AMEA-da “Böyük türk şairi Nazim Hikmət və Türk dünyası” kitabının təqdimatı olub
Dekabrın 9-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Böyük türk şairi Nazim Hikmət və Türk dünyası” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunan kitabın müəllifi Türkiyənin Ərzincan Binali Yıldırım Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsi və Türk dili və ədəbiyyatı bölməsinin rəhbəri professor Əli Qafqasyalıdır. Kitabın ilk səhifələri AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli “Nazim Hikmət sənətinin hikməti” adlı “Ön söz”ü ilə başlayır. Kitaba həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri Binəli Yıldırım “Ön söz” yazıb.
Təqdimat mərasimində dövlət rəsmiləri, Türkiyədən gəlmiş qonaqlar, elm və mədəniyyət xadimləri, tanınmış ədəbiyyatşünas alimlər, ictimaiyyət nümayəndələri və KİV mənsubları iştirak ediblər.
Mərasimi giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq ölkə başçısının Türk dünyası ilə əlaqələrin gücləndirilməsini prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirdiyini qeyd edib. O, dövlət başçımızın andiçmə mərasimindəki çıxışı zamanı “Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır, bizim başqa ailəmiz yoxdur!”, - ifadəsi ilə ölkəmizin Türk dünyasına olan baxışını, bu istiqamətdəki siyasətini açıq şəkildə elan etdiyini bildirib. Bugünkü tədbirin Türk dünyası birliyinin daha bir nümunəsi olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da türkologiyanın inkişaf etdiyini, Türk dünyası ilə bağlı önəmli tədqiqatların aparıldığını, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrində bu istiqamətdə yeni şöbələrin yaradıldığını, eləcə də Akademiyada Türk dünyasının elmi qurumları ilə əlaqələrin daha da genişləndirildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən həftə AMEA-da Türk dünyası ölkələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə III Beynəlxalq Türkoloji Konqresin keçirildiyini xatırladıb, sözügedən tədbirin Türk dünyasının bütövlüyünün, tamlığının və daha da möhkəmlənməsinin ən mühüm nəticələrindən biri kimi mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
AMEA rəhbəri XX əsr dünya ədəbiyyatının böyük simalarından olan Nazim Hikmətin zəngin irsindən bəhs edərək, şairin həyat və  yaradıcılıq yolunun Azərbaycanla bağlı məqamlarına diqqət yetirib. Bildirib ki, şairin 1928-ci ildə ikinci Vətəni saydığı Azərbaycanda ilk kitabı – “Günəşi içənlərin türküsü” nəşr olunub. Şairə həsr olunmuş ilk məqaləni də Bakıda dövrün görkəmli tənqidçisi Əli Nazim yazıb. Məqalə “Günəşi içirik... günəşlənirik” adlanırdı. Əli Nazim böyük türk şairinin çağdaş Azərbaycan şeirinə göstərdiyi təsiri xüsusi vurğulayıb.
Sovet İttifaqında mühacirətdə yaşamış məşhur türk şairi Nazim Hikmət haqda düşüncələrini bölüşən akademik İsa Həbibbəyli onun bir çox şeirlərinin dünya ədəbiyyatında təkrarsız olduğunu vurğulayıb. Alimin sözlərinə görə, Nazim Hikmət təkcə türk xalqının deyil, bütün Şərq xalqlarının poeziyasına təsir göstərmiş, şeirdə yeni yollar açmış novator sənətkardır. O, romantik ruhlu, dərin məzmunlu əsərləri ilə müasir türk ədəbiyyatının inkişafına böyük təkan verib.
AMEA prezidenti bildirib ki, ölkəmizdə Nazim Hikmət haqqında ciddi araşdırmalar aparılıb, çoxsaylı kitablar, monoqrafiyalar, əsərlər, dissertasiyalar yazılıb. Şairin irsinin ən böyük tədqiqatçılarının da azərbaycanlılar olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli türkoloq-alim Əkbər Babayev, professor Tofiq Məlikli və digərləri tərəfindən ədibin yaradıcılığının dərindən öyrənildiyini qeyd edib. O, akademik Fəraməz Maqsudovun Nazim Hikmət yaradıcılığının heyranı olduğunu, şairin şeirlərini əzbər bildiyini və səsləndirdiyini diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Moskvada Nazim Hikmətin məzarını və Türkiyədə Gülhanə Parkını ziyarət etdiyini söyləyib.
“Nazim Hikmət dünya sərbəst şeirinin babasıdır”, - deyən AMEA prezidenti ədibin yaradıcılığının daha dərindən öyrənilməsinin zəruriliyini qeyd edib. O, ictimaiyyətə təqdim olunan “Böyük türk şairi Nazim Hikmət və Türk dünyası” kitabının Türkiyə-Azərbaycanın müştərək işi kimi böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, nəşrin Türkiyədə də yayılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra nəşrin müəllifi Türkiyənin Ərzincan Binali Yıldırım Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsi və Türk dili və ədəbiyyatı bölümünün rəhbəri professor Əli Qafqasyalı çıxış edərək kitabın məziyyətlərindən danışıb, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür edib.
Professor Əli Qafqasyalı Azərbaycan-Türkiyə birliyi və qardaşlığının əbədi və sarsılmaz olduğunu söyləyib, Türk dünyasının ortaq ədəbiyyatının hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Türkiyənin Ərzincan Binali Yıldırım Universitetinin Sosial Elmlər İnstitutunun direktoru Necdet Tozlu, Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Məti Osmanoğlu, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev, tənqidçi-ədəbiyyatşünas, filologiya elmlər doktoru, Milli Məclisin deputatı Elnarə Akimova, Ədəbiyyat İnstitutunun Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsinin müdiri professor Gülər Abdullabəyova və digərləri çıxış edərək ədibin Azərbaycan ədəbiyyatına, o cümlədən Sovet ədəbiyyatına ciddi təsir göstərdiyini qeyd ediblər. Çıxışlarda Nazim Hikmətin Azərbaycan, Türkiyə və dünya ədəbiyyatı tarixində hər zaman xatırlanan söz dünyasının nəhənglərindən olduğu vurğulanıb.

9-го декабря в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация книги «Великий турецкий поэт Назым Хикмет и тюркский мир».
Автор книги, выпущенной в свет по постановлению Учёного совета Института литературы имени Низами Гянджеви, – глава Литературного факультета и Отделения турецкого языка и литературы турецкого университета Эрзинджан Бинали Йылдырым профессор Али Кафкасьялы, автор «Предисловия» под названием «Мудрость творчества Назыма Хикмета» – президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли. Также «Предисловие» к книге написал председатель Совета старейшин Организации тюркских государств Бинали Йылдырым.
На церемонии принимали участие официальные лица государства, гости, прибывшие из Турции, деятели науки и культуры, известные учёные-литературоведы, представители общественности и СМИ.
Открыв мероприятие вступительной речью, академик Иса Габиббейли сообщил, что Президент Ильхам Алиев объявил расширение связей с тюркским миром одним из приоритетных направлений государственной политики. Академик отметил, что слова «Наша семья – это тюркский мир, у нас нет другой семьи», которые глава государства произнёс в своей речи на церемонии инаугурации, ясно продемонстрировали отношение нашей страны к тюркскому миру и проводимую в этом направлении политику. Сказав, что сегодняшнее мероприятие является очередным примером единства тюркского мира, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в НАНА развивается тюркология, ведутся важные исследования, связанные с тюркским миром, во многих учреждениях Академии наук созданы соответствующие отделы, ещё больше расширяются связи НАНА с научными организациями тюркского мира.
На прошлой неделе, продолжил академик Иса Габиббейли, в НАНА при участии представителей стран тюркского мира прошёл III Международный тюркологический конгресс, который имеет большое значение с точки зрения ещё большего укрепления единства и целостности тюркского мира.
Говоря о богатом наследии Назыма Хикмета, который является одним из выдающихся представителей мировой литературы ХХ века, руководитель НАНА рассказал об этапах жизненного и творческого пути поэта, связанных с Азербайджаном. Академик сообщил, что в 1928 году в Азербайджане, который поэт считал своей второй Родиной, была издана его первая книга «Günəşi içənlərin türküsü» («Песня пьющих солнце»). Первую статью, посвящённую поэту, которая называлась «Günəşi içirik... günəşlənirik» («Пьём Солнце… озаряемся»), также написал в Баку известный критик Али Назим. В статье особо отмечалось влияние творчества великого турецкого поэта на азербайджанскую поэзию того времени.
Поделившись своими мыслями о Назыме Хикмете, который жил в эмиграции в Советском Союзе, академик Иса Габиббейли подчеркнул неповторимость многих его стихов в мировой литературе. По словам академика, Назым Хикмет оказал влияние на поэзию не только турецкого народа, но и всех народов стран Востока, был новатором, который привнёс новизну в поэзию, способствовал развитию современной тюркской литературы своими романтическими стихами, глубокосодержательными произведениями.
Руководитель НАНА отметил, что в республике велись серьёзные исследования, посвящённые творчеству Назыма Хикмета, издавались многочисленные книги, монографии и статьи, писались диссертации. Сказав, что самыми известными исследователями наследия поэта также являются азербайджанцы, академик Иса Габиббейли добавил, что творчество классика глубоко изучали учёный-тюрколог Акпер Бабаев, профессор Тофик Меликли и другие. Академик сообщил, что творчеством Назыма Хикмета восхищался академик Фарамаз Максудов, который знал наизусть и декламировал многие его стихи. Академик Иса Габиббейли также отметил, что сам он посетил могилу Назыма Хикмета в Москве и парк Гюльхане в Турции.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул необходимость в ещё более глубоком изучении творчества поэта и добавил, что представляемая обществу книга «Великий турецкий поэт Назым Хикмет и тюркский мир» обладает большой значимостью с точки зрения совместного проекта Турции и Азербайджана, и данное издание важно распространить и в Турции.
Затем выступил автор книги – глава Литературного факультета и Отделения турецкого языка и литературы турецкого университета Эрзинджан Бинали Йылдырым профессор Али Кафкасьялы, который рассказал о её особенностях и выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.
Подчеркнув, что азербайджано-турецкое единство и братство незыблемо и нерушимо, профессор Али Кафкасьялы сообщил, что в настоящее время продолжается работа над общей литературой тюркского мира.
Далее на мероприятии выступили директор Института социальных наук университета Эрзинджан Бинали Йылдырым Недждет Тозлу, доцент Кафедры азербайджанской литературы Филологического факультета Бакинского государственного университета Мети Османоглу, главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви профессор Газанфар Пашаев, критик-литературовед, доктор филологических наук, депутат Милли Меджлиса Эльнара Акимова, заведующая Отделом мировой литературы и компаративистики Института литературы профессор Гюляр Абдуллабекова и другие, которые подчеркнули серьёзное влияние поэта на азербайджанскую литературу и советскую литературу в целом. В выступлениях отмечалось, что Назым Хикмет – это один из ярчайших представителей мировой литературы, творчество поэта всегда будет жить в истории азербайджанской, турецкой и мировой литературы.