Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasından Vaqif Poeziya Günlərində iştirak edən əməkdaşların iştirakı ilə Şuşada panel təşkil olunub.
Şuşa Otelinin Bülbül zalında keçirilən iclasda “Milli Elmlər Akademiyasının Qarabağnaməsi: uğurlar və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda müzakirə aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Milli Elmlər Akademiyasının Qarabağnaməsi: uğurlar və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Dəmir Yumruğu ilə II Qarabağ müharibəsində qazanılan tarixi Zəfərdən sonra AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin əhatə etdiyi elmi-tədqiqat institutlarında 30-dan çox monoqrafiya, toplama-tərtib kitabları, məqalələr toplusu və konfrans materialları nəşr edilib. Akademiya alimlərinin kitabları və məqalələri Azərbaycan dili ilə yanaşı, türk, ingilis, rus, ərəb, alman və ispan dillərində çap olunub. Artıq üçüncü ildir ki, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində arxeoloji qazıntılar aparılmaqdadır. Qarabağda seysmoloji stansiyaların bərpa olunması istiqamətində də işlər aparılıb. Hazırda AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi Şuşa-Daşaltı Seysmoloji stansiyasında işlərin ilk mərhələsini başa çatdırmaq üzrədir.
AMEA rəhbəri Qarabağ müharibəsinin mükəmməl salnaməsinin yaradılmasını, işğaldan azad edilmiş yaşayış yerlərinin etnoqrafiyası, folkloru və toponimiyasının daha geniş miqyasda araşdırılıb öyrənilməsini elmi cəhətdən zəruri məsələlər kimi dəyərləndirib. Yaxın gələcəkdə sistemli və kompleks elmi tədqiqat işləri aparmaq üçün Qarabağda Akademiyanın Bölməsi və ya Elmi Mərkəzinin yaradılması da qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri hesab edilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-przeidenti vəzifəsini icra edən akademik Gövhər Baxşəliyeva, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, Nizami Gəncəvi adıına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Esmira Fuad, filologiya elmləri doktoru Elman Quliyev və başqaları çıxış edib, fikir və mülahizələrini bildiriblər.
Filologiya elmləri doktoru Esmira Fuad Qarabağ mövzusunda yazıb nəşr etdirdiyi kitablar haqqında təqdimatla çıxış edib.
AMEA-nın əməkdaşları Molla Pənah Vaqifin Şuşa şəhərində ucaldılmış məqbərəsi qarşısında kollektiv xatirə şəkli çəkdiriblər.

Панель НАНА в рамках Дней поэзии Вагифа
При участии сотрудников Национальной академии наук Азербайджана в рамках Дней поэзии Вагифа в Шуше была организована панель.
На заседании, которое состоялось в зале «Бюльбюль» отеля «Шуша», прошла дискуссия на тему «Карабахнаме Национальной академии наук: успехи и предстоящие задачи».
На панели с докладом «Карабахнаме Национальной академии наук: успехи и предстоящие задачи» выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли. Сообщалось, что после исторической Победы, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, в научно-исследовательских институтах, которые входят в состав отделений гуманитарных и общественных наук НАНА, изданы более 30-ти монографий, книг, сборников статей и материалов конференций. Книги и статьи учёных Академии наук издаются не только на азербайджанском, но и на турецком, английском, русском, арабском, немецком и испанском языках. Уже третий год сотрудники Института археологии и антропологии НАНА ведут археологические раскопки на освобожденных от оккупации территориях Карабаха. Также реализуются мероприятия по восстановлению сейсмических станций в регионе. В настоящее время близится к завершению первый этап работ, которые Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА проводит на сейсмической станции Шуша-Дашалты.
Руководитель НАНА отметил, что перед учёными стоят такие важные задачи, как создание подробной летописи Карабахской войны, глубокое изучение этнографии, фольклора и топонимики освобождённых от оккупации поселений и т.д. Помимо этого, одной из основных предстоящих задач является создание отделения или научного центра Академии наук в Карабахе, сотрудники которого будут проводить системные и комплексные научные исследования.
В ходе дискуссии выступили исполняющая обязанности вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули академик Теймур Керимли, главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви доктор филологических наук Эсмира Фуад, доктор филологических наук Эльман Гулиев и другие, которые поделились своими мыслями и умозаключениями.
Затем доктор филологических наук Эсмира Фуад выступила с презентацией своих книг на тему Карабаха.
Далее сотрудники Академии наук сфотографировались на память перед мавзолеем Моллы Панаха Вагифа в городе Шуша.