Çinli alimlər MEK-in kitabxana fondu ilə tanış olublar
Ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini prof. Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) qonağı olublar.
Kitabxananın direktor müavini Oruc Quliyev MEK-in fəaliyyəti haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, hazırda MEK 46 ölkənin 127 təşkilatı, 80 elmi jurnalı, ölkəmizdəki bir sıra səfirliklər, Azərbaycanın xaricdəki səfirlikləri ilə əməkdaşlıq edir. Çin Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlığın önəmi vurğulanaraq ədəbiyyatların, mənbələrin elektron versiyada MEK-ə göndərilməsinin əhəmiyyətinə də toxunulub.
Çinli alimlər daha sonra Mərkəzi Elmi Kitabxananın fondları, elektron kitabxanası ilə yaxından tanış olublar, sərgilərə baxış keçiriblər. Azərbaycan kitabxanalarındakı XVI əsrə aid ən qədim kitab nüsxəsinin məhz burada mühafizə edilməsi, digər tarixi nəşrlər, o cümlədən çin dilində olan ədəbiyyatlar qonaqların marağına səbəb olub.

Китайские ученые ознакомились с книжным фондом ЦНБ
Член Исполнительного совета Академии Core (The International Core Academy of Sciences and Humanities, Гонконг, Китайская Народная Республика) профессор Ли Лэй, исполнительный заместитель руководителя Генерального секретариата профессор Раймонд Ж. Ву и научные сотрудники Академии Фэн Лу и Янь Чжэн, которые находятся с визитом в нашей стране, побывали в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА.
Заместитель директора библиотеки Орудж Гулиев подробно рассказал гостям о деятельности ЦНБ. Сообщалось, что в настоящее время ЦНБ сотрудничает со 127-ю организациями и 80-тью научными журналами 46-ти стран мира, а также с рядом посольств в нашей республике и посольствами Азербайджана за рубежом. Подчеркнув значение сотрудничества с Национальной библиотекой Китая, замдиректора отметил значимость предоставления Центральной научной библиотеке литературы и источников в электронной версии.
Затем китайские ученые ознакомились с фондами и электронной библиотекой ЦНБ, а также с организованными выставками. Гости заинтересовались тем, что древнейший экземпляр книги в Азербайджане, относящийся к XVI веку, хранится именно в этой библиотеке. Помимо этого, большой интерес гостей вызвали исторические издания, в том числе литература на китайском языке.