AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə gəlişinin 55 illiyinə həsr olunmuş “Müstəqillik yollarında: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” mövzusunda lektoriya keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Rəyasət Heyəti, YAP Yasamal rayon təşkilatı və YAP Yasamal rayon AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxana üzrə ilk ərazi partiya təşkilatının birgə təşəbbüsü ilə baş tutub.
Əvvəlcə MEK-in foyesindəki Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər gül dəstələri düzülüb, dahi rəhbərin əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, YAP Yasamal rayon təşkilatının sədr müavini Elnarə Mustafayeva, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri s.e.ü.f.d. Sənan Həsənov, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinin YAP ərazi partiya təşkilatlarının sədrləri, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri, elmi tədqiqat mərkəzlərinin kitabxana rəhbərləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının Ümummili Lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə gəlişindən 55 il ötdüyünü və lektoriyanın “Müstəqillik yollarında: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” adlandırılmasının təsadüfi olmadığını bildirib. Qeyd edib ki, dövlət müstəqilliyimizin möhkəm təməlləri, etibarlı bünövrəsi Ulu Öndər tərəfindən qoyulub, onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycan öz inkişafının ən yüksək mərhələsinə qalxıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, XX əsrin 60-cı illərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi həyatında dərin böhran hökm sürdüyü halda, 1969-cu il iyulun 14-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyə gəlişi Azərbaycanı ağır vəziyyətdən, böhrandan çıxartdı, qısa müddət ərzində Azərbaycanda ən qabaqcıl texnologiyaların istehsalı, elmin qabaqcıl nailiyyətlərinin istehsalata tətbiqi, xalq təsərrüfatının dinamik inkişafı, mədəniyyətin çiçəklənməsi yönündə uğurlu nailiyyətlər əldə edildi.
Akademik İsa Həbibbəyli 1982-ci ildə Siyasi Büronun üzvü seçilən Heydər Əliyevin SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsinə təyin edilərkən böyük iradə və zəhmətinin sayəsində Azərbaycanın artıq ittifaq respublikaları sırasında ilk beşlikdə olmasını Heydər Əliyev fenomeninin məntiqli nəticəsi kimi dəyərləndirib, həmin illərdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin atdığı hər addımda Azərbaycanın gələcəyini düşünməsinin şahidi olduğumuzu vurğulayıb. Sovet rejiminin sərt dövrlərində fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, xalqını gələcək dövlət müstəqilliyinə hazırlayan Ulu Öndərin SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı ikiüzlü siyasətinə etiraz əlaməti olaraq, 1991-ci ilin iyulunda Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının sıralarını tərk etdiyini deyib.
Akademik qeyd edib ki, Ulu Öndər 1969-1982-ci illərdə Azərbaycana rəhbərliyi dövründə dahiyanə uzaqgörənliklə milli özünüdərk duyğuları, xalqın tarixi yaddaşının özünə qaytarılması kimi prinsiplər əsasında dövlətçilik ideyasının gələcəkdə hərəkətverici qüvvəyə çevrilməsi üçün münbit zəmin yaradıb.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, 1978-ci ildə Azərbaycan SSR-in Konstitusiyasına “Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikasının dövlət dili Azərbaycan dilidir” maddəsinin daxil edilməsi, Ziya Bünyadovun “Azərbaycan Atabəyləri dövləti” adlı monoqrafiyasının dövlət mükafatı alması, Bəxtiyar Vahabzadənin “Gülüstan” poemasını yazdığına görə, həbs cəzasından xilas edilməsi və bu kimi milli azadlıq düşüncəsinə dövlət səviyyəsində dəstəyi Ulu Öndərin sarsılmaz iradəsi və ciddi səyləri əsasında öz həllini tapıb.
Akademik İsa Həbibbəyli xalqın çağırışı və təkidi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə gələn görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi inkişaf strategiyasının bəhrəsini bu günə qədər gördüyümüzü qeyd edib.
Akademiya rəhbəri Ulu Öndərin siyasi varisi Prezident İlham Əliyevin hazırda dünya liderlərindən biri olmasını 55 illin möhtəşəm yekunu, əbədiyaşar təntənəsi kimi qiymətləndirib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev Ümummili Lider Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyəti, ictimai və iqtisadi sahədəki dərin islahatları, dahi liderin parlaq siyasi zəkası və istedadı sayəsində müasir Azərbaycanın bugünkü gerçəkliklərini yaratması və gələcəyə aparan yollarını müəyyən etməsi barədə geniş məruzə ilə çıxış edib.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov lektoriyada çıxışı zamanı Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafına Ümummilli Lider Heydər Əliyevin qayğısından və verdiyi töhfələrdən bəhs edib. Direktor Ulu Öndərin birinci hakimiyyəti dövründə ləğv edilmiş kitabxanaların bərpasını, yeni kitabxanaların yaradılmasını, rayonlarda ixtisaslı kadrların olması məqsədilə kitabxanaçılıq fakültəsinə qəbulun artırılmasını bu qayğının təzahürü kimi ifadə edib. O, 1970-ci ildə respublikamızda 7.9 milyon nüsxə kitab fonduna malik olan məktəb kitabxanalarının fondunun artaraq 25.2 milyon nüsxəyə çatdığını vurğulayıb.
“Həmin illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının fəaliyyətində də böyük dəyişikliklər baş vermiş və bu dəyişiklik Akademiya kitabxanasının işində də özünü göstərmişdir. Akademiya kitabxanası keçmiş SSRİ məkanında ilk dəfə mərkəzləşdirməyə nail olmuşdur. Eləcə də, Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə 1973-cü ildə M.F.Axundov adına Milli Kitabxananın 50 illik yubileyinin keçirilməsi də Heydər Əliyev fenomeninin kitabxana işinə qayğısının yüksək göstəricisi idi”, - deyə direktor sözlərinə əlavə edib.
MEK rəhbəri Ulu Öndərin hakimiyyətə ikinci dəfə gəlişindən sonra, müstəqil Azərbaycanda kitabxana quruculuğunda mühüm rol oynayan uğurlu addımlar atdığını, “Özəlləşdirməyə münasibətdə dövlət mülkiyyət obyektləri”nin siyahısında kitabxanaların özəlləşdirməyə qadağan olunmuş obyektlər qrupuna aid edildiyini, 1998-ci ildə Azərbaycan kitabxana tarixində dönüş mərhələsi kimi dəyərləndirilən “Kitabxana işi haqqında” Qanunun qəbul olunduğunu söyləyib.
Lektoriyada, həmçinin AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanovun Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi irsi, Azərbaycançılıq fəlsəfəsi, milli düşüncəli insanları qoruması haqqında real faktlarla geniş məruzəsi dinlənilib.
Sonda Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətini, zəngin siyasi irsini özündə əks etdirən nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.

The lecture titled “On the Path to Independence: from Heydar Aliyev to Ilham Aliyev” marking the 55th anniversary of National Leader Heydar Aliyev’s coming to political power in Azerbaijan, was held in the Central Scientific Center of ANAS.
The event was held at the joint initiative of the Presidium of ANAS, the NAP Yasamal District Organization, and Central Scientific Center of ANAS.
At first, flowers were laid on the bust of the National Leader Heydar Aliyev in the Central Scientific Library (CSL) foyer, honoring the genius leader’s dear memory.
The event was attended by the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, the Chairman of the NAP Yasamal District Organization Bakhtiyar Nabiyev, the Deputy Chairman of the NAP Yasamal District Organization Elnara Mustafayeva, Chairman of the Free Trade Union of ANAS, PhD in political sciences Sanan Hasanov, chairmen of NAP territorial party organizations of various scientific institutions of ANAS, members of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, directors of libraries of research centers, and representatives of the public.
Opening the event with an introductory speech, the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, noted that 55 years have passed since the National Leader of Azerbaijan, the distinguished statesman Heydar Aliyev, came to political power in Azerbaijan. The lecture, dedicated to this 55th anniversary and titled “On the Path to Independence: from Heydar Aliyev to Ilham Aliyev”, was not accidental. He underlined that the National Leader laid a strong and reliable foundation of state independence, and under the leadership of his worthy successor, President Ilham Aliyev, Azerbaijan has reached its highest peak of prosperity.
The head of ANAS noted that in the 60th years of the 20thcentury, Azerbaijan experienced a deep crisis in its socio-economic life. The arrival of the National Leader Heydar Aliyev to the leadership on July 14, 1969, pulled Azerbaijan out of its difficult situation. Soon, the country achieved success in the production of advanced technologies, the application of scientific achievements in production, the dynamic development of agriculture, and the flourishing of culture.
Academician Isa Habibbeyli noted that Heydar Aliyev, who was elected a member of the Political Bureau in 1982, while he was appointed as the First Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers due to his great will and hard work, Azerbaijan already was in the top five among the union republics. He evaluated it as a logical result of the Heydar Aliyev phenomenon. During those years, we witnessed that National Leader Heydar Aliyev thought about the future of Azerbaijan in every step he took. The Academician said that the National Leader, who prepared his people for the future state independence despite working during the harsh times of the Soviet regime, left the Communist Party of the Soviet Union in July 1991 as a sign of protest against the two-faced policy of the USSR leadership towards Azerbaijan.
Academician Isa Habibbeyli said that in 1969-1982, under the leadership of the National Leader, a favorable environment was created for transforming the idea of statehood into a driving force for further development based on the principles of national self-awareness and the restoration of the people’s historical memory.
The head of ANAS emphasized that the inclusion in the Constitution of the Azerbaijan SSR in 1978 of the article “The State Language of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic is Azerbaijani Language”, the awarding of the state prize to Ziya Bunyadov’s monograph “State of Atabays of Azerbaijan”, the rescue of Bakhtiyar Vahabzade from arrest for his poem “Gulustan” and other forms of support provided by the National Leader became possible due to his unwavering will and efforts.
Academician Isa Habibbeyli noted that the results of the development strategy, implemented by the outstanding statesman Heydar Aliyev who returned to power for the second time at the people's call and insistence, are evident today.
Academician Isa Habibbeyli said that President Ilham Aliyev, political successor of the National Leader is one of the world leaders highlighting it as the grand culmination of 55 years and an eternal celebration.
Then, Chairman of the NAP Yasamal District Organization Bakhtiyar Nabiyev, director of the Central Scientific Library, PhD in in technical sciences, docent Huseyn Huseynov, department head of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, doctor of philosophical sciences Fuzuli Gurbanov also made speeches at the meeting highlighting the contributions of the National Leader Heydar Aliyev in Azerbaijan.
In conclusion, the attendees viewed an exhibition featuring publications that reflected the life, activity, and rich political heritage of the National Leader Heydar Aliyev.