AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər və simalar” monoqrafiyası Türkiyənin “Bengü” nəşriyyatında çapdan buraxılıb.
Monoqrafiyada Azərbaycan ədəbiyyatının çoxəsrlik inkişaf yolu uzun dövr ərzində dövrləşdirmə üçün qəbul edilmiş “marksist formasiyalar nəzəriyyəsi”ndən imtina edilməklə, yeni tarixi epoxanın önə çıxardığı azərbaycançılıq prinsipi və sivilizasiya amilinin nəzərə alınması, habelə ədəbi-tarixi proseslərin reallıqları əsasında yenidən dövrləşdirilmişdir. Müəllif Azərbaycan ədəbiyyatının real inkişaf dialektikasından çıxış edərək, ədəbiyyatımızın konkret olaraq ən qədim dövrlərdən bu günə qədərki inkişaf mərhələlərini müəyyən etmişdir. Ədəbiyyatın inkişaf mərhələlərinin yeni təsnifatında ədəbi cərəyanlar faktoru da əsas amillərdən biri kimi qəbul edilmişdir. Beləliklə, monoqrafiyada Azərbaycan ədəbiyyatında müxtəlif tarixi epoxalarda meydana çıxmış erkən realizm, maarifçi realizm, tənqidi realizm, romantizm, sentimentalizm ədəbi cərəyanları, sosialist realizmi yaradıcılıq metodu inkişaf mərhələsi səviyyəsində təqdim olunmuş ədəbiyyatımızın çoxəsrlik tarixinin əsas yaradıcıları və daşıyıcılarının yaradıcılıq özünəməxsusluqları və ədəbi xidmətləri müəyyən edilmişdir. Akademik İsa Həbibbəyli ilk dəfə olaraq müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında yaranmış neorealizm, postmodernizm, magik realizm, akademizm kimi ədəbi cərəyanları da diqqət mərkəzinə çəkmişdir.
“Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər və simalar” monoqrafiyasının Türkiyədə nəşr edilməsi qardaş ölkə ilə elmi əlaqələrimizin yeni bir səhifəsi kimi də əhəmiyyətlidir.

Monograph “Azerbaijan Literature: Stages and Figures” published in Turkey
The monograph of the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli “Azerbaijan Literature: Stages and Figures” was published in “BENGÜ” Publishing House of Turkey.
The centuries-old development path of Azerbaijani literature has been revised in the monograph, based on the realities of literary-historical processes. Based on the dialectic development of Azerbaijani literature, the author specifically identified the development stages of our literature from the earliest times to the present day. In the new classification of the development stages of literature, the factor of literary trends was also considered as one of the main factors. Thus, in the monograph, early realism, enlightenment realism, critical realism, romanticism, sentimentalism literary trends, and socialist realism, which appeared in different historical epochs in Azerbaijani literature, were presented at the stage of development. Also, the creative features and literary merits of the main representatives of the centuries-old history of Azerbaijani literature are determined. Academician Isa Habibbeyli for the first time drew attention to such literary trends as neorealism, postmodernism, magical realism, and academism, which appeared in Azerbaijani literature during the period of independence.
The publication of the monograph “Azerbaijani Literature: Stages and Figures” in Turkey is of great importance as a new page of our scientific relations with the brotherly country.
The scientific editor of the monograph is Professor Yavuz Akpinar.
The monograph was translated into Turkish by the teacher of Kastamonu University, Dr. Vusala Musali.