AMEA-nın Əsas binasında Nəsimi adına Dilçilik İnstiutunun təşkilatçılığı ilə “Mahmud Kaşğari “Divanü lüğat-it-türk” - 950” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türk Dil Qurumunun başqanı professor Osman Mert, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası Əbu Reyhan Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru professor Bahrom Abduxalimov, eləcə də Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Feyziyev, Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının fevralın 14-də andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı Türk dünyası ilə əməkdaşlığı dövlət siyasətində əsas prioritet kimi müəyyənləşdirdiyini və Türk Dövlətləri Təşkilatını vahid bir ailə kimi təsvir etdiyini bildirib. Alim indiki tarixi mərhələnin Türk dünyası ilə inteqrasiyanın genişlənmə imkanlarının daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini söyləyib, bu istiqamətdə AMEA-da da mühüm işlərin görüldüyünü deyib.
Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Azərbaycanda çap olunmasını əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirən alim beynəlxalq tədbirin türk dövlətlərinin dostluğunun, birliyinin daha bir parlaq nümunəsi olduğunu vurğulayıb. AMEA rəhbəri ana dilimizdə işıq üzü görən qaynağın bundan sonra geniş tədqiqat obyektinə çevriləcəyini vurğulayıb.
1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayı xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu qurultayda XX əsrin əvvəllərində türkoloji elmi-mədəni mühitin aktual məsələlərinə toxunulub, latın əlifbasına keçidlə bağlı qərarlar qəbul edilib. O, Türk dövlətlərinin ortaq əlifbasının yaradılması, türkoloji elmlər sisteminin inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq miqyasda inteqrasiya proseslərinin daha da genişləndirilməsi kimi məsələləri 2026-cı ildə baş tutacaq İkinci Türkoloji Qurultaya töhfə kimi dəyərləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli müsəlman dünyası üçün ən böyük təməl kitabın “Qurani-Kərim” olduğunu, ondan sonra ədəbiyyatda və ictimai fikirdə Türk dünyasını birləşdirən bir neçə möhtəşəm əsərin meydana çıxdığını deyib. Bildirib ki, “Qurani-Kərim”dən sonra Türk dünyası üçün ən böyük bədii əsər “Kitabi Dədə Qorqud”, ən böyük elmi əsər isə “Divanü lüğat-it-türk”dür.
AMEA prezidenti “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin ilk dəfə ərəb dilindən Azərbaycan dilinə özbək əsilli məşhur Azərbaycan alimi Xalid Səid Xocayev tərəfindən tərcümə edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Xalid Səid Xocayevin bu kitabın tərcüməsinə görə “əksinqilabi pantürkist təşkilatın üzvü kimi Türkiyənin xeyrinə kəşfiyyat işi aparmış şəxs” damğası ilə ittiham olunaraq 1937-ci ildə güllələnməyə məhkum edildiyini və bununla da əsərin itmiş hesab olunduğunu bildirib. Alim “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 86 ildən sonra – 2023-cü ildə Dilçilik İnstitutunun arxivindən tapıldığını qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu əsərinin türk dillərinin tarixi inkişafını, tarixi leksikologiyasını öyrənməkdə, müqayisəli qrammatikasını tərtib etməkdə əvəzsiz mənbə olduğunu vurğulayıb. O, cari ilin mart ayında geniş ictimaiyyətin iştirakı ilə ADA Universitetində kitabın təqdimatının keçirildiyini, həmçinin iyunun 24-də Qırğızıstanın Bişkek şəhərində “Yazılışının 950-ci ildönümündə “Divanü lüğat-it türk: Türk dünyasının ortaq dəyəri” mövzusunda beynəlxalq konfransın təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri cari ilin dekabrında isə “Divanü lüğat-it-türk”ün 950 illik yubileyinin UNESCO çərçivəsində qeyd olunacağını vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk” əsərini Türk dünyası haqqında dolğun məlumatların toplandığı “Türküstan” adlandırıb. Bildirib ki, nəşrdə XI əsrdə türklərin yaşaması haqqında məlumatlar yer alıb, bugünkü türk xalqlarının tarixi geniş əks olunub.
“Divanü lüğat-it-türk” əsəri türk dillərinin qrammatikası, zamanın ensiklopediyasıdır”, - deyən professor Nadir Məmmədli vurğulayıb ki, kitabda ən yüngül dilin oğuzların dili olduğu qeyd edilib.
O, həmçinin kitabın Osmanlı dövrünə gəlib çıxma tarixçəsi barədə məlumat verib. Direktor kitabın tərcüməsini Azərbaycan türkologiyasının tarixində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Mahmud Kaşğari “Divanü lüğat-it-türk” ensiklopediyasında türksoylu xalqların dil-ağız özəlliklərini, ləhcələrini, milli-mədəni varlığını toplamış, dövrünə uyğun qrammatika və yazı qaydalarını müəyyənləşdirmişdir. Əsər yalnız lüğət deyil, türk tayfalarının dil-ləhcə fərqlərini, yayılma areallarını, həyat tərzini, tarixini, mifologiyasını, folklorunu, mədəniyyətini öyrənməyə imkan verən, XI əsrin əvvəllərində türk tayfalarının ləhcələri haqqında geniş məlumat verən dialektoloji-etnoloji kitabdır.
Tədbirdə Türk Dil Qurumunun başqanı professor Osman Mert və Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası Əbu Reyhan Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru professor Bahrom Abduxalimov çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk”ü keçmişimizi, dilimizi, kimliyimizi, tariximizi öyrənmək baxımından qiymətli əsər kimi səciyyələndiriblər. Vurğulanıb ki,  bu əsərlə türklüyün, türk qrammatikasının təməli qoyulur.
Daha sonra akademik Nizami Cəfərovun “Mahmud Kaşğarinin tədqiqat metodu haqqında”, professor Mahirə Hüseynovanın “Mahmud Kaşğari “Divan”ı və türk dillərinin qrammatikası” və professor İsmayıl Kazımovun “Mahmud Kaşğari “Divan”ı və müasir türk dilləri” adlı məruzələri dinlənilib.
Konfransda, həmçinin Milli Məclisin deputatı, Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Feyziyev, şair-tərcüməçi Elxan Zal Qaraxanlı, tənqidçi və ədəbiyyatşünas Əsəd Cahangir çıxış edərək “Divanü lüğat-it-türk”ün dünya tarixində yazılmış ilk türk lüğəti olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, bu əsər yazıldığı dövrün xarakterik cizgilərini müəyyənləşdirən, min il öncəki düşüncəni bu günə gətirən, tanıdan mötəbər bir qaynaqdır.

An international scientific conference called “Mahmud Kashgarı “Dîvânu Lugâti’t-Türk”-950” was held at the main building of ANAS with the organization of the Institute of Linguistics named after Nasimi.
The conference assembled the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, head of Turkish Language Association, Professor Osman Mert, director of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of Uzbekistan named after Abu Rayhan Beruni, Professor Bakhrom Abdukhalimov, president of the International Foundation named after Mahmud Kashgari, PhD in Philosophy Javanshir Feyziyev, employees of the Institute of Linguistics and mass media representatives.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli delivered an opening speech at the conference saying that during his inauguration ceremony on February 14, the head of state highlighted the cooperation with the Turkic world as the key priority in the state policy and described the Organization of Turkic States as one family. The scientist noted that current historical stage enhances opportunities for further integration with the Turkic world, and added that significant progress has been made in this direction at ANAS.
The scientist assessed the publication of “Dîvânu Lugâti’t-Türk” by Mahmud Kashgarı, one of the most valuable books of the Turkic world, in Azerbaijan as an important event and emphasized that the international conference is another vivid example of the friendship and unity of the Turkic states. The head of ANAS pointed out that the source published in our native language would become an object of extensive research.
Academician Isa Habibbeyli highlighted the significance of the First Turkology Congress, held in Baku from February 26 to March 6, 1926 and emphasized that the congress addressed actual issues in Turkology within the scientific and cultural milieu of the early 20th century, including the decisions on transition to the Latin alphabet. He assessed the efforts to establish a common Turkic alphabet, the advancements in Turkology sciences, and the progress in international integration as significant contributions to the upcoming Second Turkology Congress in 2026.
Academician Isa Habibbeyli stated that the Holy Quran is the most fundamental book for the Muslim world, followed by numerous brilliant works that emerged, uniting the Turkic world through literature and social thought. He said that after the Quran, the most significant art work for the Turkic world is "Kitabi-Dede Gorgud," and the greatest scientific work is “Dîvânu Lugâti’t-Türk”.
The president of ANAS pointed out that the famous Azerbaijani scientist of Uzbek origin, Khalid Said Khojayev, was the first to translate “Dîvânu Lugâti’t-Türk” from Arabic into Azerbaijani. The academician further explained that Khalid Said Khojaev was denounced in 1937 as “a member of a counter-revolutionary pan-Turkist organization”, charged with carrying out intelligence tasks for Turkiye, and subsequently sentenced to death. His translation was deemed lost for decades until it was unearthed 86 years later, in 2023, from the archives of the Institute of Linguistics.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that this work is an essential source for studying the historical development of Turkic languages and historical lexicology, as well as for compiling comparative grammar. He noted that the presentation of the book took place at ADA University in March of this year, involving the general public. Additionally, an international conference titled “Dîvânu Lugâti’t-Türk: Common Value of the Turkic World" was organized on June 24 in Bishkek, Kyrgyzstan, marking the 950th anniversary of its writing. The head of ANAS highlighted that the 950th anniversary of “Dîvânu Lugâti’t-Türk” will be celebrated in December of this year within UNESCO.
Later, the director of the Linguistics Institute of ANAS named after Nasimi, Professor Nadir Mammadli, referred to “Dîvânu Lugâti’t-Türk” as “Turkestan”, describing it as a comprehensive compilation of information about the Turkic world. He underlined that the work contains information about the lives of Turks in the 11th century and extensively reflects the history of today's Turkic peoples.
“Dîvânu Lugâti’t-Türk” serves as both a grammar of Turkic languages and an encyclopedia of its time”-said Professor Nadir Mammadli. He emphasized that the easiest language described in the book is that of the Oghuz people.
The professor also shared details on the historical process of how the book reached the Ottoman period, describing the translation of the “Dîvânu Lugâti’t-Türk” as the beginning of a new phase in the history of Azerbaijani Turkology.
It was noted that Mahmud Kashgari compiled linguistic and oral characteristics, dialects, and national cultural aspects of Turkic peoples in the encyclopedia “Dîvânu Lugâti’t-Türk”. He also established grammar and writing conventions of his time. This work is not merely a dictionary but also serves as a dialectological and ethnological resource, offering insights into language variations, geographical distribution, lifestyles, histories, mythologies, folklores, and cultures of Turkic tribes. It provides comprehensive information about Turkic tribal dialects from the early 11th century.
Speaking at the event, head of Turkish Language Association Professor Osman Mert, and director of the Institute of Oriental Studies of the Academy of Sciences of Uzbekistan named after Abu Rayhan Beruni, Professor Bakhrom Abdukhalimov praised “Dîvânu Lugâti’t-Türk” as a valuable work for understanding our past, language, identity, and history. They emphasized that this work laid the foundation for Turkic identity and Turkic grammar.
Further discussions at the conference included academician Nizami Jafarov's presentation “on Mahmud Kashgari's research method”, Professor Mahira Huseynova's “Mahmud Kashgari's "Divan" and the grammar of Turkic languages”, and Professor Ismayil Kazimov's “Mahmud Kashgari's "Divan" and modern Turkic languages”.
At the conference the member of the Milli Majlis and president of the Mahmud Kashgari International Foundation, PhD in Philosophy Javanshir Feyziyev, poet-translator Elkhan Zal Garakhanli, and critic Asad Jahangir also mentioned that “Dîvânu Lugâti’t-Türk” is the world's first Turkic dictionary in history. They underscored that this authoritative source defines the characteristics of the era in which it was written, bridging the thoughts and knowledge of a thousand years ago to the present day.