Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb
AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb.
Bu barədə qərar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında verilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, tarix boyu müxtəlif türk mənşəli xalqlar və etnik qruplar Azərbaycandan keçməklə fərqli ərazilərdə yayılmış, öz mədəniyyətlərini qurmuş və inkişaf etdirmişlər. Tarixi prosesin sonrakı dövrlərində də Azərbaycan ilə qonşu türk xalqları arasında mədəni əlaqələr davam etmiş, nəticədə bədii üslub oxşarlığı meydana çıxmışdır. Bunu memarlıqda, təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətdə, musiqi mədəniyyətində aydın görmək mümkündür. Yeni dövrdə Azərbaycan incəsənəti qonşu türk xalqlarının mədəniyyətinə xeyli təsir göstərmiş, onların inkişafına öz töhfəsini vermişdir.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, çoxəsrlik qarşılıqlı əlaqələr, bədii üslub oxşarlığı, həmçinin müasir dövr elmi və mədəni münasibətləri geniş miqyaslı sənət əsərlərinin, memarlıq nümunələrinin, tarixi-nəzəri materialların meydana çıxmasına səbəb olub.
Qeyd olunub ki, onların sistemli şəkildə araşdırılması, təhlili, eyni zamanda təsnifatının aparılması, sənət tarixinin dövrləşdirilməsi problemlərinin nəzəri və metodoloji əsaslarının hazırlanması AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsinin yaradılması zərurətini aktuallaşdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda daxili imkanlar və mövcud ştat cədvəli (vahidi) əsasında Türk sənət tarixi və mədəni irsi şöbəsi yaradılıb.

A Department of the History of Art and Cultural Heritage of Turkic Peoples has been established at the Institute of Architecture and Art of ANAS by internal resources.
The decision on this issue was made at the meeting of the Presidium of ANAS.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that throughout history, various Turkic-origin peoples and ethnic groups spread across different areas through Azerbaijan, establishing and developing their own cultures. In later periods of the historical process, cultural ties between Azerbaijan and neighboring Turkic peoples continued, resulting in similarities in artistic styles. This can be clearly seen in architecture, visual and decorative-applied arts, and musical culture. In the modern period, Azerbaijani art significantly influenced the culture of neighboring Turkic peoples, contributing to their development.
The head of ANAS emphasized that centuries-old interconnections, similarities in artistic styles, and contemporary scientific and cultural relations have led to the emergence of large-scale artworks, architectural examples, and historical-theoretical materials.
It was noted that there is a need to establish the Department of the History of Art and Cultural Heritage of Turkic Peoples at the Institute of Architecture and Art of ANAS for the systematic study and analysis of these materials, as well as their classification.
By the decision of the Presidium, a Department of the History of Art and Cultural Heritage of Turkic Peoples was established at the Institute of Architecture and Art of ANAS, by internal resources and in accordance with the existing staffing table (units).