İyunun 20-də AMEA-nın Əsas binasında “Arxeologiya sahəsində Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə Koreya, Türkiyə və Gürcüstanın arxeologiya sahəsində tanınmış alim və mütəxəssislərı, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq artıq üç ildir ənənəvi olaraq keçirilən tədbirin milli-mədəni irsimizin, tariximizin təbliği, mədəniyyətimizin hərtərəfli öyrənilməsi, həmçinin turizm baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
AMEA rəhbəri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı işğaldan azad edilmiş qədim Azərbaycan torpağı olan Qarabağa qayıdış prosesində ölkəmizi ilk dəstəkləyən dövlətlərdən birinin Cənubi Koreya olduğunu söyləyib. Bildirib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiqində də Koreya Respublikasının böyük rolu vardır.
O, son illərdə Azərbaycan-Koreya arxeoloji ekspedisiyasının Qarabağda geniş arxeoloji tədqiqat işləri apardığını, Koreya arxeoloqlarının iştirakı ilə Füzulidə Yedditəpə kurqanlarında aparılan tədqiqatlar zamanı əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunduğunu bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bir neçə il öncə AMEA-nın müxbir üzvü, mərhum professor İlyas Babayevlə birgə Qəbələdə Azərbaycan-Koreya birgə arxeoloji ekspedisiyasının apardığı elmi tədqiqatlar və arxeoloji qazıntılarla tanış olduğunu söyləyib. Alim, həmçinin Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Qəbələ etnoqrafik ekspedisiyasının Qəbələ bölgəsində apardığı kompleks tədqiqatların nəticəsi olaraq Qəbələnin tarixi, etnoqrafiyası və folkloru barədə 3 dildə kitabın çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan tarixçi, etnoqraf, arxeoloq və folklorşünaslarının bu kitabdan mühüm mənbə kimi istifadə etdiyini deyən AMEA rəhbəri sözügedən nəşrin arxeoloji tədqiqat qrupunun Azərbaycan elminə qiymətli töhfəsi olduğunu bildirib.
Antropologiya elmləri sahəsində fundamental xarakterli elmi tədqiqatların həyata keçirilməsinin, bu sahədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına diqqət yetirilməsinin zəruriliyini qeyd edən AMEA rəhbəri Azərbaycanda yeni sahə olan antropologiya elminin inkişafı istiqamətində Akademiyada mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. O, müasir dövrdə qardaş Türkiyə və digər ölkələrlə antropologiya sahəsində fəaliyyətlərin genişləndirilməsinin önəmini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycan Elm Fondunun dəstəyi ilə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda müasir tipli laboratoriyanın yaradılması istiqamətində işərin görüldüyünü bildirib.
Ölkə başçısının Fərmanına əsasən Azərbaycan Respublikasının iqtisadi rayonlarının yeni bölgüsününü aparıldığını və yeni bölgünün 14 iqtisadi rayonu əhatə etdiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji qazıntıların Azərbaycanın bütün coğrafiyasını əhatə etməsinin, o cümlədən birgə ekspedisiyanın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri beynəlxalq tədbirdə dinləniləcək məruzələrin, müzakirə olunacaq mövzuların arxeologiya elminin inkişafına, eləcə də ölkələr arasındakı əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcəyini bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Koreya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Li İn Yonq çıxış edərək ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin 1992-ci ildə qurulduğunu, hazırda Azərbaycan və Koreya əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib. O, Azərbaycanda Koreya mütəxəssislərinin iştirakı ilə 2009-cu ildə başlanılan arxeoloji tədqiqatlar zamanı mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu deyib. Bildirib ki, Qəbələnin arxeoloji tədqiqatında koreyalı mütəxəssislərin iştirakı iki ölkə arasında əməkdaşlıq tarixində yeni səhifə açıb.
Tədbirdə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin fəaliyyəti, müxtəlif illərdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar və onların uğurlu nəticələri, üzə çıxarılan nadir tapıntılar haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanda arxeoloji abidələrin, maddi mədəni irsin araşdırılmasına böyük diqqət və qayğı göstərildiyini qeyd edib.
Konfransda “Qəbələ qazıntılarından aşkar edilmiş Roma idxalına aid nümunələr”, “Şərqi və Qərbi Avrasiyada aşkar edilmiş süni deformasiyalı kəllələr”, “Erkən Dəmir dövründə Qafqazın iqtisadi və intellektual mərkəzi (e.ə.X əsr)”, “Koreya yarımadasında qazılmış Araba çətir komponentləri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

В НАНА состоялась международная конференция «Азербайджано-корейское научное сотрудничество в области археологии»
20-го июня в Главном здании НАНА состоялась международная конференция «Азербайджано-корейское научное сотрудничество в области археологии».
На мероприятии приняли участие известные ученые и специалисты из Кореи, Турции и Грузии, сотрудники Института археологии и антропологии НАНА, представители СМИ.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил значимость мероприятия, которое традиционно проводится уже третий год, с точки зрения пропаганды национального культурного наследия и истории, всестороннего изучения культуры и развития туризма.
Руководитель НАНА сообщил, что одним из первых государств, поддержавших нашу страну в процессе возвращения в Карабах, который начался после исторической Победы, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, была Южная Корея. Академик добавил, что Республика Корея также играет большую роль в реализации на освобожденных от оккупации территориях концепции «умный город» и «умное село».
Академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы Азербайджано-корейская археологическая экспедиция проводит исследовательские работы в Карабахе, в ходе исследований, которые ведутся при участии корейских археологов на курганах Еддитепе в Физули, получены важные результаты.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что несколько лет назад вместе с покойным членом-корреспондентом НАНА, ученым-археологом Ильясом Бабаевым ознакомился с научными исследованиями и археологическими раскопками, которые Азербайджано-корейская археологическая экспедиция вела в Габале. Академик также напомнил, что результаты комплексных исследований, которые велись Габалинской этнографической экспедицией Института археологии и антропологии, нашли свое отражение в книге об истории, этнографии и фольклоре Габалы, изданной на трех языках. Сказав, что эта книга является важным источником для историков, этнографов, археологов и фольклористов Азербайджана, руководитель НАНА добавил, что данное издание – ценный вклад исследовательской группы в развитие отечественной науки.
Подчеркнув необходимость в проведении фундаментальных научных исследований в области антропологии и расширении подготовки высококвалифицированных кадров в данной сфере, академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА реализуются важные мероприятия, нацеленные на развитие этой новой для Азербайджана отрасли, в связи с этим важно расширить сотрудничество с братской Турцией и другими странами. Академик также отметил, что при поддержке Азербайджанского научного фонда в Институте археологии и антропологии НАНА реализуются мероприятия, направленные на создание лаборатории современного типа.
Сказав, что согласно Указу главы государства утверждено новое деление экономических районов Азербайджанской Республики, охватывающее 14 экономических районов, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что археологические раскопки должны охватить всю территорию Азербайджана, необходимо также расширить деятельность совместных экспедиций.
В заключение своего выступления руководитель НАНА выразил уверенность в том, что доклады, которые будут прослушаны на международном мероприятии, и обсуждаемые темы внесут весомую лепту в развитие археологической науки, а также в расширение связей между странами, и пожелал успехов работе конференции.
Затем выступил чрезвычайный и полномочный посол Республики Корея в Азербайджанской Республике Ли Ин-Йонг, который сообщил, что дипломатические отношения между нашими странами установлены в 1992 году, а в настоящее время двусторонние связи развиваются по восходящей линии. Посол отметил, что в ходе археологических исследований, которые ведутся в Азербайджане с 2009-го года при участии корейских специалистов, получены важные научные результаты, участие корейских ученых в Габалинской археологической экспедиции открыло новую страницу в истории сотрудничества между двумя странами.
На мероприятии директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев рассказал о деятельности Габалинского археологического центра, археологических исследованиях, которые велись в различные годы, и их успешных результатах, выявленных редких находках. Фархад Гулиев подчеркнул, что в Азербайджане уделяется большое внимание изучению археологических памятников и материального культурного наследия.