AMEA prezidenti Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin hesabat iclasında iştirak edib
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində 2024-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında illik hesabat iclası keçirilib.
Hesabat iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, vitse-prezident akademik İradə Hüseynova, akademik-katib akademik Arif Həşimov, elmi ictimaiyyətin nümayəndələri və Elmi Mərkəzin kollektivi iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Lənkəran şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə tər çiçək dəstələri düzüblər.
Sonra Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşı olmuş 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidi Mahsun Bağırzadənin xatirəsinə qurumun inzibati binasında açılmış guşəyə baxılıb, şəhidin barelyefi önünə tər güllər qoyulub.
Hesabat iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə çıxış edib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin çağırışları işığında yeniləşən Akademiyada aparılan islahatlardan ətraflı söz açan AMEA rəhbəri son iki il ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə danışıb. Bu dövrdə Akademiyada start götürmüş elektron hərəkatın uğurla davam etdirildiyini, daxili imkanlar hesabına proritet istiqamətləri əhatə edən bir sıra yeni şöbələrin yaradıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli hazırda ölkənin inkişaf strategiyası, bəşəri dəyərlər, ölkə reallıqları və müasir dövrün qlobal çağırışlarına uyğun olaraq AMEA-nın yeni inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsinin hazırlandığını vurğulayıb. Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində bir sıra elmi istiqamətlər üzrə qısa müddətdə uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu bildirən Akademiya rəhbəri priorotet sahələrə aid tədqiqatların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyev Elmi Mərkəzin 2024-cü il üzrə illik hesabatını təqdim edib. Elmi qurum tərəfindən il ərzində müxtəlif elm sahələri üzrə aparılmış tədqiqatlar, əldə edilmiş elmi nəticələr, çap olunmuş əsərlər, elmi məqalələr barədə geniş söz açan Mərkəzin direktoru Mehman Əliyev hesabat məruzəsində rəhbərlik etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş elmi konfrans və sessiyalar, sərgilər, kitab təqdimatları, əlamətdar günlər və yubileylərlə bağlı təşkil olunmuş tədbirlər barədə də ətraflı məlumat verib.
Daha sonra məruzə ətrafında çıxışlar olub, geniş müzakirə aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, akademik-katib akademik Arif Həşimov çıxış edərək təqdim edilmiş hesabat barədə fikirlərini bildirib, Elmi Mərkəzdə il ərzində aparılan işləri yüksək qiymətləndiriblər.
Məruzə ətrafında mərkəzin əməkdaşlarından Tarix və ədəbiyyat şöbəsinin müdiri Sərraf Talıbov, baş kitabxanaçı Fəranə Mikayılova, Elektron xidmətlər və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elnur Həsənzadə, Herontoloji tədqiqatlar şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Hüseynova, aparıcı elmi işçi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimov, aparıcı elmi işçi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov, eləcə də yazıçı-publisist Etibar Əhədov çıxış edərək rəy və mülahizələrini bölüşüblər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli yekun sözü ilə çıxış edərək təqdim olunan hesabatda Regional Mərkəzin il ərzində səmərəli fəaliyyətinin dolğun əks olunduğunu qeyd edib, qurumun yeniləşmə mərhələsində atdığı addımları yüksək qiymətləndirib. AMEA rəhbəri bölgənin ədəbi mühiti, folkloru, tarixi, arxeologiyası, etnoqrafiyasının daha dərindən öyrənilməsi üçün Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində Tarix və ədəbiyyat şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına “Ədəbiyyat və azsaylı xalqların folkloru”, həmçinin “Tarix, etnologiya və arxeologiya” adlı iki yeni şöbənin yaradılması haqqında Rəyasət Heyəti qarşısında vəsasət qaldırılması barədə təklif verilməsini məqsədəuyğun hesab edib. 2025-ci ildən isə Lənkəran REM-in “Elmi əsərlər” jurnalının təsis edilməsinin vacibliyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli uzunömürlülük və herontologiya üzrə tədqiqatların daha da artırılması, numizmatika, epiqrafika və bölgənin özünəməxsus xüsusiyyətləri ilə seçilən bir sıra elmi istiqamətlər üzrə araşdırmaların əhatə dairəsinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, elektron hərəkat, dissertasiya mövzuları, monoqrafik əsərlərin nəşri və s. barədə müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini çatdırıb, gənc alimlərə diqqət və qayğının artırılmasının vacibliyini bildirib.
Sonda akademik İsa Həbibbəylinin tapşırığı ilə ötən il Elmi Mərkəzdə ilk dəfə yaradılmış kitabxanaya Akademiya rəhbərliyi tərəfindən 100 adda kitab hədiyyə edilib.
Tədbirdən sonra AMEA rəhbərliyi Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin çay və sitrus bitkiləri üzrə təcrübə sahəsinə baxıb, burada aparılan laborator tədqiqatlar və iş şəraiti ilə tanış olublar.

An annual reporting meeting on the results of the scientific and scientific-organizational activities of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS for the year 2024 was held.
The meeting was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, the Vice-President, Academician Irada Huseynova, the academic secretary, Academician Arif Hashimov, representatives of the scientific community, and the staff of the Scientific Center.
The participants of the event first visited the monument of National Leader Heydar Aliyev in Lankaran city, laid wreaths of flowers at the monument.
Then, they visited the commemorative corner established in the administrative building of the institution in memory of Mahsun Baghirzade, a martyr of the 44-day Patriotic War and a former employee of the Regional Scientific Center. Flowers were laid at the martyr’s bas-relief.
Opening the reporting meeting with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke in detail about the reforms carried out in the modernized Academy in light of the calls of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev. He touched upon the measures implemented over the past two years. Noting that during this period, the electronic movement had been successfully started within ANAS and continues to thrive and new departments covering priority areas had been established through internal resources, Academician Isa Habibbeyli emphasized that a new development concept and roadmap of ANAS are currently prepared in line with the country’s development strategy, universal values, the realities of the country, and the global challenges of modern period. The head of ANAS said that in a short period successful results had been achieved at the Lankaran Regional Scientific Center on several scientific directions and underscored the importance of research on priority areas.
Then, the Director of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, PhD in Philology Mehman Aliyev, presented the annual report on the activities of the Scientific Center for 2024. He provided extensive information about the research conducted at the center throughout the year in various scientific fields, the scientific results obtained, published works, and scientific articles as well as scientific conferences and sessions, exhibitions, book presentations, and events dedicated to significant days and anniversaries.
Following this, the report was discussed.
The Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, and the academic secretary, Academician Arif Hashimov delivered speeches at the meeting, sharing their thoughts on the presented report, and highly evaluated the works carried out at the Lankaran Regional Scientific Center throughout the year.
During the discussion of the report, the staff members of the Center also made speeches and shared their opinions on the matter.
At the end of the event, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that the presented report fully reflected the productive activities of the Regional Center throughout the year and highly praised the steps taken by the center during its renewal phase. The head of ANAS considered it appropriate to propose to the Presidium the establishment of two new departments within the History and Literature Department of the Lankaran Regional Scientific Center, based on internal resources: the Department of Literature and Folklore of Minority Peoples and the Department of History, Ethnology, and Archaeology. This will contribute to a deeper study of the region’s literary environment, folklore, history, archaeology, and ethnography.
Academician Isa Habibbeyli also emphasized the necessity of establishing the “Scientific Works” journal by the Lankaran Regional Scientific Center starting from 2025. He highlighted the importance of expanding research on longevity and gerontology, as well as broadening the scope of studies in numismatics, epigraphy, and several other scientific fields distinguished by the unique characteristics of the region. He provided relevant instructions and recommendations regarding digital sphere, dissertation topics, the publication of monographic works, and stressed the need to increase attention and care for young scientists.
In conclusion, the library, which was established at the Scientific Center last year for the first time upon the instruction of academician Isa Habibbeyli, was gifted 100 books by the leadership of the Academy.
Following the event, the leadership of ANAS visited the tea and citrus plant experimental field of the Lankaran Regional Scientific Center, familiarizing themselves with the ongoing laboratory research and the working conditions.