AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda Türkiyə və Rusiya alimlərinin iştirakı ilə “Süni intellekt fəlsəfəsində Azərbaycan-Türkiyə araşdırmalarının perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli konfransı giriş sözü ilə açaraq bildirib ki, TÜBİTAK-ın başda Türkiyə olmaqla, Türk dünyasında və eləcə də dünyada elmin inkişafında mühüm rolu var və Akademiyanın mövcud strukturu çərçivəsində qurumlarımız arasında yeni sahələrdə əməkdaşlıqları genişlənib.
Son vaxtlar Akademiyada elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını, AMEA-da “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu sahədə TÜBİTAK-ın təcrübəsindən yararlanıldığını, birgə elektron layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Sonra mövzu ilə bağlı çıxış edən Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru f.e.d., professor İlham Məmmədzadə çıxışında bütün sahələrdə olduğu kimi, fəlsəfənin də birbaşa süni intellektlə bağlı olduğunu vurğulayıb: “Fəlsəfə bu gün süni intellektdən kənarda qala bilməz, onsuz mümkün deyil. Demək olar ki, elə sahə yoxdur ki, süni intellektin xidmətlərindən yararlanmasın. Hər şey inkişaf edir, modernləşir. Belə olduğu təqdirdə biz alimlər də öz işlərimizi inkişaf etdirmək üçün süni intellektdən faydalanırıq”.
Professor insanların süni intellektdən hansı formada faydalanması, bunun nəticəsində yarana biləcək problemlərin aradan qaldırılması üçün alimlərin, xüsusilə filosofların geniş elmi təhlillər apararaq müəyyən elmi nəticələr ortaya qoymasının zəruriliyini vurğulayıb, bu işlərin sistemli şəkildə aparılmasının önəminə toxunub. İ.Məmmədzadə süni intellektin mahiyyəti, onun şüur və təfəkkürlə münasibəti, intellekt və süni intellekt arasındakı fərq məsələləri ilə ciddi maraqlandıqlarını qeyd edib.
“Süni intellektin fəlsəfəsində şüurun rolu, qneseoloji və epistemoloji subyektlər, etika, etikada şüurun rolu, medianın sosiologiyasını yaratmaqdır”, – deyə İlham Məmmədzadə söyləyib.
Sonra mövzu ilə bağlı Əli Abasov “Süni intellekt və gender”, Türkiyənin Atatürk Universitetinin professoru f.e.d., Kerem Karabulut “Turkiye ve Azerbaycanın yapay zeka çağına hazırlanması”, Rusiya Dövlət İdarəetmə Universitetin psix.e.d., Rusiya Federasiyasının Prezidenti Yanında Maliyyə Universitetinin Humanitar elmlər kafedrasının professoru, f.e.d. Tahir Maxmatov “Süni intellekt-cəmiyyətdə insanlıq meyarı”, prof. İrina Sokolovskaya “Müasir dünyada insanın və süni intellektin rəqabəti”, f.e.d. Füzuli Qurbanov və f.e.d. Serra Sevde Hatipoğlu “Philosophy of Artifical Intelligence in the Perspective of Concern and Risk: The Case of Azerbaijan and Turkey” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

An international scientific conference called “Prospects of Azerbaijan-Turkey Research in the Philosophy of Artificial Intelligence” was held at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, with the participation of Turkish and Russian scientists.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli delivered an opening speech, highlighting TÜBİTAK’s significant role in advancing science within the Turkic world, especially in Turkey, and on a global scale. He also mentioned that cooperation between our institutions had been expanded into new fields.
An academician Isa Habibbeyli noted that the essential steps had been taken recently at the academy to enhance the network of electronic services, including the establishment of the "Electronic Academy" department at ANAS. He said that TÜBİTAK's experience had been used in this field and joint electronic projects had been implemented.
Then, the director of the Institute of Philosophy and Sociology, Ph.D., Professor Ilham Mammadzade, in his speech, emphasized that philosophy as other spheres is also closely related to artificial intelligence: “Today, philosophy cannot progress without artificial intelligence. It has become essential. We can say that, artificial intelligence impacts all fields in some way. Everything is evolving and modernizing, and as scientists, we also use AI to advance our work."
The professor stressed that scientists, especially philosophers, should study AI thoroughly and share their findings. This will help people use AI effectively and handle any problems that arise. He emphasized the importance of conducting these tasks in a systematic way.
Professor Ilham Mammadzade emphasized their deep interest in artificial intelligence, how it relates to consciousness and thinking and exploration of the distinctions between human intelligence and artificial intelligence.
The conference included scientific presentations on subjects like “Artificial Intelligence and Gender”, “Competition between Humans and Artificial Intelligence in the Modern World”, Philosophy of Artificial Intelligence in the Perspective of Concern and Risk: The Case of Azerbaijan and Turkey etc.