AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstiutunun təşkilatçılığı ilə “Mahmud Kaşğari “Divanü lüğat-it-türk” - 950” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türk Dil Qurumunun başqanı professor Osman Mert, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası Əbu Reyhan Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru professor Bahrom Abduxalimov, eləcə də Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Feyziyev, Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının fevralın 14-də andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı Türk dünyası ilə əməkdaşlığı dövlət siyasətində əsas prioritet kimi müəyyənləşdirdiyini və Türk Dövlətləri Təşkilatını vahid bir ailə kimi təsvir etdiyini bildirib. Alim indiki tarixi mərhələnin Türk dünyası ilə inteqrasiyanın genişlənmə imkanlarının daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini söyləyib, bu istiqamətdə AMEA-da da mühüm işlərin görüldüyünü deyib.
Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Azərbaycanda çap olunmasını əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirən alim beynəlxalq tədbirin türk dövlətlərinin dostluğunun, birliyinin daha bir parlaq nümunəsi olduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri ana dilimizdə işıq üzü görən qaynağın bundan sonra geniş tədqiqat obyektinə çevriləcəyini vurğulayıb.
1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayı xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu qurultayda XX əsrin əvvəllərində türkoloji elmi-mədəni mühitin aktual məsələlərinə toxunulub, latın əlifbasına keçidlə bağlı qərarlar qəbul edilib. O, Türk dövlətlərinin ortaq əlifbasının yaradılması, türkoloji elmlər sisteminin inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq miqyasda inteqrasiya proseslərinin daha da genişləndirilməsi kimi məsələləri 2026-cı ildə baş tutacaq İkinci Türkoloji Qurultaya töhfə kimi dəyərləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli müsəlman dünyası üçün ən böyük təməl kitabın “Qurani-Kərim” olduğunu, ondan sonra ədəbiyyatda və ictimai fikirdə Türk dünyasını birləşdirən bir neçə möhtəşəm əsərin meydana çıxdığını deyib. Bildirib ki, “Qurani-Kərim”dən sonra Türk dünyası üçün ən böyük bədii əsər “Kitabi Dədə Qorqud”, ən böyük elmi əsər isə “Divanü lüğat-it-türk”dür.
AMEA prezidenti “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin ilk dəfə ərəb dilindən Azərbaycan dilinə özbək əsilli məşhur Azərbaycan alimi Xalid Səid Xocayev tərəfindən tərcümə edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Xalid Səid Xocayevin bu kitabın tərcüməsinə görə “əksinqilabi pantürkist təşkilatın üzvü kimi Türkiyənin xeyrinə kəşfiyyat işi aparmış şəxs” damğası ilə ittiham olunaraq 1937-ci ildə güllələnməyə məhkum edildiyini və bununla da əsərin itmiş hesab olunduğunu bildirib. Alim “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 86 ildən sonra – 2023-cü ildə Dilçilik İnstitutunun arxivindən tapıldığını qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu əsərinin türk dillərinin tarixi inkişafını, tarixi leksikologiyasını öyrənməkdə, müqayisəli qrammatikasını tərtib etməkdə əvəzsiz mənbə olduğunu vurğulayıb. O, cari ilin mart ayında geniş ictimaiyyətin iştirakı ilə ADA Universitetində kitabın təqdimatının keçirildiyini, həmçinin iyunun 24-də Qırğızıstanın Bişkek şəhərində “Yazılışının 950-ci ildönümündə “Divanü lüğat-it türk: Türk dünyasının ortaq dəyəri” mövzusunda beynəlxalq konfransın təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri cari ilin dekabrında isə “Divanü lüğat-it-türk”ün 950 illik yubileyinin UNESCO çərçivəsində qeyd olunacağını vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk” əsərini Türk dünyası haqqında dolğun məlumatların toplandığı “Türküstan” adlandırıb. Bildirib ki, nəşrdə XI əsrdə türklərin yaşaması haqqında məlumatlar yer alıb, bugünkü türk xalqlarının tarixi geniş əks olunub.
“Divanü lüğat-it-türk” əsəri türk dillərinin qrammatikası, zamanın ensiklopediyasıdır”, - deyən professor Nadir Məmmədli vurğulayıb ki, kitabda ən yüngül dilin oğuzların dili olduğu qeyd edilib.
O, həmçinin kitabın Osmanlı dövrünə gəlib çıxma tarixçəsi barədə məlumat verib. Direktor kitabın tərcüməsini Azərbaycan türkologiyasının tarixində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Mahmud Kaşğari “Divanü lüğat-it-türk” ensiklopediyasında türksoylu xalqların dil-ağız özəlliklərini, ləhcələrini, milli-mədəni varlığını toplamış, dövrünə uyğun qrammatika və yazı qaydalarını müəyyənləşdirmişdir. Əsər yalnız lüğət deyil, türk tayfalarının dil-ləhcə fərqlərini, yayılma areallarını, həyat tərzini, tarixini, mifologiyasını, folklorunu, mədəniyyətini öyrənməyə imkan verən, XI əsrin əvvəllərində türk tayfalarının ləhcələri haqqında geniş məlumat verən dialektoloji-etnoloji kitabdır.
Tədbirdə Türk Dil Qurumunun başqanı professor Osman Mert və Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası Əbu Reyhan Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru professor Bahrom Abduxalimov çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk”ü keçmişimizi, dilimizi, kimliyimizi, tariximizi öyrənmək baxımından qiymətli əsər kimi səciyyələndiriblər. Vurğulanıb ki,  bu əsərlə türklüyün, türk qrammatikasının təməli qoyulur.
Daha sonra akademik Nizami Cəfərovun “Mahmud Kaşğarinin tədqiqat metodu haqqında”, professor Mahirə Hüseynovanın “Mahmud Kaşğari “Divan”ı və türk dillərinin qrammatikası” və professor İsmayıl Kazımovun “Mahmud Kaşğari “Divan”ı və müasir türk dilləri” adlı məruzələri dinlənilib.
Konfransda, həmçinin Milli Məclisin deputatı, Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Feyziyev, şair-tərcüməçi Elxan Zal Qaraxanlı, tənqidçi və ədəbiyyatşünas Əsəd Cahangir çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk”ün dünya tarixində yazılmış ilk türk lüğəti olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, bu əsər yazıldığı dövrün xarakterik cizgilərini müəyyənləşdirən, min il öncəki düşüncəni bu günə gətirən, tanıdan mötəbər bir qaynaqdır.

В НАНА состоялась международная конференция «“Дивани лугат ат-тюрк” Махмуда Кашгари – 950»
В Главном здании НАНА при организации Института языкознания имени Насими состоялась международная научная конференция «Дивани лугат ат-тюрк Махмуда Кашгари – 950».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт, директор Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан профессор Бахром Абдухалимов, депутат Милли Меджлиса, президент Международного фонда имени Махмуда Кашгари, доктор философии по философии Джаваншир Фейзиев, сотрудники Института языкознания и представители СМИ.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в своей речи на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля, глава государства объявил сотрудничество с тюркским миром одним из основных приоритетов государственной политики и назвал Организацию тюркских государств единой семьей. Академик отметил, что в современный исторический период интеграция с тюркским миром расширяется ещё больше, в данной сфере важные мероприятия реализуются и в НАНА.
Назвав издание известного труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», который является одной из самых ценных книг тюркского мира, на азербайджанском языке знаменательным событием, руководитель НАНА подчеркнул, что международное мероприятие является очередным блестящим примером дружбы и единства тюркских государств, а изданный источник вскоре станет объектом обширных исследований.
Напомнив, что с 26-го февраля по 6-ое марта 1926 года в Баку проходил Первый тюркологический съезд, академик Иса Габиббейли сообщил, что на съезде говорилось об актуальных вопросах тюркологии, научной и культурной среды в начале XX века, были приняты решения, связанные с переходом на латинский алфавит. Академик назвал расширение процессов, связанных с созданием общего алфавита тюркских государств, развитием тюркологии и международной интеграцией, вкладом во Второй тюркологический съезд, который состоится в 2026 году.
Академик Иса Габиббейли отметил, что основополагающей книгой для мусульманского мира является «Гурани-Керим» («Коран»), после которой появились несколько блестящих трудов, объединяющих тюркский мир посредством литературы и общественной мысли; из них самым крупным художественным произведением для тюркского мира является «Китаби-Деде Горгуд», а самым крупным научным трудом – «Дивани лугат ат-тюрк».
Руководитель НАНА сообщил, что впервые «Дивани лугат ат-тюрк» с арабского языка на азербайджанский язык перевел известный азербайджано-узбекский учёный Халид Саид Ходжаев. За перевод этой книги, продолжил академик, Халид Саид Ходжаев был объявлен в 1937 году «членом контрреволюционной пантюркистской организации», обвинен в выполнении заданий турецкой разведки и приговорен к расстрелу, а его перевод долгие годы считался утерянным и был обнаружен через 86 лет, в 2023 году в архиве Института языкознания.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что «Дивани лугат ат-тюрк» является незаменимым источником для изучения исторического развития тюркских языков, исторической лексикологии, а также для составления сравнительной грамматики тюркских языков. Сказав, что презентация нового издания состоялась в марте текущего года в университете ADA при участии широкой общественности, а 24-го июня в Бишкеке (Кыргызстан) прошла международная конференция «“Дивани лугат ат-тюрк” – 950: общее достояние тюркского мира», академик добавил, что в декабре этого года 950-летний юбилей «Дивани лугат ат-тюрк» будет отмечаться в рамках ЮНЕСКО.
Затем выступил директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли, который назвал труд «Дивани лугат ат-тюрк»  «Тюркистаном», в котором собрана полная информация о тюркском мире. Учёный сообщил, что в издании приводятся сведения о жизни тюрков в XI веке, а также широко освещена история современных тюркских народов.
Сказав, что труд «Дивани лугат ат-тюрк» – это грамматика тюркских языков, энциклопедия своего времени, профессор Надир Мамедли подчеркнул, что в книге отмечается, что наиболее лёгким языком является язык огузов.
Также профессор рассказал о том, как книга дошла до Османского периода, и назвал перевод труда на азербайджанский язык началом нового этапа в истории отечественной тюркологии.
Отмечалось, что в своей энциклопедии «Дивани лугат ат-тюрк» Махмуд Кашгари определил языковые и речевые особенности, говоры тюркских народов, характерные черты грамматики и письма, собрал воедино образцы национально-культурного наследия. Данный труд – это не только словарь,  это диалектологический и этнологический труд, позволяющий изучить различия, существующие в языке и говоре тюркских племен, ареалы их расселения, образ жизни, историю, мифологию, фольклор, культуру, а также предоставляющий обширную информацию о диалектах тюркских племен в начале XI века.
В своих выступлениях глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт и директор Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан профессор Бахром Абдухалимов назвали «Дивани лугат ат-тюрк» ценным трудом с точки зрения изучения нашего прошлого, языка, идентичности, истории. Подчеркивалось, что данный труд заложил основы тюркского языкознания.
Далее были прослушаны доклады академика Низами Джафарова на тему «Об исследовательском методе Махмуда Кашгари», профессора Махиры Гусейновой – на тему «Диван Махмуда Кашгари и грамматика тюркских языков» и профессора Исмаила Кязымова – на тему «Диван Махмуда Кашгари и современные тюркские языки».
Помимо этого, на конференции выступили депутат Милли Меджлиса, президент Международного фонда имени Махмуда Кашгари доктор философии по философии Джаваншир Фейзиев, поэт и переводчик Эльхан Зал Гараханлы, критик и литературовед Асад Джахангир. В выступлениях говорилось, что «Дивани лугат ат-тюрк» – первый тюркский словарь в истории, этот труд является блестящим источником, в котором отражены характерные черты своего периода и повествуется о мышлении, существовавшем тысячу лет назад.