Oktyabrın 1-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Elmi şuranın üzvləri, müəssisənin əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Şuranı giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açıb və iclasın gündəliyi təsdiqlənib.
Əvvəlcə fəlsəfə elmləri doktoru, dosent Rahid Xəlilov və İbrahim Yusifoğlu 70, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahmizər Mehdibəyova, Elmira Bağırova və Maral Poladova 75 illik yubileyləri münasibətilə təltif olunublar.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli Elmi şura adından Ədəbiyyat İnstitutunun Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimovanı Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin VII çağırış deputatı seçilməsi münasibətilə təbrik edib.
Elmi şuranın iclasında, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşlarının müəllifi olduqları, eyni zamanda onların elmi redaktorluğu ilə respublikada işıq üzü görmüş nəşrlər nümayiş etdirilib.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli Elmi şuranın üzvlərinə Prezident İlham Əliyevin və oğlu Heydər Əliyevin iştirakı ilə baş tutan Azərbaycan aşıq yaradıcılığının görkəmli nümayəndəsi, böyük el sənətkarı Aşıq Ələsgərin abidəsinin açılış mərasimi barədə məlumat verib.
Qeyd edib ki, Azərbaycan ictimaiyyətinin də iştirak etdiyi tədbirdə dövlət başçısı dərin məzmunlu nitq ilə çıxış edərək alimlərimiz qarşısında bir sıra vəzifələr qoyub, 97 yaşında öz torpağından köçməyə məcbur olmuş Aşıq Ələsgərin 100 yaşında yenidən öz yurduna qayıtmasını əyilməz ruha malik xalqımızın yenidən Qarabağa və Şərqi Zəngəzura qayıtması ilə əlaqələndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli açılış mərasimində, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Məhərrəm Qasımlının da çıxış etdiyini deyib.
AMEA rəhbəri Azərbaycan aşıq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ələsgərin yaradıcılığına verdiyi yüksək qiymətə görə Prezident İlham Əliyevə alimlərimiz adından dərin minnətdarlığını bildirib.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Prezident İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü il tarixli “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ədəbiyyat İnstitutunda Məhəmməd Füzulinin həyatı və yaradıcılığına dair misilsiz işlər görülüb, Füzulişünaslıq sektorunda ədiblə bağlı mühüm tədqiqatlar aparılıb, konfranslar keçirilib. Oktyabr ayında AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin təşkilatçılığı ilə Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş konfransın keçiriləcəyini bildirib. Bundan əlavə, Türkiyənin Qazi Universiteti ilə birgə konfransın təşkil olunacağını söyləyib. Eyni zamanda dekabr ayında Kərkükdə Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş konfransda AMEA-nın da təmsil olunacağını diqqətə çatdırıb. Həmçinin Azərbaycan alimlərinin Özbəkistanda və Qazaxıstanda Füzuli günləri tədbirlərində iştirak etdiklərini də vurğulayıb. Almaniyada Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş poçt markasının da buraxıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli sözügedən Sərəncamdan irəli gələrək həm ölkəmizdə, həm Türk dünyasında, həm də Qərbdə Füzuli yaradıcılığının geniş təbliğ olunduğunu söyləyib.
İclasda, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin 9 sentyabr 2024-cü il tarixli “Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq qarşıda duran vəzifələr haqqında da müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Sərəncamında Nəbi Xəzrinin yaradıcılığına yüksək qiymət verildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Ədəbiyyat İnstitutunda da Nəbi Xəzri yaradıcılığına dair elmi iş müdafiə olunaraq kitab ərsəyə gətirilib. Akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nəbi Xəzrinin yaradıcılığına həsr olunmuş konfransın keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Daha sonra Bakı Ekspo Mərkəzində Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunan 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli sərgidə 200-ə yaxın yerli və xarici təşkilatın, 90-dan çox tanınmış ədəbiyyat xadiminin, 60 minə yaxın ziyarətçinin iştirakının gözlənildiyini, Türk dövlətlərinin hər birinin iştirak edəcəyini bildirib. Qeyd edib ki, sərgi çərçivəsində ustad dərsləri, kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar keçiriləcək və gənclərin, doktorantların iştirakı onların gələcək fəaliyyətində faydalı ola bilər. Akademik İsa Həbibbəyli sərginin dünya ədəbiyyatşünaslığının istiqamətlərini müəyyənləşdirmək baxımından da önəmli olduğunu deyib, Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının da xüsusi stendlə iştirak edəcəyini bildirib, tapşırıqlarını verib.
Elmi şurada Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Ədəbi Proses – 2024” yaradıcılıq müşavirəsinin məruzəçilərinin müəyyən edilməsinə dair məlumat verərək, mövzular üzrə müəlliflərin adlarını təqdim edib.
Həmçinin Təhsil şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günay Qarayeva 2024-cü il üçün elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olanların elmi rəhbərlərinin, dissertasiya mövzularının və təhkim olunduqları şöbələrin təsdiq edilməsi haqqında məlumat verib.
Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı dosentlik, çap və müsabiqə məsələləri ilə bağlı təklifləri qeyd edib, təkliflər səsə qoyularaq qəbul olunub.

The meeting of the scientific council of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi was held on October 1.
The meeting was attended by the president of ANAS, director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli, members of the scientific council, staff of the institution and relevant persons.
Academician Isa Habibbeyli opened the meeting with an introductory speech and the agenda of the meeting was approved.
At first, doctor of philosophy, docent Rahid Khalilov and Ibrahim Yusifoglu were awarded at the meeting regarding their 70th anniversaries, while Ph.D. in philology, docent Mahmizar Mehdibayova, Elmira Bagirova and Maral Poladova were awarded on the occasion of their 75th anniversaries.
Then, Academician Isa Habibbeyli congratulated Elnara Akimova, doctor of philology and head of the Children's Literature Department of the Institute of Literature, on her election as a deputy of the VII convocation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on behalf of the scientific council.
The books authored by the employees of the Institute of Literature and published in the republic under their scientific editorship were displayed during the meeting of the scientific council.
Later, Academician Isa Habibbeyli informed the members of the scientific council about the unveiling ceremony of a statue of the prominent figure of Azerbaijani ashig art and great folk artist, Ashig Alasgar attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his son Heydar Aliyev.
The Academician said that the head of state delivered a speech during the unveiling ceremony in which he set several tasks for our scholars. As the President mentioned we see the high spirit of our people, returning to Garabagh and Eastern Zangazur in Ashig Alasgar’s example when he was forced to leave his land at the age of 97 but returned there at the age of 100, despite all the dangers.
Academician Isa Habibbeyli stated that Professor Maharram Gasımlı, head of the department of the Institute of Literature, also spoke at the ceremony.
The head of ANAS expressed deep gratitude to President Ilham Aliyev on behalf of our scientists for the high value he placed on creativity of Ashig Alasgar, a prominent representative of Azerbaijan’s ashiq literature.
Subsequently, several scientific and organizational issues were discussed during the meeting.
The first issue discussed was the works done and upcoming tasks in accordance with President Ilham Aliyev's decree on celebrating the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli, dated January 25, 2024.
Academician Isa Habibbeyli said that remarkable works had been done at the Institute of Literature regarding the life and creativity of Muhammad Fuzuli. Significant research had been conducted in the Fuzuli Studies sector and conferences had been held. He informed that a conference dedicated to Muhammad Fuzuli would be held in October with the organization of the Humanitarian and Social Sciences Divisions of ANAS. Additionally, the Academician stated that a conference would be organized together with Gazi University of Türkiye. He also added that ANAS would be represented at a conference dedicated to Muhammad Fuzuli in Kirkuk in December. The head of ANAS emphasized the participation of Azerbaijani scientists in “Fuzuli Days” events held in Uzbekistan and Kazakhstan. According to the head of ANAS a postage stamp dedicated to the 530th anniversary of Fuzuli had been issued in Germany.
Academician Isa Habibbeyli stated that, according to the mentioned decree, the creativity of Fuzuli is being widely promoted not only in our country but also in the Turkic world and the West.
Discussions were also held regarding the upcoming tasks in accordance with President Ilham Aliyev's decree dated September 9, 2024 on celebrating the 100th anniversary of Nabi Khazri. Academician Isa Habibbeyli said that the president's decree highly appreciates Nabi Khazri's creativity. He mentioned that a scientific work on Nabi Khazri's creativity had been defended at the Institute of Literature, resulting in the publication of a book. The head of ANAS issued relevant instructions to organize a conference dedicated to the creativity of Nabi Khazri, a prominent representative of Azerbaijani literature at the Institute of Literature.
Subsequently, discussions were held regarding the 10th Baku International Book Fair dedicated to the 530th anniversary of Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli, which will take place at the Baku Expo Center. Academician Isa Habibbeyli stated that approximately 200 local and foreign organizations, over 90 prominent literary figures and nearly 60 thousand visitors are expected to attend the fair, with participation of representatives from the Turkic states. He noted that the fair would feature master classes, book presentations, signing days, conferences, and symposiums, and participation of young people and doctoral candidates could be beneficial for their future activities. Academician Isa Habibbeyli also emphasized the importance of the fair in identifying the directions of world literary studies and underlined that the Azerbaijan National Academy of Sciences would also participate in the International Book Fair with a special stand and issued relevant instructions.
Afterwards, the head of the Department of Literary Criticism, doctor of philology Vagif Yusifli gave information regarding the speakers for the “Literary Process – 2024” creative meeting, presenting the names of the authors.
Additionally, the head of the Department of Education, PhD in philology, docent Gunay Garayeva gave information regarding the admission for PhD and Doctor of Sciences programs for the year 2024.
The scientific secretary of the Institute of Literature, PhD in philology, docent Aygun Bagirli made suggestions regarding issues of associate professorship, publications, and competitions. The proposals were put to a vote and approved.