AMEA-da “Ekoloji sivilizasiyanın astanasında: Yaşıl enerjiyə keçid” kitabının təqdimatı olub
Noyabrın 5-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Ekoloji sivilizasiyanın astanasında: yaşıl enerjiyə keçid” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Nəşrin müəllifləri UNESCO-nun eksperti, Rusiya Prezident Akademiyasının professoru Nizami Məmmədov və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Sevda Məmmədəliyeva, elmi redaktoru isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının (DİA) rektoru akademik Urxan Ələkbərovdur.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsini tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Akademik mötəbər COP29 tədbiri ərəfəsində belə bir kitabın təqdimatının keçirilməsinin elmi və siyasi əhəmiyyətini vurğulayıb. O, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29-la bağlı AMEA-da çoxsaylı tədbirlərin təşkil edildiyini, müxtəlif kitab və məqalələrin çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlətçilik ideallarının işığında Azərbaycanın hərtərəfli inkişaf etdiyini söyləyən alim vurğulayıb ki, respublikamızın ayrı-ayrı mərhələlərdəki uğurları və nailiyyətləri müasir Azərbaycanın qurucusu, parlaq ideyaları ilə xalqımızın, millətimizin yoluna nur saçan dahi siyasətçi Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Prezident İlham Əliyev ölkəmizə rəhbərlik etdiyi illər ərzində həm beynəlxalq miqyasda, həm də respublikamızda qazandığı tarixi zəfərlərlə, həyata keçirdiyi möhtəşəm proqramlarla Heydər Əliyev epoxasını daha da zənginləşdirməyə və Azərbaycan tarixinin yeni bir epoxasını yaratmağa nail olmuşdur.
“Azərbaycana daha böyük uğurlar gətirəcək COP29 beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin zirvəsində dayanır və Prezident İlham Əliyevin dünyadakı artan siyasi nüfuzunun göstəricisidir”, - deyən AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, ölkə başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən coxcəhətli, çoxvektorlu, milli maraqlara əsaslanan siyasət nəticəsində Azərbaycan regionun ən güclü dövlətinə çevrilib.
O, COP29 çərçivəsində elmi məsələlərə dair geniş müzakirələrin aparılacağını da qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində leksikamıza yaşıl dünya ilə bağlı “yaşıl iqtisadi zona”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl energetika”, “yaşıl artım” kimi müxtəlif yeni anlayış və baxışların, yeni istiqamətlərin daxil olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri “Ekoloji sivilizasiyanın astanasında: yaşıl enerjiyə keçid” kitabının elmi məziyyətlərindən də danışaraq bildirib ki, nəşrdə ekoloji sivilizasiya - istehlak cəmiyyətindən mədəni, ekosivil istehlak cəmiyyətinə keçidlə bağlı ölkədə və dünyada gedən proseslər izlənilib. O, kitabın alternativ enerji mənbələrindən istifadənin stimullaşdırılması, ictimaiyyətin maarifləndirilməsi baxımından önəmini qeyd edib, müəlliflərə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra nəşrin həmmüəllifi Nizami Məmmədov kitab haqqında məlumat verərək bildirib ki, COP29 tədbiri ilə əlaqədar kitab vaxtından əvvəl çap olunub. Qeyd edib ki, üç dildə nəşr olunan kitabın yeniliyi onun inteqrativliyində, fəlsəfi, təbiət elmləri, texnoloji və siyasi məsələlərin üzvi birləşməsindədir. Nəşrdə müasir elmin məlumatlarına əsaslanaraq enerji istehsalının iqlim dəyişmələrində rolu, bu mürəkkəb dinamik prosesdə təbii və antropogen faktorların qarşılıqlı əlaqəsi müəyyən edilir.
Onun sözlərinə görə, kitabda iqlim dəyişmələrinin qlobal geofiziki, ekoloji və sosial-iqtisadi nəticələrinə də diqqət yetirilir. İqlim dəyişmələrinin idarə olunmasının mövcud səviyyəsi və bu sahədə beynəlxalq razılaşmaların rolu qiymətləndirilir. Bundan başqa, meşələrin qorunması, yaşıllıq sahələrinin artırılması, dünya okeanının çirklənməsinin qarşısının alınması kimi iqlim tənzimləmə mexanizmlərinin dəstəklənməsinin zəruriliyi əsaslandırılır.
Professor Nizami Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan modelinin külək və günəş energetikasının tətbiqində xüsusiyyətləri kitabda ətraflı şəkildə açıqlanır və ölkənin bərpaolunan enerji mənbələrinin misilsiz yüksək potensialına malik olması göstərilir. Həmçinin Azərbaycan neft elmini dünya miqyasında təmsil edən akademik Yusif Məmmədəliyevin yaşıl energetikanın inkişafına verdiyi töhfələr kitabda xüsusi vurğulanır.
Professor əlavə edib ki, kitabda Beynəlxalq Hidrogen Energetikası Assosiasiyasının (IAHE) yaradıcısı və BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatının (UNIDO) hidrogen enerji texnologiyaları üzrə Beynəlxalq Mərkəzinin qurucusu professor Turxan Nejat Vəziroğlunun hidrogen mövzusunun tədqiqinə verdiyi töhfələr də qeyd olunub. Nəşrdə Azərbaycanda bərpaolunan enerji mənbələrinə əsaslanan energetikanın inkişafının təbii qaz və neftin qənaət edilməsinə, istixana qazlarının emissiyasının azalmasına, elektrik enerjisinin ixracına, yeni texnoloji istiqamətlərin, istehsalatların və müvafiq iş yerlərinin yaradılmasına imkan verəcəyi vurğulanır.
Sonra Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri dosent Sadiq Qurbanov çıxış edərək kitabın bəşəriyyətin xilası vasitələrindən biri kimi önəmini vurğulayıb, nəşrin qarşıdan gələn COP29 tədbiri üçün töhfə olduğunu söyləyib. Sadiq Qurbanov bildirib ki, Azərbaycan dünyada baş verən proseslərin önündə gedir. Bu gün Azərbaycan güc sahibidir və COP29-un Bakıda keçirilməsi ölkəmizin beynəlxalq miqyasda artan gücünün və nüfuzunun növbəti təzahürü olacaq.
Komitə sədri vurğulayıb ki, Azərbaycan artıq 33 ildir müstəqil dövlətdir. Bu müddət ərzində ölkəmizdə çox mühüm dəyişikliklər baş verib, Azərbaycan böyük inkişaf yolu keçib. “Bakıda keçiriləcək COP29 tədbiri qlobal iqlim dəyişikliyi səylərində əsas addımlardan biridir. COP29-da iqlim yardımı üçün iddialı maliyyə hədəfinə nail olmağa çalışacağıq”, - deyən komitə sədri bu gün Prezident İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasətin ekoloji sahədə Azərbaycan dövlətinin inkişaf strategiyasının reallıqlarını ifadə etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, dövlət başçısı İlham Əliyev yeniliklərə çevik reaksiyası ilə də inkişaf proseslərinin önündə addımlayan, əhəmiyyətli dəyişikliklər yaradan və bu dəyişiklikləri düzgün yönəldən liderdir.
O, dünyamızın üzləşdiyi iqlim dəyişmələri, ölkəmizin yaşıl enerji mərkəzinə çevrilməsi, qlobal ekoloji problemlər kimi mühüm məsələlərə də toxunub. Qeyd edib ki, kitabda xüsusi diqqət bəşəriyyətin yaşıl energetikaya keçidinin iqlim əsaslarına yönəldilir. Bu yanaşma yaşıl energetikaya keçidin təbii-tarixi bir proses olduğunu düşünməyə imkan verir və onu dayanıqlı inkişaf nəzəriyyəsi və ekoloji sivilizasiyanın formalaşması kontekstində nəzərdən keçirməyi tələb edir.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov, AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, DİA-nın rektoru akademik Urxan Ələkbərov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru professor İlham Məmmədzadə, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru professor Cəfər Cəfərov bildiriblər ki, kitabda müəlliflər bəşəriyyətin ekoloji cəhətdən təhlükəsiz inkişafa keçid yolunda olmasından çıxış edirlər. Qeyd olunub ki, nəşrdə dövlətin enerji siyasətində etdiyi dəyişikliklər yüksək qiymətləndirilir. Üç dildə nəfis şəkildə çapdan çıxmış kitab müasir dövrdə mühüm məlumatların toplandığı qiymətli vəsaitdir.
Sonda nəşrin digər həmmüəllifi professor Sevda Məmmədəliyeva çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Tədbir bədii hissə ilə başa çatıb. Tədbirdən sonra qonaqlar AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları” fondu və Akademiklər zalında yerləşən “Diplomatik fond”u ilə tanış olublar.

The Central Scientific Library of ANAS hosted the presentation ceremony of the book titled “At the Threshold of Ecological Civilization: Transition to Green Energy” on November 5.
The authors of the publication are Nizami Mammadov, a UNESCO expert and Professor at the Russian Presidential Academy, and Sevda Mammadaliyeva, Professor and a corresponding member of ANAS. The scientific editor is Academician Urkhan Alakbarov, rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.
Making a speech at the event, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli described Azerbaijan’s hosting of COP29 as a historic event. He highlighted the scientific and political significance of presenting such a book on the eve of the prestigious COP29 event. The Academician also mentioned that numerous events concerning the “Green World Solidarity Year” and COP29 have been organized at ANAS, and various books and articles have been published.
The Academician said that Azerbaijan is developing comprehensively in the light of statehood ideals of National Leader Heydar Aliyev. The achievements and successes of our country at various stages are associated with the name of Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan, and a great politician. President Ilham Aliyev, during his leadership of the country, has enriched the Heydar Aliyev era and created a new chapter of Azerbaijan’s history through his historic victories and great programs on both an international and republican scale.
“COP29 stands at the pinnacle of international-level events, it will bring greater achievements to Azerbaijan and shows a high reputation of President Ilham Aliyev”- said the head of ANAS, underlining that as a result of the multifaceted, multi-vector policy based on national interests implemented under the leadership of the head of state, Azerbaijan has become the strongest state of the region.
According to the Academician broad discussions on scientific issues will be held within the framework of COP29. Within the framework of the “Green World Solidarity Year” various new concepts such as “green economic zone”, “green economy”, “green technology”, “green energy” and “green growth” have become part of our lexicon.
The head of ANAS also spoke about the scientific merits of the book titled “At the Threshold of Ecological Civilization: Transition to Green Energy” and said that the publication shows the processes of the country and the world related to the transition from an ecological civilization- consumer society to a cultural, eco-civilized consumer society. He emphasized the importance of the book in terms of raising public awareness, and wished success to the authors in their works.
Later, the co-author of the book, Nizami Mammadov provided information about the book. He noted that the novelty of the book, which is published in three languages, lies in its integrative nature, combining philosophical, natural sciences, technological, and political issues. Based on the modern scientific information, the book determines the role of energy production in climate change and also addresses the global geophysical, ecological, and socio-economic consequences of climate change. The current level of climate change management and the role of international agreements in this field are evaluated. Furthermore, the necessity of supporting climate regulation mechanisms, such as forest protection, increasing green areas and preventing ocean pollution, is highlighted in the book.
Professor Nizami Mammadov mentioned that the characteristics of the Azerbaijani model in the application of wind and solar energy are explained in detail in the book and it highlights the country’s high potential of renewable energy sources. The book specifically emphasizes the contributions of Academician Yusif Mammadaliyev, who represented Azerbaijan’s oil science globally, to the development of green energy.
Professor added that the book also reflects the contributions of Professor Turhan Nejat Veziroglu, the founder of the International Association for Hydrogen Energy (IAHE) and United National Industrial Development Organization - International Centre for Hydrogen Energy Technologies (UNIDO-ICHET), to the study of hydrogen topic. The publication emphasizes that the development of energy in Azerbaijan based on renewable energy sources will allow for saving of natural gas and oil, the reduction of greenhouse gas emissions, the export of electricity, and the creation of new technological directions, industries, and relevant job opportunities.
Making a speech at the event, docent Sadig Gurbanov, Chairman of the Committee for Natural Resources, Energy and Ecology highlighted the importance of the book. He mentioned that the publication is a significant contribution to the upcoming COP29 event. Today, Azerbaijan is a strong country, and hosting COP29 in Baku will show growing power and influence of our country on the international stage.
The Director General of the Institute of Petrochemical Processes of the Ministry of Science and Education, Academician Vagif Abbasov, the academic secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, the Rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Academician Urkhan Alakbarov, the Rector of Baku State University Elchin Babayev, the Director of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Professor Ilham Mammadzade, and the Rector of the Azerbaijan State Pedagogical University, Professor Jafar Jafarov made speeches at the event. It was noted that the changes made by the state in the energy policy are highly appreciated in the publication. The book, published in three languages, is a valuable resource in which important information of the modern era has been gathered.
At the end, the other co-author of the book, Professor Sevda Mammadaliyeva, delivered a speech on the topic and expressed her gratitude to the organizers and participants of the event.
The event concluded with a cultural program.
After the event, the guests familiarized themselves with the “Heroes of the Garabagh War” fund and the “Diplomatic Fund” located in the Academicians Hall of the Central Scientific Library of ANAS.