AMEA-da “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi” mövzusunda konfrans keçirilib
Sentyabrın 25-də AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, Noosfer İctimai Elmlər Akademiyasının I vitse-prezidenti Heydər İmanov və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli tədbirin ölkə başçısının 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Tədbirlər planı çərçivəsində keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bugünkü tədbir, eyni zamanda alimlərimizə Bakıda keçiriləcək nüfuzlu COP29 ərəfəsində öz baxışlarını, konsepsiyalarını meydana qoymaq üçün geniş imkanlar açır.
Akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-a həsr olunmuş bir sıra mühüm tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu çərçivədə AMEA ilə ETN Fizika İnstitutu və Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl artım və dayanıqlı inkişaf”, AMEA Rəyasət Heyəti və ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamızı qoruyaq”, AMEA Qadınlar Şurasının və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, bu günlərdə isə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və ETN Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş növbəti elmi konfrans keçirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda oktyabr ayında AMEA-nın Tədbirlər planından irəli gələrək Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş növbəti konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. AMEA-da qeyd olunan konfranslardan əlavə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-a həsr edilmiş kitabların, məqalələrin işıq üzü gördüyünü deyən akademik İsa Həbibbəyli alimlərimizin müasir dünyanın çağırışlarına və problemlərinə öz elmi baxışları ilə reaksiya verdiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün dünyanın diqqət mərkəzində olan süni intellekt, rəqəmsal inkişaf və “yaşıl texnologiyalar”a dair aparılan tədqiqatların humanitar və ictimai elmlərə transformasiyası istiqamətində Akademiyada mühüm addımlar atılır. AMEA rəhbəri bildirib ki, sözügedən elm sahələrinə filosof alimlərin baxışı olduqca qiymətlidir və bu sahələrin düzgün şəkildə tətbiq edilməsinə öz elmi töhfəsini vermiş olacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda qeyd edib ki, AMEA-da dövlət başçısının və müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq mühüm addımlar atılır və alimlərimiz öz elmi baxışları ilə dövlətimizin və dünya elminin inkişafına töhfələrini verirlər.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru, f.e.d., professor  İlham Məmmədzadə isə çıxışında müasir dövrdə ekoloji şüurda “yaşıl enerji”dən istifadənin vacibliyi ideyasının getdikcə özünə mühüm yer tutmasının bir çox səbəbləri olduğunu, əvvəla “yaşıl enerji”dən istifadənin iqlim dəyişikliyini dayandırmağa, qlobal istiləşmənin qarşısını almağa kömək etdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, dünyanın əsas enerji ixracatçılarından biri olan Azərbaycanda da “yaşıl enerji” faktoruna geniş meydan verilməkdədir. Həmçinin vurğulayıb ki, “yaşıl enerji” sənayesinin inkişafı nəticəsində yeni iş yerləri yaranır və bu da davamlı inkişaf üçün vacib amillərdən biridir.
Ekoloji problemlər, fəlsəfi ekologiya, milli ideya, süni intellekt və yaddaş məsələlərini geniş şəkildə təhlil edən alim vurğulayıb ki, ənənəvi enerji mənbələrindən “yaşıl enerji” daşıyıcılarına keçid, eləcə də texnoloji infrastrukturun modernləşdirilməsi bərpaolunan enerji mənbələrindən geniş istifadəyə münbit zəmin yaradır.
Respublika elmi konfransında, həmçinin Noosfer İctimai Elmlər Akademiyasının I vitse-prezidenti Heydər İmanov “Yaşıl enerji”yə keçidin problemləri və perspektivləri: noosfer baxışı”, f.ü.f.d. Məhəmməd Cəbrayılov İqlim dəyişikliyinə qarşı yaşıl enerji strategiyaları və sosial problemlər”, sos.e.d. Səadət Məmmədova “Ekoloji problemlər və süni intellekt”, f.ü.f.d. Şölət Zeynalov “Davamlı inkişaf kontekstində dialoq və ekoloji problemlər”, f.ü.f.d. Hüseyn İbrahimov “Yaşıl enerji: prosesə keçid məsələləri”, elmi işçi Hafizə İmanova “Davamlı inkişaf kontekstində iqlim ekosistemin tərkib hissəsi kimi” və elmi işçi Kamran Məmmədov “Süni intellektin bərpa olunan enerji sistemlərində rolu: innovasiyalar və perspektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

On September 25, a republican scientific conference on “Green Energy and the Philosophy of Ecological Problems” was held at ANAS with the organization of the Institute of Philosophy and Sociology of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The event was attended by the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, active member of the Russian Academy of Natural Sciences, first vice-president of the Noosphere Public Academy of Sciences Heydar Imanov as well as staff members of the Institute of Philosophy and Sociology.
In his opening speech at the conference, Academician Isa Habibbeyli said that the event was organized as part of the Action Plan of ANAS based on the order of the President Ilham Aliyev on declaring 2024 the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan. He noted that today's event also provides a broad platform for our scientists to present their views and concepts ahead of the COP29 to be held in Baku.
Academician Isa Habibbeyli said that several significant events have been held at the National Academy of Sciences dedicated to the “Green World Solidarity Year” and COP29. These include: the conference jointly organized by ANAS, the Institute of Physics and the Institute of Physiology of the Ministry of Science and Education on “Green Growth and Sustainable Development”; the event jointly organized by the Presidium of ANAS and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education on “Protect Our Green World”; the conference jointly organized by the Women’s Council of ANAS and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on “Our Green World in the Light of Science”; and a scientific conference recently held with the joint organization of the Division of Chemical Sciences of ANAS and the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry (ICIC) under the Ministry of Science and Education dedicated to the “Green World Solidarity Year”.
Academician Isa Habibbeyli also noted that in October, another conference dedicated to the “Green World Solidarity Year” will be held with the joint organization of the Departments of Humanities and Social Sciences as part of the Action Plan of ANAS. In addition to the conferences at ANAS, the Academician said that books and articles dedicated to the “Green World Solidarity Year” and COP29 have been published. Academician Isa Habibbeyli noted that essential steps are being taken at the Academy toward the transformation of research on artificial intelligence, digital development, and “green technologies” which are currently in the spotlight of global attention, into the humanities and social sciences. The president of ANAS said that the perspectives of philosopher-scientists on these spheres are extremely valuable and will significantly contribute to the proper application of these areas.
At the end of his speech, Academician Isa Habibbeyli stressed that important steps are being taken at ANAS in line with the calls of the head of state and the challenges of the modern period and our scientists are contributing to the development of our country and global science with their scientific perspectives.
The director of the Institute of Philosophy and Sociology, Doctor of philosophy, Professor Ilham Mammadzade said that the use of “green energy” helps to combat climate change and prevent global warming. He mentioned that in Azerbaijan, which is one of the world's main energy exporters, significant attention is being given to the “green energy” factor and mentioned that the development of the “green energy” industry creates new job opportunities, which is one of the essential factors for sustainable development.
Following this, the scientists delivered reports at the scientific conference regarding “Green Energy”, Ecological Problems, AI, and Climate Change.