Fevralın 3-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının mülki müdafiə qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. O, 2016-cı il üçün hazırlanmış mülki müdafiə tədbirlər planına uyğun olaraq İkinci Xüsusi şöbə tərəfindən AMEA-nın institut və təşkilatlarının MM qərargah rəislərinin iştirakı ilə müxtəlif seminar-məşğələlərin keçiriləcəyini bildirib. Qeyd edib ki, seminarlar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1998-ci il 18 aprel Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə", Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarının və Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin MM qoşunlarının komandanlığının tövsiyələri əsasında təşkil olunacaq.
E.Quliyev bildirib ki, seminar-məşğələnin keçirilməsində məqsəd ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunmaq üçün öncədən profilaktik tədbirlərin görülməsi, elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən əməkdaşların maarifləndirilməsi, onların MM hazırlığının yoxlanılmasıdır.
Qeyd olunub ki, rəhbər heyətin MM məşqləri ildə bir dəfə təşkil olunur. Məşqlər zamanı rəhbər heyət obyektin MM planına əsasən özünün xidmət vəzifələrini öyrənir. 2015-ci ildə II Xüsusi şöbə tərəfindən elmi müəssisələrdə aparılan yoxlamalar zamanı rəhbər heyətin MM məşqlərinin keçirilməsində nöqsanların mövcud olduğu məlum olub. II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev institut və təşkilatların MM qərargah rəislərinə tədbirlərin keçirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi ilə bağlı tövsiyələrini verib.
Tədbirdə MM əmlakının fərdi mühafizə vasitələrinin saxlanılması, istifadəyə yararlılığı, saxlanma qaydalarına düzgün riayət edilməsi qaydaları diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra şöbənin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov rəhbər heyətin MM məşqlərinin metodikası ilə bağlı çıxış edib. Məşq zamanı rəhbər və komandir-rəis heyətlərinin hərbiləşdirilmiş dəstələrinin MM hazırlanması qaydalarının metodikası nəzərə çatdırılıb, mövcud nöqsanların aradan qaldırılması istiqamətində lazımi tapşırıqlar verilib.
Seminarda, həmçinin ehtimal olunan fövqəladə hadisələr zamanı işçilərin davranış qaydaları barədə biliklərinin artırılması məqsədilə məşq və məşğələlərin təşkili, bu istiqamətdə görüləcək işlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin MM qərargah rəislərinə 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə günü münasibətilə elmi müəssisə və təşkilatlarda tədbirlər plana uyğun olaraq seminarların keçirilməsi tövsiyə olunub.

The event, which was attended by the chiefs of Civil Defense headquarters, was opened by chief department Eldar Guliyev, who informed about the issues on the agenda. He said that according to the plan of activities for 2016 with the participation of the chiefs of Civil Defense headquarters of the institutions and organizations of ANAS, II Special department will hold various seminars. Note that the seminars will be organized based on the Law of AR "On the application of the Civil Defense Law of Azerbaijan", approved by the Presidential Decree of April 18, 1998, Resolution of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic "On provision of the Civil Defence" dated 25 September 1998, as well as the command of the recommendations GO troops of the Ministry of Emergency situations of Azerbaijan.
E.Guliyev noted that the purpose of the organization of seminars is to conduct preliminary preventive measures to protect against possible emergencies, education of employees of scientific institutions, check their level of preparation for the CD.
It was noted that training of steering staff is organized once per year. During training steering team examines their duties in accordance with the CD plan of the venture.
During the inspection in 2015 by II Special department in the scientific institutions, it was found that there exist shortcomings in the conduct of activities by the governing structure. Head of the Special Department Eldar Guliyev recommended chiefs of Civil Defense headquarters of the institutions and organizations to strengthen control over the events.
In the event was focused on maintaining the personal protection means of CD property, its matching for use, and proper compiling with storage rules.
Later on, head specialist of the division Alimardan Mahammadov spoke about methodology of steering staff of CD, drew attention to the CD preparatory rules of the paramilitary gangs composed of steering and commander-chief staffs, given necessary tasks in the direction of preventing existed shortcomings.
Head quarter chiefs of CD were charged to conduct seminars on the occasion of March 1 – World Civil Defense Day in the scientific enterprises and organizations according to action plan.