Dekabrın 25-də AMEA akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin hesabatına həsr olunan iclasda KEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarının rəhbərliyi, bölmə üzrə mühüm nəticələrin icraçıları və əlaqədar təşkilatların nümayəndələri iştirak edib. Tədbiri Bölmənin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi və ümumi iclasın Kimya Elmləri Bölməsinə daxil olan 4 institutunun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Neft-Kimya Prosesləri İnstitunun direktoru akademik Vaqif Abbasov, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvi Məhəmməd Babanlı, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev və Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əzizovun təmsil etdikləri institutların 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatları verdilər.
Qeyd olundu ki, cari ildə bölmə üzrə 14 kitab və monoqrafiya, 450 məqalə (onlardan 210-u xaricdə, o cümlədən 131 məqalə impakt faktorlu jurnallarda), 684 tezis (onlardan 275-i xaricdə) dərc olunub. Bölmə əməkdaşlarının nəşr olunan işlərinə 650-yə yaxın istinadlar olmuşdur. Bundan əlavə, bölməyə daxil olan institutların əməkdaşları Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm fondunun və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 20-yə yaxın qrantına layiq görülüblər. Cari ildə bölmə üzrə 18 mühüm nəticə əldə olunmuş, 8 iş tətbiq olunmuş və ya tətbiqə tövsiyyə olunub.
Hesabatla bağlı bölmənin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Adil Qəribovvə digərləri öz çıxışlarında Neft-Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası və Polimer Materialları institutlarının 2015-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirilib.

Department of Chemical Sciences of ANAS presented the annual report
On December 25, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry on behalf of M.Nagiyev held general meeting of ANAS Department of Chemical Sciences.
The meeting devoted to the report on scientific and scientific-organizational activities of DCS in 2015, attended by the leadership of scientific institutions and organizations of the department, the performers and the important results of the respective organizations. Opening the event Academician-secretary of department, Academician Dilgam Tagiyev spoke about the matters on the agenda and noted that the general session will discuss the activities of the 4 institutions in this year.
Then director of the Institute of Petrochemical Processes, Academician Vagif Abbasov, Deputy Director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, corresponding member of ANAS Mahammad Babanly, director of the Institute of Chemistry of Additives, Academician Vagif Farzaliyev and director of the Institute of Polymer Materials, Academician Akif Azizov presented their reports on scientific and organizational activities of the institutions led by him in 2015.
It was noted that this year the department published 14 books and monographs and 450 articles (210 - abroad 131 - in journals of impact factor), 684 theses (275 - abroad). In the published works department employees was cited about 650 references. In addition, the institute employees were awarded approximately 20 grants of Scientific Foundation of State Oil Company of Azerbaijan Republic and Science Development Foundation under the President of Azerbaijan Republic. This year, the department has been achieved 18 important results, 8 papers were used or recommended for use.
Academician-secretary of department, Academician Dilgam Tagiyev, Academician Adil Garibov and others in their speeches praised the scientific and scientific-organizational activities of the Institute of Petrochemical Processes, chemical additives, Poymer Materials, Catalysis and Inorganic Chemistry in 2015.