Yanvarın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclasda Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabat məruzəsi dinlənilib. AMEA-nın KEB-nin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti, aparılan nəzəri və tətbiqi tədqiqatlar haqqında bölmənin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev məlumat verib.
Akademik Dilqəm Tağıyev qeyd edib ki, bölmənin institutlarında tədqiqatlar 13 problemi əhatə edən 46 mövzu üzrə aparılıb, 4 mövzu tamamlanıb, ölkənin ali təhsil müəssisələri ilə aparılmış elmi-fundamental tədqiqatlar sahəsində 16 mühüm nəticə əldə edilib, 5 iş isə tətbiq olunub. Bölmə institutlarının ixtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarında 22 fəlsəfə doktoru və 8 elmlər doktoru dissertasiyaları müdafiə edilib. Hazırda bölmənin institutlarında 22 əyani və 47 qiyabi olmaqla 69 fəlsəfə doktorantı təhsil alır.
Sonra iclasda elmi nəşrlərlə bağlı statistik məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, ötən il ərzində 8 kitab və monoqrafiya çapdan çıxıb, əməkdaşların məqalələri impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunub. Əldə edilən elmi nəticələr təkcə ölkə miqyaslı konfrans materiallarında deyil, bir sıra beynəlxalq konfrans, konqres və simpozium materiallarında da öz əksini tapıb. Bildirilib ki, 2015-ci ildə 485-i xaricdə, o cümlədən MDB ölkələrində olmaqla 1126 məqalə və tezis nəşr olunub, 22 patent və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondundan qrant alınıb.
İclasda, həmçinin ölkə rəhbərinin, AMEA Rəyasət Heyətinin qərar və sərəncamlarının icrasından irəli gələn vəzifələr və görülən işlər haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyası çərçivəsində SOCAR-ın "Azərikimya" İB-nin işçi qrupu ilə keçirilmiş görüş zamanı regionda yaradılacaq polietilen, polipropilen, karbamid, metanol əsaslı istehsalatlarda qarşıya çıxacaq problemlərin həlli üçün birgə fəaliyyət proqramı müzakirə edilib, AMEA-nın İnnovasiya Mərkəzi ilə birgə su səthinin neft və neft məhsullarından təmizlənməsi üçün yüksək effektivliyə malik köpüklənmiş polimer sorbentlərin alınması və istifadəsi üçün biznes-layihə hazırlanaraq GUAM çərçivəsində ən yaxşı "Biznes-layihə" müsabiqəsinə və AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunub. EP-300 qurğularında əmələ gələn etilen istehsalının yan məhsullarının – yüngül və ağır qətranın emalı prosesinin sadə texnologiyası işlənib hazırlanıb, ferrosen və onun yeni törəmələrinin sintez edilərək dizel yanacaqlarının keyfiyyətinə müsbət təsiri Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda təsdiq edilib.
Dilqəm Tağıyev hesabat ilində bölmə institutlarının beynəlxalq elmi əlaqələri haqqında məlumat verib. AMEA akademik M.F.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu və Donostia Beynəlxalq Fizika Mərkəzi arasında “Kvant kompütinq və spintronika üçün qabaqcıl materiallar” və institutla Almaniyanın Texniki Universiteti, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının İstilik və Kütlə Dəyişməsi İnstitutu və Böyük Britaniyanın Huddersfild Universiteti arasında “Neft mənşəli kaustobiolitlərdən alınan nanokarbon materialları əsasında katalizatorların sintezinə və tətbiqinə dair fundamental tədqiqatlar” adlı beynəlxalq laboratoriyalar yaradılıb.
Qeyd edilib ki, ötən il Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Metalpolimer Sistemlərin Mexanikası İnstitutu ilə AMEA Polimer Materialları İnstitutu arasında "Polimer kompozisiya materiallarının modifikasiyası və emalı, onların quruluşlarının və fiziki-mexaniki xassələrinin tədqiqi", o cümlədən Rusiya Elmlər Akademiyasının N.D.Zelinski adına Üzvi Kimya İnstitutu ilə AMEA Polimer Materialları İnstitutu arasında "Funksional qruplu yeni monomer, oliqomer və polimerlərin, onların əsasında kompozisiyaların işlənib hazırlanması" üzrə elmi-texniki əməkdaşlıqlar barədə müqavilələr imzalanıb. Vurğulanıb ki, beynəlxalq qurumlarla birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasını nəzərdə tutan əməkdaşlıqlar barədə memorandumların imzalanması əlverişli tədqiqatların əsasını qoyub.
Hesabat məruzəsində bölmə alimlərinin mükafatlara layiq görülməsi uğurlu göstərici kimi qiymətləndirilib. Hesabat ilində bir sıra alim və mütəxəssislər katalitik krekinq prosesi üçün mütərəqqi sənaye sistemlərinin yaradılması istiqamətindəki nailiyyətlərə görə AMEA-nın "akademik Yusif Məmmədəliyev adına mükafat"ına, gənclər üçün "akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat" və "Akademik Əli Quliyev adına mükafat"a, "Fiziki-kimyəvi analizin inkişafında və yeni funksional materialların alınmasında xidmətlərə görə Rusiya Elmlər Akademiyasının "Kurnakov" medalı və diplomu ilə təltif ediliblər. Bundan başqa, bölmənin alimləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə, "Şöhrət" ordenləri, "Tərəqqi" medalı, "Əməkdar mühəndis" fəxri adına layiq görülüblər. 26 əməkdaş isə AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə Kimya Elmləri Bölməsinin Fəxri Fərmanı ilə təltif ediliblər.
Sonda məruzə Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bəyənilib və hesabatda əks olunan statistik məlumatlar nəzərə alınaraq Akademiyanın illik hesabatına daxil edilib.

Department of Chemical Sciences of ANAS presented report
On January 27, regular meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences was held. The event was listened report on the results of the Department of Chemical Sciences (DCS) in 2015. Academician-secretary of Department, Academician Dilgam Tagiyev informed about scientific and scientific-organizational activity of DCS, as well as theoretical and applied researches.
Academician Dilgam Tagiyev said that the institutions of the department carried out research works on 46 topics covering 13 problems, and completed 4 topics in science and basic research, which were conducted in collaboration with higher education institutions of the republic, received 16 important results, 5 works have been applied. On the specialized defense boards of the department institutions were defended 22 theses for a degree of Doctor of Philosophy, 8 theses - for a degree of Doctor of Science. Currently, the department institutes trained 69 doctoral students: 22 – to intramural, 47 -.to extramural.
Then at the meeting were given statistics on scientific publications. It was noted that last year the chemists prepared and published eight books and monographs, articles of employees of institutions have been published in journals with impact factor. The scientific results obtained by employees, obtained results were published not only at conference materials of national scale, but also in the materials of international conferences, congresses and symposia. The speaker stressed that in 2015 published 1,126 articles and abstracts, 485 of which were published in abroad, including in the CIS countries, obtained 22 patents and grants from the Science Development Fund under the President of Azerbaijan Republic.
Also at the event were given extensive information about the tasks and activities implemented for the execution of orders and instructions of the President and the Presidium of ANAS. It was noted that during the meeting held with the Working Group on "Azerkimya" of SOCAR under the Development Concept "Azerbaijan 2020: vision to the future" discussed the program of action to address issues that may arise in the production of regional products based on polyethylene, polypropylene , urea and methanol. Together with the Center for Innovation of ANAS has been prepared a business project for the receipt and use of polymeric sorbents with high efficiency in purification of water from petroleum and petroleum products; It was represented at the competition for the best "Business Project" in the framework of GUAM and the Presidium of ANAS. A simple technology of processing of byproduct of the ethylene which produced by devices EP-300 - light and heavy tar was elaborated, positive influence of ferrocene to diesel fuel through synthesizing was confirmed in Baku Oil Refinery named after Heydar Aliyev.
Academician reported on international scientific relations of the department in the reporting year. It was set up joint laboratories between the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after academician M.F.Nagiyev of ANAS and International Physical Center of Donostia called "Advanced materials for spintronics and quantum computing", as well as between the aforementioned Institute of ANAS and Technical University in Germany, Institute of Heat Mass Transfer of Belarusian Academy of Sciences and British University of Huddersfield entitled "Basic research in the field of synthesis and the use of catalysts based on carbon nano materials derived from petroleum caustobiolites".
It was noted that in the past year Institute of Mechanics of Metal-Polymer Systems of the Belarusian Academy of Sciences and Institute of Polymer Materials of ANAS made an agreement on scientific and technical cooperation "Modification and processing of the materials of the polymer composition, the study of their structure and physico-mechanical properties," including Institute of Organic Chemistry on behalf N.D.Zelinsky of the Russian Academy of Sciences and Institute of Polymer Materials of ANAS - agreement on "Development of new monomers, oligomers and polymers of the functional group, the novel compositions based on them." It was stressed that the signing of memorandums of joint with international organizations, research work laid the foundation for important research.
In the report was mentioned about winner scientists of the department. Last year, a number of scientists and specialists have been awarded the Prize of ANAS named after Yusif Mammadaliyev for his achievements in the field of advanced production systems for the catalytic cracking process, the award named after academician Murtuza Nagiyev for the youth and the award named after academician Ali Guliyev, medals and diplomas on behalf N.S.Kurnakov of the Russian Academy of Sciences "for their great contribution to the development of physico-chemical analysis and the preparation of new functional materials." Meanwhile, by the orders of the head of state department scientists were awarded the personal scholarships of the President of the Republic of Azerbaijan, the order "Shohrat" Medal "Taraggi," and the honorary title "Honored engineer". On the occasion of the 70th anniversary of ANAS, 26 employees were awarded honorary diplomas of the Department of Chemistry.
The report was approved by the decree of the Presidium and the statistics were taken into account and included in the annual report of ANAS.