Oktyabrın 9-da Ankaradakı Qazi Universitetində Azərbaycan ədəbi dilinin banilərindən biri, dahi şair və mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin zəngin irsinə həsr olunmuş simpoziumun açılışı olub.
Bu, dahi Füzulinin 530 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən növbəti mötəbər tədbirdir.
Simpoziumun açılışında alim, yazıçı və şairlərlə yanaşı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Rəşad Məmmədov, Türk Mədəniyyətinin Tədqiqi İnstitutunun direktoru, professor Bican Ercilasun, Əmrə Yunus İnstitutunun direktoru, professor Abdurrahman Ali, Qazi Universitetinin rektoru Uğur Ünal iştirak ediblər.
Simpoziumu açan Türk Mədəniyyətinin Tədqiqi İnstitutunun direktoru Bican Ercilasun bildirib ki, Füzuli irsi ədəbiyyatın və fəlsəfənin zirvəsi olmaqla yanaşı, həm də Türk dünyasını birləşdirməyə davam edir.
“Heç bir şair məhəbbəti Füzulinin yaradıcılığında olduğu kimi tərənnüm edə bilməz”, - deyən türkiyəli alim dahi şairin kəlamlarının dünyada həmişə milyonlarla insanın dillər əzbəri olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Türk dünyasında geniş qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb. O əlavə edib: “Prezident İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq dünyanın bir çox ölkələrində dahi mütəfəkkirin yubileyi ilə bağlı çoxsaylı tədbirlər keçirilir”.
İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, dahi Azərbaycan şairi Füzulinin adı haqlı olaraq dünya ədəbiyyatının şah əsərlərinin müəllifləri ilə bir sırada çəkilir. “Öz əhəmiyyətinə görə Füzulinin qəzəllərini ancaq Şekspirin əsərləri ilə müqayisə etmək olar”, - deyən AMEA-nın prezidenti qeyd edib ki, şairin yaradıcılığında dilin gözəlliyi, qafiyə quruculuğu heç bir şairin irsi ilə müqayisə oluna bilməz.
“Füzulinin adı Azərbaycan tarixində həm doğma Azərbaycan dilində, həm də ərəb və fars dillərində ədəbi əsər nümunələrinin müəllifi kimi əbədi olaraq qalacaq. Başqa belə bir şair yoxdur”, - deyən İsa Həbibbəyli sözlərinə davam edərək “Şikayətnamə”, “Leyli və Məcnun” və Füzulinin digər əsərlərini, qəzəllərini söz sənətinin ölməz abidələri adlandırıb.
Onun sözlərinə görə, hələ şairin sağlığında hər biri haqlı olaraq türk ədəbiyyatının incisi olan əsərləri İstanbul, Təbriz, Daşkənd və Türk dünyasının digər iri şəhərlərində məşhur olub. “Füzuliyə bütün dünyada hörmətlə yanaşırlar. Füzuli yaradıcılığı tarixin sınağından çıxıb və əsrlər boyu yaşayacaq”, - deyən AMEA prezidenti dahi şairin yaradıcılığından bəhs edən kitabı Qazi Universitetinə hədiyyə edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Rəşad Məmmədov simpoziumun təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib. Diplomat xatırladıb ki, bu gün Azərbaycanın rayonlarından biri Füzulinin adını daşıyır. “Uzun illər ölkəmizin bu hissəsi işğal altında olub. Tarixin ən çətin dövrlərində belə Azərbaycan Füzulini unutmayıb. Təsadüfi deyil ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev hələ 1994-cü ildə Füzulinin 500 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam imzalayıb”, - deyə səfir bildirib.
Diplomatik nümayəndəliyin rəhbəri türk xalqlarını öz tarixi-mədəni irsini daim xatırlamağa və ona hörmət etməyə çağırıb.

В Анкаре проходит мероприятие, посвященное богатому наследию Мухаммеда Физули
В Университете Гази в Анкаре 9 октября открылся международный симпозиум, посвященный наследию одного из основоположника литературного азербайджанского языка, выдающегося поэта и мыслителя Мухаммеда Физули.
Симпозиум стал очередным звеном в цикле торжественных мероприятий, приуроченных к празднованию 530-летнего юбилея Физули.
В открытии симпозиума, наряду с учеными, писателями и поэтами, приняли участие президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли, посол Азербайджана в Анкаре Рашад Мамедов, директор Института изучения тюркской культуры, профессор Биджан Эрджиласун, руководитель Института Юнуса Эмре, профессор Абдулррахман Алий, ректор Университета Гази Угур Унал и др.
Открывший работу симпозиума директор Института изучения тюркской культуры Биджан Эрджиласун заявил, что наследие Физули продолжает объединять тюркский мир, являясь вершиной литературы и философии.
«Никто в своем творчестве не смог воспеть любовь, так как Физули», - подчеркнул турецкий ученый, отметив, что слова Физули всегда на устах миллионов людей по всему миру.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли в своем выступлении указал, что 530-летний юбилей Мухаммеда Физули широко отмечается не только в Азербайджане, но и во всем тюркском мире.
«Многочисленные мероприятия, посвященные юбилею гениального мыслителя, проводятся во многих странах мира в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 25 января 2024 года», - констатировал академик Иса Габиббейли.
По словам академика, имя великого азербайджанского поэта Физули по праву стоит в одном ряду с авторами шедевров мировой литературы. «Газели Физули по своей значимости могут быть сравнены лишь с произведениями Шекспира», - подчеркнул он, отметив, что красота языка, построение рифм произведений Физули несравнимы с наследием ни одного другого поэта.
«Имя Физули навсегда вошло в историю Азербайджана, как автора образцов литературных произведений как на родном азербайджанском языке, так и на арабском и фарси. Второго такого поэта нет», - продолжил руководитель НАНА, назвав «Шикайетнаме», «Лейли и Меджнун» и др. произведения и газели Физули бессмертными памятниками словесного искусства.
По словам академика, еще при жизни поэта его произведения, каждое из которых по праву является жемчужиной тюркской литературы, были популярны в Стамбуле, Тебризе, Ташкенте и других крупных городах тюркского мира. «Физули почитают во всем мире. Творчество Физули выдержало экзамен историей и будет жить в веках», - сказал академик Иса Габиббейли, передав в дар турецкому ВУЗу книгу о творчестве Физули.
Выступивший далее посол Азербайджана в Анкаре Рашад Мамедов выразил признательность организаторам симпозиума.
Дипломат напомнил, что один из районов Азербайджана сегодня носит имя Физули. «Долгие годы эта часть нашей страны находилась под оккупацией. Даже в самые сложные периоды истории в Азербайджане не забывали о Физули. Неслучайно, что общенациональной лидер Гейдар Алиев еще в 1994 году подписал Распоряжение о праздновании 500-летия Физули», - констатировал посол.