AMEA Yer Elmləri Bölməsinin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənildi
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin  2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənildi
Yanvarın 29-da AMEA Rəyasət Heyətində Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirildi.
İclasda bölmənin büro üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri və elmi katibləri, BDU, ADNA, ARDNŞ və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iclasın gündəliyinə bölmənin illik hesabatının, elmi-tədqiqat müəssisələrinin 2015-2016-cı tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulunun nəticələrinin müzakirəsinin daxil edildiyini söylədi.
Tədbirdə YEB üzrə dissertant və doktorantların dissertasiya mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
İclasda, həmçinin digər elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrindən geologiya, geofizika və seysmologiya üzrə alınan mühüm nəticələr ətrafında müzakirələr aparıldı.
Bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatla çıxış edən akademik Fəxrəddin Qədirov bildirdi ki, hesabat ilində elmi-tədqiqat işlərinin planına həm fundamental, həm də tətbiqi xarakterli elmi-texniki tədqiqatlar daxil edilmişdir.
Akademik F.Qədirov qeyd etdi ki, bölmənin institutlarında tədqiqatlar 14 problemi əhatə edən 35 mövzu üzrə aparılmış, 5 mövzu tamamlanmış, 4 mühüm nəticə əldə edilmiş, 3 iş isə tətbiq olunmuşdur. Bölmə institutlarının ixtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarında 6 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Hazırda bölmənin elmi müəssisələrində 53 fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorant (18 əyani, 35 qiyabi) təhsil alır.
Hesabat ilində YEB müəssisələri Respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş və bölmənin elmi və texnoloji potensialının istifadəsini nəzərdə tutan bir sıra Dövlət Proqramlarına daxil olan tədbirləri icra etmişlər.
İclasda elmi nəşrlərlə bağlı statistik məlumatlar diqqətə çatdırıldı. Qeyd olundu ki, ötən il ərzində 12 kitab və 4 monoqrafiya çapdan çıxmışdır. Həmçinin 260 məqalə və 74 tezis nəşr olunmuşdur. 2015-ci ildə bölmə əməkdaşlarının nəşr etdirdiyi məqalələrdən 24-ü impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ARDNŞ  Elmin İnkişafı Fondundan qrantlar alınmışdır.
Bildirildi ki, ötən il bölmə alimləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə, "Şöhrət" ordenləri, "Tərəqqi" medalı, "Əməkdar mühəndis" fəxri adına layiq görülüblər.

On, January 29, Presidium of ANAS held a meeting of the Department of Earth Sciences (DES). The meeting was attended by members of the Bureau, Directors, deputy directors for scientific work and scientific secretaries of the Institute of Geology and Geophysics, Geography and the Republican Seismological Survey Center, representatives of Baku State University, Azerbaijan State Oil Academy, SOCAR and other relevant government agencies.
Opening the event Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences, Academician Fakhraddin Gadirov said that the agenda of the meeting included discussions on the annual report of the department and the results of admission to doctoral studies for the preparation of doctors of philosophy, as well as do dissertate for preparation of PhD and Doctor of Sciences on 2015-2016 academic year.
The event also discussed the topics of theses of the doctorates and dissertates for DHS. Then there was an exchange of views on topics, recommendations were made.
The meeting also discussed important results in geology, geophysics and seismology derived from other research and educational institutions. Reported on the scientific and organizational activity of the department in 2015, Fakhraddin Gadirov noted that in the reporting year in the plan of scientific research included scientific and technical research both fundamental and applied nature.
Academician Gadirov said that the department institutes have been conducted research on 35 topics covering 14 problems completed 5 topics, achieved 4 important results, 3 work applied to work. In the specialized councils of defense were protected 6 theses for the degree of Doctor of Philosophy. Currently, 53 PhD students are educated in the scientific institutions of the department (18 intramural, 35 extramural).
During the year, DHS institutes have implemented activities included in a series involving the use of scientific and technological potential separation of state programs approved by the President of the Republic. It was noted that in the last year was published 4 monographs and 12 books as well as 260 articles and 74 theses. In 2015, 24 articles were published by department employees in the journals with impact factor
Grants were received from the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and SOCAR Science Development Fund. It was stressed that in the past year on the orders of the President of the Republic of Azerbaijan DHS scientists were awarded personal scholarships of the President of the Republic of Azerbaijan, the order "Shohrat" Medal "Tereggi" and the honorary title of "Honored engineer".
Next meeting presentations were made on the report. Activities of the department in 2015 were highly appreciated.