Ədəbiyyat İnstitutunun 2024-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş hesabatı dinlənilib
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, "Elektron Akademiya" şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov, həmçinin institutun şöbə müdirləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Elmi şuranın iclasını AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. Akademik bu il 60 illik yubileyi qeyd olunan filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tinatin Məmmədovanı təbrik edib, alimi yubileyi münasibətilə Fəxri fərmanla təltif edib.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İclasda Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 2024-cü il üzrə illik elmi hesabatı dinlənilib. institutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Aygün Bağırlı hesabatı təqdim edib.
2024-cü ilin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu üçün elmi nailiyyətlərin əldə edilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd edən məruzəçi hesabat ilində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, habelə dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar elmi müəssisələrə tapşırılmış işlərin yerinə yetirilməsi haqqında məlumat verib.
Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə bağlı institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin “Yaşıl artım və dayanıqlı inkişaf”, “Yaşıl dünyamızı qoruyaq”, “Yaşıl dünya gözlərə nur verən elmin işığında” kimi elmi konfranslarda və BMT-nin iqlim dəyişmələri konfranslarının 11-22 noyabr 2024-cü il tarixlərində Bakıda keçirilən 29-cu konfransında iştirak etdiyini, eləcə də məruzələrlə çıxış etdiyini bildirib. Eyni zamanda, AMEA rəhbərinin Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Çinin Biomüxtəlifliyin Qorunması və Yaşıl  İnkişaf  Fondunun rəhbəri ilə görüşdüyünü, AMEA ilə təşkilat arasında əməkdaşlıq memorandumunun imzalandığını qeyd edib. Məruzəçi respublika və beynəlxalq tədbirlərdə institutun alim və mütəxəssislərinin iştirakı və məruzələri ilə bağlı məlumatları hesabat iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Hesabat məruzəsində ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli  Sərəncamı ilə bağlı institutda görülən işlərdən də bəhs olunub. Qeyd edilib ki, “Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho: Azərbaycan və Pakistan arasındakı ədəbi əlaqələr”, AMEA Rəyasət Heyəti, AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri və İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli müştərək müsəlman mədəniyyətinin yetirməsi kimi” adlı beynəlxalq elmi konfranslar, “Məhəmməd Füzuli və Türk dünyası” mövzusunda elmi konfrans, III Türk dünyası Ədəbiyyat və Kitab festivalında “Məhəmməd Füzuli-530” paneli və digər tədbirlər keçirilib, eləcə də Məhəmməd Füzuli irsini əhatə edən tədqiqat əsərlərinin təqdim olunmasının başlıca məqsədi Füzulini yenidən dünyaya Azərbaycan şairi kimi tanıtmaq olub.
İclasda Prezident İlham Əliyevin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planı haqqında” 21 noyabr 2023-cü il tarixli və “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sərəncamları ilə əlaqədar institutda təşkil olunan elmi tədbirlər, o cümlədən nəşr olunan tədqiqat əsərləri haqqında məlumatlar təqdim edilib.
Məruzəçi cari ildə institutda 2 istiqamət, 8 problem, 19 mövzu, 133 iş üzrə tədqiqat aparıldığını, onlardan 95 işin tamamlandığını, 38 iş üzərində tədqiqatların davam etdirildiyini bildirib. O, 2024-cü il üzrə mühüm elmi nəticələri əks etdirən, institutun alim və mütəxəssislərinin müəllifi olduğu bədii əsərlərin, dərsliklərin, tərcümələrin, konfrans materiallarının, impakt faktorlu məqalələrin, eyni zamanda tərtib edilmiş kitabların siyahısını sadalayıb. Vurğulayıb ki, institut əməkdaşlarının 4-ü xaricdə olmaqla 76 kitab və monoqrafiyası, 249-u xaricdə, 18-i impakt faktorlu olmaqla ümumilikdə 1164 məqaləsi çap olunub.
Daha sonra institutun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli “Elektron Ədəbiyyat İnstitutu” 2024-cü ildə: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, akademik platformalarda işin təşkili və jurnalların elektron variantlarının yaradılması sayəsində Ədəbiyyat İnstitutunun virtual məkanda təbliğ edilməsi və müəssisənin rəqəmsal mühitə inteqrasiyası baxımından müəyyən hədəflərə nail olduğunu bildirib. Artıq müəyyən müddətdir ki, Ədəbiyyat İnstitutunun “Google scholar”da korporativ hesabının yaradıldığını qeyd edərək, nəticədə humanitar elmlər sahəsində alimlərimizin məqalələrinə olan istinadların sayının artdığını vurğulayıb.
İclasda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının "Elektron Akademiya" şöbəsinin müdiri riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov Akademiyanın elektron informasiya şəbəkəsinin yenilənməsi və cari nəticələri barədə məlumat verib. O, xüsusilə TÜBİTAK kimi nüfuzlu akademik qurumlarla AMEA-nın elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini qeyd edib. AMEA-nın TÜBİTAK vasitəsilə dünyaya çıxış imkanlarının genişləndiyini deyib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri çıxışında 2024-cü ilin AMEA üçün əlamətdar olduğunu göstərən iki mühüm amili əsas gətirib. Qeyd edib ki, bunlardan biri elmi fəaliyyətə aid yekunların strateji hədəfləri əhatə etməsi, digəri AMEA-da çoxşaxəli islahatların birinci mərhələsinin başa çatmasıdır.
Sərxan Xavəri Akademiyanın gələcək fəaliyyəti istiqamətində xüsusi rol oynayacaq “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üçün İnkişaf Konsepsiyası və Yol Xəritəsi”nin Akademiyada iki ildir ki, həyata keçirilən geniş yeniləşmə islahatlarının tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini, akademik Teymur Kərimli Ədəbiyyat İnstitutunun hesabat ilində gördüyü işləri yüksək təqdir edərək, interaktiv keçən hesabatı nümunəvi təqdimat kimi qiymətləndirib.
Şura iclasında institutun yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantlarının 2025-ci il üçün fərdi iş planlarının təsdiqi haqqında elmi müəssisənin əməkdaşı filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günay Qarayeva məruzə edib.
İclasda digər qərarla on cildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin VII cildinin I hissəsinin çapa təqdim olunması təsdiqlənib. Həmçinin “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı kitabxanası” seriyasının VIII cildinin – Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin “Azərbaycan şairi Nizami” monoqrafiyasının və “İşıq adam” kitabının çapa təqdim edilməsi barədə qərar verilib. Həmçinin Nemət Bəsirin “Əsərləri”nin də çapa təqdim olunması qərarla təsdiqlənib.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli humanitar və ictimai elmlərin qarşısında duran prioritet vəzifə kimi elektron elmin formalaşması istiqamətində fəaliyyətin dəstəklənməsinin vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, elektron Akademiya artıq zərurətdir. Bu gün alimlər fəaliyyətini yüksək reytinqli elmi bazalarda yer alan jurnallarda məqalələrinin sıx dərc edilməsinə yönəltməlidirlər. AMEA rəhbəri onu da vurğulayıb ki, hesabatların təqdim olunması mərhələsində dünya elminin yenilikləri və Azərbaycan elmi qarşısında qoyulan yeni çağırışlar mütləq nəzərə alınmalıdır.

A regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi was held.
The event was attended by the President of ANAS, Director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, Academician Isa Habibbeyli, Deputy Chairman of the Scientific Council of the Humanitarian Sciences Division of ANAS, Director of the Institute of Manuscripts, Academician Teymur Karimli, Head of Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khavari, Head of the “Electron Academy” Department, PhD in Mathematics Fariz Imranov, as well as heads of departments and staff of the Institute.
The meeting of the Scientific Council was opened by the President of ANAS and Director of the Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli, who introduced the items on the agenda. The academician congratulated Tinatin Mammadova, PhD in Philology and Associate Professor, on her 60th anniversary, and presented her with an Honorary Diploma on this occasion.
Subsequently, scientific and organizational matters were discussed. The annual scientific report of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi for 2024 was presented during the meeting. The report was delivered by the institute’s scientific secretary, PhD in Philology and Associate Professor Aygun Baghirli.
The presenter noted that 2024 was significant for the Nizami Ganjavi Institute of Literature in terms of achieving scientific results. The presenter spoke about the works carried out during the reporting year in accordance with the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, the decisions and orders of the Cabinet of Ministers, as well as state programs.
Aygun Baghirli noted that, in line with President Ilham Aliyev’s decree dated December 25, 2023, declaring 2024 as the “Green World Solidarity Year”, the institute’s director, Academician Isa Habibbeyli, participated in scientific conferences such as “Green Growth and Sustainable Development”, “Let’s Protect Our Green World”, “Our Green World in the Light of Science”, and others. He also attended and delivered presentations at the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), held in Baku from November 11-22, 2024. Moreover, during a visit to the People’s Republic of China, the President of ANAS met with the General Secretary of China Biodiversity Conservation and Green Development Foundation (CBCGDF) where a memorandum of cooperation was signed between ANAS and the organization. The report also detailed the participation of the institute’s scientists and specialists in republican and international events and the presentations they delivered.
The report also addressed the works carried out by the institute in connection with the Presidential Decree dated January 25, 2024, “On the Celebration of the 530th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet Muhammad Fuzuli”. It was noted that international scientific conferences, such as “Muhammad Fuzuli and Sultan Baho: Literary Relations between Azerbaijan and Pakistan,” as well as “The Great Azerbaijani Poet Muhammad Fuzuli as a representative of common Muslim Culture,” jointly organized by the Presidium of ANAS, the Humanitarian and Social Sciences Divisions of ANAS, and the Iraq-Azerbaijan Friendship Society were held. Additionally, a scientific conference on “Muhammad Fuzuli and the Turkic World,” the “Muhammad Fuzuli-530” panel at the 3rd Turkic World Literature and Book Festival, and other events were organized. Presentations of research works covering Muhammad Fuzuli’s heritage aimed to reintroduce Fuzuli to the world as an Azerbaijani poet.
The presenter said that the institute conducted research on 2 directions, covering 8 problems, 19 topics, and 133 works during the current year. Of these, 95 works were completed, while research on 38 projects is ongoing. She also listed the major scientific results for 2024, including literary works, textbooks, translations, conference materials, impact-factor articles, and compiled books authored by the institute’s scholars and specialists. It was emphasized that 76 books and monographs authored by the institute’s staff were published (4 of them abroad), along with 1,164 articles, 249 of which were published internationally (18 in impact-factor journals).
Subsequently, the institute’s deputy director, PhD in Philology, Associate Professor Mehman Hasanli, delivered a presentation titled “The Electron Literature Institute in 2024: Results and Perspectives”. He noted that, through activities implemented on academic platforms and the creation of electronic versions of scientific journals, certain goals had been achieved in promoting the Institute of Literature in the virtual environment and integrating the institution into the digital space. Mehman Hasanli also mentioned that a corporate profile for the Institute of Literature was created on Google Scholar some time ago and as a result, there has been an increase in references to the articles by the institute’s scholars working in the humanities.
The meeting also featured presentations by the Head of the “Electron Academy” Department of the Presidium administration of ANAS, PhD in Mathematics Fariz Imranov, the Head of Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS, Doctor of Philological Sciences Sarkhan Khavari, and the Deputy Chairman of the Scientific Council of the Humanitarian Sciences Division of ANAS, Academician Teymur Kerimli. They all highly praised the annual report of the Institute of Literature, which was presented in an interactive format.
Next, PhD in Philology and Associate Professor Gunay Garayeva spoke about the approval of individual work plans for doctoral and dissertation students for the year 2025.
The meeting also approved the decision to submit the first part of Volume VII of the ten-volume “History of Azerbaijani Literature” for publication. Additionally, a decision was made to present Volume VIII of the “Library of Azerbaijani Emigrant Literature” series-the monograph “The Azerbaijani Poet Nizami” by Mahammad Amin Rasulzadeh and the book “İşıq adam” ("The Enlightened Man") for publication. Furthermore, the decision to submit the writing by Nemat Basir for publication was also approved.
In conclusion, Academician Isa Habibbeyli emphasized the importance of supporting activities aimed at the formation of electronic science as a priority task for the humanities and social sciences. He said that the Electronic Academy has become a necessity. Today, scientists should focus on publishing their articles in journals included in high-ranking scientific databases. The head of ANAS also highlighted that, during the presentation of reports, the latest developments in global science and the new challenges faced by Azerbaijani science must be taken into account.