Çinli alimlər MEK-in kitabxana fondu ilə tanış olublar
Ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini prof. Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) qonağı olublar.
Kitabxananın direktor müavini Oruc Quliyev MEK-in fəaliyyəti haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, hazırda MEK 46 ölkənin 127 təşkilatı, 80 elmi jurnalı, ölkəmizdəki bir sıra səfirliklər, Azərbaycanın xaricdəki səfirlikləri ilə əməkdaşlıq edir. Çin Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlığın önəmi vurğulanaraq ədəbiyyatların, mənbələrin elektron versiyada MEK-ə göndərilməsinin əhəmiyyətinə də toxunulub.
Çinli alimlər daha sonra Mərkəzi Elmi Kitabxananın fondları, elektron kitabxanası ilə yaxından tanış olublar, sərgilərə baxış keçiriblər. Azərbaycan kitabxanalarındakı XVI əsrə aid ən qədim kitab nüsxəsinin məhz burada mühafizə edilməsi, digər tarixi nəşrlər, o cümlədən çin dilində olan ədəbiyyatlar qonaqların marağına səbəb olub.

The Chinese scientists visited the Central Scientific Library of ANAS
Professor Li Lei, member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of the People’s Republic of China, Executive (Vice) Secretariat-General, Professor Raymond J. Wu and the Academy’s scientific staff members Feng Liu and Yan Zheng, who are on a visit to our country, visited the Central Scientific Library (CSL) of ANAS.
Oruc Guliyev, deputy director of the library gave detailed information to the guests about the activities of the CSL. He said that the CSL currently cooperates with 127 organizations from 46 countries, 80 scientific journals, several embassies in our country and embassies of Azerbaijan abroad. Emphasizing the importance of cooperation with the National Library of China, he also mentioned the significance of sending electronic versions of literature and resources to the CSL.
The Chinese scientists then got acquainted with the collections and electronic library of the Central Scientific Library and viewed the exhibitions. They showed interest in the fact that the oldest book copy from the 16th century in Azerbaijani libraries is preserved here, along with other historical publications, including literature in Chinese.