Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələri üzrə doktorantların dissertasiya mövzuları təsdiq edildi
Yanvarın 22-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin ümumi yığıncağı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iclasın gündəliyinə hər iki bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrinin 2015-2016-cı tədris ili üçün fəlsəfə doktorluğu və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulunun nəticələrinin müzakirəsinin daxil edildiyini söylədi.  O, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 9 iyun 2015-ci ildə imzaladığı “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladaraq, Akademiyada test texnologiyasının ilk dəfədir tətbiq olunduğunu, doktoranturaya qəbulla bağlı aparılan islahatların müsbət nəticələr verdiyini bildirdi.
Tədbirdə doktorantların  dissertasiya mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
İclasda, həmçinin “Müasir Azərbaycan ədəbi dilində elmi terminologiyanın formalaşması və dilin lüğət tərkibinin inkişaf istiqamətləri”, “Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik”, “Dövlətin iqtisadi tənzimlənməsinin ölçülməsi metodologiyası və iqtisadi inkişaf modellərinin təsnifləşdirilməsi”, “Azərbaycan Respublikasının davamlı inkişaf konsepsiyası modelinin göstəricilərinin neyro-fazzi üsullardan istifadə olunmaqla təhlili” və “Milli valyutanın devolvasiyası şəraitində makroiqtisadi sabitliyin modelləşdirilməsi” elmi-tədqiqat layihələri  ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

22 января в Президиуме НАНА состоялось общее собрание Отделений гуманитарных и общественных наук НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в повестку дня заседания включено обсуждение результатов приема в докторантуру по программам подготовки докторов философии и докторов наук научно-исследовательских учреждений обоих отделений на 2015/2016 учебный год. Он, напомнив Распоряжение президента НАНА, академика Акифа Ализаде от 9 июня 2015 года «О проведении вступительных экзаменов в докторантуру и докторских экзаменов на основе тестовых технологий в НАНА», отметил, что тестовые технологии применены в системе Академии впервые, и реформы, проведенные в связи с приемом в докторантуру дали свои положительные результаты.
На мероприятии были обсуждены диссертационные темы докторантов. Состоялся обмен мнениями по темам, прозвучали предложения.
В рамках заседания также состоялись обсуждения, связанные с научно-исследовательскими проектами - «Формирование научной терминологии в современном азербайджанском литературном языке и направления развития словарного состава языка», «Идеология азербайджанства: традиция и современность», «Методология измерения государственного регулирования экономики и классификация модели экономического развития», «Анализ показателей модели концепции устойчивого развития Азербайджанской Республики с использованием методов нейро-фаззи» и «Моделирование макроэкономической стабильности в условиях девальвации национальной валюты».