Akademik İsa Həbibbəyli: Zəngəzur dəhlizinin astanasında bu tədbirin böyük ictimai-siyasi əhəmiyyəti var
23.06.2024 11:00
“Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasından sonra həyata keçirilən ən möhtəşəm tədbirlərdən biridir. Tədbirin Naxçıvan Muxtar Respublikasında, xüsusilə də Batabat yaylağında keçirilməsi qayıdışın reallıqlarını həm məntiqi, həm də gerçək mənada ifadə edir. Hesab edirəm ki, Batabatda dünən festival-konqres çərçivəsində keçirilən toy sözün əsl mənasında Qərbi Azərbaycana qayıdışın real təntənəsidir”.
Bu sözləri AzərTac-ın Naxçıvan bürosuna Zəngəzur dəhlizinin astanasında müsahibə verən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Akademik deyib: “Qərbi Azərbaycana həsr olunmuş bu konqresdə 300 nəfərdən çox Azərbaycan alimi müxtəlif mövzularda çıxışlar etdi. Bu, Qərbi Azərbaycana elmin qayıdışının çox böyük addımlarıdır. Hesab edirəm ki, konfransın materialları da çox ciddi, ilk böyük Qərbi Azərbaycan külliyyatı olacaq. Bütün bunlar Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyasının, strategiyasının real olduğunun, bu prosesin milli-mənəvi dəyərlərə, azərbaycançılığa, Azərbaycanın bütövlüyünə qayıdışa əməli xidmətin ifadəsidir. Naxçıvanda keçirilən festival-konqresdən çıxan əsas nəticələr bundan ibarətdir”.
“Zəngəzur dəhlizinin astanasında bu festival-konqresin keçirilməsinin böyük ictimai-siyasi əhəmiyyəti var. Azərbaycan Prezidentinin iradəsi ilə Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsinin reallığını bütün Azərbaycan cəmiyyəti, ziyalılar aydın şəkildə görürlər. Həm də buradan baxanda Zəngəzur dəhlizinin doğrudan da Avropa ilə Asiyanı, bizi əhatə edən dövlətləri birləşdirəcək, hamıya faydalı nəqliyyat qovşağı olacağı gözümüz önündə canlanır. Bu, Azərbaycan siyasətinin təntənəsidir, gerçəkliyidir. İnanıram ki, biz ən yaxın zamanda Zəngəzur dəhlizindən keçib Bakıya gedəcək və yaxud Bakıdan Naxçıvana gələcəyik”, - deyə AMEA-nın prezidenti əlavə edib.

Академик Иса Габиббейли: "Мероприятие, которое проводится на пороге Зангезурского коридора, имеет большое общественно-политическое значение"
23.06.2024 11:00
«Фестиваль-конгресс «Возвращение в Западный Азербайджан» – одно из блестящих мероприятий, которые реализуются в рамках идеи Президента Ильхама Алиева о возвращении в Западный Азербайджан. Проведение мероприятия в Нахчыванской Автономной Республике, особенно на Батабатском плато, отражает реалии возвращения и в логическом, и в прямом смысле. Я считаю, что свадьба, которая состоялась вчера в Батабате в рамках фестиваля-конгресса, в прямом смысле этого слова является торжеством возвращения в Западный Азербайджан».
Об этом в своем интервью Нахчыванскому бюро АзерТадж на пороге Зангезурского коридора рассказал президент НАНА академик Иса Габиббейли.
Руководитель НАНА отметил: «На конгрессе, посвященном Западному Азербайджану, на различные темы выступили более 300 азербайджанских ученых. Это – очень важные шаги, направленные на возвращение науки в Западный Азербайджан. Я считаю, что материалы конгресса станут первым крупным серьезным сборником по Западному Азербайджану. Все эти мероприятия свидетельствуют о реальности осуществляемой Азербайджанским государством концепции, стратегии возвращения в Западный Азербайджан, а также о соответствии этого процесса национально-духовным ценностям, идеологии азербайджанства, возвращению к целостности Азербайджана. Таковы основные итоги прошедшего в Нахчыване фестиваля-конгресса».
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Проведение этого фестиваля-конгресса на пороге Зангезурского коридора имеет большое общественно-политическое значение. Итоги мероприятий, которые реализуются под руководством Президента Азербайджанской Республики для открытия Зангезурского коридора, очевидны для всего азербайджанского общества, представителей интеллигенции. К тому же всем ясно, что Зангезурский коридор действительно превратится в важный транспортный узел, который объединит Европу и Азию, все окружающие нас государства, и принесет пользу всем. Это – торжество проводимой Азербайджанским государством политики. Я верю, что в самое ближайшее время мы будем ездить через Зангезурский коридор в Баку или приезжать из Баку в Нахчыван».