Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasından Vaqif Poeziya Günlərində iştirak edən əməkdaşların iştirakı ilə Şuşada panel təşkil olunub.
Şuşa Otelinin Bülbül zalında keçirilən iclasda “Milli Elmlər Akademiyasının Qarabağnaməsi: uğurlar və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda müzakirə aparılıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Milli Elmlər Akademiyasının Qarabağnaməsi: uğurlar və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Dəmir Yumruğu ilə II Qarabağ müharibəsində qazanılan tarixi Zəfərdən sonra AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin əhatə etdiyi elmi-tədqiqat institutlarında 30-dan çox monoqrafiya, toplama-tərtib kitabları, məqalələr toplusu və konfrans materialları nəşr edilib. Akademiya alimlərinin kitabları və məqalələri Azərbaycan dili ilə yanaşı, türk, ingilis, rus, ərəb, alman və ispan dillərində çap olunub. Artıq üçüncü ildir ki, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində arxeoloji qazıntılar aparılmaqdadır. Qarabağda seysmoloji stansiyaların bərpa olunması istiqamətində də işlər aparılıb. Hazırda AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi Şuşa-Daşaltı Seysmoloji stansiyasında işlərin ilk mərhələsini başa çatdırmaq üzrədir.
AMEA rəhbəri Qarabağ müharibəsinin mükəmməl salnaməsinin yaradılmasını, işğaldan azad edilmiş yaşayış yerlərinin etnoqrafiyası, folkloru və toponimiyasının daha geniş miqyasda araşdırılıb öyrənilməsini elmi cəhətdən zəruri məsələlər kimi dəyərləndirib. Yaxın gələcəkdə sistemli və kompleks elmi tədqiqat işləri aparmaq üçün Qarabağda Akademiyanın Bölməsi və ya Elmi Mərkəzinin yaradılması da qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri hesab edilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse-przeidenti vəzifəsini icra edən akademik Gövhər Baxşəliyeva, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, Nizami Gəncəvi adıına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Esmira Fuad, filologiya elmləri doktoru Elman Quliyev və başqaları çıxış edib, fikir və mülahizələrini bildiriblər.
Filologiya elmləri doktoru Esmira Fuad Qarabağ mövzusunda yazıb nəşr etdirdiyi kitablar haqqında təqdimatla çıxış edib.
AMEA-nın əməkdaşları Molla Pənah Vaqifin Şuşa şəhərində ucaldılmış məqbərəsi qarşısında kollektiv xatirə şəkli çəkdiriblər.

A panel was organized in Shusha with the participation of employees from ANAS
During the Vagif Poetry Days, a panel was organized in Shusha with the participation of employees from the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The meeting, held in the Bulbul Hall of the Shusha Hotel, featured a discussion titled “Karabakhname of the National Academy of Sciences: Successes and Future Tasks.”
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, reported on “Karabakhname of the National Academy of Sciences: Successes and Future Tasks.” It was noted that following the historic Victory under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, in the 44-day Patriotic War, over 30 monographs, books, collections of articles, and conference materials have been published by research institutes within the Humanities and Social Sciences divisions of ANAS. The books and articles of the scientists of the Academy have been published not only in Azerbaijani but also in Turkish, English, Russian, Arabic, German, and Spanish. For the third consecutive year, archaeological excavations have been conducted in the liberated areas of Karabakh by the Institute of Archaeology and Anthropology. Additionally, efforts have been made to restore seismological stations in Karabakh. The Republican Seismic Survey Center of ANAS nearing the completion of the first stage of work at the Shusha-Dashalti Seismological Station.
The head of ANAS evaluated the creation of a comprehensive chronicle of the Karabakh War, as well as deep study of the ethnography, folklore, and toponymy of the liberated settlements, as scientifically essential issues. In the near future, establishing a department or scientific center of the Academy in Karabakh to conduct systematic and comprehensive scientific research was identified as one of the main tasks ahead.
The acting vice-president of ANAS, Academician Govhar Bakhshaliyeva, director of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli, Academician Teymur Karimli, senior researcher of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, Doctor of Philological Sciences Esmira Fuad, Doctor of Philological Sciences Elman Guliyev, and others made speeches at the meeting and expressed their opinions during the discussions.
Esmira Fuad, Doctor of Philological Sciences, gave a presentation on the books she has written and published about Karabakh.
Employees of ANAS took a group memorial photo in front of the museum-mausoleum complex of Molla Panah Vagif in Shusha.