AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər və simalar” monoqrafiyası Türkiyənin “Bengü” nəşriyyatında çapdan buraxılıb.
Monoqrafiyada Azərbaycan ədəbiyyatının çoxəsrlik inkişaf yolu uzun dövr ərzində dövrləşdirmə üçün qəbul edilmiş “marksist formasiyalar nəzəriyyəsi”ndən imtina edilməklə, yeni tarixi epoxanın önə çıxardığı azərbaycançılıq prinsipi və sivilizasiya amilinin nəzərə alınması, habelə ədəbi-tarixi proseslərin reallıqları əsasında yenidən dövrləşdirilmişdir. Müəllif Azərbaycan ədəbiyyatının real inkişaf dialektikasından çıxış edərək, ədəbiyyatımızın konkret olaraq ən qədim dövrlərdən bu günə qədərki inkişaf mərhələlərini müəyyən etmişdir. Ədəbiyyatın inkişaf mərhələlərinin yeni təsnifatında ədəbi cərəyanlar faktoru da əsas amillərdən biri kimi qəbul edilmişdir. Beləliklə, monoqrafiyada Azərbaycan ədəbiyyatında müxtəlif tarixi epoxalarda meydana çıxmış erkən realizm, maarifçi realizm, tənqidi realizm, romantizm, sentimentalizm ədəbi cərəyanları, sosialist realizmi yaradıcılıq metodu inkişaf mərhələsi səviyyəsində təqdim olunmuş ədəbiyyatımızın çoxəsrlik tarixinin əsas yaradıcıları və daşıyıcılarının yaradıcılıq özünəməxsusluqları və ədəbi xidmətləri müəyyən edilmişdir. Akademik İsa Həbibbəyli ilk dəfə olaraq müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında yaranmış neorealizm, postmodernizm, magik realizm, akademizm kimi ədəbi cərəyanları da diqqət mərkəzinə çəkmişdir.
“Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər və simalar” monoqrafiyasının Türkiyədə nəşr edilməsi qardaş ölkə ilə elmi əlaqələrimizin yeni bir səhifəsi kimi də əhəmiyyətlidir.

В турецком издательстве «Бенгю» вышла в свет монография президента НАНА академика Исы Габиббейли «Азербайджанская литература: этапы и деятели».
В монографии представлена новая периодизация азербайджанской литературы, прошедшей многовековой путь развития. Отказавшись от применяемой на протяжении долгих лет «марксистской теории формаций», автор приводит новую периодизацию с учётом актуального в современную историческую эпоху принципа азербайджанства и фактора цивилизации, а также опираясь на реалии литературно-исторических процессов. Исходя из реальной диалектики развития азербайджанской литературы, академик Иса Габиббейли перечисляет этапы ее развития с древнейших времён до наших дней. Одним из основных факторов в новой классификации этапов развития литературы принят фактор литературных течений. Таким образом, в монографии рассматриваются характерные черты, присущие таким литературным течениям, возникшим в азербайджанской литературе в различные исторические периоды, как ранний реализм, просветительский реализм, критический реализм, романтизм, сентиментализм, творческий метод социалистического реализма, а также заслуги основных представителей этих течений. Помимо этого, академик Иса Габиббейли впервые привлекает к исследованию и такие литературные течения, как неореализм, постмодернизм, магический реализм, академизм, которые возникли в азербайджанской литературе в период независимости.
Издание монографии «Азербайджанская литература: этапы и деятели» в Турции является очередной значимой страницей в истории развития двусторонних научных связей.
Научным редактором монографии является профессор Явуз Акпынар.
На турецкий язык монографию перевела педагог Университета Кастамону доктор философии по филологии Вусаля Мусалы.