Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2024-cü il üzrə illik hesabatına həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Mübariz Hacıbəyov, eləcə də Səhiyyə, Kənd təsərrüfatı nazirliklərinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən müvafiq elmi müəssisələrin, ali təhsil ocaqlarının nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasdan öncə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi institutlarda, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, həmçinin ali təhsil və tibb müəssisələrində 2024-cü ildə əldə olunan mühüm elmi nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
Əvvəlcə 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli 20 Yanvar faciəsinin müasir Azərbaycan Respublikasını müstəqilliyə aparan yolunda dönüş nöqtələrindən biri olduğunu, xalqımızın qəhrəmanlığı və Ulu Öndər Heydər Əliyevin qətiyyəti sayəsində SSRİ rəhbərliyinin öz məkrli məqsədlərinə nail ola bilmədiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, 20 Yanvar hadisələri zamanı xalqımızın qəhrəman oğul və qızları ağır silahlanmış sovet ordusuna qarşı əliyalın mübarizə apararaq azadlıq və dövlət müstəqilliyimiz uğrunda canlarından keçmiş, müqəddəs şəhidlik zirvəsinə ucalmışlar. Hadisəyə ilk hüquqi-siyasi qiyməti Ulu Öndər Heydər Əliyevin verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Ümumilli Liderin Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək Qanlı 20 Yanvar haqqında beynəlxalq ictimaiyyətə məlumat verərək xalqımızın haqq səsini dünyaya çatdırdığını, SSRİ rəhbərliyinin vəhşi əməllərini cəsarətlə dilə gətirdiyini söyləyib.
1994-cü ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Milli Məclis tərəfindən xüsusi qərarın qəbul edilməsilə xalqımızın məruz qaldığı dəhşətli faciəyə rəsmi olaraq siyasi-hüquqi qiymətin verildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan tarixinə faciə kimi daxil olsa da, xalqımızın həyatında dönüş nöqtəsi olduğunu, milli birliyimizi, həmrəyliyimizi daha da möhkəmləndirdiyini bildirib.
Qeyd edib ki, ötən 35 il ərzində 20 Yanvar faciəsinin qurbanları daim xalqımız tərəfindən əziz tutulub, onların ailə üzvləri dövlətimizin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə bağlı tədbirlərin keçirildiyini, sərgilərin təşkil olunduğunu, bu tədbirlər vasitəsilə şəhidlərimizin göstərdiyi qəhrəmanlıqların gənc nəsillərə çatdırıldığını bildirib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva 20 Yanvar faciəsinə aparan yol, xalqımızın qəhrəman oğul və qızlarının şücaəti, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hadisəyə verdiyi hüquqi-siyasi qiymət, Prezident İlham Əliyevin şəhid ailələrinə göstərdiyi diqqət və qayğıya həsr olunmuş geniş məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva 20 Yanvarın Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycanın müstəqilliyi, azadlığı uğrunda mübarizəyə qalxan xalqımızın igid övladları 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun ağır hərbi texnikasının qarşısına əliyalın çıxaraq əsl fədailik göstərmiş və xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə növbəti səhifə yazmışlar.
Daha sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib. Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, habelə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində, eləcə də “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”, eyni zamanda AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları ilə verilmiş tapşırıqlar çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb, mühüm işlər həyata keçirilib.
Həmçinin AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin, AR Səhiyyə Nazirliyinin, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən elm müəssisələrində, ali təhsil ocaqlarının müvafiq kafedralarında yerinə yetirilən tədqiqatların əlaqələndirilməsi həyata keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, respublikanın müvafiq elm və təhsil müəssisələrində tədqiqatlar BTEB tərəfindən müəyyən edilmiş dörd - biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi və patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətlərində aparılıb.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində çoxsaylı iclasların, konfransların, sərgi və seminarların təşkil olunduğunu deyən akademik İradə Hüseynova BTEB-in təşkilatçılığı və iştirakı ilə “Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri”, “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu”, “Qlobal iqlim dəyişikliyi şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi: dəmyədə taxılçılığın problemləri və müasir yanaşmalarla quraqlığa davamlılıq və məhsuldarlığın artırılması”, “Qlobal iqlim dəyişiklikləri, fotosintez və dayanıqlı həyat”, “Qlobal iqlim dəyişkənliyi şəraitində bitkilərin zərərverən orqanizmləri”, “Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların və iqlim dəyişikliklərinin təsiri”, “COP29-da Heydər Əliyev imzası və gender dividendləri” və s. mövzularda konfrans və seminarların keçirildiyini, çoxsaylı sanballı kitab, monoqrafiya və məqalələrin ərsəyə gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi vurğulayıb ki, hesabat dövründə bölmənin və onun əhatə etdiyi tədqiqat müəssisələrinin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri sırasında Qarabağa “Elmin Böyük Qayıdışı” əhəmiyyətli yer tutub. Bölmə və onun üzvləri İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun, eləcə də digər müvafiq işçi qruplarının işində, fəaliyyət proqramlarının icrasında, region üzrə monitorinqlərin aparılmasında fəal şəkildə iştirak ediblər. Belə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən çoxsaylı ekspedisiyalar həyata keçirilib, nadir və itmək təhlükəsində olan bitki və heyvan növlərinin, torpaq və su ehtiyatlarının, içməli su mənbələrinin, meşə və digər ekosistemlərin monitorinqləri aparılıb.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bölmənin əhatə etdiyi institutlarda hesabat ilində 20 problem, 76 mövzu, 218 iş, 480 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 16 mövzu, 77 iş və 447 mərhələ tamamlanıb. Tibb müəssisələrində 32 problem, 145 mövzu (20-si tamamlanıb) və 118 işi (57-si tamamlanıb) əhatə edən 211 (92-si tamamlanıb) mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib.
Bundan əlavə, hesabat dövründə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən 1201 elmi əsər, o cümlədən 9 kitab, 16 monoqrafiya, 482 məqalə (291-i xaricdə, onlardan 254-ü indeksləşən bazalara, 106-sı Web of Science və Scopus bazalarında), 658 tezis (258-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 4097 istinad edilib.
Tibb yönümlü elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən isə 3660 elmi əsər, o cümlədən 81 kitab (5-i xaricdə), 20 monoqrafiya (1-i xaricdə), 1631 məqalə (703-ü xaricdə, onlardan 317-si Web of Science və Scopus bazalarından olan jurnallarda), 1928 tezis (675-i xaricdə) nəşr olunub, elmi əsərlərə 667 istinad qeydə alınıb.
Hesabat ilində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aqrar tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən 1242 elmi əsər, o cümlədən 17 kitab (3-ü xaricdə), 4 monoqrafiya, 697 məqalə (182-si xaricdə, onlardan 117-si Web of Science və Scopus bazalarında), 524 tezis (212-i xaricdə) nəşr olunub, əməkdaşların əsərlərinə 513 istinad edilib.
Məruzədə, o cümlədən elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, təltiflər, patentlər, qrantlar və s. barədə məlumat verilib.
Akademik İradə Hüseynova 2024-cü il Fiziologiya və Tibb üzrə və Kimya üzrə Nobel Mükafatı laureatlarının apardıqları tədqiqat istiqamətlərinin biologiya və tibb elmləri qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra məruzə ətrafında ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Mübariz Hacıbəyov, AMEA-nın müşaviri akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Elşad Qurbanov, Vaqif Novruzov, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Faiq Xudayev, Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin Nüvə təbabəti bölməsinin rəhbəri Fuad Novruzov və Ümumdünya Vəhşi Təbiət Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Elşad Əsgərov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
İclasda, həmçinin Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyev Mərkəzin 2024-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş hesabatı təqdim edib. O, 2024-cü ildə Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən aparılan elmi-tədqiqat işlərinin Azərbaycanın cənub-şərq regionunda folklorun, yazılı ədəbiyyat nümunələrinin öyrənilməsinə, etnoqrafik, arxeoloji və numizmatik abidələrin aşkarlanmasına, onların xəritələrinin tərtibinə, numizmatik materialların elmi dövriyyəyə daxil edilməsinə, kataloqlaşdırılmasına həsr edildiyini bildirib. Eyni zamanda Lənkəran - Astara bölgəsi şəraitində çay, sitrus və subtropik bitkilərin mövcud sort və formalarının toplanmasına, morfoloji, bioloji təsərrüfat xüsusiyyətlərinə, onların məhv olmaq təhlükəsindən qorunmasına, bərpa edilməsinə, müasir seleksiya baxımından qiymətləndirilməsinə, yeni sortların seçilməsi və yaradılmasına, Cənub regionunda uzunömürlülüyün populyativ, sosial-bioloji xüsusiyyətləri, ekoloji və genetik faktorların, yaşla bağlı patoloji dəyişikliklərin intensivliyinin öyrənilməsinə həsr olunduğunu söyləyib.
Qeyd edilən istiqamətlər üzrə elmi tədqiqatların 3 problem, 9 mövzu, 10 iş və 10 mərhələ əsasında aparıldığını deyən M.Əliyev dövlət başçısının “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamlarından irəli gələrək, eləcə də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində Mərkəzdə baş tutmuş tədbirlərə dair məlumat verib.
Mərkəz əməkdaşlarının nəşr fəaliyyətinə toxunan alim hesabat ilində 59 məqalə və tezisin (31 tezis, 28 məqalə) çap olunduğunu, onlardan 14 məqalə və 7 tezisin xaricdə işıq üzü gördüyünü söyləyib. Mərkəz əməkdaşlarının “Kamal Abdulla: yaradıcılıq stixiyası” monoqrafiyası və “Numizmatika” adlı dərs vəsaitlərinin çapdan çıxdığını vurğulayıb.
Eyni zamanda limon bitkisinin 2, naringi bitkisinin 4, qreypfrutun 2, laym bitkisinin 1 yeni sortunun introduksiya olunması üçün Genofond Kolleksiya bağına əlavə edildiyini, o cümlədən yapon yeni çay sortunun da təcrübə bazasına daxil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bundan başqa, hesabatda elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və s. barədə məlumatları da təqdim edib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə illik hesabatı qənaətbəxş qiymətləndirilib və müvafiq qərar qəbul olunub, bir sıra tapşırıqlar verilib.
Hesabatları yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əməkdaşları “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində aktiv fəaliyyət göstərib, çoxsaylı konfranslar keçirilib, nəşrlər ərsəyə gətirilib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bölmənin əməkdaşlarının Qarabağda apardıqları tədqiqatların təqdirəlayiq olduğunu söyləyib.
Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin də hesabatına toxunan AMEA rəhbəri Mərkəzdə aparılan islahatların qurumun fəaliyyətinə müsbət təsir etdiyini, nəticədə bir çox uğurların əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının cari ildə də səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə inamını ifadə edərək iclasa yekun vurub.

Состоялось заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), посвященное обсуждению годовых отчётов Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) и Лянкяранского регионального научного центра (ЛРНЦ) НАНА по итогам 2024 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, заведующий отделом Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Мубариз Гаджибеков, представители министерств здравоохранения, сельского хозяйства, научных учреждений, функционирующих при других государственных организациях, высших учебных заведений и соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей важные научные результаты, полученные в институтах, которые охватывает Отделение биологических и медицинских наук, Лянкяранском региональном научном центре, а также в высших учебных заведениях и медицинских учреждениях в 2024 году.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли рассказал о повестке дня заседания.
В связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января минутой молчания была почтена светлая память жертв трагедии.
В своём выступлении на мероприятии академик Иса Габиббейли сообщил, что трагедия 20 Января является одним из переломных моментов на пути, который привёл современную Азербайджанскую Республику к независимости, благодаря героизму нашего народа и решимости общенационального лидера Гейдара Алиева руководство СССР не смогло достичь своих коварных целей. Академик отметил, что во время событий 20 Января отважные сыны и дочери нашего народа выступили безоружными против тяжеловооруженной советской армии, пожертвовали своими жизнями во имя свободы и независимости республики и стали шехидами. Сказав, что первым политико-правовую оценку этим событиям дал великий лидер Гейдар Алиев, академик Иса Габиббейли добавил, что, придя в представительство Азербайджана в Москве, Общенациональный лидер рассказал международной общественности о кровавой трагедии 20 Января, смело заявил о бесчеловечных действиях советского руководства и донёс до мира справедливый голос нашего народа.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в 1994 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис принял специальное постановление, и тем самым была дана официальная политико-правовая оценка ужасной трагедии, пережитой нашим народом.
Хотя события 20 Января, продолжил академик Иса Габиббейли, вошли в историю Азербайджана как трагедия, этот день стал переломным моментом в жизни нашего народа, ещё больше укрепил наше национальное единство и солидарность.
Академик сообщил, что на протяжении последних 35-ти лет наш народ глубоко чтит память жертв трагедии 20 Января, члены их семей окружены вниманием и заботой нашего государства.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января в научных учреждениях и организациях НАНА проходят мероприятия и организовываются выставки, посредством этих мероприятий сведения о героизме, проявленном нашими шехидами, доводятся до следующих поколений.
Затем и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева выступила с докладом, в котором подробно говорилось о пути, приведшем к трагедии 20 Января, отваге и героизме сынов и дочерей нашего народа, политико-правовой оценке, данной этим событиям великим лидером Гейдаром Алиевым, внимании и заботе Президента Ильхама Алиева о семьях шехидов.
Академик Говхар Бахшалиева сообщила, что день 20 Января является героической страницей в истории борьбы за свободу и территориальную целостность Азербайджана. Академик подчеркнула, что отважные сыны и дочери азербайджанского народа встали на борьбу во имя независимости и свободы Азербайджана, в ночь с 19-го на 20-е января 1990 года они выступили безоружными против тяжёлой военной техники советской армии, проявив настоящее мужество и отвагу, и вписали очередную страницу в героическую летопись нашего народа.
Далее вице-президент НАНА, председатель Учёного совета Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова представила отчёт о научной и научно-организационной деятельности ОБМН в 2024 году. Академик сообщила, что в отчётном году исследования велись в соответствии с указами и распоряжениями главы государства, постановлениями и распоряжениями Кабинета министров, в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), задач, поставленных в «Государственной программе по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и наркоманией на 2019-2024 годы», «Государственной программе по обеспечению продовольственной безопасности в Азербайджанской Республике на 2019-2025 годы», «Плане мероприятий по предотвращению выбора пола до рождения детей на 2020-2025 годы», «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», а также поручений, нашедших своё отражение в постановлениях Общего собрания НАНА и Президиума НАНА.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что исследования, которые велись в соответствующих научных и образовательных учреждениях, охватывали такие важные задачи, как изучение, восстановление, охрана и рациональное использование биоразнообразия, земельных и водных ресурсов, разработка электронных баз данных и карт, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные, протеомные и метаболомные исследования, разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий, компьютерная биология, применение методов машинного обучения и искусственного интеллекта в биологии и медицине, изучение физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, применение высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, создании лекарственных препаратов, а также в репродуктивной медицине.
Сказав, что в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29 были организованы многочисленные заседания, конференции, выставки и семинары, вице-президент НАНА добавила, что при организации и участии ОБМН прошли такие конференции и семинары, как «Зелёная энергетика и проблемы зелёной экономики», «Наш зеленый мир в свете науки, которая дарит свет», «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в оздоровлении окружающей среды в Азербайджане», «COP29 – зелёная стратегия, изменение климата и социальные науки: вызовы и задачи», «Сохраним наш зелёный мир», «Глобальные изменения климата, фотосинтез и устойчивая жизнь», «Влияние антропогенных факторов и изменения климата на экосистемы Карабаха», «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения» и многие другие, были выпущены многочисленные книги, монографии и статьи.
Докладчик подчеркнула, что в отчётный период одной из основных сфер научной деятельности отделения и охватываемых им исследовательских учреждений было участие в «Великом возвращении науки» в Карабах. Отделение и его члены принимали активное участие в деятельности Рабочей группы по экологическим вопросам Межведомственного центра, а также других соответствующих рабочих групп, в выполнении различных программ, проведении мониторингов в регионе. Так, институты, которые входят в состав ОБМН, провели на освобожденных от оккупации территориях многочисленные экспедиции, а также мониторинги редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, земельных и водных ресурсов, источников питьевой воды, лесов и прочих экосистем.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчётном году велись исследования, охватывающие 20 проблем, 76 тем, 218 работ, 480 этапов, завершены 16 тем, 77 работ и 447 этапов. В медицинских учреждениях велись исследования, охватывающие 32 проблемы, 145 тем (20 завершены), 118 работ (57 завершены) и 211 этапов (92 завершены).
Говоря об издательской деятельности, академик Ирада Гусейнова отметила, что в отчётный период сотрудниками институтов отделения был издан 1201 научный труд, в том числе 9 книг, 16 монографий, 482 статьи (291 – за рубежом, из них 254 – в журналах с импакт-фактором, 106 – в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus), 658 тезисов (258 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 4097 раз.
Сотрудниками научных учреждений и учебных заведений медицинской направленности были выпущены в свет 3660 научных трудов, в том числе 81 книга (5 – за рубежом), 20 монографий (1 – за рубежом), 1631 статья (703 – за рубежом, 317 из них – в журналах, включенных в базы Web of Science и Scopus), 1928 тезисов (675 – за рубежом), на научные труды ссылались 667 раз.
В отчётном году сотрудниками исследовательских учреждений и учебных заведений Министерства сельского хозяйства АР были изданы 1242 научных труда, в том числе 17 книг (3 – за рубежом), 4 монографии, 697 статей (182 – за рубежом, 117 из них – в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus), 524 тезиса (212 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 513 раз.
В докладе также говорилось об интеграции науки и образования, международных связях, подготовке кадров, функционирующих в учреждениях международных лабораториях, состоянии электронной науки, конференциях, семинарах и юбилеях, наградах, патентах, грантах и т.д.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что сферы исследований, которые проводят лауреаты Нобелевской премии 2024 года по физиологии и медицине, а также по химии, ставят новые задачи перед биологическими и медицинскими науками.
После прослушивания отчёта выступили заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, заведующий отделом Государственного агентства по науке и высшему образованию Мубариз Гаджибеков, советник НАНА академик Гариб Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Эльшад Гурбанов, Вагиф Новрузов, директор Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Фаиг Худаев, руководитель Отделения ядерной медицины Национального центра онкологии Министерства здравоохранения Фуад Новрузов и глава азербайджанского представительства Всемирного фонда дикой природы (WWF) Эльшад Аскеров, которые поделились своими мыслями и предложениями.
На заседании отчёт о научной и научно-организационной деятельности Лянкяранского регионального научного центра в 2024 году представил директор центра доктор философии по филологии Мехман Алиев. Он сообщил, что научно-исследовательские работы, которые велись в ЛРНЦ в 2024 году, охватывали такие вопросы, как изучение фольклора и образцов письменной литературы юго-восточного региона Азербайджана, обнаружение памятников археологии, нумизматики и этнографии, составление карт, включение нумизматических материалов в научный оборот и их каталогизация. Помимо этого, продолжил Мехман Алиев, учёные вели исследования в таких сферах, как сбор сортов и форм чая, цитрусовых и субтропических растений, выращиваемых в Лянкяран-Астаринском регионе, изучение их морфологических и биологических особенностей, предотвращение их исчезновения, восстановление и оценка потенциала с точки зрения современной селекции, отбор и выращивание новых сортов, исследование популяционных, социальных и биологических особенностей, а также экологических и генетических факторов долгожительства в Южном регионе, образа жизни, интенсивности связанных с возрастом патологических изменений и т.д.
Отметив, что исследования в указанных направлениях охватывали 3 проблемы, 9 тем, 10 работ и 10 этапов, Мехман Алиев рассказал о мероприятиях, реализованных в соответствии с распоряжениями главы государства «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» и т.д., а также в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29.
Говоря об издательской деятельности, директор сообщил, что в отчётном году сотрудниками центра были опубликованы 59 статей и тезисов (31 тезис и 28 статей), из них 14 статей и 7 тезисов были изданы за рубежом; также были выпущены в свет монография «Камал Абдулла: стихия творчества» и учебное пособие «Нумизматика».
В то же время, продолжил Мехман Алиев, для интродукции 2 новых сортов лимона, 4 новых сортов мандарина, 2 новых сортов грейпфрута и 1 нового сорта лайма они были включены в коллекцию генофондного сада, в экспериментальную базу также был добавлен новый сорт японского чая.
Помимо этого, в отчёте говорилось о мероприятиях, нацеленных на интеграцию науки и образования, состоянии электронной науки, наградах и т.д.
Годовые отчёты Отделения биологических и медицинских наук и Лянкяранского регионального научного центра по итогам 2024 года были признаны удовлетворительными, в постановлениях Президиума НАНА нашли своё отражение соответствующие поручения.
Высоко оценив отчёты, академик Иса Габиббейли сообщил, что сотрудники Отделения биологических и медицинских наук активно работали в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29, были организованы многочисленные конференции и выпущены ценные издания. Академик Иса Габиббейли также подчеркнул значение исследований, проведенных сотрудниками отделения в Карабахе.
Говоря об отчёте Лянкяранского регионального научного центра, руководитель НАНА подчеркнул, что проводимые в Центре реформы оказали положительное влияние на его деятельность, вследствие чего были получены важные результаты.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что сотрудники Отделения биологических и медицинских наук и Лянкяранского регионального научного центра будут плодотворно работать и в текущем году.