AMEA-nın II Xüsusi Şöbəsində seminar keçirildi
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Mərkəzi Aparatın II Xüsusi Şöbəsi tərəfindən mülki müdafiə qüvvələrinin şəxsi heyəti ilə “AMEA Mərkəzi Aparatında yaradılmış mülki müdafiə qüvvələri, onun tərkibi və vəzifələri” mövzusunda seminar keçirildi.
Tədbirdə çıxış edən şöbənin rəisi Eldar Quliyev mülki müdafiə sahəsində mövcud olan qanunvericilik aktlarını diqqətə çatdırdı. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Mülki müdafiənin təmin edilməsi haqqında” qərarını əhəmiyyətini vurğulayan E.Quliyev mülki müdafiə işlərinin bu qərara əsasən həyata keçirildiyini söylədi.
Bildirdi ki, mülki müdafiə əhalinin və ərazinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə dövlət hakimiyyəti orqanları, hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər sistemidir. O, əsas məqsədin fövqəladə hadisələrin qarşısının alınması məqsədi ilə profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsi, fövqəladə hadisələr və onların nəticələrinin aradan qaldırılmasından ibarət olduğunu söylədi.
E.Quliyev, həmçinin mülki müdafiənin təşkil edilmə prinsipləri, bu sahədə tədbirlərin planlaşdırılması və həyata keçirilməsi, vətəndaşların vəzifələrindən söz açdı.
Şöbənin mülki müdafiə işləri üzrə baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov Mərkəzi Aparatda yaradılmış mülki müdafiə qüvvələrinin şəxsi heyəti, əsas vəzifələri və s. haqqında məlumat verdi.

II Special Branch of ANAS Central Administration of the Presidium held workshop on “Civil defense forces created in the ANAS Central Administration, its composition and tasks” with staff of civil defense forces.
Head of the department Eldar Guliyev noted legislative acts in the field of civil protection, stressed the importance of decision by Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan “On providing of civil protection” and noted that, the civil defense works are carried out in accordance with this decision.
Civil defense is a system of actions carried out by authorities, system individuals and legal entities to ensure the safety of the population and territory. The main purpose is the implementation of preventive measures in order to prevent emergencies, elimination of their consequences, he said.
Eldar Guliyev also spoke about the principles of organization of civil protection, planning and implementation of activities in this area as well as duties of citizens.
Senior specialist of the department on civil defense affairs, Alimardan Muhammadov informed about staff of civil defense forces created in the Central Administration, main tasks etc.