AMEA-da “Azərbaycan Respublikasının inkişaf yolunun siyasi-nəzəri əsasları və ideoloji xətt” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Aprelin 20-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında dövlət müstəqilliyimizin bərpasının  35 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikasının inkişaf yolunun siyasi-nəzəri əsasları və ideoloji xətt” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə AMEA əməkdaşları ilə yanaşı, ictimai-siyasi xadimlər, ziyalılar, tanınmış politoloq və siyasi şərhçilər, tədqiqatçılar və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransın həm elmi, həm də ictimai-siyasi baxımdan xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O, Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasının 35 illiyinə həsr olunmuş konfransı müstəqil dövlətçilik tariximizin əsas mərhələlərinin elmi müstəvidə təhlili baxımından mühüm platforma kimi dəyərləndirib. Qeyd edib ki, bu konfrans yalnız tarixi faktların xatırlanması deyil, eyni zamanda müstəqil dövlətçilik ideyasının siyasi-nəzəri əsaslarının dərindən öyrənilməsi üçün əhəmiyyətli tədbirdir.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Azərbaycan xalqının müstəqillik idealları uğrunda apardığı mübarizənin tarixindən bəhs edərək bildirib ki, cəmi 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti milli dövlətçilik tariximizdə mühüm bir mərhələni təşkil edib. AXC müasir Azərbaycan dövlətinin siyasi, hüquqi və ideoloji əsaslarını formalaşdırıb, milli müstəqillik düşüncəsinin təməlini qoyub.
AMEA rəhbəri müstəqil dövlətçilik ideyasının qorunması, şaxələndirilməsi və real siyasi xəttə çevrilməsinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bilavasitə bağlı olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Sovet İttifaqının milli kimlikləri sıxışdırdığı bir dövrdə Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Nizami Gəncəvinin 840 illik yubileyinin keçirilməsi azərbaycançılıq ideologiyasının yaşadılması baxımından əhəmiyyətli tarixi hadisə olub.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin yenidən bərpası və möhkəmləndirilməsi də məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi iradəsi və uzaqgörən fəaliyyəti nəticəsində mümkün olub. Heydər Əliyev Moskvada fəaliyyət göstərdiyi dövrdə belə Azərbaycanın Milli Azadlıq Hərəkatına ideoloji və siyasi dəstək verib, bu mübarizənin qaçılmaz olduğunu açıq şəkildə bəyan edib.
Xüsusilə 20 Yanvar hadisələri zamanı Heydər Əliyevin həyatını riskə ataraq verdiyi bəyanatın əhəmiyyətini vurğulayan AMEA prezidenti qeyd edib ki, həmin çıxış yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütövlükdə keçmiş Sovet məkanında müstəqillik ideyasının açıq siyasi bəyanı kimi tarixə düşüb.
“Azərbaycan xalqı üçrəngli bayrağı Sovet İttifaqı dağılmamışdan əvvəl siyasi səviyyəyə qaldıran Heydər Əliyevin xidmətlərini heç zaman unutmayacaq”, – deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə Azərbaycan bütün sahələr üzrə inkişaf etmiş, beynəlxalq münasibətlər sistemində söz sahibi olan dövlətə çevrilmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün Ümummilli Liderin müəyyənləşdirdiyi siyasi kurs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və uğurla davam etdirilir.
O, otuz ilə yaxın işğal altında qalmış torpaqların azad edilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin tam bərpa olunmasının müasir tariximizin ən mühüm və şanlı mərhələlərindən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq arenada apardığı prinsipial siyasət və Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı proseslər Azərbaycanın regionda və dünyada artan geosiyasi rolunu aydın şəkildə nümayiş etdirir.
AMEA rəhbəri dövlət başçısının qalib xalqın qalib lideri kimi dünya liderləri arasında xüsusi nüfuza malik olduğunu deyərək vurğulayıb ki, Antalya Diplomatiya Forumunda Prezident İlham Əliyevin çıxışı Azərbaycanın qlobal sülh və təhlükəsizlik məsələlərində aparıcı mövqeyini bir daha təsdiqləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət müstəqilliyimizin 35 illiyinə həsr olunmuş bugünkü konfransın müstəqillik tariximizin yenidən, daha dərindən və elmi əsaslarla öyrənilməsinə ciddi təkan verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan alimləri humanitar və ictimai elmlərin bütün sahələri üzrə azərbaycançılıq ideologiyası prizmasından bu istiqamətdə fundamental tədqiqatlar aparmalı, dissertasiya və monoqrafiyalarla elmi ictimaiyyətə töhfə verməlidirlər.
Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Siyasi partiyalar və qanunvericilik hakimiyyəti ilə əlaqələr şöbəsinin sektor müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev “Yeni reallığı şərtləndirən siyasət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Asif Usubəliyev AMEA-nın bu mövzuya müraciət etməsini olduqca önəmli və sevindirici hadisə kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, yeni siyasi reallıqların elmi müstəvidə müzakirəyə çıxarılması müxtəlif yanaşmaların formalaşmasına şərait yaradır. Məruzəçi bu mövzunun şərhi üçün çoxsaylı nəzəri və praktiki baxışların mövcud olduğunu söyləyib.
O, bugünkü tədbirin gələcək proseslərin başlanğıcı kimi qiymətləndirilməsinin zəruriliyinə toxunaraq vurğulayıb ki, cəmiyyəti narahat edən problemlərin müzakirəsi və onların həlli mexanizmlərinin axtarışı məhz bu kimi elmi platformalarda aparılmalıdır.
“Siyasi nəzəriyyələr və elmi yanaşmalar ölkənin dayanıqlı inkişafını təmin edən əsas intellektual dayaqlardan biridir”, – deyən Asif Usubəliyev bildirib ki, ideologiya millətin inkişafını təmin edən əsas şərtlərdən biridir və strateji baxımdan tükənməz intellektual resurs kimi çıxış edir. Onun sözlərinə görə, qlobal miqyasda baş verən istənilən siyasi və ideoloji tendensiyalar fonunda milli maraqların qorunması və müqavimət qabiliyyətinin formalaşdırılması məhz ideoloji dayanıqlıqdan asılıdır. Bu prosesdə elmin aparıcı rol oynadığını qeyd edən məruzəçi bildirib ki, elmi biliklərin cəmiyyətə düzgün şəkildə inteqrasiyası və bu istiqamətdə birgə, ardıcıl addımların atılması zəruridir.
Məruzəçi ölkə daxilində müasir siyasi prosesləri səciyyələndirən əsas xüsusiyyətlərdən birinin siyasi dialoq olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, siyasi dialoq bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi daxili siyasətin aparıcı və strateji istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Asif Usubəliyev vurğulayıb ki, siyasi dialoq yalnız qarşılıqlı ünsiyyət mexanizmi deyil, eyni zamanda cəmiyyətdə ideoloji həmrəyliyin təmin olunmasına xidmət edən mühüm siyasi alətdir. Siyasi müxtəlifliyin qorunması demokratik inkişafın əsas şərtlərindən biridir və siyasi dialoq məhz bu müxtəlifliyin sağlam şəkildə saxlanılmasını, fərqli baxışların konstruktiv müstəvidə uzlaşdırılmasını təmin edir.
Sektor müdiri əlavə edib ki, siyasi dialoqun institusional əsaslarla inkişaf etdirilməsi cəmiyyətin sabitliyinin möhkəmləndirilməsinə, milli birliyin güclənməsinə və uzunmüddətli siyasi dayanıqlığın təmin olunmasına xidmət edir.
Onun sözlərinə görə, hər bir ölkənin davamlı inkişafında, beynəlxalq nüfuzunun artmasında və effektiv siyasət yürütməsində dövlət başçılarının və siyasi liderlərin rolu həlledici əhəmiyyət daşıyır. Məhz onların strateji düşüncəyə əsaslanan idarəçilik bacarığı mənsub olduqları dövlətin yüksəlişini şərtləndirən əsas amillərdən biri kimi çıxış edir. Bu baxımdan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qlobal miqyasda qəbul edilən nüfuzlu siyasi liderlərdən və görkəmli dövlət xadimlərindən biri kimi tanınır.
Asif Usubəliyev qeyd edib ki, dövlət başçısının siyasi fəaliyyətini səciyyələndirən əsas xüsusiyyətlərdən biri onun açıq və prinsipial mövqeyə malik olmasıdır. O, beynəlxalq və regional məsələlərlə bağlı mövqeyini açıq şəkildə ifadə etməkdən çəkinmir və sərt bəyanatlarının arxasında daim milli maraqlar dayanır. Bu siyasi xəttin əsas məqsədi ölkə daxilində sabitliyin və milli həmrəyliyin qorunub saxlanılmasıdır.
“Milli həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi yalnız siyasi qərarlarla deyil, eyni zamanda cəmiyyətdə sağlam ideoloji mühitin formalaşdırılması ilə mümkündür”, – deyən məruzəçi əlavə edib ki, bu baxımdan siyasi ideologiya cəmiyyəti birləşdirən, müxtəlif baxışları ümumi milli maraqlar ətrafında uzlaşdıran əsas mexanizmlərdən biri kimi çıxış edir. İdeoloji əsaslara söykənən siyasət milli birliyin qorunmasına, ictimai sabitliyin təmin olunmasına və dövlətin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının uğurla reallaşdırılmasına xidmət edir.
Tədbirdə Cənubi Qafqaz Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru  Fərhad Məmmədov  “Azərbaycan Respublikasının Cənubi Qafqaz regional siyasəti”, Bakı Dövlət Universitetinin Fəlsəfə tarixi və mədəniyyətşünaslıq kafedrasının müdiri, professor  Rəbiyyət Aslanova  “İntellektual elitanın cəmiyyətin modernləşməsində rolu”, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə “Siyasi elm, fəlsəfə və ideoloji xətt problemi”, həmin institutun direktor müavini, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli  “Azərbaycan-İran münasibətləri dəyişən dünya nizamı şəraitində”, şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov  “Azərbaycanda süni intellekt strategiyası və elmin inkişafına təsiri”,   şöbə müdiri, professor Rəna Mirzəzadə “Azərbaycanda birinci vitse-prezidentlik - innovativ siyasi-idarəetmə institutudur”, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Hüquq kafedrasının müdiri, professor İsaxan Vəliyev “Dövlət suverenliyinin konstitusion-hüquqi əsasları və dialoq problemi” və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şölət Zeynalov  “Siyasi dialoqda elmin rolu və cəmiyyətin inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzələrini təqdim ediblər.
Daha sonra konfrans öz işini bölmələr üzrə davam etdirib.
Bölmə iclaslarında “Azərbaycan Respublikasının inkişaf yolunun siyasi-nəzəri, fəlsəfi, sosioloji və ideoloji əsasları”, “Müstəqil Azərbaycanın beynəlxalq əlaqələrinə konseptual baxış”,.” Vətən müharibəsində Zəfəri şərtləndirən amillər və suverenliyə aparan yol xəritəsi”, “Müasir Azərbaycanın “yumşaq güc” siyasəti: mədəni, ictimai və gender komponentləri”, “Azərbaycan Respublikasının süni intellekt strategiyası və elmi inkişaf istiqamətləri” və “Azərbaycanın siyasətində dialoq və çoxpartiyalılıq” adlı məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

В НАНА состоялась республиканская научная конференция на тему «Политико-теоретические основы пути развития Азербайджанской Республики и идеологическая линия»
20-го апреля в Центральной научной библиотеке НАНА состоялась республиканская научная конференция на тему «Политико-теоретические основы пути развития Азербайджанской Республики и идеологическая линия», посвященная 35-летию восстановления нашей государственной независимости.
На мероприятии, которое проходило при организации Института философии и социологии НАНА, приняли участие сотрудники Академии наук, общественные и политические деятели, представители интеллигенции, известные политологи и политические обозреватели, исследователи и представители СМИ.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил особую значимость конференции и с научной, и с общественно-политической точек зрения и назвал мероприятие важной платформой для анализа основных этапов истории нашей независимой государственности. Академик сообщил, что эта конференция – значимое мероприятие не только для напоминания исторических фактов, но и для глубокого изучения политико-теоретических основ идеи независимой государственности.
Говоря об истории борьбы азербайджанского народа за идеалы независимости, академик Иса Габиббейли отметил, что, несмотря на свое существование на протяжении всего 23-х месяцев, Азербайджанская Демократическая Республика представляет собой важный этап в истории нашей национальной государственности. АДР сформировала политические, правовые и идеологические основы современного Азербайджанского государства, заложила основы мышления о национальной независимости.
Руководитель НАНА подчеркнул, что сохранение идеи независимой государственности, её разветвление и превращение в реальную политическую линию непосредственно связано с именем великого лидера Гейдара Алиева. Академик добавил, что проведение по инициативе Гейдара Алиева 840-летнего юбилея Низами Гянджеви в тот период, когда советская власть притесняла национальную идентичность, стало важнейшим историческим событием с точки зрения развития идеологии азербайджанства.
По словам академика Исы Габиббейли, восстановление и укрепление государственной независимости Азербайджана также стало возможным благодаря политической воле и дальновидной деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Даже во время своей работы в Москве Гейдар Алиев поддержал Национально-освободительное движение Азербайджана и открыто заявил, что эта борьба народа неизбежна.
Подчеркнув значимость заявления Гейдара Алиева, с которым он выступил после событий 20 Января, несмотря на риск для жизни, руководитель НАНА сообщил, что это выступление вошло в историю как открытое политическое заявление об идее независимости не только для Азербайджана, но и для всего советского пространства в целом.
Академик Иса Габиббейли отметил, что азербайджанский народ всегда будет помнить заслуги Гейдара Алиева, который поднял на политическом уровне трехцветный флаг ещё до распада Советского Союза, и добавил, что под руководством Великого лидера Азербайджан превратился в развитое во всех сферах государство, обладающее правом голоса в системе международных отношений.
Академик сообщил, что установленный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым политический курс сегодня последовательно и успешно продолжает Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Руководитель НАНА подчеркнул, что важнейшим событием современной истории является освобождение земель, находившихся под оккупацией на протяжении почти 30-ти лет, полное восстановление территориальной целостности и государственного суверенитета Азербайджана: «Проводимая Президентом Ильхамом Алиевым принципиальная политика на международной арене и процессы, происходящие в связи с открытием Зангезурского коридора, открыто демонстрируют возрастающую геополитическую роль Азербайджана в регионе и мире».
Сказав, что, будучи лидером-победителем народа-победителя, глава нашего государства обладает особым авторитетом среди мировых лидеров, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что выступление Президента Ильхама Алиева на Дипломатическом форуме в Анталье в очередной раз подтвердило ведущую позицию Азербайджана в глобальных вопросах мира и безопасности.
Академик Иса Габиббейли отметил, что конференция, посвященная 35-летию нашей государственной независимости, даст серьезный толчок более глубокому научно обоснованному изучению истории независимости страны. Азербайджанские ученые, продолжил академик, должны проводить фундаментальные исследования во всех сферах гуманитарных и общественных наук с призмы идеологии азербайджанства и популяризировать полученные результаты посредством диссертаций и монографий.
Затем с докладом «Политика, обусловившая новые реалии» выступил заведующий сектором Отдела по связям с политическими партиями и законодательной властью Администрации Президента Азербайджанской Республики доктор философии по политическим наукам Асиф Усубалиев.
Он высоко оценил обращение НАНА к данной теме, назвав конференцию радостным и значимым событием. По словам завсектором, обсуждение новых политических реалий на научном уровне создает условия для формирования различных подходов. Докладчик добавил, что для разъяснения указанной темы есть многочисленные теоретические и практические подходы.
Асиф Усубалиев назвал сегодняшнее мероприятие началом дальнейших процессов и подчеркнул, что именно на подобных научных платформах происходит обсуждение волнующих общество проблем и поиск механизмов их решения.
Сказав, что политические теории и научные подходы являются частью интеллектуального фундамента, который обеспечивает устойчивое развитие страны, Асиф Усубалиев добавил, что идеология – это одно из основных условий, обеспечивающих развитие народа, и со стратегической точки зрения она выступает в качестве неиссякаемого интеллектуального ресурса. По его словам, защита национальных интересов и формирование способности к сопротивлению на фоне существующих в глобальном масштабе политических и идеологических тенденций зависит именно от идеологической устойчивости. Докладчик сообщил, что наука играет в этом процессе ведущую роль, необходимо совместно предпринимать последовательные меры для правильной интеграции научных знаний в общество.
Асиф Усубалиев отметил, что одной из главных особенностей, характеризующих происходящие внутри страны современные политические процессы, является политический диалог, который сегодня является одним из ведущих и стратегических направлений проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым внутренней политики.
Докладчик подчеркнул, что политический диалог – это не только механизм общения, это ещё и важный политический инструмент, который служит обеспечению идеологической солидарности в обществе: «Сохранение политического разнообразия – это одно из основных условий демократического развития, политический диалог обеспечивает сохранение этого разнообразия естественным образом и конструктивное взаимодействие различных точек зрения. Развитие политического диалога на институциональной основе служит укреплению стабильности в обществе, усилению национального единства и обеспечению долговременной политической устойчивости».
На мероприятии директор Центра исследований Южного Кавказа доктор философии по философии Фархад Мамедов выступил с докладом на тему «Региональная политика Азербайджанской Республики на Южном Кавказе», заведующая Кафедрой истории философии и культурологии Бакинского государственного университета профессор Рабият Асланова – на тему «Роль интеллектуальной элиты в модернизации общества», директор Института философии и социологии НАНА профессор Ильхам Мамедзаде – на тему «Политическая наука, философия и проблема идеологической линии», заместитель директора указанного института доктор исторических наук Эйнулла Мадатли – на тему «Азербайджано-иранские отношения в условиях меняющегося миропорядка», заведующий отделом доктор философских наук Физули Гурбанов – на тему «Стратегия искусственного интеллекта в Азербайджане и её влияние на развитие науки», заведующая отделом профессор Рена Мирзазаде – на тему «Первое вице-президентство в Азербайджане – инновационный институт политического управления», заведующий Кафедрой права Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики профессор Исахан Велиев – на тему «Конституционно-правовые основы государственного суверенитета и проблема диалога», ведущий научный сотрудник Института философии и социологии доктор философии по философии, доцент Шолат Зейналов – на тему «Роль науки в политическом диалоге и перспективы развития общества».
Далее конференция продолжила свою работу в формате секционных заседаний.
На заседаниях были прослушаны и обсуждены доклады на такие темы, как «Политико-теоретические, философские, социологические и идеологические основы пути развития Азербайджанской Республики», «Концептуальный взгляд на международные связи независимого Азербайджана», «Факторы, обусловившие Победу в Отечественной войне, и дорожная карта, ведущая к суверенитету», «Политика «мягкой силы» современного Азербайджана: культурный, общественный и гендерный компоненты», «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики и направления развития науки» и «Диалог и многопартийность в политике Азербайджана».