Dekabrın 25-də AMEA akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin hesabatına həsr olunan iclasda KEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarının rəhbərliyi, bölmə üzrə mühüm nəticələrin icraçıları və əlaqədar təşkilatların nümayəndələri iştirak edib. Tədbiri Bölmənin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi və ümumi iclasın Kimya Elmləri Bölməsinə daxil olan 4 institutunun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Neft-Kimya Prosesləri İnstitunun direktoru akademik Vaqif Abbasov, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvi Məhəmməd Babanlı, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev və Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əzizovun təmsil etdikləri institutların 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatları verdilər.
Qeyd olundu ki, cari ildə bölmə üzrə 14 kitab və monoqrafiya, 450 məqalə (onlardan 210-u xaricdə, o cümlədən 131 məqalə impakt faktorlu jurnallarda), 684 tezis (onlardan 275-i xaricdə) dərc olunub. Bölmə əməkdaşlarının nəşr olunan işlərinə 650-yə yaxın istinadlar olmuşdur. Bundan əlavə, bölməyə daxil olan institutların əməkdaşları Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm fondunun və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 20-yə yaxın qrantına layiq görülüblər. Cari ildə bölmə üzrə 18 mühüm nəticə əldə olunmuş, 8 iş tətbiq olunmuş və ya tətbiqə tövsiyyə olunub.
Hesabatla bağlı bölmənin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Adil Qəribovvə digərləri öz çıxışlarında Neft-Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası və Polimer Materialları institutlarının 2015-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərini yüksək qiymətləndirilib.

25 декабря в Институте катализа и неорганической химии им. М.Нагиева НАНА состоялось общее собрание Отделения химических наук.
В собрании, посвященном отчету о научной и научно-организационной деятельности ОХН в 2015 году, приняли участие руководство научных учреждений и организаций отделения, исполнители важных результатов и представители соответствующих организаций. Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Дильгам Тагиев рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня, и отметил, что общее заседание посвящено обсуждению деятельности 4 институтов ОХН в текущем году.
Далее директор Института нефтехимических процессов, академик Вагиф Аббасов, заместитель директора Института катализа и неорганической химии, член-корреспондент НАНА Магомед Бабанлы, директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев и директор Института полимерных материалов, академик Акиф Азизов представили отчеты о научной и научно-организационной деятельности руководимых ими институтов в 2015 году.
Было отмечено, что в текущем году отделением было опубликовано14 книг и монографий, 450 статей (210 - за рубежом, 131 - в журналах импактного фактора), 684 тезисов (275 - за рубежом). На опубликованных работах сотрудников отделения было зафиксировано около 650 ссылок. Кроме того, сотрудники институтов отделения были удостоены около 20 грантов Научного фонда Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики и Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. В текущем году отделением было достигнуто 18 важных результатов, 8 работ были применены или рекомендованы для применения.
Академик-секретарь отделения, академик Дильгам Тагиев, академик Адиль Гарибов и другие в своих выступлениях высоко оценили научную и научно-организационную деятельность Институтов нефтехимических процессов, химии присадок, полимерных материалов и катализа и неорганической химии в 2015 году.