Fələstinin ölkəmizdəki səfiri Mərkəzi Elmi Kitabxanada məruzə ilə çıxış edib
Fələstinin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əbdül Nasir Kərim AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “Fələstin problemi və Yaxın Şərqdə sülhün perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə XX əsr Fələstin tarixi, İsrail-Fələstin münaqişəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib. Fələstinin işğalının müasir bəşər tarixinin ən uzunmüddətli işğalı hesab olunduğunu söyləyən səfir bununla bağlı tarixi faktları diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi İsrail dövlətinin yaranması prosesinin tarixi kökləri barədə məlumat verərək, bu prosesin 1897-ci ildə Tedor Herzlin İsveçrədə I Dünya Sionist qurultayını çağırması və başda İngiltərə olmaqla, Qərb ölkələrinin Fələstin torpaqlarında yəhudi dövlətinin yaradılmasını dəstəkləməsiylə həyata keçirildiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, İkinci Dünya müharibəsində Avropada nasistlərdən qaçan minlərlə yəhudi Fələstinə köçürülüb. 1947-ci il noyabrın 27-də BMT Baş Məclisinin Fələstin torpaqlarında ərəb və yəhudi dövlətinin yaradılması ilə bağlı qərarına əsasən, Fələstin torpaqlarının 56 faizinin Yəhudi xalqına, 44 faizinin isə Fələstin əhalisinə verilməsi və Qüdsün Beynəlxalq statusa sahib bufer zona olması barədə planı təsdiqlənib. 1988-ci ilin 5 noyabrında Fələstin Milli Şurası müstəqil Fələstin dövlətini elan edib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan və Fələstin arasında elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində fəal əməkdaşlığın olduğu vurğulanıb, hər iki ölkənin oxşar xüsusiyyətlərinə toxunulub.

Посол Палестины в нашей стране выступил с докладом в Центральной научной библиотеке
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА Чрезвычайный и полномочный посол Палестины в нашей стране Абдул Насир Керим выступил с докладом на тему «Палестинская проблема и перспективы мира на Ближнем Востоке».
В докладе была предоставлена подробная информация об истории Палестины ХХ века, израильско-палестинском конфликте. Посол отметил, что оккупация Палестины считается самой длительной оккупацией в современной истории человечества и рассказал об исторических фактах в связи с этим.
Информируя об исторических корнях процесса создания Израильского государства, докладчик отметил, что этот процесс начал реализоваться в 1897 году с созывом Теодором Герзлином I Всемирного Сионистского конгресса в Швейцарии и поддержкой еврейскими государствами, во главе с Англией, идеи о создании на территории Палестины еврейского государства.
Было отмечено, что в годы Второй Мировой войны десятки тысяч евреев, пытавшихся бежать от преследования нацистов в Европе, были переселены в Палестину. 27 ноября 1947 года согласно решению Генеральной Ассамблеи ООН о создании на землях Палестины арабского и еврейского государств, был утвержден план о предоставлении 56 процентов Палестинских земель еврейскому народу, а 44 процента - населению Палестины, а также придании Иерусалиму международного статуса и объявлении буферной зоной. 5 ноября 1988 года Палестинский национальный совет объявил независимое Палестинское государство.
На мероприятии также было отмечено, что между Азербайджаном и Палестиной существую крпекие связи сотрудничества в области науки, образования, культуры.