Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb
AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb.
Bu barədə qərar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında verilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, tarix boyu müxtəlif türk mənşəli xalqlar və etnik qruplar Azərbaycandan keçməklə fərqli ərazilərdə yayılmış, öz mədəniyyətlərini qurmuş və inkişaf etdirmişlər. Tarixi prosesin sonrakı dövrlərində də Azərbaycan ilə qonşu türk xalqları arasında mədəni əlaqələr davam etmiş, nəticədə bədii üslub oxşarlığı meydana çıxmışdır. Bunu memarlıqda, təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətdə, musiqi mədəniyyətində aydın görmək mümkündür. Yeni dövrdə Azərbaycan incəsənəti qonşu türk xalqlarının mədəniyyətinə xeyli təsir göstərmiş, onların inkişafına öz töhfəsini vermişdir.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, çoxəsrlik qarşılıqlı əlaqələr, bədii üslub oxşarlığı, həmçinin müasir dövr elmi və mədəni münasibətləri geniş miqyaslı sənət əsərlərinin, memarlıq nümunələrinin, tarixi-nəzəri materialların meydana çıxmasına səbəb olub.
Qeyd olunub ki, onların sistemli şəkildə araşdırılması, təhlili, eyni zamanda təsnifatının aparılması, sənət tarixinin dövrləşdirilməsi problemlərinin nəzəri və metodoloji əsaslarının hazırlanması AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsinin yaradılması zərurətini aktuallaşdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda daxili imkanlar və mövcud ştat cədvəli (vahidi) əsasında Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb.

В Институте архитектуры и искусств НАНА за счёт внутренних ресурсов создан Отдел истории искусства и культурного наследия тюркских народов.
Постановление об этом было принято на заседании Президиума НАНА.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что на протяжении всей истории различные народы и этнические группы тюркского происхождения расселялись на различных территориях Азербайджана, создавали и развивали свою культуру. В последующие периоды исторического процесса культурные связи между Азербайджаном и соседними тюркскими народами продолжались, в результате чего возникло сходство в художественном стиле. Это можно наглядно проследить в архитектуре, изобразительном и декоративно-прикладном искусстве, музыкальной культуре. В новый период искусство Азербайджана оказало серьезное влияние на культуру соседних тюркских народов, внесло свою лепту в их развитие.
Руководитель НАНА отметил, что многовековые взаимосвязи, сходство в художественном стиле, а также научные и культурные взаимоотношения, которые развиваются в современный период, привели к появлению новых произведений искусства, образцов архитектуры, историко-теоретических материалов.
Сообщалось, что для их системного изучения и анализа, а также проведения их классификации, разработки теоретических и методологических основ для решения проблем периодизации истории искусства возникла необходимость в создании в Институте архитектуры и искусств НАНА Отдела истории искусства и культурного наследия тюркских народов.
Учитывая все вышеизложенное, по постановлению Президиума в Институте архитектуры и искусств НАНА за счёт внутренних ресурсов и согласно существующему штатному расписанию (единицам) был создан Отдел истории искусства и культурного наследия тюркских народов.