Bakıda III Beynəlxalq Türkoloji Konqres keçirilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi münasibətilə Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), AMEA, Çankırı Karatekin Universitetinin Türkologiya İnstitutu və Mukimi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasında milli kimlik və mədəni irs” mövzusunda III Beynəlxalq Türkoloji Konqres keçirilir.
Əvvəlcə konqres iştirakçıları Fəxri Xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağçı, Özbəkistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov, TİKA-nın, Azərbaycanın, Türkiyənin, Özbəkistanın, Qazaxıstanın, Qırğızıstanın ali təhsil müəssisələrinin rektorları və nümayəndələri, eləcə də AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Konqresi giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə Türk dünyasının nüfuzlu elm xadimlərinin, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin iştirak etdiyini bildirib və qonaqları Azərbaycanda, Akademiyada görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib.
III Beynəlxalq Türkoloji Konqresin AMEA-da keçirilməsinin tarixi əhəmiyyət daşıdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli məhz 1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Birinci Türkoloji Qurultayın Akademiyanın Böyük akt zalında baş tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, bu zalda Türk dünyasının hər tərəfindən gəlmiş türkoloqlar, tarixçilər 10 gün ərzində türkologiyanın əsaslarını yaratmışlar. Orfoqrafiya, ortaq ünsiyyət dili, etnoqrafiya, ədəbiyyat, tarix fəlsəfəyə qədər bütün məsələləri müzakirə ediblər. Ortaq latın əlifbasına keçmək haqqında qərarlar məhz burada qəbul olunub.
Birinci Türkoloji Qurultayda iştirak etmiş bütün görkəmli alimlərin Stalin rejimin qurbanına çevrildiyini bildirən AMEA rəhbəri onların ideyalarının heç bir zaman sönmədiyini, bugünkü konqreslə onların arzularının davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb: “Müasir türkologiyanın inkişaf dərəcəsi Birinci Türkoloji Qurultaydakı fikir babalarımızın ideallarının məşəl kimi yanaraq bu günə qədər gələrək davam etdiyini əyani şəkildə göstərir. 1926-cı ildə Qurultayda latın əlifbasına keçid haqqında qəbul edilən qərar türk birliyinə, türk dövlətlərinin inteqrasiyasına və xalqlarımızın yaxınlaşmasına xidmət edirdi. Sovet rejimi əlbəttə ki, bunu istəmirdi. 98 il sonra biz burada konfransı keçirərkən iftixar hissi ilə qeyd etmək istəyirəm ki, bu ilin sentyabrında Bakıda Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən mərasimdə 34 hərfdən ibarət latın əlifbası təsdiq edildi”.
2026-cı ildə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illliyinin türk dövlətlərinin geniş tərkibdə iştirakı ilə qeyd edilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə birliyimizin Şimali Kipr Türk Respublikası və Macarıstanın da iştirakı ilə möhkəmlənməkdə olduğunu bildirib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Milli Məclisdə andiçmə mərasimində Türk dünyası haqqında önəmli mesajlar verdiyini xatırladan akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, biz alimlərin borcu böyük türk ailəsini elmi cəhətdən dərindən öyrənmək, alimləri bir-birinə yaxınlaşdırmaq, ortaq layihələr işləmək, birgə konfranslar keçirmək, xalqlarımıza türk birliyinin əhəmiyyətini çatdırmaqdan ibarətdir.
“Hesab edirəm bu gün keçirilən konfrans həmin böyük idealın həyata keçirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addım kimi də böyük əhəmiyyətə malikdir. Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) sürətlə inkişaf edir. 2009-cu ildə Naxçıvanda Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası kimi əsası qoyulan bu böyük təşkilat 15 il ərzində inkişaf edərək Şuradan Türk Dövlətləri Təşkilatına qədər inkişaf etdi. Dövlətlərimizin başçıları bu sahəyə çox böyük önəm verirlər. Artıq TDT dünyada mühüm bir təşkilat kimi qəbul olunur. Bu gün Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası (TÜRKPA), Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyət və Miras Vəqfi, Ağsaqqallar Şurası və s. təşkilatın qurumları kimi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirirlər”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” modeli ilə Türk dünyasının birliyinə böyük töhfə verdiyini deyən AMEA prezidenti Ulu Öndərin  iki dövlət ideyasının 6 dövlətə qədər gəlib çıxdığını, bu dairəni genişləndirməyin bizim borcumuz olduğunu söyləyib. Akademik Türkiyə-Azərbaycan birliyi modelinin zaman-zaman Türk dünyasının birliyinin, həmrəyliyinin hərəkətverici qüvvəsinə çevrildiyini vurğulayıb: “Bu gün biz çox rahatlıqla qardaş Özbəkistanın türk birliyinə böyük töhfə verdiyini, Qazaxıstanın türk birliyində çox önəmli yer tutduğunu, Qırğızıstanın türk birliyində çox fəal iştirak etdiyini görürük. Ən böyük nailiyyətlərdən biri də onadan ibarərətdir ki, Şimali Kipr Türk Respublikası da Azərbaycanda keçirilən vacib tədbirlərdə iştirak etməklə Türk dünyasına doğru atılır və inkişaf edir. Türk Dövlətləri Təşkilatında Macarıstanın iştirakının çox böyük əhəmiyyəti vardır. Biz sizinlə birgə bu böyük türk ailəsinin daha da möhkəmlənməsinə elmin dəstəyini verərək öz səylərimizi bu istiqamətdə heç vaxt əsirgəməyəcəyik”.
Artıq konqresin materiallarının çap olunduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli kitabda  Türk dünyasından 100-ə yaxın alimin məqaləsinin yer aldığını söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli tədbirin TİKA-nın maliyyə dəstəyi ilə baş tutduğunu, eyni zamanda konqresdə Azərbaycanın ən gənc ali təhsil müəssisəsinin, Qarabağ Universitetinin rektorunun da iştirak etdiyini deyib. Bildirib ki, Qarabağ Universiteti həm də bizim Qarabağ üzərində elm-təhsil sahəsindəki qələbəmizin rəmzidir.
Konqresə qatılan Türk dünyasına xidmət etmiş görkəmli alimlərin əməyini yüksək qiymətləndirən AMEA prezidenti tədbirin Türk dünyasının elmi cəhətdən inteqrasiya olunmasına, Türk dünyasının alimlərinin həmrəyliyinə, qardaşlığına böyük töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağçı qardaş ölkənin bu tədbirə xüsusi önəm verdiyini və ən yüksək səviyyədə iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, hazırda Türkiyədə fəaliyyət göstərən 208 universitetin yarısından çoxunda Türkologiyaya dair tədqiqatlar aparılır, Türk dünyasının tarixi, ədəbiyyatı, dili, folkloru, etnoqrafiyası, görkəmli xadimləri öyrənilir. Həmçinin TÜBA-nın, TÜBİTAK-ın və TİKA-nın dəstəyi ilə Türk dünyasına dair önəmli layihələr həyata keçirilir, hər sahədə tədqiqatlar aparılır. Səfir 2026-cı ildə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illliyinin ən yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün qardaş Türkiyənin bütün zəruri dəstəyi verəcəyini söyləyib.
Özbəkistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov isə çıxışında Türk dünyasının birliyinə xidmət edən III Beynəlxalq Türkoloji Konqres keçirilməsinin hazırki geoloji mühitdə xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib və Özbəkistanın Türk dünyasının iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni birliyinə daim dəstək verdiyini söyləyib.
Tədbirdə həmçinin Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova, Qarabağ Universitetinin rektoru dosent Şahin Bayramov, TİKA Orta Asiya və Qafqazlar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun aparat rəhbəri Fəxri Hacıyev, Türkiyənin Çankırı Karatekin Universitetinin Türkiyat İnstitutunun direktoru professor Abdulselam Arvas, Türkiyə Hacəttəpə Universitetinin professoru Özkul Çobanoğlu, Özbəkistanın Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun prorektoru Niqora Kadirova, Əlişir Nəvai adına Dövlət Ədəbiyyat Muzeyinin direktoru professor Jabbar Eshankul, Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin professoru Anarbay Buldıbay, Qırğızıstanın Altmışbayev adına Milli Elmlər Akademiyasının professoru Nur Saralayeva, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, yazıçı Fərid Hüseyn çıxış edərək III Beynəlxalq Türkoloji Konqres keçirilməsinin tarixi əhəmiyyət daşıdığını bildirib, tədbirin milli kimliyimizin qorunması, gələcək nəsillərə aşılanması, birliyimizin, həmrəyliyimizin möhkəmlənməsinə özünün töhfəsini verəcəyini vurğulayıb, bu xüsusda elm xadimlərinin üzərində böyük məsuliyyətin düşdüyünü bildiriblər.
Çıxışlardan sonra akademik İsa Həbibbəyli qonaqlara AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən nəşr olunmuş Mahmud Kaşğarinin “Divanı lüğət-it türk” əsərinin 86 il sonra tapılmış, repressiya qurbanı, özbək əsilli türkoloq Xalid Səid Xocayevə məxsus latın qrafikalı ilk tərcümə əlyazmasının cildlərini hədiyyə edib.
III Beynəlxalq Türkoloji Konqres öz işini AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bölmə iclasları ilə davam etdirib.

В рамках мероприятий, связанных с объявлением города Шуша культурной столицей исламского мира на 2024-й год, в Национальной академии наук Азербайджана при совместной организации Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA), НАНА, Института тюркологии Университета Чанкыры Каратекин и Кокандского государственного педагогического университета имени Мукими (Узбекистан) проходит III Международный тюркологический конгресс на тему «Национальная идентичность и культурное наследие в тюркском мире».
Вначале участники конгресса посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева на Аллее почётного захоронения, почтили его память и возложили к могиле Великого лидера букеты цветов.
Также была почтена память выдающегося учёного-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, на её могилу были возложены свежие цветы.
На церемонии открытия, которая состоялась в здании Президиума НАНА, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в Азербайджане Бахром Ашрафханов, представители TİKA, высших учебных заведений Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана, а также сотрудники научных учреждений и организаций НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что на конгрессе принимают участие видные деятели науки и представители высших учебных заведений тюркского мира, и отметил, что рад видеть всех гостей в Азербайджане и в Академии наук в частности.
Сказав, что проведение III Международного тюркологического конгресса в НАНА имеет историческое значение, академик Иса Габиббейли добавил, что именно в Большом актовом зале Президиума НАНА с 26-го февраля по 6-е марта 1926 года проходил Первый тюркологический съезд, именно в этом зале съехавшиеся со всех уголков тюркского мира тюркологи и историки на протяжении 10-ти дней заложили фундамент тюркологии, обсудив все вопросы, связанные с орфографией, общим языком общения, этнографией, литературой, историей, философией и т.д. Именно здесь были приняты постановления о переходе на общий латинский алфавит.
Руководитель НАНА сообщил, что все выдающиеся учёные, принимавшие участие на Первом тюркологическом съезде, стали жертвами Сталинского режима, однако их идеи живут и сегодня, продолжая воплощаться и в ходе нынешнего конгресса: «Уровень развития современной тюркологии опирается на идеи наших предшественников, прозвучавшие в ходе Первого тюркологического съезда, они освещают наш путь словно факел. Решение о переходе на латинский алфавит, принятое на съезде в 1926 году, служило единству тюркского мира, интеграции тюркских государств и сближению наших народов. Конечно же, советский режим не хотел этого. Спустя 98 лет мы проводим здесь конференцию, и я с гордостью хочу отметить, что в сентябре этого года на мероприятии, которое проходило в Баку при организации Международной тюркской академии, был утверждён латинский алфавит, состоящий из 34-х букв».
В 2026 году, продолжил академик Иса Габиббейли, исполняется 100-летие Первого тюркологического съезда, и этот юбилей планируется отметить при участии тюркских государств в широком составе, в последние годы организация ещё больше укрепляется благодаря участию Турецкой Республики Северного Кипра и Венгрии.
Напомнив, что в своей речи на церемонии инаугурации в Милли Меджлисе Президент Ильхам Алиев дал важные месседжи, связанные с тюркским миром, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что долг учёных – глубоко изучить семью тюркских народов с научной точки зрения, сблизить учёных тюркского мира, реализовывать совместные проекты, проводить совместные конференции, донести до наших народов значимость единства тюркского мира.
Руководитель НАНА продолжил: «На наш взгляд проводимая сегодня конференция имеет большое значение и с точки зрения воплощения в реальность указанных великих идей. Организация тюркских государств (ОТГ) развивается ускоренными темпами. На протяжении 15-ти лет эта крупная организация, основы которой были заложены в 2009 году в Нахчыване созданием Совета сотрудничества тюркоязычных государств, реализовала ряд важных мероприятий. Главы наших государств придают большое значение данной сфере. ОТГ уже воспринимается в мире в качестве влиятельной организации. Сегодня успешную деятельность продолжают и подразделения организации – Международная организация тюркской культуры (TÜRKSOY), Парламентская ассамблея тюркских государств (TÜRKPA), Международная тюркская академия, Фонд тюркской культуры и наследия, Совет старейшин и т.д.».
Сказав, что своей моделью «Одна нация – два государства» общенациональный лидер Гейдар Алиев внёс большой вклад в единство тюркского мира, академик Иса Габиббейли отметил, что идея, объединяющая два государства, сегодня объединяет шесть стран, и наш долг – расширить этот ареал. Академик подчеркнул, что модель турецко-азербайджанского единства со временем превратилась в движущую силу единства и солидарности тюркского мира: «Сегодня мы ясно видим, какой большой вклад вносит в единство тюркского мира братский Узбекистан, какой важное место занимает в организации Казахстан, какое активное участие принимает в единстве тюркских стран Кыргызстан. Одним из наибольших достижений является то, что на важных мероприятиях, которые проводятся в Азербайджане, принимает участие и Турецкая Республика Северного Кипра, и это ведет к ещё большему развитию тюркского мира. Большое значение имеет вхождение в Организацию тюркских государств Венгрии. Учёные будут всецело поддерживать ещё большее расширение тюркской семьи, мы всегда будем работать в данном направлении».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что материалы конгресса уже изданы, в книге собраны статьи около 100-а учёных тюркского мира. Академик отметил, что мероприятие проходит при финансовой поддержке TİKA, на конгрессе принимает участие и ректор самого молодого высшего учебного заведения Азербайджана – Карабахского университета, который также является символом нашей победы в Карабахе в сфере науки и образования.
Высоко оценив заслуги выдающихся ученых, которые принимают участие на конгрессе, в развитии тюркского мира, президент НАНА выразил уверенность в том, что мероприятие внесёт весомую лепту в интеграцию тюркских государств с научной точки зрения, солидарность и братство учёных тюркского мира.
Затем выступил чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, который сообщил, что братская страна придаёт особое значение этому мероприятию и принимает в нём участие на высоком уровне. Он отметил, что в более чем половине функционирующих в настоящее время в Турции 208-ми университетов ведутся исследования в области тюркологии, изучаются история, литература, язык, фольклор, этнография, жизнь и творчество выдающихся представителей тюркского мира. Также при поддержке TÜBA, TÜBİTAK и TİKA реализуются важные проекты и проводятся соответствующие изыскания. Братская Турция, продолжил посол, окажет всю необходимую поддержку для проведения в 2026 году 100-летия Первого тюркологического съезда на самом высоком уровне.
В своем выступлении чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в Азербайджане Бахром Ашрафханов подчеркнул значимость проведения III Международного тюркологического конгресса, способствующего единству тюркского мира, в нынешних геополитических условиях, и добавил, что Узбекистан всегда поддерживает экономическое, политическое, научное и культурное единство тюркских государств.
На мероприятии также выступили депутат Милли Меджлиса, заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор филологических наук Эльнара Акимова, ректор Карабахского университета доцент Шахин Байрамов, глава Отдела Средней Азии и Кавказа TİKA Али Озгюн Озтюрк, руководитель аппарата Фонда тюркской культуры и наследия Фахри Гаджиев, директор Института тюркологии Университета Чанкыры Каратекин профессор Абдулселам Арвас, профессор Университета Хаджеттепе Озкуль Чобаноглу, проректор Кокандского государственного педагогического университета Нигора Кадырова, директор Государственного музея литературы имени Алишера Навои профессор Жаббор Эшонкулов, профессор Казахского национального университета имени Аль-Фараби Анарбай Булдыбай, профессор Института философии имени академика А.А.Алтмышбаева Национальной академии наук Кыргызской Республики Нур Саралаев, главный редактор «Эдебийят газети» Азер Туран, поэт Фарид Гусейн. Они отметили, что проведение III Международного тюркологического конгресса имеет историческое значение, подчеркнули, что мероприятие внесёт важный вклад в сохранение национальной идентичности, передачу будущим поколениям общих ценностей, укрепление нашего единства и солидарности, и добавили, что большая ответственность в данной сфере лежит на деятелях науки.
После выступлений академик Иса Габиббейли подарил гостям изданный Институтом языкознания имени Насими НАНА в нескольких томах труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», который был переведен на азербайджанский язык тюркологом узбекского происхождения, жертвой репрессий Халидом Саидом Ходжаевым. Перевод считался утерянным и был обнаружен спустя 86 лет.
Далее III Международный тюркологический конгресс продолжил свою работу в Центральной научной библиотеке НАНА секционными заседаниями.