Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələri üzrə doktorantların dissertasiya mövzuları təsdiq edildi
Yanvarın 22-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin ümumi yığıncağı keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli iclasın gündəliyinə hər iki bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrinin 2015-2016-cı tədris ili üçün fəlsəfə doktorluğu və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulunun nəticələrinin müzakirəsinin daxil edildiyini söylədi.  O, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 9 iyun 2015-ci ildə imzaladığı “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladaraq, Akademiyada test texnologiyasının ilk dəfədir tətbiq olunduğunu, doktoranturaya qəbulla bağlı aparılan islahatların müsbət nəticələr verdiyini bildirdi.
Tədbirdə doktorantların  dissertasiya mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
İclasda, həmçinin “Müasir Azərbaycan ədəbi dilində elmi terminologiyanın formalaşması və dilin lüğət tərkibinin inkişaf istiqamətləri”, “Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik”, “Dövlətin iqtisadi tənzimlənməsinin ölçülməsi metodologiyası və iqtisadi inkişaf modellərinin təsnifləşdirilməsi”, “Azərbaycan Respublikasının davamlı inkişaf konsepsiyası modelinin göstəricilərinin neyro-fazzi üsullardan istifadə olunmaqla təhlili” və “Milli valyutanın devolvasiyası şəraitində makroiqtisadi sabitliyin modelləşdirilməsi” elmi-tədqiqat layihələri  ilə bağlı müzakirələr aparıldı.

On January 22, Presidium of ANAS held general meeting of the Departments of Humanitarian and Social Sciences.
Opening the meeting Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibayli said that, agenda of meeting compiles discussion of admission results to PhD and doctoral training in the institutes of both departments for 2015-2016 academic year. Reminding ANAS President Acad. Akif Alizadeh’s order “on conducting doctorate and doctoral exams based on testing technologies in ANAS” dated June 9, 2015, he stated that testing technology was applied for the first time in Academy and reforms carried out concerning doctorate exams had positive results.
Thesis topics of the doctorates were discussed, exchange of view was held on the topics and suggestions put forward.
Meeting discussed research projects “The formation of scientific terminology in modern Azerbaijani literary language and development directions of the language vocabulary”, "Azerbaijanism ideology: tradition and modernity", "Measuring methodology of state economic regulation and classification of economic development models”, “Analyzing the indicators of stable development concept of the Republic of Azerbaijan through using Neuro-Fuzzy methods” and "Modeling of macro-economic stability in terms of devaluation of national currency”.