Akademik İsa Həbibbəyli: Zəngəzur dəhlizinin astanasında bu tədbirin böyük ictimai-siyasi əhəmiyyəti var
23.06.2024 11:00
“Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasından sonra həyata keçirilən ən möhtəşəm tədbirlərdən biridir. Tədbirin Naxçıvan Muxtar Respublikasında, xüsusilə də Batabat yaylağında keçirilməsi qayıdışın reallıqlarını həm məntiqi, həm də gerçək mənada ifadə edir. Hesab edirəm ki, Batabatda dünən festival-konqres çərçivəsində keçirilən toy sözün əsl mənasında Qərbi Azərbaycana qayıdışın real təntənəsidir”.
Bu sözləri AzərTac-ın Naxçıvan bürosuna Zəngəzur dəhlizinin astanasında müsahibə verən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Akademik deyib: “Qərbi Azərbaycana həsr olunmuş bu konqresdə 300 nəfərdən çox Azərbaycan alimi müxtəlif mövzularda çıxışlar etdi. Bu, Qərbi Azərbaycana elmin qayıdışının çox böyük addımlarıdır. Hesab edirəm ki, konfransın materialları da çox ciddi, ilk böyük Qərbi Azərbaycan külliyyatı olacaq. Bütün bunlar Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyasının, strategiyasının real olduğunun, bu prosesin milli-mənəvi dəyərlərə, azərbaycançılığa, Azərbaycanın bütövlüyünə qayıdışa əməli xidmətin ifadəsidir. Naxçıvanda keçirilən festival-konqresdən çıxan əsas nəticələr bundan ibarətdir”.
“Zəngəzur dəhlizinin astanasında bu festival-konqresin keçirilməsinin böyük ictimai-siyasi əhəmiyyəti var. Azərbaycan Prezidentinin iradəsi ilə Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsinin reallığını bütün Azərbaycan cəmiyyəti, ziyalılar aydın şəkildə görürlər. Həm də buradan baxanda Zəngəzur dəhlizinin doğrudan da Avropa ilə Asiyanı, bizi əhatə edən dövlətləri birləşdirəcək, hamıya faydalı nəqliyyat qovşağı olacağı gözümüz önündə canlanır. Bu, Azərbaycan siyasətinin təntənəsidir, gerçəkliyidir. İnanıram ki, biz ən yaxın zamanda Zəngəzur dəhlizindən keçib Bakıya gedəcək və yaxud Bakıdan Naxçıvana gələcəyik”, - deyə AMEA-nın prezidenti əlavə edib.

Academician Isa Habibbeyli: The event that is being held at the threshold of realization of the Zangezur corridor is of great socio-political importance
23.06.2024 11:00
“The “Return to Western Azerbaijan” festival-congress is one of the greatest events realized within the idea of President Ilham Aliyev on the return to Western Azerbaijan. The event’s organization in Nakhchivan Autonomous Republic especially on the Batabat plateau illustrates the realities of the return, in both a logical and literal sense. I consider that the wedding party that took place in Batabat yesterday within the festival-congress is a celebration of the return to Western Azerbaijan in the literal sense of the word.”-said the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli during his interview with the Nakhchivan bureau of Azertag.
The president of ANAS mentioned: “More than 300 Azerbaijani scientists made speeches at the congress devoted to Western Azerbaijan on various topics. These are essential steps directed to bringing the science back to Western Azerbaijan. I believe that the materials of the congress will form the first comprehensive complete works regarding Western Azerbaijan. All these are indicators of the reality of the concept and strategy of returning to West Azerbaijan implemented by the Azerbaijani state. Also, the process is an expression of a return to national and spiritual values, Azerbaijanism, and the integrity of Azerbaijan. These are the principal results of the festival-congress held in Nakhchivan”.
The academician said: “Organizing the festival-congress at the threshold of realization of Zangezur corridor is of great socio-political importance. The whole Azerbaijani society and intellectuals observe the reality of implementation of measures in the direction of opening the Zangezur corridor by the will of the President of Azerbaijan. Besides the Zangezur corridor will truly become a transport hub that will unite Europe and Asia, all states surrounding us, and will be useful for all. This is a celebration and reality of Azerbaijan’s policy. I believe that soon, we will pass through the Zangezur corridor to Baku and come to Nakhchivan from Baku”