Dekabrın 22-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanika” üzrə növbəti seminar keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin “AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən tövsiyyə olunan elmi-tədqiqat proqramları haqqında” 11 fevral 2015-ci il tarixli qərarı ilə Geologiya və Geofizika, Riyaziyyat və Mexanika institutları, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Bakı Dövlət Universiteti, Yıldız Texniki Universitetinin (İstanbul, Türkiyə) əməkdaşları tərəfindən birgə həyata keçirilən “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində baş tutub.
Seminarda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” elmi-tədqiqat işinin bütün iştirakçıları və müxtəlif müəssisələrdən qonaqlar iştirak ediblər.
Texnika elmləri doktoru Anatoliy Strekov "İstismarın son mərhələsində olan neft yataqlarında işlənilmənin effektivliyinin artırılmasının eksperimental və nəzəri tədqiqatları" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Son neftvermə əmsalının artırılmasının təmin olunma məsələsində neftçıxarmanın məlum metodlarının imkanlarına həsr olunmuş elmi tədqiqat nəticələrinin icmalı yerinə yetirilib.
Neftvermə əmsalına mənfi təsir edən faktorlar müəyyənləşdirilib və onların təsirinin minimumlaşdırılması üsullarının inkişaf etdirilməsi üçün yeni eksperimental tədqiqatların aparılması əsaslandırılıb. Eyni zamanda mövcud üsulların inkişaf perspektivləri də müzakirə edilib.
Neftin sıxışdırılmasının və layın quyu ətrafının işlənilməsinin effektivliyinin artırılması üçün lay sularının işçi agent şəklində seçilməsi və eləcə də, layların minerallaşmış sularına elektrokimyəvi təsiri zamanı fiziki-kimyəvi proseslərin öyrənilməsində eksperimentlərin aparılması əsaslandırılıb.
Aktiv su məhlullarının alınması üçün layların minerallaşmış sularına sabit elektrik cərəyanı ilə təsiri üzrə aparılmış eksperimentlərin nəticələri şərh olunub.
Məruzə seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar cavablandırılıb. Tədbir işlərin nəticələrinin müzakirəsi ilə başa çatıb.

Institute of Geology and Geophysics held next “Geomechanics” seminar
The seminar was held by the Decree of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences "On the research programs recommended by the Presidium of ANAS" dated February 11, 2015 in the framework of the project "The complex of theoretical and experimental studies of interdisciplinary problems of geomechanics", implemented with the joint cooperation of the Institute of Geology and Geophysics, Mathematics and Mechanics, Republican Seismological Survey Center, BSU Technical Yildiz University (Istanbul, Turkey).
The event was attended by all the participants of the above-mentioned research project, as well as representatives of various institutions.
At the seminar, Dr. Engineering Anatoliy Strekov spoke on "Experimental and theoretical studies of increase of efficiency of oil fields processing in the last stage of the operation."
Studies on the possibilities of the known methods due to increase the oil production were reviewed.
Also were identified factors that have a negative impact on the recovery rate and a need to carry out experimental research in order to develop methods to reduce their impact. Meanwhile, the sides discussed prospects of development of existing methods.
It is justified to carry out experiments in the study of physical and chemical processes in the electrochemical treatment of saline formation water.
There were commented on the results of experiments conducted on the impact of a stable electric current to the produced water saline in order to obtain the active aqueous solutions.