Sonra akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin elan etdiyi yeni tarixi dövr və milli ideya konsepsiyası və qarşıda duran məsələlər” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 yanvar 2024-cü il tarixində yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı dərin məzmunlu və milli konseptual dəyərlərə malik olan bir çox fikir irəli sürüb, dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbəsi və 2023-cü ilin sentyabrındakı antiterror əməliyyatı ilə öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etməsini müasir tariximizin yeni dövrü kimi xarakterizə edib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin uzun illərdir apardığı uzaqgörən siyasəti və Ali Baş Komandanlığı nəticəsində Qarabağ problemi birdəfəlik həll olunmuş, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa etmişdir: “Bu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində misli görünməmiş böyük missiyasıdır və onun adı Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuşdur”.
Prezident İlham Əliyevin müsahibə zamanı səsləndirdiyi - “Bizim əsas milli ideyamız ərazilərimizi azad etmək idi. Yəni, bütün xalq bu ideya ətrafında, bu amal ətrafında birləşmişdi, biz bunu artıq əldə etmişik. Ona görə, gələcək inkişafla bağlı, əlbəttə ki, mənim fikirlərim var və bir çox hallarda onlar həlledici olacaq təbii ki. Ancaq mən istərdim ki, cəmiyyətdə də bu məsələ ilə bağlı diskussiyalar getsin, siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları, ziyalılar, yəni, bizim gələcək inkişafımızla bağlı əsas milli ideya və ideyalarımız nə olmalıdır. Bu, bir ictimai müzakirə mövzusu olmalıdır”, - sözlərini xatırladıb.
Dövlət başçısının bu çağırışının Azərbaycan ziyalıları və alimləri qarşısında xüsusi vəzifə müəyyənləşdirdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli yeni tarixi dövr və milli ideya konsepsiyasının yaranan yeni tarixi şəraitin doğurduğu reallıqdan qaynaqlandığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının irəli sürdüyü yeni konseptual yanaşmaya və çağırışlara dərhal alimlərimizin reaksiya verdiyini, AMEA-da humanitar və ictimai elmlərin görkəmli nümayəndələrinin və ziyalıların iştirakı ilə yanvar və aprel aylarında “Yeni tarixi dövr və milli ideya” mövzusunda geniş müzakirələrin keçirildiyini, bu mövzu ətrafında qiymətli təkliflərin irəli sürüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ideologiya ilə ideya bir-birinə yaxın olan anlayışlardır və dövlətimizin əsas ideologiyası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş Azərbaycançılıq ideologiyasıdır: “Aparılan müzakirələrdə, səsləndirilən təkliflərdə gələcək milli ideyanın baza hissəsini bu ideologiyanın təşkil etməsinin zəruriliyi xüsusi vurğulanıb. Ümumilikdə müzakirələr zamanı güclü lider, güclü dövlət, güclü xalq, Böyük Qayıdış, milli birlik, sosial rifah, Türk birliyi, modernləşmə, rəqəmsal inkişaf, dialoq mədəniyyəti və s. olmaqla 48 təklif səsləndirilib və onlar ümumiləşdirilərək 8 təklifə salınıb. Milli ideya məzmunu və hədəfyönümlülük baxımından konseptual olmaqla yanaşı, ifadə baxımından da dəqiq olmalıdır. Milli ideologiya milli ideya vasitəsi ilə gerçəkləşir və müəyyən toplumu tarixi keçmişi, milli mental xüsusiyyətləri və zamanın çağırışlarını nəzərə alaraq kollektiv gələcəyə doğru aparır. Dövlətin inkişafı prosesində milli ideologiya zamanın tələblərinə uyğun olaraq ortaya çıxan milli ideyalar vasitəsi ilə daha da təkmilləşir”.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında ümumiləşdirilmiş 8 təklifi diqqətə çatdırıb və akademiklər – Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Nizami Cəfərov, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Ərtegin Salamzadə, professorlar – Kərim Şükürov, Nadir Məmmədli, İlham Məmmədzadə, Əbülhəsən Abbasov, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Namiq Məmmədov və digər çıxışçıların iştirakı ilə geniş müzakirələr aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli müzakirələr nəticəsində Azərbaycanın gələcək milli ideyası ilə bağlı alimlərimizin gəldiyi nəticənin - “Daha güclü Azərbaycan, Türk birliyi, rəqəmsal inkişaf və strateji tərəfdaşlıq” - olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə qeyd olunan milli ideyanın Akademiyanın və alimlərimizin gələcək tədqiqat prosesində və təbliğat işində nəzərə alınmasının təmin edilməsi qərara alınıb.
Daha sonra iclasda Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərovun “Azərbaycanda türklük, türkçülük və türkologiya” mövzusunda məruzəsi müzakirə olunub.
Məruzədən öncə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkəmizin Prezident İlham Əliyevin liderliyində Türk dünyasının mərkəzində yer aldığını, bu mövzunun artıq günümüzün reallığına çevrildiyini bildirib. Qeyd edib ki, dövlətimizin başçısı andiçmə mərasimindəki nitqində “Bizim başqa ailəmiz yoxdur. Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır”, - sözləri ilə ölkəmizin Türk dünyasına olan baxışını açıq şəkildə ifadə etdi.
Bu günlərdə Şuşada Türk Dövlətləri Təşkilatının qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün keçirildiyini və tarixi “Qarabağ Bəyannaməsi”nin imzalandığını deyən akademik İsa Həbibbəyli TDT-nin Dövlət başçılarının Prezident İlham Əliyevin Türk dünyasının birliyinə, həmrəyliyinə, təhlükəsizliyinə və rifahına verdiyi böyük və davamlı töhfəni yüksək qiymətləndirdiklərini bildirib.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, 98 il öncə Türk dünyasını ilk dəfə birləşdirən Birinci Türkoloji Qurultay Bakıda keçirilib və Azərbaycan tarixən olduğu kimi, bu gün də dünya Türkologiyasının mərkəzi sayılır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Milli Elmlər Akademiyasında da dövlət başçımızın müəyyənləşdirdiyi prioritetlərə uyğun olaraq, Türk dünyası ilə bağlı önəmli tədqiqatlar aparılır, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında bu istiqamətdə bir çox şöbələr fəaliyyət göstərir və Türk dünyasının elmi qurumları ilə əlaqələr daha da genişləndirilir.
Akademik İsa Həbibbəyli bu mövzuda məruzənin Rəyasət Heyətinin iclasında ilk dəfə dinlənildiyini və Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə hazırlıq işlərinin bir parçası olduğunu söyləyib.
Daha sonra Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov “Azərbaycanda türklük, türkçülük və türkologiya” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
O qeyd edib ki, XX əsrin əvvəllərindən etibarən Azərbaycanda türkçülük məfkurəsi sistemli bir şəkil almağa başlamış və Əlimərdan bəy Topçubaşov, Əhməd bəy Ağaoğlu, Əli bəy Hüseynzadə və digər türkçülərin səyləri nəticəsində inkişaf edərək günümüzə qədər gəlib çatmışdır. Alim bildirib ki, türk xalqlarının geniş inteqrasiyası ilə səciyyələnən müasir mərhələdə ümumtürk mədəniyyəti və genezisinin öyrənilməsinə böyük zərurət vardır.
“Türkologiyanın Azərbaycandakı vəziyyətini anlamaq üçün ilk növbədə türklük anlayışını təsəvvür etmək lazımdır. Bu isə bir qədər mücərrəd anlayışdır, amma bununla yanaşı, təsəvvür edilə bilməsə, nə türkçülük, nə də türkologiya anlayışlarını dəqiqləşdirə bilməyəcəyik. Türkçülük ideologiyadır. Azərbaycanda türklük ondan ibarətdir ki, biz dildə ədəbiyyatda, mədəniyyətdə, tarixdə coğrafiya ilə etnosun münasibətlərini dəqiq aydınlaşdıra bilək. Azərbaycanın coğrafi sərhədləri Səfəvilər dövründən artıq müəyyənləşməyə başladı. Bu gün azərbaycanlı adlanan etnos milləti yaratmaq mənasında həmin coğrafiyanın hüdudlarından kənara çıxmayıb. Bəs, bu etnos bu coğrafiyaya hansı tarixi dövrdən bağlanır? Ən sadə izahı odur ki, dünya yaranandan. Bizim üçün əsaslandırılmış, ənənəvi türklük “Kitabi - Dədə Qorqud” eposudur. Azərbaycanda türklük xalqın etnososiokulturoloji əsası olaraq köklərini “Kitabi - Dədə Qorqud” eposundan alır. Coğrafi və dil müəyyənliyi var. Burda Azərbaycan Oğuzçuluğunun xüsusiyyəti çoxdur. Lakin xalq bu eposu unudub, XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərində xatırlamağa, öyrənməyə başlamışıq. Müəyyən dövrlərdə qadağan olunsa da, Ümummilli Lider onu yenidən özümüzə qaytardı”, - deyə Nizami Cəfərov bildirib.
Azərbaycanda türkçülüyün uzun müddət daxildən və xaricdən böyük ciddi müdaxilələrə məruz qaldığını deyən alim türkologiyanın elm kimi Avropada, türkləri öyrənmək üçün formalaşdığını, Azərbaycanda isə türkologiyanın əsasını Bəkir Çobanzadənin qoyduğunu söyləyib.
“Bəkir Çobanzadəyə qədər ədəbiyyatda, tarixdə türklük düşüncəsi kifayət qədər güclüdür. XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərində bizim tarix, fəlsəfi və ictimai şüurumuzda Əli bəy Hüseynzadə vardı, lakin o türkoloq deyildi, türkçü idi və bunun fərqi onun təqdimatlarında aydın seçilir.
Sovet hökumətinin Azərbaycan türkologiyasına ən böyük xidmətlərindən biri Birinci Türkoloji Qurultay çağrılana qədər həm Türkiyədən, həm Türk dünyasından nüfuzlu alimləri ölkəmizə dəvət edərək rus türkologiyasının, bu sahənin inkişaf etdirilməsi oldu.
Alim məruzəsində, həmçinin Azərbaycan dilçiliyi, ədəbiyyatşünaslığı, mədəniyyətşünaslığı, tarixşünaslığında azərbaycançılıq, türklük, müasirlik (ümumbəşərilik) parametrləri, daha az diferensiasiya, daha çox inteqrasiya formulu və digər məqamlara toxunub.
Mövzu ətrafında akademik Gövhər Baxşəliyeva, tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, professor İsmayıl Kazımov, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Ələkbərli və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndirib, bu istiqamətdə Rəyasət Heyətinin iclasında məruzənin dinlənilməsini yüksək qiymətləndiriblər.
AMEA-nın loqotipinin (emblem) dövlət qeydiyyatından keçirilməsi haqqında məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının loqotipinin (emblem) Azərbaycan Respublikasında əmtəə nişanı və müəlliflik hüququ obyekti kimi dövlət qeydiyyatına alınması barədə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinə müraciət edilib. Qeyd edib ki, görülən işlərin nəticəsi olaraq, AMEA-nın loqotipi (emblem) dövlət qeydiyyatına alınıb, Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən əmtəə nişanı şəhadətnaməsi və müəlliflik hüququ obyektlərinin hüquq sahiblərinə dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnamə verilib.
İclasda AMEA-nın elmi bölmə və mərkəzlərinə, müəssisə və təşkilatlarına, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının şöbələrinə dövlət qeydiyyatına alınmış AMEA-nın loqotipinin (emblemin) təsvirlərinin müvafiq qaydada istifadəsinin təmin edilməsi tapşırılıb.
Həmçinin akademik İsa Həbibbəyli 11-18 iyun 2024-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikasına səfəri, Çinin Hebey Sosial Elmlər Akademiyasında, Honkonq Kore Akademiyasının Cuci Filialında, Pekin Xarici Dillər Universitetində, universitetin Azərbaycan dili kafedrasında, Çinin Biomüxtəlifliyin Qorunması və Yaşıl İnkişaf Fondunda keçirilən görüşlər, imzalanan müqavilələr, eləcə də Siçzyaçjuan şəhərində baş tutan “Xəzərdən Çinə: ədəbiyyat, texnologiya və sosial həyat” mövzusundakı beynəlxalq elmi konfransda iştirak barədə məlumat verib.
Bundan əlavə, AMEA-nın Fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərinin yekunları haqqında da qərar qəbul olunub.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının, regional elmi mərkəzlərinin 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair yarımillik hesabatların nəticələrini təqdim edib.
Eyni zamanda iclasda AMEA əməkdaşlarına 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunan məqalələrə görə mükafatların verilməsi haqqında məsələ də müzakirə edilib. AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov impakt faktorlu jurnallarda məqalələri nəşr olunan alimlərin adlarını diqqətə çatdırıb.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) doktoranturanın yaradılması haqqında olub. RSXM-də aparılan fundamental tədqiqatların aktuallığını və elmi səviyyəsini, mərkəzin elmi kadr potensialını, prioritet elmi istiqamətlər üzrə əldə olunmuş nailiyyətlərini, mövcud maddi-texniki bazasını, dərc olunmuş elmi işlərini, beynəlxalq elmi layihə və proqramlarda iştirakını nəzərə alaraq, mərkəzdə doktoranturanın yaradılması haqqında qərar qəbul edilib və AR Nazirlər Kabineti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Daha sonra iclasda “Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyasının sözlüyü”nün təsdiq edilməsi haqqında məsələ müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli sözlüyün hazırlanması üçün yaradılmış İşçi qrup tərəfindən keçirilmiş müzakirələr nəticəsində Rəyasət Heyətinə 2595 sözdən ibarət sözlüyün təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb. Təqdim edilmiş sözlüyü nəzərdən keçirərək ixtisarlar və özünün əlavələrini etdiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli İşçi qrupun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib və sözlüyün ümumilikdə 2000 sözə endirilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını verib.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri, İşçi qrupun üzvü Əziz Ələkbərli İcmada bütün sahələr üzrə komissiyaların fəaliyyət göstərdiyini bildirib və sözlüyün AMEA rəhbərliyinin və həmin komissiyaların iştirakı ilə yekun müzakirəsinin keçirilməsini təklif edib.
İclasda AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsinin yaradılması məsələsi də müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, zəngin elmi-mədəni irsə, fəlsəfi düşüncə tarixinə malik türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixinin araşdırılması, xüsusilə də, müasir dövrün tələbləri kontekstində öyrənilməsi Türk birliyinin təməl prinsiplərinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir. Türk dünyasının keçmişdən günümüzədək mədəni, fəlsəfi irsinin öyrənilməsi, başqa sözlə, ortaq təfəkkürünün, düşüncəsinin tədqiqi vacib amillərdən biridir. Həmçinin türk xalqlarının ayrı-ayrı mütəfəkkirlərinin fəlsəfi fikirlərinin vahid şəkildə formalaşması da aktuallıq kəsb edir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Həyəti tərəfindən AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsi yaradılıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsində AMEA-nın fəaliyyətini əks etdirən audio və video materialların qorunması məqsədilə daxili imkanlar hesabına Elm TV və multimedia fondunun yaradılması, AMEA üzrə çoxcildlik elmi əsərlərin siyahısının və nəşr planının təsdiq edilməsi, “AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Əsasnaməsi”nin təsdiq edilməsi, AMEA-nın Abbasqula Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun dissertantı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Şamil Rəhmanzadənin öz ərizəsi əsasında dissertantura təhsilinə xitam verilməsi, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibinin təsdiqlənməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
O cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva AMEA-da elektron sənəd dövriyyəsinə keçid üzrə hazırlığın vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr haqqında məlumat verib.
Eyni zamanda iclasda Türkiyə Respublikası DİN-nin Fəlakət və Fövqəladə Halların İdarə olunması Zəlzələ və Risklərin azaldılması İdarəsi (AFAD) ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin birlikdə inşa etdiyi Şuşa-Daşaltı Dərin Quyu Seysmik Stansiyasının bazasında Qarabağ və Şərqi Zəngəzur üzrə Regional Kompleks Seysmoloji Monitorinq Mərkəzinin yaradılması haqqında məsələ də müzakirə olunub.
Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli Şuşa rayonunda quraşdırılmış seysmik stansiya, onun fəaliyyəti, yeni yaradılacaq mərkəzin binasının yerləşəcəyi yer və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
İclasda qeyd olunan məsələ ilə bağlı bir sıra qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova 17-19 iyun 2024-cü il tarixlərində Almaniya Federativ Respublikasının Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetinə və 20-21 iyun 2024-cü il tarixlərində İspaniya Krallığının Barselona şəhərində keçirilmiş “Biokimya, Struktur və Molekulyar Biologiya üzrə beynəlxalq konqres”ə ezamiyyətinin yekunları haqqında məlumat verib.
İclasda, o cümlədən akademiklər Rafael Hüseynovun 70, Ramiz Rizayevin 85, AMEA-nın müxbir üzvləri Qeylani Pənahovun 70, Hacıfəxrəddin Səfərlinin 75, Rəhim Hüseynovun isə 100 illik yubileyləri haqqında qərarlar da qəbul olunub.

A regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Academician Isa Habibbeyli, the president of ANAS, members of the Presidium, heads of departments of the administration of the Presidium, and relevant individuals participated in the event.
Academician Isa Habibbeyli opened the meeting with an introductory speech and briefed the attendees about the agenda of the event. A report by Academician Isa Habibbeyli, the president of ANAS, titled "New Historical Period and National Idea Concept and Tasks Ahead announced by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev," was presented.
Academician Isa Habibbeyli noted that on January 10, 2024, during an interview with local television channels, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev shared a series of profound thoughts based on national conceptual values. The head of state described the full restoration of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, achieved with the Victory in the Patriotic War and anti-terrorism measures in September 2023, as a new era of our modern history.
The head of ANAS stated that due to the far-sighted policy pursued over a long period by President Ilham Aliyev and his role as Supreme Commander-in-Chief, the Karabakh issue had been completely solved, and Azerbaijan had fully restored its territorial integrity and sovereignty.
“This is a great mission of President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev in Azerbaijan's centuries-old statehood. Name of the head of state is written in gold letters in the history of Azerbaijan”-said Academician.
Academician Isa Habibbeyli recalled the thoughts of President Ilham Aliyev: “Our main national idea was to liberate our territories. In other words, the whole nation was united around this idea, around this goal and we have already achieved this. And therefore, of course I have my own thoughts about further development and in many cases they will be of course decisive. But I would like discussions about this issue to take place in society as well, among politicians, political scientists, scientists, intellectuals, that is, what should be our main national idea regarding our future development. This should be a topic for public discussion.”
Academician Isa Habibbeyli said that this call of the head of state has set a special task for intellectuals and scientists of Azerbaijan.
The head of ANAS noted that our scientists promptly responded to the new conceptual approach and calls put forward by the head of state. In January and April of this year, with the participation of prominent intellectuals and scholars in the fields of humanities and social sciences, extensive discussions on the topic of "A New Historical Period and the National Idea" took place at ANAS, during which valuable proposals were put forward.
Academician Isa Habibbeyli noted that ideology and idea are closely related concepts, and the main ideology of our state is the ideology of Azerbaijanism defined by the National Leader Heydar Aliyev: “During the discussions, it was particularly emphasized that the basic part of the future national idea should be composed of this ideology. Overall, the discussions produced proposals such as "strong leader," "strong state," "strong nation," "Great Return," "national unity," "social welfare," "Turkic unity," "modernization," "digital development," "culture of dialogue," and others. These 48 proposals were generalized into 8. From a content and direction standpoint, the national idea should be conceptual and clear. National ideology is realized through the national idea and guides society towards a collective future, taking into account historical backgrounds, national mental characteristics, and challenges of the time. As the state develops, national ideology continues to evolve through national ideas that emerge in accordance with the demands of the time”.
In his address, Academician Isa Habibbeyli presented 8 generalized proposals. The extensive discussions involved the participation of academicians such as Arif Hashimov, Ibrahim Guliyev, Rasim Aliguliyev, Irada Huseynova, Nizami Jafarov, Adil Garibov, corresponding members of ANAS Musa Gasimli, Ertegin Salamzade, Professors Karim Shukurov, Nadir Mammadli, Ilham Mammadzade, Abulhasan Abbasov, Doctor of Philosophy Fuzuli Gurbanov, PhD in History Namig Mammadov, and others.
Academician Isa Habibbeyli noted that during the discussions, scientists came to a common opinion on Azerbaijan's future national idea- "A Stronger Azerbaijan, Turkic Unity, Digital Development, and Strategic Partnership."
According to the decision of the Presidium, the Academy and scientists have to consider the mentioned national idea in their future research processes and promotion efforts.
Next, the report by the director of the Atatürk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov, titled "Turkishness, Turkism, and Turkology in Azerbaijan" was also discussed at the regular meeting of the Presidium of ANAS.
First, the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, spoke, stating that in recent years, under the leadership of President Ilham Aliyev, our country has taken a central place in the Turkic world. The words spoken by the head of state at the inauguration ceremony, "We have no other family. Our family is the Turkic world," confirm our republic's relationship with the Turkic world.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that recently an informal summit of the Organization of Turkic States (OTS) was held in Shusha, where the historical "Karabakh Declaration" was signed. He noted that the Heads of State of OTS highly appreciate President Ilham Aliyev's significant contribution to the unity, solidarity, security, and prosperity of the Turkic world.
The head of ANAS drew attention to the fact that 98 years ago, the First Turkology Congress, which united the Turkic world for the first time, was held in Baku, and Azerbaijan is considered the center of global Turkology today, as it was historically.
Academician Isa Habibbeyli said that according to the priorities set forth by the head of state, the National Academy of Sciences is conducting important research related to the Turkic world, many departments are operating in this direction in the scientific institutions and organizations of ANAS, and relations with scientific bodies in Turkic countries are expanding.
He continued that, the report on this topic had been presented at the meeting of the Presidium for the first time and this event is part of the preparations for the centenary of the First Turkology Congress.
Later, the director of the Ataturk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov reported on “Turkishness, Turkism and Turkology in Azerbaijan”.
In his report, academician Nizami Jafarov, stated that since the beginning of the 20th century, the ideology of Turkism has taken on a systematic character in Azerbaijan. It has developed and reached our days thanks to the efforts of Alimardan bey Topchubashov, Ahmed bey Agaoglu, Ali bey Huseynzade, and other Turkic people. The scientist noted that in the modern period, there is extensive integration of Turkic peoples, which has led to a significant need for the study of common Turkic culture and the genesis of Turkic peoples.
"To understand the state of Turkology in Azerbaijan, it is first necessary to determine what 'Turkishness' is. This is a somewhat abstract concept, but without explanation, it is impossible to clarify the concepts of “Turkism” and “Turkology.” “Turkism” is an ideology. For us, the traditional Turkishness is the epic “Kitabi-Dede Gorgud” (“Book of Dede Gorgud”). The epic tells about the Oguzs of Azerbaijan. However, the people forgot this epic. We only remembered it and began to study at the end of the 19th and the beginning of the 20th century. During certain periods, the epic was banned, but the National Leader returned it to our people."-said Nizami Jafarov.
The scientist reported that for a long time, the ideology of Turkism in Azerbaijan was significantly influenced by both internal and external forces. Turkology, as a science, was formed in Europe for the study of Turkic peoples, and in Azerbaijan, the foundation of Turkology was laid by Bekir Chobanzade.
The Academician noted that a significant contribution of the Soviet government to the development of Turkology in Azerbaijan was the invitation of influential scholars from Turkey and other Turkic countries to our country before the First Turkology Congress was convened. This initiative helped the field to begin its development.
In his report, the scientist also discussed the parameters of Azerbaijanism, Turkishness, modernity (universality) in linguistics, literary studies, cultural studies, and historiography of Azerbaijan, as well as the processes of differentiation and integration.
Following this, academician Govkhar Bakhshaliyeva, Doctor of Historical Sciences Zemfira Gadirova, Professor Ismayil Kazimov, PhD in Philosophy Faig Alekperli, and others spoke, sharing their thoughts and suggestions. They highly appreciated the presentation of the report on this topic at the meeting of the Presidium.
The meeting also addressed scientific and organizational issues.
Speaking about the state registration of the logotype (emblem) of ANAS, academician Isa Habibbeyli reported that a request for the state registration of the logotype (emblem) of the National Academy of Sciences of Azerbaijan as a trademark and object of copyright in the Republic of Azerbaijan was submitted to the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan. The academician noted that as a result of this, the ANAS logo (emblem) passed state registration, and the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan issued a trademark certificate and a certificate of state registration of rights to the copyright object.
The scientific departments and centers, institutions and organizations of ANAS, as well as the departments of the administration of Presidium of ANAS, were instructed to ensure the proper use of the images of the ANAS logotype (emblem) that have passed state registration.
Academician Isa Habibbeyli also spoke about his trip to the People's Republic of China, which took place from June 11 to June 18, 2024. During the trip, he attended meetings at Hebei Academy of Social Sciences, the Zhejiang Scientific Center (Zhuji) of International Core Academy of Sciences and Humanities, Beijing Foreign Studies University, Department of Azerbaijani Language at BFSU, and the Biodiversity Conservation and Green Development Foundation (CBCGDF). He discussed signed agreements and his participation in the international scientific conference titled “From the Caspian Sea to China: Literature, Technology, and Social Life” held in Shijiazhuang city.
Later, a decision was adopted on the results of the visit of honorary member of ANAS and Nobel Prize laureate Aziz Sancar to the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
Then, the head of the Department of Science and Education of the administration of the Presidium of ANAS, doctor of philological sciences  Sarhan Khaveri, presented an overview of the semi-annual reports on the scientific and scientific-organizational activities of institutions and organizations, regional research centers of ANAS for the first half of 2024.
At the same time, the meeting discussed the issue of awarding prizes to ANAS staff for publishing articles in journals with impact factors for the first half of 2024. Academic Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, listed the names of scientists whose articles were published in journals with impact factors.
Next issue discussed at the meeting was establishment of the doctoral program at the Republican Seismic Survey Center of ANAS. Taking into account the relevance and scientific level of the fundamental research conducted at the Republican Seismic Survey Center, the scientific potential of the center, achievements in priority areas, existing material and technical resources, published scientific works, and participation in international scientific projects and programs, a decision was adopted to establish a doctoral program at the Republican Seismic Survey Center. A request was also made to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in this regard.
Following this decision, the meeting discussed the approval of the dictionary "Encyclopedia of Western Azerbaijan."
Academician Isa Habibbeyli reported that after discussions held by the Working Group, a dictionary consisting of 2595 words was presented to the Presidium. Academician Isa Habibbeyli mentioned that certain changes and additions were made by him to the dictionary. He highly praised the work of the Working Group and instructed the group to shorten the dictionary to 2000 words.
In his speech, Aziz Alekperli, Chairman of the Western Azerbaijan Community and a member of the Working Group, noted that the community has functioning commissions covering all spheres. He proposed to hold a final discussion on the dictionary with the participation of the leadership of ANAS and these commissions.
The next issue discussed at the Presidium meeting of ANAS was the establishment of the Department of the History of Philosophical Thought and Modern Philosophy of Turkic Peoples at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS.
The importance of researching the history of philosophical thought of Turkic peoples, which possess a rich scientific and cultural heritage, was discussed at the meeting. It was noted that studying this history, especially within the context of modern requirements, is crucial for forming the foundational principles of Turkic Unity. Studying the cultural and philosophical heritage of the Turkic World from past to present, and understanding the common thinking and thought processes is one of the essential factors. Additionally, the uniform formation of philosophical ideas of different thinkers of Turkic peoples is also relevant.
Considering the discussions at the meeting, a Department of the History of Philosophical Thought and Modern Philosophy of Turkic peoples, at the expense of internal resources, was established at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS.
During the meeting, decisions regarding establishment of the "Elm TV and Multimedia" fund, at the expense of internal resources, for the storage of audio and video materials reflecting ANAS activities in the Scientific Heritage Department of the administration of the Presidium of ANAS, approval of the list of multi-volume scientific works and the publishing plan of ANAS, approval of the "Regulation of the Central Scientific Library of ANAS”, termination of the doctoral program at the Institute of History and Ethnology of ANAS named after Abbasgulu Aga Bakikhanov for PhD in history, dissertator Shamil Rahmanzade, based on his request, approval of the new composition of the Academic Council of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS were adopted.
Then, head of the Document and Protocol Department of the administration of the Presidium of ANAS, PhD in philology, Esmer Aliyeva, gave information on the preparations for transitioning to electronic document management at ANAS and the upcoming tasks.
The discussions were also continued on establishment of Regional Complex Seismic Monitoring Center for Karabakh and Eastern Zangezur on the base of the Shusha-Dashalti Deep Well Seismic Station, jointly installed by the Disaster and Emergency Management Authority (AFAD) of Turkey and the Republican Seismic Survey Center of ANAS.
The director of the Republican Seismic Survey Center of ANAS, corresponding member of ANAS, Gurban Yetirmishli gave detailed information about the seismic station installed in Shusha, its activities, the location of the building of the center to be established and directions of activities.
At the meeting, a series of decisions were adopted on the above-mentioned issue.
Further, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, reported on the outcomes of her business trip to Osnabrück University of Applied Sciences of Federal Republic of Germany, June 17-19, 2024 and participation in the International Congress on Biochemistry, Structural, and Molecular Biology held on June 20-21, 2024 in Barcelona.
Decisions were made regarding the 70th anniversary of Academician Rafael Huseynov, the 85th anniversary of Academician Ramiz Rizayev, the 70th anniversary of Corresponding Member of ANAS Geylani Panakhov, the 75th anniversary of Corresponding Member of ANAS Hajifakhraddin Safarli, and the 100th anniversary of Corresponding Member of ANAS Rahim Huseynov.