“Məhəmməd Füzuli: mütəfəkkir şairin fəlsəfi irsi” kitabının təqdimatı keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizovanın “Məhəmməd Füzuli: mütəfəkkir şairin fəlsəfi irsi” kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimat mərasimi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunmuş 10-cu Bakı Beynəlxalq kitab sərgisində “Füzuli” təqdimat zonasında gerçəkləşib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ədəbiyyat İnstitutunun nəşr etdiyi “Füzuli kitabxanası” seriyası haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Fəridə Əzizovanın bu araşdırması Füzulişünaslıqdakı boşluğu doldurdu: İndiyə qədər şairin “Mətləül etiqad” əsəri tədqiqata cəlb olunmamışdı. Bu da əsərin ərəb dilində yazılması ilə bağlıdır.
Kitabın müəllifi, filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova çıxış edərək tədqiqat əsəri haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, “TEAS Press” Nəşriyyat evinin və “LİBRAFF” kitab mağazalarının PR meneceri Sərxan Rüstəmov çıxış edərək kitabın elmi əhəmiyyətindən danışıblar.

Состоялась презентация книги заведующей Отделом средневековой азербайджанской литературы Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктора филологических наук Фариды Азизовой «Мухаммед Физули: философское наследие поэта-мыслителя». Церемония прошла в зоне «Физули» на Х Бакинской международной книжной выставке, посвященной 530-летнему юбилею Мухаммеда Физули.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о серии книг «Библиотека Физули», изданной Институтом литературы. Академик отметил, что данное исследование Фариды Азизовой заполнило брешь в Физуливедении: «До сих пор произведение поэта «Матлауль-Этигад» («Источник веры») не привлекалось к исследованию. Это связано с тем, что произведение написано на арабском языке».
Затем автор книги доктор филологических наук Фарида Азизова подробно рассказала о результатах проведенных ею научных исследований.
На мероприятии также выступили директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, заместитель директора Института философии и социологии по научной работе доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, пиар-менеджер издательского дома «TEAS Press» и сети книжных магазинов «LİBRAFF» Сархан Рустамов, которые говорили о научной значимости книги.