İyunun 20-də AMEA-nın Əsas binasında “Arxeologiya sahəsində Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə Koreya, Türkiyə və Gürcüstanın arxeologiya sahəsində tanınmış alim və mütəxəssislərı, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq artıq üç ildir ənənəvi olaraq keçirilən tədbirin milli-mədəni irsimizin, tariximizin təbliği, mədəniyyətimizin hərtərəfli öyrənilməsi, həmçinin turizm baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA rəhbəri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı işğaldan azad edilmiş qədim Azərbaycan torpağı olan Qarabağa qayıdış prosesində ölkəmizi ilk dəstəkləyən dövlətlərdən birinin Cənubi Koreya olduğunu söyləyib. Bildirib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiqində də Koreya Respublikasının böyük rolu vardır.
O, son illərdə Azərbaycan-Koreya arxeoloji ekspedisiyasının Qarabağda geniş arxeoloji tədqiqat işləri apardığını, Koreya arxeoloqlarının iştirakı ilə Füzulidə Yedditəpə kurqanlarında aparılan tədqiqatlar zamanı əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bir neçə il öncə AMEA-nın müxbir üzvü, mərhum professor İlyas Babayevlə birgə Qəbələdə Azərbaycan-Koreya birgə arxeoloji ekspedisiyasının apardığı elmi tədqiqatlar və arxeoloji qazıntılarla tanış olduğunu söyləyib. Alim, həmçinin Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Qəbələ etnoqrafik ekspedisiyasının Qəbələ bölgəsində apardığı kompleks tədqiqatların nəticəsi olaraq Qəbələnin tarixi, etnoqrafiyası və folkloru barədə 3 dildə kitabın çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan tarixçi, etnoqraf, arxeoloq və folklorşünaslarının bu kitabdan mühüm mənbə kimi istifadə etdiyini deyən AMEA rəhbəri sözügedən nəşrin arxeoloji tədqiqat qrupunun Azərbaycan elminə qiymətli töhfəsi olduğunu bildirib.
Antropologiya elmləri sahəsində fundamental xarakterli elmi tədqiqatların həyata keçirilməsinin, bu sahədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına diqqət yetirilməsinin zəruriliyini qeyd edən AMEA rəhbəri Azərbaycanda yeni sahə olan antropologiya elminin inkişafı istiqamətində Akademiyada mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. O, müasir dövrdə qardaş Türkiyə və digər ölkələrlə antropologiya sahəsində fəaliyyətlərin genişləndirilməsinin önəmini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycan Elm Fondunun dəstəyi ilə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda müasir tipli laboratoriyanın yaradılması istiqamətində işərin görüldüyünü bildirib.
Ölkə başçısının Fərmanına əsasən Azərbaycan Respublikasının iqtisadi rayonlarının yeni bölgüsününü aparıldığını və yeni bölgünün 14 iqtisadi rayonu əhatə etdiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji qazıntıların Azərbaycanın bütün coğrafiyasını əhatə etməsinin, o cümlədən birgə ekspedisiyanın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri beynəlxalq tədbirdə dinləniləcək məruzələrin, müzakirə olunacaq mövzuların arxeologiya elminin inkişafına, eləcə də ölkələr arasındakı əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcəyini bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Koreya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Li İn Yonq çıxış edərək ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin 1992-ci ildə qurulduğunu, hazırda Azərbaycan və Koreya əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib. O, Azərbaycanda Koreya mütəxəssislərinin iştirakı ilə 2009-cu ildə başlanılan arxeoloji tədqiqatlar zamanı mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu deyib. Bildirib ki, Qəbələnin arxeoloji tədqiqatında koreyalı mütəxəssislərin iştirakı iki ölkə arasında əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açıb.
Tədbirdə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin fəaliyyəti, müxtəlif illərdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar və onların uğurlu nəticələri, üzə çıxarılan nadir tapıntılar haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanda arxeoloji abidələrin, maddi mədəni irsin araşdırılmasına böyük diqqət və qayğı göstərildiyini qeyd edib.
Konfransda “Qəbələ qazıntılarından aşkar edilmiş Roma idxalına aid nümunələr”, “Şərqi və Qərbi Avrasiyada aşkar edilmiş süni deformasiyalı kəllələr”, “Erkən Dəmir dövründə Qafqazın iqtisadi və intellektual mərkəzi (e.ə.X əsr)”, “Koreya yarımadasında qazılmış Araba çətir komponentləri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

The international conference themed “Azerbaijan-Korea Scientific Cooperation in the Field of Archeology” was held in the main building of ANAS on June 20.
Well-known scientists and specialists in archeology from Korea, Turkey, and Georgia, employees of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS, and mass media representatives participated in the conference.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli delivered an opening speech at the meeting. He highlighted the importance of the event which had been traditionally held for the third year, in promoting our national-cultural heritage and history, comprehensive studying of our culture, and development of tourism.
The head of ANAS noted that South Korea was one of the first states that supported our country in the process of returning to Karabakh, the ancient land of Azerbaijan, liberated from occupation during the 44-day Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. The academician highlighted the great role of the Republic of Korea in realization of the concept of a “smart city”, a “smart village” in the liberated territories.
Academician Isa Habibbeyli said that in recent years, the Azerbaijan-Korean archaeological expedition had conducted extensive archaeological investigations in Karabakh and great results had been obtained during the investigations carried out in Yedditepe kurgans (burial mounds) in Fuzuli with the participation of Korean archaeologists.
The academician reminded the time when some years ago together with the late Professor Ilyas Babayev, a corresponding member of ANAS, he got acquainted with the scientific research and archaeological excavations conducted by the Azerbaijan-Korea joint archaeological expedition in Gabala. He also noted that books related to the history, ethnography, and folklore of Gabala had been published in 3 languages as a result of comprehensive studies conducted by the Gabala ethnographic expedition of the Institute of Archeology and Anthropology in Gabala region. According to Isa Habibbeyli the Azerbaijani historians, ethnographers, archaeologists and folklorists use this book as an essential source and the publication is a valuable contribution of the Archaeological Study Group to Azerbaijani science.
The head of ANAS pointed out the necessity of carrying out fundamental scientific research in the field of anthropology and paying attention to the training of highly qualified personnel in this sphere. He stressed that considerable work had been conducted in the Academy for developing anthropology science, which is a new sphere in Azerbaijan. According to the academician Isa Habibbeyli it is significant to expand the activities in the sphere of anthropology with the brotherly Turkey and other countries during the modern period. He mentioned that the works are carried out in the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS to create a modern laboratory with the support of the Azerbaijan Science Foundation.
At the end of his speech academician Isa Habibbeyli said that the reports and themes to be discussed at the international conference would contribute to the development of archeology science and the expansion of the relations between the countries.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to Azerbaijan, Lee Eun Yong made a speech at the meeting. He spoke about the establishment of diplomatic relations between the countries in 1992, and current rapid development of Azerbaijan and Korea ties. The ambassador noted that valuable scientific results had been achieved during archaeological investigations started in 2009 with the participation of Korean specialists in Azerbaijan. He stressed that the participation of the Korean specialists in archaeological investigations of Gabala opened a new page in cooperation history between the two countries.
Director of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS, PhD in history, docent Farhad Guliyev informed the guests about the activity of Gabala Archaeological Center, archaeological investigations and rare findings. He underlined that considerable attention is paid to studying archaeological objects and material cultural heritage in Azerbaijan.