Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə hazırlıq məqsədilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə müşavirə keçirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Komissiyanın yaradıldığını və Tədbirlər planının müəyyən edildiyini söyləyib. Diqqətə çatdırılıb ki, 2025-ci ilin mart ayında AMEA-nın yaradılmasının 80 ili tamam olacaq və Akademiyanın təsis edilməsi Azərbaycan xalqının elmi və ictimai fikir tarixində, sosial-mədəni tərəqqisində, ölkəmizin inkişafında mühüm rol oynayıb.
AMEA rəhbəri yubiley münasibətilə “Elm” nəşriyyatında çap olunacaq biblioqrafiya və monoqrafiyaların, xüsusilə akademik və müxbir üzvlər, fəxri və xarici üzvlər, görkəmli elm xadimləri haqqında ensiklopedik məlumatların yer alacağı “Simalar” kitabının, tanıtma broşürlərinin, yubiley tədbirlərində iştirakı nəzərdə tutulan xarici ölkələrin akademik qurumlarının ilkin siyahısının hazırlanması barədə müzakirələr aparıb. Həmçinin Akademiyanın tarixindən bəhs edən sənədli filmin və elektron təqdimatların hazırlanması vəziyyəti ilə tanış olan AMEA rəhbəri yubileylə bağlı bir sıra zəruri tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili barədə müvafiq tövsiyələrini çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı Rəyasət Heyəti aparatının binasında yaradılmış “Akademiya muzeyi”nə də baxış keçirib, muzeyin eksponatlarla zənginləşdirilməsi, eləcə də zəruri avadanlıqlarla təchiz olunması barədə tapşırıqlarını verib.

В связи с подготовкой к 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана прошло совещание под председательством президента НАНА академика Исы Габиббейли.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что для проведения 80-летнего юбилея НАНА на высоком уровне по постановлению Президиума НАНА создана Комиссия и утвержден План мероприятий. Отмечалось, что в марте 2025 года исполняется 80 лет со дня учреждения Национальной академии наук Азербайджана; деятельность этого храма науки сыграла важную роль в истории научной и общественной мысли азербайджанского народа, а также в социально-культурном развитии страны.
На мероприятии были обсуждены вопросы, связанные с библиографиями и монографиями, которые будут выпущены в свет в издательстве «Элм» по случаю юбилея, особенно с книгой «Лица», в которой будет представлена энциклопедическая информация об академиках и членах-корреспондентах, почетных и иностранных членах НАНА, выдающихся ученых, и брошюрами, а также с составлением предварительного списка академических структур зарубежных стран, которые примут участие на юбилейных мероприятиях. Помимо этого, руководитель НАНА ознакомился с работами по производству документального фильма, повествующего об истории Академии наук, и созданию электронных презентаций, и дал соответствующие рекомендации, связанные с реализацией необходимых мероприятий для проведения юбилея на высоком уровне.
Затем президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомился с «Музеем Академии», созданным в здании аппарата Президиума по случаю 80-летнего юбилея НАНА, дал свои поручения, связанные с обогащением музея экспонатами и его оснащением необходимым оборудованием.