Fevralın 3-də AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının mülki müdafiə qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. O, 2016-cı il üçün hazırlanmış mülki müdafiə tədbirlər planına uyğun olaraq İkinci Xüsusi şöbə tərəfindən AMEA-nın institut və təşkilatlarının MM qərargah rəislərinin iştirakı ilə müxtəlif seminar-məşğələlərin keçiriləcəyini bildirib. Qeyd edib ki, seminarlar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1998-ci il 18 aprel Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə", Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarının və Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin MM qoşunlarının komandanlığının tövsiyələri əsasında təşkil olunacaq.
E.Quliyev bildirib ki, seminar-məşğələnin keçirilməsində məqsəd ehtimal olunan fövqəladə hadisələrin təsirindən qorunmaq üçün öncədən profilaktik tədbirlərin görülməsi, elmi müəssisələrdə fəaliyyət göstərən əməkdaşların maarifləndirilməsi, onların MM hazırlığının yoxlanılmasıdır.
Qeyd olunub ki, rəhbər heyətin MM məşqləri ildə bir dəfə təşkil olunur. Məşqlər zamanı rəhbər heyət obyektin MM planına əsasən özünün xidmət vəzifələrini öyrənir. 2015-ci ildə II Xüsusi şöbə tərəfindən elmi müəssisələrdə aparılan yoxlamalar zamanı rəhbər heyətin MM məşqlərinin keçirilməsində nöqsanların mövcud olduğu məlum olub. II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev institut və təşkilatların MM qərargah rəislərinə tədbirlərin keçirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi ilə bağlı tövsiyələrini verib.
Tədbirdə MM əmlakının fərdi mühafizə vasitələrinin saxlanılması, istifadəyə yararlılığı, saxlanma qaydalarına düzgün riayət edilməsi qaydaları diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra şöbənin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov rəhbər heyətin MM məşqlərinin metodikası ilə bağlı çıxış edib. Məşq zamanı rəhbər və komandir-rəis heyətlərinin hərbiləşdirilmiş dəstələrinin MM hazırlanması qaydalarının metodikası nəzərə çatdırılıb, mövcud nöqsanların aradan qaldırılması istiqamətində lazımi tapşırıqlar verilib.
Seminarda, həmçinin ehtimal olunan fövqəladə hadisələr zamanı işçilərin davranış qaydaları barədə biliklərinin artırılması məqsədilə məşq və məşğələlərin təşkili, bu istiqamətdə görüləcək işlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin MM qərargah rəislərinə 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə günü münasibətilə elmi müəssisə və təşkilatlarda tədbirlər plana uyğun olaraq seminarların keçirilməsi tövsiyə olunub.

3 февраля во II Особом отделе аппарата Президиума НАНА состоялось очередное семинарское занятие.
В мероприятии, в котором принимали участие начальники штабов Гражданской обороны, заведующий отделом Эльдар Гулиев проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня. Он сообщил, что согласно плану мероприятий на 2016 год с участием начальников штабов Гражданской обороны институтов и организаций НАНА II Особым отделом будут проводиться различные семинарские занятия. Отметил, что занятия будут организованы, основываясь на утвержденном Указом Президента АР от 18 апреля 1998 года законе АР «О применении закона о Гражданской обороне АР», Постановлении Кабинета министров АР «Об обеспечении Гражданской обороны» от 25 сентября 1998 года, а также рекомендациях командования войск ГО Министерства по чрезвычайным ситуациям АР.
Э.Гулиев отметил, что цель организации семинарских занятий заключается в проведении предварительных профилактических мер по защите от последствий возможных чрезвычайных ситуаций, просвещение сотрудников научных учреждений, проверка их уровня подготовки в области ГО.
Было отмечено, что тренировки руководящего состава ГО организуются раз в году. В ходе тренировок руководящий состав изучает свои служебные обязанности в соответствии с планом ГО объекта.
Во время проверки II Особым отделом научных учреждений в 2015 году выяснилось, что существовали недостатки в проведении занятий руководящего состава ГО. Заведующий Особым отделом Эльдар Гулиев рекомендовал начальникам штабов Гражданской обороны институтов и организаций усилить контроль за проведением мероприятий.
На мероприятии были затронуты вопросы касательно соблюдения правил содержания средств индивидуальной защиты имущества ГО.
Затем старший специалист отдела Алимардан Магомедов выступил в связи с методикой тренировок руководящего состава ГО. Во время тренировки было доведено до внимания особенности методики подготовки военизированных отрядов командно-руководящего состава в области ГО, даны необходимые поручения по устранению существующих недостатков.
На семинаре также были проведены обсуждения, связанные с организацией тренингов с целью повышения знаний сотрудников о правилах поведения при возможных чрезвычайных происшествиях, а также, работой, предстоящей выполнить в этом направлении.
Также начальникам штабов Гражданской обороны было рекомендовано проведение семинаров в научных учреждениях и организациях в соответствии с планом мероприятий по случаю 1 Марта - Всемирного дня гражданской обороны.