Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə hazırlıq məqsədilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə müşavirə keçirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Komissiyanın yaradıldığını və Tədbirlər planının müəyyən edildiyini söyləyib. Diqqətə çatdırılıb ki, 2025-ci ilin mart ayında AMEA-nın yaradılmasının 80 ili tamam olacaq və Akademiyanın təsis edilməsi Azərbaycan xalqının elmi və ictimai fikir tarixində, sosial-mədəni tərəqqisində, ölkəmizin inkişafında mühüm rol oynayıb.
AMEA rəhbəri yubiley münasibətilə “Elm” nəşriyyatında çap olunacaq biblioqrafiya və monoqrafiyaların, xüsusilə akademik və müxbir üzvlər, fəxri və xarici üzvlər, görkəmli elm xadimləri haqqında ensiklopedik məlumatların yer alacağı “Simalar” kitabının, tanıtma broşürlərinin, yubiley tədbirlərində iştirakı nəzərdə tutulan xarici ölkələrin akademik qurumlarının ilkin siyahısının hazırlanması barədə müzakirələr aparıb. Həmçinin Akademiyanın tarixindən bəhs edən sənədli filmin və elektron təqdimatların hazırlanması vəziyyəti ilə tanış olan AMEA rəhbəri yubileylə bağlı bir sıra zəruri tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkili barədə müvafiq tövsiyələrini çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı Rəyasət Heyəti aparatının binasında yaradılmış “Akademiya muzeyi”nə də baxış keçirib, muzeyin eksponatlarla zənginləşdirilməsi, eləcə də zəruri avadanlıqlarla təchiz olunması barədə tapşırıqlarını verib.

ANAS is preparing for its 80th anniversary
In connection with the preparations for the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a meeting was held under the leadership of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
Academician Isa Habibbeyli said that to ensure the 80th anniversary of ANAS is celebrated at a high level, a Commission has been established by the decision of the Presidium of ANAS and an Action Plan has been determined. It was noted that in March 2025, the Azerbaijan National Academy of Sciences will celebrate its 80th anniversary and the establishment of the Academy have played a significant role in the history of scientific and social thought of the Azerbaijani people, as well as in the socio-cultural development of the country.
At the event, discussions were held on issues related to bibliographies and monographs to be published by “Elm” Publishing House in honor of the anniversary, particularly the book "Faces," which will provide encyclopedic information about academicians, active and corresponding members, honorary and foreign members, and distinguished scientists of ANAS, as well as brochures. Additionally, a preliminary list of academic institutions from foreign countries that will participate in the anniversary events was compiled. The head of ANAS viewed the progress on the production of a documentary film about the history of the Academy and the creation of electronic presentations, providing recommendations to ensure the necessary measures for a high-level celebration of the anniversary.
Next, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli visited the “Academy Museum,” established in the Presidium's building in honor of ANAS's 80th anniversary. He issued instructions to enrich the museum with exhibits and equip it with the necessary equipment.