AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçinin “Əta Tərzibaşı Kərkükün milli tədqiqatçısı” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, nəşrin müəllifi - kərküklü şair və tədqiqatçı, Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçi, Azərbaycan Ədəbiyyat Fondunun Baş direktoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi İdarə Heyətinin üzvü Varis Yolçuyev, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, eləcə də Türk Ağsaqqalları Birliyinin İdarə Heyətinin üzvləri, Akademiyanın müxtəlif institutlarının əməkdaşları və digərləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə türkmən ədəbiyyatına dair AMEA-da nəşr olunmuş kitabların sərgisinə baxış keçirilib.
Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev və Ordumuzun, xalqımızın vəhdəti ilə şanlı Zəfər tariximizin yazıldığı 44 günlük Vətən müharibəsindən danışıb. Vətən müharibəsində qazanılan Zəfərimizlə 30 illik işğal siyasətinə son qoyulduğunu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edildiyini diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri, həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında keçirilən birgünlük lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində suverenliyimizin tam təmin edildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, bu şanlı Qələbə nəinki müstəqillik dövrünün, hətta çoxəsrlik dövlətçilik tariximizin ən əlamətdar hadisəsi və zirvə məqamıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli Qalib Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış tarixi Zəfərin uzaqgörən Ulu Öndər Heydər Əliyevin göstərdiyi mübarizə yolunun yaradıcı şəkildə davam və inkişaf etdirilməsinin, uğurla başa çatdırılmasının misilsiz nümunəsi olduğunu bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin 2024-cü il sentyabrın 19-da imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladaraq, bu sənədi ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında nadir tarixi hadisə kimi dəyərləndirib: “Həqiqətən, xoşbəxt insanlarıq ki, ölkəmizin bu tarixi günlərinin canlı şahidi və iştirakçısı oluruq. Bizə bu sevincli günləri, anlanrı yaşatdığı üçün ölkə başçısına dərin minnətdarlığımızı bildiririk”.
AMEA prezidenti Anım Günü ilə bağlı Akademiyanın institutlarında da müxtəlif tədbirlərin təşkil edildiyini söyləyib. O, Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı Qələbənin tariximizdə əbədi qalacağını, şəhidlərimizin daim hörmət və ehtiramla yad ediləcəyini vurğulayıb.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli İraq-Türkman və Azərbaycan ədəbiyyatının əlaqələrindən danışaraq, ölkəmizdə İraq türkmanları haqqında geniş tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Ədəbiyyat institutunun əməkdaşı professor Qəzənfər Paşayevin fəaliyyətində İraq türkmanlarının ədəbi-mənəvi yaradıcılığının tədqiqi və təbliğinin xüsusi yer tutduğunu deyən alim onun “Altı il Dəclə-Fərat sahillərində” əsərini janrına görə publisist roman kimi dəyərləndirib.
O, İraq-türkman tarixi, dili, ədəbiyyatı, mədəniyyəti, etnoqrafiyası və folkloru ilə bağlı araşdırmaların əlaqələndirilməsi və sistemli koordinasiyası məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli sözügedən şuranın sədri, professor Qəzənfər Paşayev isə müavini seçiliblər.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin ölkə rəhbərinin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2024-cü il tarixli 25 yanvar Sərəncamına əsasən AMEA-da təşkil olunmuş “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli müştərək müsəlman mədəniyyətinin yetirməsi kimi” adlı beynəlxalq elmi konfransda İraqdan çox sayda nümayəndənin iştirak etdiyini xatırladıb. AMEA prezidenti bu il Kərkükdə və Bağdadda birgə konfransların təşkilinin nəzərdə tutulduğunu, həmçinin Məhəmməd Füzulinin məzarını ziyarət etməyin planlaşdırıldığını deyib. O, AMEA-nın bir sıra institutlarının Kərkük Kültür Dərnəyi ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, bir sıra önəmli layihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
Elmi ictimaiyyətə təqdim olunan “Əta Tərzibaşı Kərkükün milli tədqiqatçısı” kitabının əhəmiyyəti haqqında danışan akademik İsa Həbibbəyli topluda İraq türkmanlarının Dədə Qorqudu sayılan Əta Tərzibaşının fəaliyyətinin bütün istiqamətlərinin əks olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bu nəşr indiyə qədər Əta Tərzibaşı haqqında yazılmış ən əhatəli kitab kimi də əhəmiyyətlidir.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və yazılı abidələr şöbəsinin baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev “Azərbaycanda Əta Tərzibaşı haqqında tədqiqatlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Əta Tərzibaşının ömür yolu və zəngin bədii yaradıcılığı haqqında məlumat verib, ədibin Azərbaycan–İraq ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafındakı rolundan danışıb. O, Əta Tərzibaşı ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Orxan İsayev, Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səkinə Qaybalıyeva, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdirləri - professorlar İmamverdi Həmidov və Asif Rüstəmli, institutun aparıcı elmi işçiləri - professor Nizami Tağısoy və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qurban Bayramov çıxış edərək Əta Tərzibaşının yaradıcılığının birliyimizin təməl daşlarından olduğunu söyləyiblər. Çıxışlarda Əta Tərzibaşının 100 illiyinə töhfə olan “Əta Tərzibaşı Kərkükün milli tədqiqatçısı” adlı kitabın geniş oxucu kütləsi üçün əhəmiyyətli mənbə olacağı vurğulanıb.
Daha sonra Azərbaycan Ədəbiyyat Fondunun Baş direktoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi İdarə Heyətinin üzvü Varis Yolçuyev, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Asif Rüsəmli, teleaparıcı Fəxriyyə (Lilpar) İsayeva Əta Tərzibaşının yaradıcılığındakı xidmətlərinə görə Kərkük Kültür Dərnəyi tərəfindən mükafatlandırılıblar.
Kərkük Kültür Dərnəyinin rəhbəri Dr. Şəmsəddin Kuzəçi təqdimatın təşkilinə və onun fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib.

Состоялась презентация книги «Ата Тарзибаши – национальный исследователь Киркука»
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация книги главы Ассоциации культуры Киркука Шамсаддина Кузечи «Ата Тарзибаши – национальный исследователь Киркука».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, автор книги – известный киркукский исследователь, поэт и писатель Шамсаддин Кузечи, генеральный директор Азербайджанского литературного фонда, член правления Союза писателей Азербайджана Варис Йолчуев, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, члены правления Союза старейшин тюркского мира, сотрудники различных институтов Академии наук и т.д.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой книг, изданных в НАНА в связи с туркманской литературой.
Затем минутой молчания была почтена светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших свои жизни во имя территориальной целостности страны.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о 44-дневной Отечественной войне, в ходе которой благодаря единству победоносного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, армии и всего народа была написана блестящая история Победы, положен конец 30-летней оккупации и восстановлена территориальная целостность Азербайджана. Руководитель НАНА также отметил, что в результате однодневных локальных антитеррористических мероприятий, реализованных в сентябре 2023 года, был полностью обеспечен суверенитет страны. Академик подчеркнул, что эта славная Победа – самое знаменательное и блестящее событие не только периода независимости, но и всей многовековой истории нашей государственности.
Одержанная под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева историческая Победа, продолжил академик Иса Габиббейли,  является блестящим примером развития и успешного претворения в жизнь дальновидной политики и борьбы, которую вел великий лидер Гейдар Алиев. Академик добавил, что подписанное Президентом Ильхамом Алиевым 19 сентября 2024 года Распоряжение «Об учреждении в Азербайджанской Республике Дня государственного суверенитета» – редкое историческое событие в общественно-политической жизни страны: «Все мы счастливые люди, так как являемся свидетелями и участниками исторических событий в жизни нашей Родины.  Мы выражаем глубокую благодарность главе государства за то, что проживаем эти радостные дни и мгновения».
Руководитель НАНА сообщил, что в связи с Днем памяти в институтах Академии наук проводятся различные мероприятия, и подчеркнул, что память о шехидах, благодаря героизму которых была одержана блестящая Победа в Отечественной войне, всегда будет высоко чтиться в Азербайджане.
Далее академик Иса Габиббейли рассказал о взаимосвязях между азербайджанской и иракско-туркманской литературой, а также об исследованиях, которые ведутся в республике в данной сфере.
Сказав, что исследование и пропаганда литературного и духовного творчества иракских туркман занимает особое место в деятельности сотрудника Института литературы профессора Газанфара Пашаева, академик назвал труд ученого «Шесть лет на берегах Тигра и Евфрата» публицистическим романом.
Академик Иса Габиббейли отметил, что для координации и систематизации исследований по изучению истории, языка, литературы, культуры, этнографии и фольклора иракских туркман по постановлению Президиума НАНА был создан Совет по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, председателем которого был избран директор Института рукописей академик Теймур Керимли, а его заместителем – профессор Газанфар Пашаев.
По Распоряжению главы государства, продолжил академик Иса Габиббейли, «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» от 25 января 2024 года в НАНА прошла  международная научная конференция «Гениальный азербайджанский поэт Мухаммед Физули как представитель общемусульманской цивилизации», в работе которой приняли участие и представители Ирака. Руководитель НАНА подчеркнул, что в этом году также планируется провести совместные конференции в Киркуке и Багдаде, а также посетить могилу Мухаммеда Физули. Академик отметил, что ряд институтов НАНА тесно сотрудничает с Ассоциацией культуры Киркука, в ходе этого сотрудничества реализуются важные проекты.
Говоря о значении представленной вниманию научной общественности книги «Ата Тарзибаши – национальный исследователь Киркука», академик Иса Габиббейли сообщил, что в сборнике нашли свое отражение все стороны деятельности Ата Тарзибаши, который считается Деде Горгудом иракских туркман. Академик добавил, что данное издание является самым всеобъемлющим трудом об Ата Тарзибаши, написанным до сих пор.
Затем с докладом «Исследования об Ата Тарзибаши в Азербайджане» выступил главный научный сотрудник Отдела азербайджанского устного народного творчества и письменных памятников Института литературы профессор Газанфар Пашаев. Докладчик рассказал о жизненном пути и богатом творчестве Ата Тарзибаши, роли классика в развитии азербайджано-иракских литературных и культурных связей, а также поделился своими воспоминаниями о нём.
На мероприятии выступили научный сотрудник Института литературы Орхан Исаев, ведущий научный сотрудник Института фольклора доктор философии по филологии, доцент Сакина Гайбалыева, завотделами Института литературы – профессора Имамверди Гамидов и Асиф Рустамли, ведущие научные сотрудники института – профессор Низами Тагисой и доктор философии по филологии Гурбан Байрамов, которые подчеркнули, что творчество Ата Тарзибаши – одна из основополагающих частей нашего единства. Ученые выразили уверенность в том, что изданная в честь 100-летия классика книга «Ата Тарзибаши – национальный исследователь Киркука» станет важным источником для широкой читательской аудитории.
Далее генеральный директор Азербайджанского литературного фонда, член правления Союза писателей Азербайджана Варис Йолчуев, завотделом Института литературы профессор Асиф Рустамли и телеведущий Фахрия (Лильпар) Исаева были награждены Ассоциацией культуры Киркука за заслуги в изучении творчества Ата Тарзибаши.
Глава Ассоциации культуры Киркука Шамсаддин Кузечи поблагодарил академика Ису Габиббейли за организацию церемонии презентации и высокую оценку, данную его деятельности.