Oktyabrın 1-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Elmi şuranın üzvləri, müəssisənin əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Şuranı giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açıb və iclasın gündəliyi təsdiqlənib.
Əvvəlcə fəlsəfə elmləri doktoru, dosent Rahid Xəlilov və İbrahim Yusifoğlu 70, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahmizər Mehdibəyova, Elmira Bağırova və Maral Poladova 75 illik yubileyləri münasibətilə təltif olunublar.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli Elmi şura adından Ədəbiyyat İnstitutunun Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimovanı Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin VII çağırış deputatı seçilməsi münasibətilə təbrik edib.
Elmi şuranın iclasında, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının müəllifi olduqları, eyni zamanda onların elmi redaktorluğu ilə respublikada işıq üzü görmüş nəşrlər nümayiş etdirilib.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli Elmi şuranın üzvlərinə Prezident İlham Əliyevin və oğlu Heydər Əliyevin iştirakı ilə baş tutan Azərbaycan aşıq yaradıcılığının görkəmli nümayəndəsi, böyük el sənətkarı Aşıq Ələsgərin abidəsinin açılış mərasimi barədə məlumat verib.
Qeyd edib ki, Azərbaycan ictimaiyyətinin də iştirak etdiyi tədbirdə dövlət başçısı dərin məzmunlu nitq ilə çıxış edərək alimlərimiz qarşısında bir sıra vəzifələr qoyub, 97 yaşında öz torpağından köçməyə məcbur olmuş Aşıq Ələsgərin 100 yaşında yenidən öz yurduna qayıtmasını əyilməz ruha malik xalqımızın yenidən Qarabağa və Şərqi Zəngəzura qayıtması ilə əlaqələndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli açılış mərasimində, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Məhərrəm Qasımlının da çıxış etdiyini deyib.
AMEA rəhbəri Azərbaycan aşıq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ələsgərin yaradıcılığına verdiyi yüksək qiymətə görə Prezident İlham Əliyevə alimlərimiz adından dərin minnətdarlığını bildirib.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Prezident İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü il tarixli “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ədəbiyyat İnstitutunda Məhəmməd Füzulinin həyatı və yaradıcılığına dair misilsiz işlər görülüb, Füzulişünaslıq sektorunda ədiblə bağlı mühüm tədqiqatlar aparılıb, konfranslar keçirilib. Oktyabr ayında AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin təşkilatçılığı ilə Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş konfransın keçiriləcəyini bildirib. Bundan əlavə, Türkiyənin Qazi Universiteti ilə birgə konfransın təşkil olunacağını söyləyib. Eyni zamanda dekabr ayında Kərkükdə Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş konfransda AMEA-nın da təmsil olunacağını diqqətə çatdırıb. Həmçinin Azərbaycan alimlərinin Özbəkistanda və Qazaxıstanda Füzuli günləri tədbirlərində iştirak etdiklərini də vurğulayıb. Almaniyada Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş poçt markasının da buraxıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli sözügedən Sərəncamdan irəli gələrək həm ölkəmizdə, həm Türk dünyasında, həm də Qərbdə Füzuli yaradıcılığının geniş təbliğ olunduğunu söyləyib.
İclasda, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin 9 sentyabr 2024-cü il tarixli “Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq qarşıda duran vəzifələr haqqında da müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Sərəncamında Nəbi Xəzrinin yaradıcılığına yüksək qiymət verildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Ədəbiyyat İnstitutunda da Nəbi Xəzri yaradıcılığına dair elmi iş müdafiə olunaraq kitab ərsəyə gətirilib. Akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nəbi Xəzrinin yaradıcılığına həsr olunmuş konfransın keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Daha sonra Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunan 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli sərgidə 200-ə yaxın yerli və xarici təşkilatın, 90-dan çox tanınmış ədəbiyyat xadiminin, 60 minə yaxın ziyarətçinin iştirakının gözlənildiyini, Türk dövlətlərinin hər birinin iştirak edəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, sərgi çərçivəsində ustad dərsləri, kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar keçiriləcək və gənclərin, doktorantların iştirakı onların gələcək fəaliyyətində faydalı ola bilər. Akademik İsa Həbibbəyli sərginin dünya ədəbiyyatşünaslığının istiqamətlərini müəyyənləşdirmək baxımından da önəmli olduğunu deyib, Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının da xüsusi stendlə iştirak edəcəyini bildirib, tapşırıqlarını verib.
Elmi şurada Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Ədəbi Proses – 2024” yaradıcılıq müşavirəsinin məruzəçilərinin müəyyən edilməsinə dair məlumat verərək, mövzular üzrə müəlliflərin adlarını təqdim edib.
Həmçinin Təhsil şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günay Qarayeva 2024-cü il üçün elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olanların elmi rəhbərlərinin, dissertasiya mövzularının və təhkim olunduqları şöbələrin təsdiq edilməsi haqqında məlumat verib.
Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı dosentlik, çap və müsabiqə məsələləri ilə bağlı təklifləri qeyd edib, təkliflər səsə qoyularaq qəbul olunub.

Состоялось заседание Ученого совета Института литературы НАНА
На заседании приняли участие президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, члены Ученого совета, сотрудники учреждения и соответствующие лица.
Вначале доктор философии по филологии, доцент Рахид Халилов и Ибрагим Юсифоглу были награждены по случаю их 70-летних юбилеев, доктор философии по филологии, доцент Махмизар Мехдибекова, Эльмира Багирова и Марал Поладова – по случаю их 75-летних юбилеев.
Затем академик Иса Габиббейли поздравил от имени Ученого совета заведующую Отделом детской литературы Института литературы доктора филологических наук Эльнару Акимову с ее избранием депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики седьмого созыва.
На заседании Ученого совета были продемонстрированы выпущенные в свет издания, авторами или научными редакторами которых являются сотрудники Института литературы.
Далее академик Иса Габиббейли рассказал членам Ученого совета о церемонии открытия памятника выдающемуся представителю ашугского искусства Азербайджана, великому мастеру слова Ашугу Алескеру, которая состоялась при участии Президента Ильхама Алиева и его сына Гейдара Алиева.
Руководитель НАНА сообщил, что на мероприятии, на котором принимали участие представители общественности страны, глава государства выступил с глубокосодержательной речью, в ходе которой поставил перед учеными ряд задач, а также связал возвращение Ашуга Алескера, который в возрасте 97-ми лет был вынужден покинуть родные края, на Родину, когда ему уже исполнилось 100 лет, с возвращением нашего народа, обладающего непоколебимым духом, в Карабах и Восточный Зангезур.
Академик Иса Габиббейли отметил, что на церемонии открытия также выступил заведующий отделом Института литературы профессор Магеррам Гасымлы.
От имени ученых академик выразил глубокую благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за высокую оценку, данную творчеству выдающегося представителя ашугского искусства Азербайджана Ашуга Алескера.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос о мероприятиях, реализованных в соответствии с Распоряжением главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» от 25 января 2024 года, и предстоящих задачах.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с юбилеем Мухаммеда Физули в Институте литературы проделаны важные работы, сектором Физуливедения ведутся глубокие исследования, связанные с жизнью и творчеством классика, организовываются конференции. Сказав, что в октябре при организации отделений гуманитарных и общественных наук НАНА состоится очередная конференция, посвященная Мухаммеду Физули, академик добавил, что еще одна конференция будет организована совместно с турецким университетом Гази, НАНА также будет представлена на посвященной классику конференции, которая пройдет в декабре текущего года в Киркуке. Помимо этого, продолжил академик, отечественные ученые принимали участие на мероприятиях в рамках дней Физули в Узбекистане и Казахстане, а в Германии была выпущена почтовая марка, посвященная 530-летию Мухаммеда Физули.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с указанным Распоряжением творчество Физули широко пропагандируется как в нашей стране, так и во всем тюркском мире и на Западе.
На заседании был рассмотрен вопрос о предстоящих задачах, связанных с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Наби Хазри» от 9 сентября 2024 года. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в Распоряжении главы государства творчеству Наби Хазри была дана высокая оценка. Сказав, что в Институте литературы была защищена научная работа и издана книга, посвященная творчеству выдающегося представителя азербайджанской литературы Наби Хазри, академик дал поручения, связанные с проведением в учреждении соответствующей конференции.
Далее прошли дискуссии в связи с X Бакинской международной книжной выставкой, посвященной 530-летию гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, которая состоится в Экспо-центре. Академик Иса Габиббейли сообщил, что на выставке планируется участие около 200 местных и зарубежных организаций и более 90 известных деятелей литературы, ожидается участие около 60-ти тысяч посетителей, на выставке будут представлены все тюркские государства. В рамках выставки, продолжил руководитель НАНА, состоятся мастер-классы, презентации книг, дни автографов, конференции, симпозиумы, и участие молодых сотрудников, докторантов на этих мероприятиях может принести им пользу в дальнейшей деятельности.  Отметив, что выставка определит и дальнейшие направления мирового литературоведения, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что НАНА будет представлена на выставке специальным стендом, и дал соответствующие поручения.
На заседании Ученого совета заведующий Отделом литературной критики доктор филологических наук Вагиф Юсифли рассказал о докладчиках творческого совещания «Литературный процесс – 2024» и представил имена авторов по темам.
Затем заведующая Отделом образования доктор философии по филологии, доцент Гюнай Гараева рассказала об утверждении научных руководителей и тем диссертационных работ лиц, поступивших в 2024 году в докторантуру и диссертантуру института по программам подготовки докторов философии и докторов наук, а также отделов, к которым они прикреплены.
На заседании ученый секретарь Института литературы доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли озвучила предложения, связанные с вопросами присвоения ученого звания доцента, издательской и конкурсной деятельностью, путем голосования предложения были приняты.