“Məhəmməd Füzuli: mütəfəkkir şairin fəlsəfi irsi” kitabının təqdimatı keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizovanın “Məhəmməd Füzuli: mütəfəkkir şairin fəlsəfi irsi” kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimat mərasimi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunmuş 10-cu Bakı Beynəlxalq kitab sərgisində “Füzuli” təqdimat zonasında gerçəkləşib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ədəbiyyat İnstitutunun nəşr etdiyi “Füzuli kitabxanası” seriyası haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Fəridə Əzizovanın bu araşdırması Füzulişünaslıqdakı boşluğu doldurdu: İndiyə qədər şairin “Mətləül etiqad” əsəri tədqiqata cəlb olunmamışdı. Bu da əsərin ərəb dilində yazılması ilə bağlıdır.
Kitabın müəllifi, filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova çıxış edərək tədqiqat əsəri haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, “TEAS Press” Nəşriyyat evinin və “LİBRAFF” kitab mağazalarının PR meneceri Sərxan Rüstəmov çıxış edərək kitabın elmi əhəmiyyətindən danışıblar.

The presentation of the book “Mahammad Fuzuli: The Philosophical Heritage of the Poet and Thinker” by doctor of philological sciences Farida Azizova, head of the Department of Medieval Azerbaijani Literature of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi was held. The presentation ceremony took place in the “Fuzuli” presentation zone at the 10th Baku International Book Fair, dedicated to the 530th anniversary of Mahammad Fuzuli.
During his opening speech, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli gave information about the “Fuzuli Library” series published by the Institute of Literature. He mentioned that this research by Farida Azizova filled a gap in Fuzuli studies. “The work of the poet “Matla'ul İtikad” have not been studied until now. This was due to the fact that the work was written in Arabic”-said the Academician.
The author of the book, doctor of philological sciences Farida Azizova informed the participants about her research.
The director of the Institute of Manuscripts of ANAS named after Mahammad Fuzuli, Academician Teymur Karimli, deputy director for scientific affairs of the Institute of Philosophy and Sociology, doctor of historical sciences Eynulla Madatli and PR manager of “TEAS Press” Publishing House and “LIBRAFF” bookstores, Sarxan Rustamov made speeches at the event and highlighted the scientific significance of the book.