Filosof alim Xatirə Quliyevanın “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” monoqrafiyasının təqdimat mərasimi keçirilib
Dekabrın 10-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri fəlsəfə elmləri doktoru, dosent Xatirə Quliyevanın “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” fundamental monoqrafiyasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bu günlərdə ölkəmizdə və xaricdə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dünyaşöhrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş silsilə anım tədbirlərinin keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-da da türkiyəli alim-jurnalist Aysel Sadak İltaşın “İnsan ürəyi ilə Heydər Baba” kitabının geniş təqdimatı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş anım tədbirlərinə başlanıldığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, anım tədbirlərində dahi liderin zəngin dövlətçilik fəaliyyəti, Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında tarixi xidmətləri, ölkəmizin bugününü düşünərək atdığı addımlar, xilaskarlıq missiyası və dövlət quruculuğu siyasəti, həmçinin onun siyasətini uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin liderliyində Azərbaycanın əldə etdiyi tarixi nailiyyətlər geniş ictimaiyyətə təqdim olunur.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ümumdünya tarixində sözün əsl mənasında mükəmməl milli dövlətçilik təlimi yaratmış nadir şəxsiyyətlərdən biri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, hələ sovet hakimiyyəti illərində Azərbaycan xalqının milli mənafelərinin qorunub saxlanılması üçün böyük addımlar atması, Azərbaycan dilini dövlət dili səviyyəsinə qaldırması, dövlətimizi çətin sınaqlardan bacarıqla çıxarması, müstəqil dövlətçiliyimizin möhkəm əsaslarını yaratması, möhkəmləndirməsi çoxəsrlik dövlətçilik tariximizin möhtəşəm hadisələridir. Qeyd edib ki, xalqa və dövlətə həsr edilmiş bu həyat və mübarizə yolunun dərsləri, keçilmiş çətin və şərəfli yolun zəngin təcrübəsi və çağırışları Heydər Əliyev dövlətçilik siyasətinin sistemli bir təlim, mükəmməl bir ideologiya olduğunu göstərir.
AMEA rəhbəri bildirib ki, qüdrətli dövlət xadiminin yarım əsrə yaxın apardığı böyük siyasətin böyük ədəbiyyatını və elmini yaratmaq Azərbaycan bədii və elmi təfəkkürünün borcudur. Bu, həm də dərin siyasi və elmi-ədəbi düşüncənin möhtəşəm sintezindən yaranmış Heydər Əliyev zəkasından doğan qeyri-adi dövlətçilik modelinin nəsildən-nəslə çatdırılması baxımından da zəruridir.
AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi müəssisələrində Ulu Öndərin zəngin dövlətçilik fəaliyyətinin ayrı-ayrı istiqamətlərinin tədqiqata cəlb olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyev İli”ndə Akademiyada Ümummilli Lider haqqında 52 fundamental əsərin işıq üzü gördüyünü, yazılmış kitablarda və məqalələrdə dahi liderin çoxcəhətli siyasi fəaliyyətinin və dövlətçilik sahəsindəki misilsiz xidmətlərinin müxtəlif sahələrinin bütün reallıqları və mühüm nəticələri ilə bir yerdə araşdırılaraq geniş ictimaiyyətə təqdim olunduğunu söyləyib.
Təqdimatı keçirilən Xatirə Quliyevanın “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” fundamental monoqrafiyasına toxunan akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Liderin çoxcəhətli fəaliyyəti və siyasi baxışlarının monoqrafiyada hərtərəfli şəkildə müstəqil dövlətçilik təlimi kontekstində tədqiq olunduğunu bildirib.
“Xatirə Quliyeva Azərbaycan dövlətçilik tarixinin xüsusi bir tarixi mərhələsi olan Heydər Əliyevin həyatı və mübarizəsini “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” miqyasında tədqiqata cəlb edərək, bu məsuliyyətli və şərəfli fəaliyyətin sözün əsl mənasında mühüm dövlətçilik məktəbi, yaxud müstəqil dövlətçilik təlimi olduğunu elmi-obyektiv şəkildə əsaslandırmışdır. Həmçinin əsərdə ilk dəfə olaraq dünyaşöhrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Milli dövlət ideologiyası dünyaşöhrətli siyasi xadimlər – Mustafa Kamal Atatürkün və M.Qandinin siyasi ideologiyaları ilə müqayisəli təhlil olunmuş, dahi liderin 40 ilə qədər bir dövrü əhatə edən siyasi idarəçilik fəaliyyəti, görkəmli dövlət xadimi kimi keçdiyi şərəfli yol zəngin materiallar əsasında fəlsəfi məzmun və mahiyyəti ilə birlikdə elmi-obyektivliklə qiymətləndirilmişdir”, - deyə akademik AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Xatirə Quliyevanın yeni əsəri onun bu istiqamətdəki əvvəlki kitablarının, o cümlədən ölkədə və xaricdə çap olunmuş çoxsaylı məqalələrinin ideyaca davamı kimi təqdirəlayiqdir və HeydərƏliyevşünaslığımızı daha bir fundamental monoqrafiyası ilə genişləndirmişdir.
AMEA rəhbəri nəşrin Ulu Öndərin irsini araşdıranlar üçün qiymətli əsər olduğunu söyləyib və  yeni nəslin Azərbaycançılıq ideologiyası işığında yetişməsinə öz töhfəsini verəcəyini bildirib.
Təqdimat mərasimində, həmçinin AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru professor İlham Məmmədzadə, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini t.e.d. Eynulla Mədətli, həmin institutun şöbə müdirləri professorlar Rəna Mirzəzadə, Azər Mustafayev, baş elmi işçi, f.e.d. Ziba Ağayeva, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun Heydərşünaslıq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Günel Aslanlı və başqaları çıxış edərək dosent Xatirə Quliyevanın “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” fundamental monoqrafiyasının çoxillik gərgin əməyinin nəticəsi olduğunu söyləyiblər. Qeyd olunub ki, fundamental monoqrafiyada görkəmli dövlət xadiminin zəngin həyatı və fəaliyyəti müəllifin fəlsəfi baxışları ilə tədqiqata cəlb olunmaqla HeydərƏliyevşünaslığımızı zənginləşdirmişdir.
Sonda çıxış edən nəşrin müəllifi, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri fəlsəfə elmləri doktoru, dosent Xatirə Quliyeva “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” fundamental monoqrafiyasının ərsəyə gəlməsi prosesindən danışıb. Görkəmli dövlət xadiminin həyat və yaradıcılığının tədqiqinin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil etdiyini deyən müəllif kitabın hazırlanması, çapı və təqdimatına verdiyi dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, “Elm” nəşriyyatında işıq üzü görən kitab filosof Xatirə Quliyevanın “Heydər Əliyev və mənəvi-estetik dəyərlər (2002, Azərnəşr) və “Heydər Əliyev siyasəti: milli dövlət, milli lider, vətəndaşlıq, mənəviyyat” (2019, “Elm” nəşriyyatı) başlıqlı sanballı tədqiqat əsərlərindən sonra sayca 3-cü monoqrafiyasıdır.
AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin qərarı ilə çapa tövsiyə olunmuş monoqrafiya “Azərbaycan xalqının Ulu Öndəri Heydər Əliyevin dövr və dünyagörüşü problemi tarixi kontekstdə” (I fəsil), “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” siyasi sistemi. Milli-mənəvi və ədəbi-estetik dəyərlər strategiyası” (II fəsil), “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” siyasi sisteminin ali ideologiyası - Azərbaycançılıq ideyası” (III  fəsil), “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” siyasi sisteminin milli dövlət ideologiyası (IV fəsil), “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” siyasi sisteminin milli lider modeli (V fəsil) və “Heydər Əliyevin Böyük Siyasət Yolu” siyasi sisteminin milli və bəşəri qarantının əsas meyarları” (VI  fəsil) fəsillərindən ibarətdir.
Nəşrin elmi məsləhətçisi və “Ön söz”ünün müəllifi AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, elmi redaktoru AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini akademik Nərgiz Axundova, rəyçiləri Naxçıvan Dövlət Universitetinin professoru, fəlsəfə elmləri doktoru Məmməd Rzayev, Kiyev Əqli Mülkiyyət və Hüquq Akademiyasının professoru, hüquq elmləri doktoru Arif Quliyev, məsul redaktorları tarix elmləri doktoru, dosent Rüfət Quliyev və AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun Heydərşünaslıq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Günel Aslanlı, redaktorları Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi şöbəsinin əməkdaşları Sevinc Nisa Quliyeva və Lalə Əliyevadır.

The presentation ceremony of the monograph “Heydar Aliyev’s Great Political Path” by scientist-philosopher Khatira Guliyeva was held at the CSL
The presentation ceremony of the fundamental monograph “Heydar Aliyev’s Great Political Path” by Doctor of Philosophical Sciences, Associate Professor Khatira Guliyeva, Head of the Multiculturalism and Tolerance Philosophy Department of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, was held at the Central Scientific Library (CSL) on December 10.
First, dear memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs was honored with a minute of silence.
Making the opening speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli mentioned that these days a series of commemorative events dedicated to the memory of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people and a world-renowned statesman, are held both in the country and abroad. He noted that the commemorative events dedicated to National Leader Heydar Aliyev began at ANAS with the extensive presentation of the book “Haydar Aliyev. İnsan yüreği ile Haydar Baba” by Turkish scientist-journalist Aysel Sadak Iltash.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that the commemorative events highlight the great leader’s rich statehood activities, his historical services to the Azerbaijani people and state, the steps he took for the country’s future, his mission as a savior, and his state-building policy. Additionally, the events showcase historical achievements of Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev, who successfully continues Heydar Aliyev’s policy.
Academician Isa Habibbeyli said that Heydar Aliyev, National Leader of the Azerbaijani people was one of the rare figures in world history who truly created a perfect national statehood doctrine. He highlighted that even during the Soviet period, Heydar Aliyev took significant steps to protect the national interests of the Azerbaijani people, elevated the Azerbaijani language to the status of a state language, rescued our state from numerous challenges and difficulties, and laid the strong foundations of our independent statehood. The Academician emphasized that the lessons of his life and struggle devoted to the people and the state, along with the rich experience of the difficult and glorious path, demonstrate that Heydar Aliyev’s statehood policy is a systematic doctrine and a perfect ideology.
The head of ANAS emphasized that it is a duty of Azerbaijani artistic and scientific thinking to create a literature and science of the grand policy pursued by the powerful statesman for nearly half a century. This is also essential for conveying the extraordinary statehood model, born from Heydar Aliyev’s intellect, which was formed from the magnificent synthesis of profound political and scientific-literary thought, from generation to generation.
Academician Isa Habibbeyli said that the scientific institutions of the Humanitarian and Social Sciences Divisions of ANAS have engaged in research on different areas of the rich statehood activity of the National Leader. During the “Year of Heydar Aliyev”, 52 fundamental works about the National Leader were published by the Academy.
The President of ANAS said: “Khatira Guliyeva has conducted a comprehensive study of Heydar Aliyev’s life and struggle within the framework of the book “Heydar Aliyev’s Great Political Path”. She scientifically and objectively substantiated that his responsible and honorable activity represents a significant statehood school and an independent statehood doctrine. Furthermore, for the first time, the book offers a comparative analysis of Heydar Aliyev’s national state ideology with the political ideologies of globally renowned political figures Mustafa Kemal Atatürk and Mahatma Gandhi. The political governance of the great leader, covering nearly 40 years, and his honorable journey as a prominent statesman have been evaluated with scientific objectivity, based on rich materials, along with their philosophical essence and significance”.
Academician Isa Habibbeyli noted that Khatira Guliyeva’s new book is commendable as a continuation of the ideas in her previous books in this direction, including numerous articles published both in the country and abroad. She has expanded the study of Heydar Aliyev with yet another fundamental monograph.
The head of ANAS underlined that the publication is a valuable work for those studying the heritage of the National Leader and emphasized that it will contribute to raising the new generation in the spirit of Azerbaijanism ideology.
At the presentation ceremony, the director as well as deputy director of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, department heads, researchers, and others, also delivered speeches, stating that Associate Professor Khatira Guliyeva’s monograph is the result of many years of dedicated work.
The author of the publication, Doctor of Philosophical Sciences, Associate Professor Khatira Guliyeva, Head of the Multiculturalism and Tolerance Philosophy Department of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, spoke about the process of creating the fundamental monograph. She said that the study of the life and work of the prominent statesman is one of the main directions of her scientific activity and expressed her gratitude to the leadership of ANAS for their support in the preparation, publication, and presentation of the book.
It should be noted that scientific advisor and author of the preface of the publication is the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.