AMEA prezidenti Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin hesabat iclasında iştirak edib
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində 2024-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında illik hesabat iclası keçirilib.
Hesabat iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, vitse-prezident akademik İradə Hüseynova, akademik-katib akademik Arif Həşimov, elmi ictimaiyyətin nümayəndələri və Elmi Mərkəzin kollektivi iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Lənkəran şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə tər çiçək dəstələri düzüblər.
Sonra Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşı olmuş 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidi Mahsun Bağırzadənin xatirəsinə qurumun inzibati binasında açılmış guşəyə baxılıb, şəhidin barelyefi önünə tər güllər qoyulub.
Hesabat iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli giriş sözü ilə çıxış edib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin çağırışları işığında yeniləşən Akademiyada aparılan islahatlardan ətraflı söz açan AMEA rəhbəri son iki il ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə danışıb. Bu dövrdə Akademiyada start götürmüş elektron hərəkatın uğurla davam etdirildiyini, daxili imkanlar hesabına proritet istiqamətləri əhatə edən bir sıra yeni şöbələrin yaradıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli hazırda ölkənin inkişaf strategiyası, bəşəri dəyərlər, ölkə reallıqları və müasir dövrün qlobal çağırışlarına uyğun olaraq AMEA-nın yeni inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsinin hazırlandığını vurğulayıb. Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində bir sıra elmi istiqamətlər üzrə qısa müddətdə uğurlu nəticələrin əldə olunduğunu bildirən Akademiya rəhbəri priorotet sahələrə aid tədqiqatların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyev Elmi Mərkəzin 2024-cü il üzrə illik hesabatını təqdim edib. Elmi qurum tərəfindən il ərzində müxtəlif elm sahələri üzrə aparılmış tədqiqatlar, əldə edilmiş elmi nəticələr, çap olunmuş əsərlər, elmi məqalələr barədə geniş söz açan Mərkəzin direktoru Mehman Əliyev hesabat məruzəsində rəhbərlik etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş elmi konfrans və sessiyalar, sərgilər, kitab təqdimatları, əlamətdar günlər və yubileylərlə bağlı təşkil olunmuş tədbirlər barədə də ətraflı məlumat verib.
Daha sonra məruzə ətrafında çıxışlar olub, geniş müzakirə aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, akademik-katib akademik Arif Həşimov çıxış edərək təqdim edilmiş hesabat barədə fikirlərini bildirib, Elmi Mərkəzdə il ərzində aparılan işləri yüksək qiymətləndiriblər.
Məruzə ətrafında mərkəzin əməkdaşlarından Tarix və ədəbiyyat şöbəsinin müdiri Sərraf Talıbov, baş kitabxanaçı Fəranə Mikayılova, Elektron xidmətlər və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elnur Həsənzadə, Herontoloji tədqiqatlar şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Hüseynova, aparıcı elmi işçi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samir Kərimov, aparıcı elmi işçi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərov, eləcə də yazıçı-publisist Etibar Əhədov çıxış edərək rəy və mülahizələrini bölüşüblər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli yekun sözü ilə çıxış edərək təqdim olunan hesabatda Regional Mərkəzin il ərzində səmərəli fəaliyyətinin dolğun əks olunduğunu qeyd edib, qurumun yeniləşmə mərhələsində atdığı addımları yüksək qiymətləndirib. AMEA rəhbəri bölgənin ədəbi mühiti, folkloru, tarixi, arxeologiyası, etnoqrafiyasının daha dərindən öyrənilməsi üçün Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində Tarix və ədəbiyyat şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına “Ədəbiyyat və azsaylı xalqların folkloru”, həmçinin “Tarix, etnologiya və arxeologiya” adlı iki yeni şöbənin yaradılması haqqında Rəyasət Heyəti qarşısında vəsasət qaldırılması barədə təklif verilməsini məqsədəuyğun hesab edib. 2025-ci ildən isə Lənkəran REM-in “Elmi əsərlər” jurnalının təsis edilməsinin vacibliyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli uzunömürlülük və herontologiya üzrə tədqiqatların daha da artırılması, numizmatika, epiqrafika və bölgənin özünəməxsus xüsusiyyətləri ilə seçilən bir sıra elmi istiqamətlər üzrə araşdırmaların əhatə dairəsinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, elektron hərəkat, dissertasiya mövzuları, monoqrafik əsərlərin nəşri və s. barədə müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini çatdırıb, gənc alimlərə diqqət və qayğının artırılmasının vacibliyini bildirib.
Sonda akademik İsa Həbibbəylinin tapşırığı ilə ötən il Elmi Mərkəzdə ilk dəfə yaradılmış kitabxanaya Akademiya rəhbərliyi tərəfindən 100 adda kitab hədiyyə edilib.
Tədbirdən sonra AMEA rəhbərliyi Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin çay və sitrus bitkiləri üzrə təcrübə sahəsinə baxıb, burada aparılan laborator tədqiqatlar və iş şəraiti ilə tanış olublar.

В Лянкяранском региональном научном центре НАНА состоялось отчётное заседание по итогам научной и научно-организационной деятельности в 2024 году.
На отчётном заседании приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, вице-президент академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь академик Ариф Гашимов, представители научной общественности и коллектив научного центра (ЛРНЦ).
Вначале участники мероприятия посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в городе Лянкяран и возложили к памятнику свежие цветы.
Затем присутствующие ознакомились со стендом, созданным в административном здании ЛРНЦ в память о сотруднике научного центра шехиде 44-дневной Отечественной войны Махсуне Багирзаде, и возложили к барельефу шехида свежие цветы.
Открыв отчётное заседание вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подробно рассказал о реформах, которые проводятся в обновляемой Академии наук в свете призывов Президента Ильхама Алиева, а также о реализованных за последние два года мероприятиях. Сказав, что за истекший период в НАНА был дан старт электронному движению, которое успешно продолжается по сей день, и за счёт внутренних ресурсов созданы новые отделы, охватывающие приоритетные направления, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в настоящее время в соответствии со стратегией развития страны, общечеловеческими ценностями, возникшими в республике реалиями и глобальными вызовами современности разрабатывается новая концепция развития и дорожная карта НАНА. Руководитель Академии наук сообщил, что в Лянкяранском региональном научном центре были получены успешные результаты в ряде сфер, и отметил значение исследований в приоритетных направлениях.
Годовой отчёт о деятельности научного центра в 2024 году представил директор Лянкяранского регионального научного центра НАНА доктор философии по филологии Мехман Алиев. Говоря об исследованиях, которые велись в центре в течение года в различных сферах науки, полученных научных результатах, изданных трудах, научных статьях, директор ЛРНЦ Мехман Алиев также подробно рассказал о прошедших в руководимом им учреждении научных конференциях и сессиях, выставках, презентациях книг, мероприятиях по случаю знаменательных дней и юбилеев.
Далее состоялось обсуждение доклада.
Своими мыслями о представленном отчёте поделились вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова и академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, которые высоко оценили работы, выполненные в научном центре за истекший период.
В своих выступлениях заведующий Отделом истории и литературы ЛРНЦ Сарраф Талыбов, главный библиотекарь Фярана Микаилова, заведующий Отделом электронных услуг и связей с общественностью Эльнур Гасанзаде, заведующая Отделом геронтологических исследований доктор философии по биологии, доцент Севиндж Гусейнова, ведущие научные сотрудники доктора философии по истории Самир Керимов и Маис Джафаров, а также писатель-публицист Этибар Ахадов поделились своими мыслями и умозаключениями.
Подводя итоги, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что в представленном отчёте полностью отражена плодотворная деятельность регионального центра в текущем году, и высоко оценил мероприятия, реализованные центром на этапе обновления. Руководитель НАНА посчитал целесообразным предложение о поднятии ходатайства перед Президиумом о создании на базе Отдела истории и литературы ЛРНЦ за счёт внутренних ресурсов двух новых отделов – Отдела литературы и фольклора малочисленных народов и Отдела истории, этнологии и археологии, что будет способствовать более глубокому изучению литературной среды, фольклора, истории, археологии, этнографии региона. Сказав, что с 2025 года необходимо учредить журнал «Научные труды» Лянкяранского РНЦ, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что нужно расширить охват исследований по долгожительству и геронтологии, нумизматике, эпиграфике и прочим сферам, соответствующим особенностям региона, дал свои поручения и рекомендации, связанные с электронным движением, темами диссертационных работ, изданием монографических трудов, повышением заботы и внимания к молодым учёным и т.д.
В заключение библиотеке, впервые созданной в научном центре в прошлом году по поручению академика Исы Габиббейли, были подарены книги в 100 наименованиях.
После мероприятия руководство НАНА ознакомились с экспериментальным участком Лянкяранского регионального научного центра по чайным и цитрусовым культурам, проводимыми здесь лабораторными исследованиями и условиями труда.