“Heydər Əliyev və Məhəmməd Füzuli” kitabının təqdimatı olub
X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Məhəmməd Füzulinin bədii irsinin təbliği, adının əbədiləşdirilməsi ilə bağlı fərman və sərəncamlarını, o cümlədən Füzulinin yubileylərindəki çıxışlarını özündə ehtiva edən "Heydər Əliyev və Məhəmməd Füzuli" adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova bu il 530 yaşı tamam olan Məhəmməd Füzulinin yubileyinin Azərbaycanda və bütün Türk dünyasında, o cümlədən müxtəlif ölkələrdə təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu bildirib.
Qeyd edib ki, kitaba Heydər Əliyevin Məhəmməd Füzuli irsinin təbliği ilə bağlı gördüyü tarixi işlər haqqında elm xadimlərinin məqalələri daxil edilib. Həmçinin kitabdakı məqalələri görkəmli rəssamların rəsm əsərləri müşayiət edir.
A.Raimkulova onu da əlavə edib ki, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu bu il Türk dünyasının ədəbi irsinin təbliği yönündəki missiyasını yerinə yetirərək "Türk ədəbiyyatının inciləri", "Türk dünyasının elmi inciləri" kimi müxtəlif kitab seriyalarını tərtib edib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev milli təfəkkürün formalaşmasını, mənəvi dəyərlərin qorunmasını hər zaman dövlət siyasətində prioritet kimi görüb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövrləridə elmə, mədəni irsə, ədəbiyyat və mədəniyyətə, görkəmli şəxsiyyətlərə münasibətin dəyişdiyini, elm, adamlarına, yazıçı və şairlərə qayğının artdığını deyib.
Qeyd edib ki, XX əsrin 70-80-ci illərindən sonra klassiklərin irsinə münasibətində bir dönüş başlayıb və bu işdə də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəsna rolu olub.
Akademik İsa Həbibbəyli Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun ilk dəfədir ki, Məhəmməd Füzuli ilə bağlı kitab ərsəyə gətirdiyini və elmi ictimaiyyətə təqdim etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Xalq yazıçısı Anar, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, akademik Nizami Cəfərov, Qazaxıstan Prezidentinin müşaviri Malik Otarbayev, Milli Məclisin deputatı filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova və digər çıxış edənlər kitab barədə təəssüratlarını bölüşüblər. Onlar Məhəmməd Füzulinin yaratdığı ölməz irsin hər zaman öz aktuallığını qoruduğunu və insanlar tərəfindən sevilərək oxunduğunu vurğulayıblar.

Состоялась презентация книги «Гейдар Алиев и Мухаммед Физули»
В рамках X Бакинской международной книжной выставки состоялась презентация книги «Гейдар Алиев и Мухаммед Физули», в которой собраны указы и распоряжения общенационального лидера Гейдара Алиева, связанные с пропагандой наследия Мухаммеда Физули и увековечением его имени, а также выступления Великого лидера на юбилеях классика.
В своем выступлении на мероприятии президент Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова сообщила, что 530-летний юбилей Мухаммеда Физули торжественно отмечается в Азербайджане и во всем тюркском мире, а также в различных странах мира.
Она отметила, что в книгу включены и статьи деятелей науки об исторических мероприятиях, реализованных Гейдаром Алиевым в связи с пропагандой наследия Мухаммеда Физули, а размещенные в книге материалы проиллюстрированы произведениями выдающихся художников.
Актоты Раимкулова также добавила, что в этом году Фонд тюркской культуры и наследия, выполняя свою миссию в сфере пропаганды литературного наследия тюркского мира, составил книжные серии «Жемчужины тюркской литературы» и «Научные жемчужины тюркского мира».
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который сообщил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев считал приоритетом государственной политики формирование национального сознания и сохранение национальных духовных ценностей, в периоды руководства Великого лидера развитию науки, культурного наследия, литературы уделялось особое внимание, возросла забота о выдающихся личностях, ученых, писателях и поэтах.
После 70-80-х гг. ХХ века, продолжил руководитель НАНА, отношение к наследию классиков начало меняться в лучшую сторону, и в этом процессе исключительную роль сыграл общенациональный лидер Гейдар Алиев.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что Фонд тюркской культуры и наследия впервые издал и представил вниманию научной общественности книгу о Мухаммеде Физули.
На мероприятии выступили народный писатель Анар, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, академик Низами Джафаров, советник Президента Республики Казахстан Малик Отарбаев, депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Эльнара Акимова и другие, которые поделились своими впечатлениями о книге. Они подчеркнули, что созданное Мухаммедом Физули бессмертное наследие сохраняет свою актуальность и всегда с любовью воспринимаются со стороны читателей.