AMEA Yer Elmləri Bölməsinin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənildi
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin  2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənildi
Yanvarın 29-da AMEA Rəyasət Heyətində Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirildi.
İclasda bölmənin büro üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri və elmi katibləri, BDU, ADNA, ARDNŞ və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iclasın gündəliyinə bölmənin illik hesabatının, elmi-tədqiqat müəssisələrinin 2015-2016-cı tədris ili üçün fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulunun nəticələrinin müzakirəsinin daxil edildiyini söylədi.
Tədbirdə YEB üzrə dissertant və doktorantların dissertasiya mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
İclasda, həmçinin digər elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrindən geologiya, geofizika və seysmologiya üzrə alınan mühüm nəticələr ətrafında müzakirələr aparıldı.
Bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatla çıxış edən akademik Fəxrəddin Qədirov bildirdi ki, hesabat ilində elmi-tədqiqat işlərinin planına həm fundamental, həm də tətbiqi xarakterli elmi-texniki tədqiqatlar daxil edilmişdir.
Akademik F.Qədirov qeyd etdi ki, bölmənin institutlarında tədqiqatlar 14 problemi əhatə edən 35 mövzu üzrə aparılmış, 5 mövzu tamamlanmış, 4 mühüm nəticə əldə edilmiş, 3 iş isə tətbiq olunmuşdur. Bölmə institutlarının ixtisaslaşdırılmış müdafiə şuralarında 6 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Hazırda bölmənin elmi müəssisələrində 53 fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorant (18 əyani, 35 qiyabi) təhsil alır.
Hesabat ilində YEB müəssisələri Respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş və bölmənin elmi və texnoloji potensialının istifadəsini nəzərdə tutan bir sıra Dövlət Proqramlarına daxil olan tədbirləri icra etmişlər.
İclasda elmi nəşrlərlə bağlı statistik məlumatlar diqqətə çatdırıldı. Qeyd olundu ki, ötən il ərzində 12 kitab və 4 monoqrafiya çapdan çıxmışdır. Həmçinin 260 məqalə və 74 tezis nəşr olunmuşdur. 2015-ci ildə bölmə əməkdaşlarının nəşr etdirdiyi məqalələrdən 24-ü impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ARDNŞ  Elmin İnkişafı Fondundan qrantlar alınmışdır.
Bildirildi ki, ötən il bölmə alimləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə, "Şöhrət" ordenləri, "Tərəqqi" medalı, "Əməkdar mühəndis" fəxri adına layiq görülüblər.

29 января в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле (ОЗН). В заседании приняли участие члены бюро отделения, директора институтов Геологии и геофизики, Географии и Республиканского центра сейсмологической службы, заместители директоров по научной работе и ученые секретари, института, представители БГУ, АГНА, ГНКАР и других соответствующих государственных структур.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь ОНЗ, академик Фахраддин Гадиров отметил, что в повестку дня заседания включены обсуждения в связи с годовым отчетом Отделения и результатами приема в докторантуру по подготовке докторов философии, а также в диссертантуру по подготовке докторов философии и доктора наук на 2015-2016 учебный год.
На мероприятии также были обсуждены темы диссертаций докторантов и диссертантов по ОНЗ. Далее состоялся обмен мнениями по темам, были даны рекомендации. На заседании также были обсуждены полученные из других научно-исследовательских и образовательных учреждений важные результаты по геологии, геофизике и сейсмологии. Выступив с отчетом о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2015 году, академик Фахраддин Гадиров отметил, что в отчетном году в план научно-исследовательских работ были включены научно-технические исследования как фундаментального, так и прикладного характера.
Академик Ф.Гадиров отметил, что в институтах отделения были проведены исследования по 35 темам, охватывающим 14 проблем, завершены 5 тем, достигнуто 4 важных результата, а также применены 3 работы. В специализированных защитных советах были защищены 6 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии. В настоящее время в научных учреждениях отделения получают образование 53 докторанта по подготовке докторов философии (18 очных, 35 заочных).
В отчетном году учреждениями ОНЗ были реализованных мероприятия, включенные в ряд предусматривающих применение научного и технологического потенциала отделения государственных программ, утвержденных Президентом Республики. Было отмечено, что в прошлом году вышло в свет 4 монографии и 12 книг. Также было опубликовано 260 статей и 74 тезиса. В 2015 году 24 статьи сотрудников отделения были опубликованы журналах с импакт-фактором.
Были получены гранты от Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Фонда развития науки ГНКАР. Было подчеркнуто, что в прошлом году по Распоряжениям Президента Азербайджанской Республики ученые ОНЗ были удостоены персональной стипендии Президента Азербайджанской Республики, ордена «Шохрат», медали «Терегги», а также почетного звания «Заслуженный инженер».
Далее заседания были заслушаны выступления по отчету. Деятельность отделения в 2015 году была высоко оценена.