şərq düşüncə tarixində qadın filosof tərəfindən yazılmış ilk fəlsəfi sistemdir. “Sufi fenomenologiya” həm Şərqdə, həm də bütün dünyada düşüncəyə, mədəniyyətə, incəsənət sahəsinə köklü və ciddi təsir göstərən, XX əsr Qərb fəlsəfəsinin əhəmiyyətli cərəyanlarından biri olan fenomenologiyanın kəsişmə nöqtəsinin üzərində qurulmuş və bütöv struktura malik olan fəlsəfi konsepsiyadır. Məruzə fəlsəfə tarixinin bu iki nəhəng məktəbinin sintezinin təqdimi olmaqla yanaşı, həm də insan, yaradılış, mən və cəmiyyət, şüur və ağıl haqqında yeni baxış bucağını ortaya qoyur.
Məruzədə, o cümlədən Sufi fenomenologiyanın iki diqqətəlayiq cəhəti ön plana çəkilib. Birincisi, o, Qərb fəlsəfi sistem nümunəsini ehtiva edir. Bu fakt ona tanınmış fəlsəfi sistemlər sırasında öz yerini tutmasına, eyni zamanda yeni perspektivlərin açılmasına imkan verir. İkincisi isə tədqiqatın məhz Sufizmin prinsipləri üzərində qurulması və onu ana xətt olaraq izləməsidir. Bununla o, dünya düşüncə tarixində İslam hikmətinin rolunu və əhəmiyyətini bir daha vurğulamış olur.
Müəllif qeyd edib ki, Sufi fenomenologiya insanmərkəzli fəlsəfədir və əsas məqsədi insan haqqında təsəvvürləri və insanın baxış bucağını genişləndirməkdir: “Bu məqsədlə burada həm Sufizmin, həm də fenomenologiyanın metodlarından istifadə edilir. Burada iki əhəmiyyətli xətt paralel gedir: rasional və irrasional bilik, elm və iman, maddi və mənəvi xüsusiyyətlər. Daha dəqiq desək, bu, hər ikisinin vəhdəti üzərindən çıxış edən bir fəlsəfədir. Məruzə müasir dövrün tələblərinə uyğun yeni düşüncə qatlarını açan, ruh və məntiq arasında sintez yaratmaqla onu maddi dünya çərçivəsindən yüksəyə qaldıra bilən, mənəvi və mental keyfiyyətlərin kamilləşməsinə yönələn fəlsəfi təlimdir”.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, professorlar İlham Məmmədzadə, Əbülhəsən Abbasov, fəlsəfə elmləri doktorları Rəfiqə Əzimova, Füzuli Qurbanov və başqaları çıxış edərək fikir və suallarını səsləndiriblər.
Sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Könül Bünyadzadənin bir neçə ay öncə işıq üzü görmüş ikicildlik “Sufi fenomenologiya” adlı monoqrafiyasını oxuduğunu və müstəqillik dövründə bu istiqamətdə yazılmış ilk fundamental tədqiqat əsəri olduğunu deyib, bu gün müzakirəyə çıxarılan mövzu ilə bağlı Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda bu müəssisənin alimlərilə ilkin diskussiyalar apardığını bildirib. Qeyd edib ki, həmçinin İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının iclasında alimin “Sufi fenomologiya: yeni fəlsəfi yanaşma və gələcəyə baxış” mövzusunda məruzəsi dinlənilib və geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra məruzə Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılıb.
Məruzənin olduqca aktual olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, burada bir tərəfdən Şərq və Qərb düşüncələrinin sintezi, qədim və müasir dövrlərin vacib ideyalarının yeni interpretasiyası, digər tərəfdən, fəlsəfə və elmin qarşılıqlı müqayisəsi yer alır. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son 100 ildə Azərbaycanda materialist fəlsəfə hakim olsa da, müəllif ideyasını dərindən mənimsəyərək onun uğrunda mübarizə aparır və ölkəmizin müasir müstəqilliyi dövründə yaranan birinci idealist fəlsəfi yanaşmanı ortaya qoyur. Qeyd edib ki, alim, eyni zamanda idealist fəlsəfə ilə materialist fəlsəfə arasında bir körpü də axtarır.
Çıxışlardan sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən məruzə qəbul edilib və müəyyən tapşırıqlar verilib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının, regional elmi mərkəzlərinin 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabat iclaslarına hazırlıq haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, elmimizin keyfiyyəti daha da yaxşılaşdırmaq üçün yarımillik hesabatların verilməsi zəruridir və hesabat iclasları AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul şəxslərinin iştirakı ilə baş tutacaq.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair yarımillik hesabat iclaslarının keçirilmə tarixləri və iştirak edəcək məsul şəxslər haqqında məlumatı təqdim edib.
Tədbirdə müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan işçilərə əmək məzuniyyətlərinin verilməsinin tənzimlənməsi haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bununla bağlı elmi müəssisə və təşkilatların direktorlarına müəyyən tapşırıqlarını verib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud isə elmi müəssisə və təşkilatlardakı əmək məzuniyyətləri ilə bağlı bir sıra statistik rəqəmləri təqdim edib.
Sonra AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli 13-15 may 2024-cü il tarixlərində keçirilmiş “Qafqazda seysmik təhlükə yenilənmələri və müasir mühəndislik təcrübələrinin təsirləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın yekunları haqqında məlumat verib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ “Süni intellekt və rəqəmsal inkişaf: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi haqqında olub. AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev konfransa hazırlıq barədə məlumat verib.
Ölkəmizdə süni intellekt texnologiyaları ilə əlaqədar aparılan tədqiqatların, onların nailiyyətlərinin öyrənilməsi və mümkün tətbiqləri sahəsində mövcud vəziyyəti müzakirə etmək və əldə olunmuş nəticələrin tanıdılması məqsədilə AMEA-nın təşkilatçılığı ilə 17-18 iyul 2024-cü il tarixlərində “Süni intellekt və rəqəmsal inkişaf: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransın keçirilməsi qərar alınıb və konfransın təşkili ilə əlaqədar komissiya yaradılıb.
İclasda o cümlədən Qərbi Azərbaycanın azərbaycanlı əhalisinin və Qarabağın qeyri-maddi mədəni irsinin - əlyazmalarının transliterasiya və tərcümə edilməsi, sistemləşdirilməsi, nəşri, tədqiqi və təbliği istiqamətində fəaliyyətin gücləndirilməsi məqsədilə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Qərbi Azərbaycan və Qarabağ əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.
Həmçinin AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Elmi-Metodik Şuranın tərkibində dəyişiklik edilməsi, eləcə də akademik Maqsud Əliyevin 100 illik, akademik Validə  Tutayuqun 110 illik yubileyi qeyd edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin liderliyində öz inkişafının ən yüksək dövrünü yaşadığını, AMEA-da dövlətimizin prioritet istiqamətlərinə uyğun tədqiqatların aparıldığını söyləyib, yeniləşən Akademiya uğrunda əməli tədbirlərin və islahatların bundan sonra da davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, директора научных учреждений и организаций НАНА и соответствующие лица.
Вначале члену-корреспонденту НАНА Али Нуриеву была вручена Почетная грамота НАНА, а доктору физико-математических наук, профессору Адаляту Ахундову – Почетная грамота Отделения физико-математических и технических наук НАНА.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о научном докладе заведующей отделом Института философии и социологии члена-корреспондента НАНА Кенуль Буньятзаде «Суфийская феноменология – новый философский подход и взгляд в будущее».
В своем докладе Кенуль Буньятзаде сообщила, что и в античный период, и в средние века Восток всегда играл для Запада роль источника идей. Ученый подчеркнула, что одной из основных причин произошедшего в средние века на Западе Ренессанса, который привел к развитию науки и мышления, была мудрость Востока, в особенности Ислама, а Азербайджан, будучи составной частью мусульманского Востока, всегда занимал важное место в истории исламской мысли и играл исключительную роль в ее обогащении.
Сказав, что затронутые в докладе вопросы имеют особое значение для истории современной мысли, Кенуль Буньятзаде добавила, что основной целью является создание единого синтеза между мышлением Востока и Запада и преподнесение истины в ее целостном виде. Оратор отметила, что данная философская концепция расширяет горизонты мышления современного человека, который находится в глубоком ментальном и духовном кризисе, и дает ему глоток свежего воздуха.
В докладе также говорилось о требованиях времени и новых достижениях науки, автор связала свои идеи и принципы с научными теориями и гипотезами, провела параллели с квантовой физикой.
Помимо этого, на первый план были выдвинуты два качества суфийской феноменологии, заслуживающие внимания. Во-первых, она представляет собой образец западной философской системы, что позволяет ей занять свое место в ряду известных философских систем, а также открывает новые перспективы. Во-вторых, исследование построено именно на принципах суфизма, которые представляют собой основную линию концепции, и тем самым концепция в очередной раз подчеркивает роль и значение мудрости Ислама в истории философской мысли мира.
Автор сообщила, что суфийская феноменология – это человекоцентричная философия, ее основной целью является расширение представлений о человеке и взглядов самого человека: «Для этого здесь используются методы как суфизма, так и феноменологии. Две важные линии – рациональное и иррациональное знание, наука и вера, материальные и духовные особенности – развиваются параллельно. Если сказать точнее, это философия, которая опирается на единство указанных линий. Доклад представляет собой философское учение, которое раскрывает новые слои мышления в соответствии с требованиями современности, создает синтез между духом и логикой, тем самым поднимая его над рамками материального мира, и направлено на совершенствование духовных и ментальных качеств».
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, в которых приняли участие академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, профессора Ильхам Мамедзаде, Абульгасан Аббасов, доктора философских наук Рафига Азимова, Физули Гурбанов и другие.
Затем выступил академик Иса Габиббейли, который отметил, что читал изданную несколько месяцев назад двухтомную монографию Кенуль Буньятзаде «Суфийская феноменология», и подчеркнул, что она является первым фундаментальным трудом, написанным в данном направлении после обретения независимости. Сказав, что в связи с вынесенной на обсуждение темой он провел предварительные дискуссии с учеными Института философии и социологии, академик добавил, что доклад ученого «Суфийская феноменология – новый философский подход и взгляд в будущее» был широко обсужден на заседании Ученого совета Отделения общественных наук и после этого вынесен на рассмотрение Президиума.
Руководитель НАНА подчеркнул, что доклад очень актуален, здесь с одной стороны вниманию представлены синтез мышления Востока и Запада, а также новая интерпретация важных идей древнего и современного периода, а с другой стороны проводится сравнительный анализ философии и науки. Академик Иса Габиббейли сообщил, что хотя на протяжении последних 100 лет в Азербайджане преобладала материалистическая философия, автор глубоко освоил свою идею и борется за нее, представляет вниманию первый идеалистический подход, созданный в стране в современный период после обретения независимости; помимо этого, автор находится в поисках моста между идеализмом и материализмом.
После выступлений Президиум НАНА принял доклад и дал соответствующие поручения.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о подготовке научных учреждений и организаций, региональных отделений и научных центров НАНА к отчетным заседаниям по итогам научной и научно-организационной деятельности в первое полугодие 2024 года. Академик Иса Габиббейли отметил, что для повышения качества отечественной науки необходимо представить полугодовые отчеты, и добавил, что отчетные заседания пройдут при участии ответственных лиц аппарата Президиума НАНА.
Далее заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери рассказал о датах проведения отчетных заседаний по итогам научной и научно-организационной деятельности научных учреждений и организаций Академии наук в первое полугодие 2024 года и о соответствующих лицах, которые примут участие на этих заседаниях.
Затем был рассмотрен вопрос о регулировании предоставления трудовых отпусков работающим в научных учреждениях и организациях НАНА сотрудникам.
В связи с этим академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения директорам научных учреждений и организаций.
Заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Айнур Махмуд представила ряд статистических данных, связанных с трудовыми отпусками в научных учреждениях и организациях.
На заседании генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли рассказал об итогах международной научной конференции «Инновации в сфере сейсмической опасности на Кавказе и результаты современных инженерных практик», которая проходила с 13-го по 15-ое мая 2024 года.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о проведении международной научной конференции «Искусственный интеллект и цифровое развитие: реалии и вызовы». О подготовке к мероприятию рассказал вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев.
Для обсуждения исследований, которые ведутся в стране в сфере технологий искусственного интеллекта, и их достижений, а также возможностей их применения и популяризации полученных результатов было принято постановление о проведении при организации НАНА 17-18-го июля 2024 года международной научно-практической конференции «Искусственный интеллект и цифровое развитие: реалии и вызовы». Также для решения организационных вопросов была создана комиссия.
Для расширения деятельности в сфере транслитерации и перевода, систематизации, издания, изучения и пропаганды нематериального культурного наследия – рукописей Карабаха и  азербайджанского населения Западного Азербайджана было принято постановление о создании в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА за счет внутренних ресурсов Отдела исследования рукописей Западного Азербайджана и Карабаха.
Помимо этого, на заседании были приняты постановления о внесении изменений в состав Научно-методического совета Центральной научной библиотеки НАНА, 100-летнем юбилее академика Максуда Алиева и 110-летнем юбилее академика Валиды Тутаюг.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который подчеркнул, что сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджан переживает период своего наивысшего расцвета, в НАНА ведутся исследования по приоритетным направлениям государственной политики, мероприятия и реформы во имя обновляемой Академии наук будут продолжаться и в дальнейшем.