Fələstinin ölkəmizdəki səfiri Mərkəzi Elmi Kitabxanada məruzə ilə çıxış edib
Fələstinin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əbdül Nasir Kərim AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Fələstin problemi və Yaxın Şərqdə sülhün perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə XX əsr Fələstin tarixi, İsrail-Fələstin münaqişəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib. Fələstinin işğalının müasir bəşər tarixinin ən uzunmüddətli işğalı hesab olunduğunu söyləyən səfir bununla bağlı tarixi faktları diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi İsrail dövlətinin yaranması prosesinin tarixi kökləri barədə məlumat verərək, bu prosesin 1897-ci ildə Tedor Herzlin İsveçrədə I Dünya Sionist qurultayını çağırması və başda İngiltərə olmaqla, Qərb ölkələrinin Fələstin torpaqlarında yəhudi dövlətinin yaradılmasını dəstəkləməsiylə həyata keçirildiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, İkinci Dünya müharibəsində Avropada nasistlərdən qaçan minlərlə yəhudi Fələstinə köçürülüb. 1947-ci il noyabrın 27-də BMT Baş Məclisinin Fələstin torpaqlarında ərəb və yəhudi dövlətinin yaradılması ilə bağlı qərarına əsasən, Fələstin torpaqlarının 56 faizinin Yəhudi xalqına, 44 faizinin isə Fələstin əhalisinə verilməsi və Qüdsün Beynəlxalq statusa sahib bufer zona olması barədə planı təsdiqlənib. 1988-ci ilin 5 noyabrında Fələstin Milli Şurası müstəqil Fələstin dövlətini elan edib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan və Fələstin arasında elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində fəal əməkdaşlığın olduğu vurğulanıb, hər iki ölkənin oxşar xüsusiyyətlərinə toxunulub.

Palestinian Ambassador to our country delivered a lecture at ANAS Central Scientific Library
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador Abdul Nasser Karim delivered a lecture on “Palestinian conflict and prospects for peace in the Near East” at Central Scientific Library (CSL).
The report conducted about the Palestinian history of the XX century and Israeli-Palestinian conflict. The occupation of Palestine is regarded as the longest occupation in modern human history, stated the Ambassador and noted the historical facts in this regard.
Informing about historical roots of the creation process of the state of Israel, speaker stressed out that, by challenging 1st World Zionist Congress by Herzl Tedor in Switzerland in 1897, and by support of Western countries in particular England, Jewish state was established in the lands of Palestine.
It was noted that thousands of Jews who fled from the Nazis in the Second World War in Europe, moved to Palestine. On 27 November 1947, the UN General Assembly decided on the establishment of the Arab and the Jewish state in the Palestinian territories, 56 percent of lands were given to the Jewish poeple and left 44 percent to the Palestinian people, while Jerusalem was approved as an international buffer zone. On November 5, 1988 Palestinian National Council declared an independent Palestinian state.
In the event, active cooperation between Azerbaijan and Palestine in science, education and culture was highlighted and similar features of both countries touched upon.