Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) arasında 2024-cü ildə imzalanmış Əməkdaşlıq Protokolu üzrə Müştərək Proqram çərçivəsində 6 avqust 2024-cü il tarixində elan olunmuş layihə müsabiqəsinə dair hibrid formatda məlumatlandırma seminarları keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva çıxış edərək hazırkı müsabiqənin AMEA-nın elmi müəssisələri və Türkiyənin universitetləri və tədqiqat institutlarını əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin AMEA-TÜBİTAK tərəfindən elan edilmiş əvvəlki layihə müsabiqələri və onların uğurlu nəticələri haqqında məlumat verib.
Məruzəçi müsabiqənin şərtləri və qaydaları, tərəfdaş seçimi, layihələrin dəyərləndirilməsi meyarları kimi məsələlər haqqında ətraflı məlumat verib. O, layihə təkiflərinin hazırlanması zamanı ərizə formalarının doldurulmasına qoyulan tələbləri əhatəli izah edib, ərizə forması üzərində işi əyani nümayiş etdirib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
E.Əlirzayeva bildirib ki, layihə təklifləri Türkiyə və Azərbaycandan tərəfdaş qruplar tərəfindən birlikdə ingilis dilində hazırlanmalı və hər iki ölkə üçün aktual olan mövzunu əhatə etməlidir. O, təqdim edilən layihə təkliflərinin öncə texniki baxışdan keçirildiyini və bu mərhələni uğurla keçən layihələrin 5 meyar üzrə elmi qiymətləndirmə üçün xarici ekspertlərə göndərildiyini və ən yüksək göstərici ilə fərqlənən layihələrin dəstəklənəcəyini vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, müsabiqə 5 noyabr 2024-cü il tarixinədək davam edəcək.
Tədbirlərdə AMEA-nın elmi müəssisələrinin, regional bölmə və mərkəzlərinin, Mərkəzi Elmi Kitabxanasının, Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq şöbələrinin nümayəndələri onlayn və fiziki olaraq iştirak ediblər.

Informative seminars were held within the project competition announced by ANAS and TÜBİTAK
Hybrid format informative seminars regarding the project competition announced on August 6, 2024, within the Joint Program on Cooperation Protocol signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Scientific and Technological Research Council of Türkiye (TÜBİTAK) in 2024 were held.
The head of the Department of Foreign Relations and Work with International Scientific Organizations of the Presidium administration of ANAS, docent Esmira Alirzayeva said in her speech that the current competition involves the scientific institutions of ANAS and universities and research institutes of Türkiye. She provided information about previous project competitions announced by ANAS-TÜBİTAK and their successful results.  She also gave detailed information about the conditions and rules of the competition and the criteria for evaluating projects, comprehensively explained the requirements for filling out the application forms during the preparation of project proposals, demonstrated the process on the application form visually, and answered the participants’ questions.
Esmira Alirzayeva noted that project proposals should be jointly prepared in English by partner groups from Türkiye and Azerbaijan and must address topics relevant to both countries. She underlined that the submitted project proposals undergo a technical review at first, and those that pass this stage are sent to foreign experts for scientific evaluation based on five criteria, and the projects distinguished by the highest scores would receive support.
It was noted that the competition would continue until November 5, 2024.
Representatives from the scientific institutions of ANAS, regional divisions and centers, the Central Scientific Library, and the relevant departments of the Presidium administration participated in the events both online and in person.