AMEA-da “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi” mövzusunda konfrans keçirilib
Sentyabrın 25-də AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, Noosfer İctimai Elmlər Akademiyasının I vitse-prezidenti Heydər İmanov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli tədbirin ölkə başçısının 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Tədbirlər planı çərçivəsində keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bugünkü tədbir, eyni zamanda alimlərimizə Bakıda keçiriləcək nüfuzlu COP29 ərəfəsində öz baxışlarını, konsepsiyalarını meydana qoymaq üçün geniş imkanlar açır.
Akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-a həsr olunmuş bir sıra mühüm tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu çərçivədə AMEA ilə ETN Fizika İnstitutu və Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl artım və dayanıqlı inkişaf”, AMEA Rəyasət Heyəti və ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamızı qoruyaq”, AMEA Qadınlar Şurasının və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, bu günlərdə isə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və ETN Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş növbəti elmi konfrans keçirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda oktyabr ayında AMEA-nın Tədbirlər planından irəli gələrək Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş növbəti konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. AMEA-da qeyd olunan konfranslardan əlavə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-a həsr edilmiş kitabların, məqalələrin işıq üzü gördüyünü deyən akademik İsa Həbibbəyli alimlərimizin müasir dünyanın çağırışlarına və problemlərinə öz elmi baxışları ilə reaksiya verdiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün dünyanın diqqət mərkəzində olan süni intellekt, rəqəmsal inkişaf və “yaşıl texnologiyalar”a dair aparılan tədqiqatların humanitar və ictimai elmlərə transformasiyası istiqamətində Akademiyada mühüm addımlar atılır. AMEA rəhbəri bildirib ki, sözügedən elm sahələrinə filosof alimlərin baxışı olduqca qiymətlidir və bu sahələrin düzgün şəkildə tətbiq edilməsinə öz elmi töhfəsini vermiş olacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda qeyd edib ki, AMEA-da dövlət başçısının və müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq mühüm addımlar atılır və alimlərimiz öz elmi baxışları ilə dövlətimizin və dünya elminin inkişafına töhfələrini verirlər.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru, f.e.d., professor  İlham Məmmədzadə isə çıxışında müasir dövrdə ekoloji şüurda “yaşıl enerji”dən istifadənin vacibliyi ideyasının getdikcə özünə mühüm yer tutmasının bir çox səbəbləri olduğunu, əvvəla “yaşıl enerji”dən istifadənin iqlim dəyişikliyini dayandırmağa, qlobal istiləşmənin qarşısını almağa kömək etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, dünyanın əsas enerji ixracatçılarından biri olan Azərbaycanda da “yaşıl enerji” faktoruna geniş meydan verilməkdədir. Həmçinin vurğulayıb ki, “yaşıl enerji” sənayesinin inkişafı nəticəsində yeni iş yerləri yaranır və bu da davamlı inkişaf üçün vacib amillərdən biridir.
Ekoloji problemlər, fəlsəfi ekologiya, milli ideya, süni intellekt və yaddaş məsələlərini geniş şəkildə təhlil edən alim vurğulayıb ki, ənənəvi enerji mənbələrindən “yaşıl enerji” daşıyıcılarına keçid, eləcə də texnoloji infrastrukturun modernləşdirilməsi bərpaolunan enerji mənbələrindən geniş istifadəyə münbit zəmin yaradır.
Respublika elmi konfransında, həmçinin Noosfer İctimai Elmlər Akademiyasının I vitse-prezidenti Heydər İmanov “Yaşıl enerji”yə keçidin problemləri və perspektivləri: noosfer baxışı”, f.ü.f.d. Məhəmməd Cəbrayılov İqlim dəyişikliyinə qarşı yaşıl enerji strategiyaları və sosial problemlər”, sos.e.d. Səadət Məmmədova “Ekoloji problemlər və süni intellekt”, f.ü.f.d. Şölət Zeynalov “Davamlı inkişaf kontekstində dialoq və ekoloji problemlər”, f.ü.f.d. Hüseyn İbrahimov “Yaşıl enerji: prosesə keçid məsələləri”, elmi işçi Hafizə İmanova “Davamlı inkişaf kontekstində iqlim ekosistemin tərkib hissəsi kimi” və elmi işçi Kamran Məmmədov “Süni intellektin bərpa olunan enerji sistemlərində rolu: innovasiyalar və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

25-го сентября при организации Института философии и социологии НАНА состоялась республиканская научная конференция «Зеленая энергетика и философия экологических проблем».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, действительный член Российской академии естественных наук, первый вице-президент Ноосферной общественной академии наук Гейдар Иманов и сотрудники Института философии и социологии.
Открыв конференцию вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что мероприятие проводится в рамках Плана мероприятий НАНА, утвержденного в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира». Академик добавил, что сегодняшняя конференция также открывает для наших ученых широкие возможности для продвижения своих взглядов и концепций накануне глобального мероприятия COP29, которое состоится в Баку.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в НАНА были реализованы важные мероприятия, посвященные «Году солидарности во имя зеленого мира» и 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29: «Ранее при совместной организации НАНА, Института физики и Института физиологии МНО состоялась международная научная конференция «Зеленый рост и устойчивое развитие», при совместной организации Президиума НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО – конференция «Сохраним наш зеленый мир», при совместной организации Совета женщин НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО – конференция «Наш зеленый мир в свете науки, которая дарит свет», а на днях при совместной организации Отделения химических наук НАНА и Института катализа и неорганической химии МНО прошла очередная научная конференция, посвященная “Году солидарности во имя зеленого мира”».
В октябре текущего года, продолжил академик Иса Габиббейли, при совместной организации отделений гуманитарных и общественных наук в соответствии с вышеуказанным Планом мероприятий НАНА пройдет очередная конференция, посвященная «Году солидарности во имя зеленого мира». Сказав, что помимо проводимых конференций, в НАНА издаются книги и статьи, посвященные «Году солидарности во имя зеленого мира» и COP29, академик Иса Габиббейли добавил, что ученые реагируют на вызовы и проблемы современности своими научными трудами. Руководитель НАНА сообщил, что в Академии наук реализуются важные мероприятия, нацеленные на интеграцию исследований в таких сферах, как искусственный интеллект, цифровое развитие и «зеленые технологии», которые сегодня находятся в центре внимания мира, в гуманитарные и общественные науки. Академик отметил, что взгляд ученых-философов на указанные отрасли очень важен, они вносят весомую лепту в изучение этих сфер.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в НАНА реализуются важные мероприятия, соответствующие призывам главы государства и вызовам современности, своей деятельностью ученые вносят вклад в развитие нашего государства и мировой науки.
Затем директор Института философии и социологии доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде сообщил, что в современный период идея о необходимости использования «зеленой энергии» постепенно занимает важное место в экологическом сознании, и этому есть ряд причин, основной из которых является то, что использование «зеленой энергии» может помочь остановить процессы, связанные с изменением климата и глобальным потеплением. Ильхам Мамедзаде отметил, что зеленой энергетике большое значение придается и в Азербайджане, который является одним из основных экспортеров энергии в мире, в результате развития зеленой энергетики открываются новые рабочие места, что является одним из важных факторов для устойчивого развития.
Подробно проанализировав вопросы, связанные с экологическими проблемами, философией экологии, национальной идеей, искусственным интеллектом и памятью, ученый подчеркнул, что переход от традиционных источников энергии к носителям «зеленой энергии», а также модернизация технологической инфраструктуры создают благоприятные условия для широкого использования возобновляемых источников энергии.
Далее на республиканской научной конференции первый вице-президент Ноосферной общественной академии наук Гейдар Иманов выступил с докладом на тему «Проблемы и перспективы перехода на «зеленую энергию»: ноосферный взгляд», доктор философии по философии Мухаммед Джабраилов – на тему «Стратегии зеленой энергетики против изменения климата и социальные проблемы», доктор социологических наук Саадат Мамедова – на тему «Экологические проблемы и искусственный интеллект», доктор философии по философии Шолат Зейналов – на тему «Диалог и экологические проблемы в контексте устойчивого развития», доктор философии по философии Гусейн Ибрагимов – на тему «Зеленая энергетика: вопросы перехода к процессу», научный сотрудник Хафиза Иманова – на тему «Климат как составляющая экосистемы в контексте устойчивого развития» и научный сотрудник Кямран Мамедов – на тему «Роль искусственного интеллекта в системах возобновляемой энергии: инновации и перспективы».