Oktyabrın 9-da Ankaradakı Qazi Universitetində Azərbaycan ədəbi dilinin banilərindən biri, dahi şair və mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin zəngin irsinə həsr olunmuş simpoziumun açılışı olub.
Bu, dahi Füzulinin 530 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən növbəti mötəbər tədbirdir.
Simpoziumun açılışında alim, yazıçı və şairlərlə yanaşı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Rəşad Məmmədov, Türk Mədəniyyətinin Tədqiqi İnstitutunun direktoru, professor Bican Ercilasun, Əmrə Yunus İnstitutunun direktoru, professor Abdurrahman Ali, Qazi Universitetinin rektoru Uğur Ünal iştirak ediblər.
Simpoziumu açan Türk Mədəniyyətinin Tədqiqi İnstitutunun direktoru Bican Ercilasun bildirib ki, Füzuli irsi ədəbiyyatın və fəlsəfənin zirvəsi olmaqla yanaşı, həm də Türk dünyasını birləşdirməyə davam edir.
“Heç bir şair məhəbbəti Füzulinin yaradıcılığında olduğu kimi tərənnüm edə bilməz”, - deyən türkiyəli alim dahi şairin kəlamlarının dünyada həmişə milyonlarla insanın dillər əzbəri olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Türk dünyasında geniş qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb. O əlavə edib: “Prezident İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq dünyanın bir çox ölkələrində dahi mütəfəkkirin yubileyi ilə bağlı çoxsaylı tədbirlər keçirilir”.
İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, dahi Azərbaycan şairi Füzulinin adı haqlı olaraq dünya ədəbiyyatının şah əsərlərinin müəllifləri ilə bir sırada çəkilir. “Öz əhəmiyyətinə görə Füzulinin qəzəllərini ancaq Şekspirin əsərləri ilə müqayisə etmək olar”, - deyən AMEA-nın prezidenti qeyd edib ki, şairin yaradıcılığında dilin gözəlliyi, qafiyə quruculuğu heç bir şairin irsi ilə müqayisə oluna bilməz.
“Füzulinin adı Azərbaycan tarixində həm doğma Azərbaycan dilində, həm də ərəb və fars dillərində ədəbi əsər nümunələrinin müəllifi kimi əbədi olaraq qalacaq. Başqa belə bir şair yoxdur”, - deyən İsa Həbibbəyli sözlərinə davam edərək “Şikayətnamə”, “Leyli və Məcnun” və Füzulinin digər əsərlərini, qəzəllərini söz sənətinin ölməz abidələri adlandırıb.
Onun sözlərinə görə, hələ şairin sağlığında hər biri haqlı olaraq türk ədəbiyyatının incisi olan əsərləri İstanbul, Təbriz, Daşkənd və Türk dünyasının digər iri şəhərlərində məşhur olub. “Füzuliyə bütün dünyada hörmətlə yanaşırlar. Füzuli yaradıcılığı tarixin sınağından çıxıb və əsrlər boyu yaşayacaq”, - deyən AMEA prezidenti dahi şairin yaradıcılığından bəhs edən kitabı Qazi Universitetinə hədiyyə edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Rəşad Məmmədov simpoziumun təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib. Diplomat xatırladıb ki, bu gün Azərbaycanın rayonlarından biri Füzulinin adını daşıyır. “Uzun illər ölkəmizin bu hissəsi işğal altında olub. Tarixin ən çətin dövrlərində belə Azərbaycan Füzulini unutmayıb. Təsadüfi deyil ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev hələ 1994-cü ildə Füzulinin 500 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam imzalayıb”, - deyə səfir bildirib.
Diplomatik nümayəndəliyin rəhbəri türk xalqlarını öz tarixi-mədəni irsini daim xatırlamağa və ona hörmət etməyə çağırıb.

Opening of a symposium dedicated to the rich heritage of the great poet and thinker Mahammad Fuzuli, one of the founders of the Azerbaijani literary language, was held at Gazi University in Ankara on October 9.
This is the next prestigious event held as part of the 530th anniversary of the great Fuzuli.
Along with scholars, writers, and poets, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Türkiye Rashad Mammadov, the director of the Institute for Research on Turkish Culture, Professor Bican Ercilasun, the director of the Yunus Emre Institute, Professor Abdurrahman Ali and the rector of Gazi University Ugur Unal, participated at the opening of the symposium.
Opening the symposium, the director of the Institute for Research on Turkish Culture, Professor Bican Ercilasun said that Fuzuli's heritage, being the pinnacle of literature and philosophy, continues to unite the Turkic world.
“No one has been able to express love in their work like Fuzuli”-said the Turkish scholar, adding that Fuzuli's words are always on the lips of millions worldwide.
Making a speech at the event the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that the 530th anniversary of Mahammad Fuzuli is widely celebrated not only in Azerbaijan but throughout the entire Turkic world. “In accordance with the decree of President Ilham Aliyev dated January 25, 2024, numerous events are held in many countries around the world in connection with the anniversary of the great thinker”-he added.
According to Isa Habibbeyli, the name of the great Azerbaijani poet Fuzuli is rightly stands alongside the authors of the masterpieces of world literature. “In terms of significance, Fuzuli's ghazals can only be compared to the works of Shakespeare”- said the President of ANAS. He also stated that the beauty of the language and rhyme structure in the poet's work cannot be compared to the heritage of any other poet.
“Fuzuli's name will forever remain in Azerbaijani history as the author of literary works not only in native Azerbaijani language but also in Arabic and Persian. There is no other poet like him”- said Isa Habibbeyli, continuing his speech by referring to Şikāyatnāmah (“Complaint”), Leylī va Macnūn (“Leyli and Majnun”) and other works and ghazals by Fuzuli as immortal monuments of the art of words.
According to him, even during the poet's lifetime, his works were famous in Istanbul, Tabriz, Tashkent, and other big cities of the Turkic world. “Fuzuli is respected worldwide. His work has passed the test of time and will live on for centuries”- said the President of ANAS. Academician Isa Habibbeyli presented a book about the great poet’s work to Gazi University.
Then, Rashad Mammadov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Türkiye expressed his gratitude to the organizers of the symposium. The diplomat said that one of Azerbaijan’s cities is named after Fuzuli. “For many years, this part of our country was under occupation. Even during the most difficult periods of history, Azerbaijan did not forget Fuzuli. It is no coincidence that the National Leader Heydar Aliyev signed a decree in 1994 to celebrate Fuzuli's 500th anniversary”- the Ambassador said.
The head of the diplomatic mission called on Turkic peoples to always remember and honor their historical and cultural heritage.