AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında İctimai Elmlər Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik Gövhər Baxşəliyeva təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” dövlət başçısının sərəncamlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik qeyd edib ki, 2024-cü ildə İEB-in elmi müəssisələrində 33 problemə aid 88 mövzuya dair 505 tədqiqat işi, 98 mərhələ aparılıb, 18 mövzu, 364 iş, 43 mərhələ tamamlanıb. Hesabat ilində elmi tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən araşdırılan 35-dan çox elmi iş Qarabağa, Şuşaya, Qərbi Azərbaycana, Qafqaz Albaniyasına həsr olunub.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə üzrə 1525 əsər nəşr olunub. Bunlardan 36-sı kitab (3-ü xaricdə), 54-ü monoqrafiya (7-si xaricdə) 1101-i məqalə (266-sı xaricdə), 334-ü tezis (106-sı xaricdə), 9-u dərslik və dərs vəsaitidir. Bölmə üzrə 46 məqalə isə impakt faktorlu jurnalda dərc olunub, alimlərin əsərlərinə 1275 istinad edilib.
Bölmənin əhatə dairəsində olan təşkilatlarda isə 2610 əsər çap olunub. Bunlardan 62-si kitab (5-i xaricdə), 49-u monoqrafiya (8-i xaricdə) 192-si dərslik və dərs vəsaiti, 1176-sı məqalə (545-i xaricdə), 464-ü tezis (213-ü xaricdə) olmuş, Web of Science, Scopus bazalarında indekslənən jurnallarda isə 452 məqalə dərc edilib, əməkdaşların əsərlərinə 2202 istinad qeydə alınıb.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində dövlət başçısının Sərəncamın icrasına uyğun olaraq, bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 1 beynəlxalq, 2 respublika səviyyəli elmi konfrans, 3 elmi seminar, 6 dəyirmi masanın keçirildiyini, 2 kitabın işıq üzü gördüyünü bildirib. Qeyd edib ki, bu çərçivədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik – COP29-un çağırışları və humanitar elmin vəzifələri”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “Azərbaycan gəncliyinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə dəstəyi”, “Prezident İlham Əliyevin Dövlət idarəçiliyi: COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq nüfuzumuzu göstərən vacib amildir”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “COP29 – Yaşıl strategiya, iqlim dəyişikliyi və sosial elmlər: çağırışlar, vəzifələr”, “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Heydər Əliyevin rolu”, “Cənubi Qafqazda ekoloji vəziyyət: dövlətlərin siyasətinin müqayisəli təhlili, təhdidlər və perspektivlər” və s. mövzuda konfranslar, dəyirmi masalar, həmçinin kitab təqdimatları keçirilib.
Məruzəçi, həmçinin dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sərəncamları, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası, eləcə də Qərbi Azərbaycanın, Qafqaz Albaniyasının və İraq türkmanlarının ta­ri­xi­nin, mədəniy­yə­ti­nin öy­rə­nil­mə­si istiqamətində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, qrantlar və təltiflər elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də AMEA-nın müəssisələrinin saytlarının və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə İctimai Elmlər Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

The Division of Social Sciences of ANAS presented a report on its activities for 2024
The report of the Division of Social Sciences on the scientific and scientific-organizational activities for the year 2024 was presented at the meeting of the Presidium ANAS.
The report was delivered by acting Vice President of ANAS, Chair of the Scientific Council of the Division of Social Sciences, Academician Govhar Bakhshaliyeva. She noted that the research conducted in the division’s institutions last year was mainly focused on the implementation of the presidential decrees regarding “I State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan”, declaring 2024 as the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan, “Celebration of the 530th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet Mohammad Fuzuli”, “Celebration of the 140th Anniversary of Mahammad Amin Rasulzade”, “Celebration of the 100th Anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic”, declaring Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World” in 2024, and on selection of Shusha as the “Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation for 2024”.
The Academician mentioned that in 2024, 505 research works on 88 topics related to 33 problems and 98 stages were conducted in the scientific institutions of the Division of Social Sciences and out of these, 18 topics, 364 works, and 43 stages were completed. During the reporting year, more than 35 scientific works studied by the staff of the research institutions were dedicated to Karabakh, Shusha, Western Azerbaijan, and Caucasian Albania.
Providing information about the publication activities of the scientific institutions of the division, Academician Govhar Bakhshaliyeva mentioned that in 2024, 1,525 works were published. Of these, 36 are books (3 published abroad), 54 are monographs (7 published abroad), 1,101 are articles (266 published abroad), 334 are theses (106 published abroad), and 9 are textbooks and teaching materials. Additionally, 46 articles were published in journals with an impact factor, and the works of the scholars were cited 1,275 times.
In the organizations under the division, a total of 2,610 works were published. Of these, 62 are books (5 published abroad), 49 are monographs (8 published abroad), 192 are textbooks and teaching materials, 1,176 are articles (545 published abroad), and 464 are theses (213 published abroad). Additionally, 452 articles were published in journals indexed in the Web of Science and Scopus databases, and the works of the staff were cited 2,202 times.
Academician Govhar Bakhshaliyeva mentioned that in line with the implementation of the President’s Decree, within the framework of the “Green World Solidarity Year” the scientific research institutions of the division held international and scientific conferences, scientific seminars, roundtables, and book presentations and published 2 books.
The speaker also highlighted the works done in line with the president’s decrees on the “Celebration of the 530th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet Mohammad Fuzuli”, “Celebration of the 140th Anniversary of Mahammad Amin Rasulzade”, “Celebration of the 100th Anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic”, declaring Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World” in 2024, and on selection of Shusha as the “Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation for 2024”, “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development”, “The Strategy of Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026”, as well as works done for studying the history and culture of Western Azerbaijan, Caucasian Albania, and Iraqi Turkmen.
Academician Govhar Bakhshaliyeva also presented the scientometric indicators of the employees, spoke about the staff potential and training, the integration of science and education, and promotion of science. She also gave information about the scientific journals of the division, international cooperation, grants and awards, the state of electronic science, the activities on Wikipedia, as well as the websites and social network accounts of the ANAS institutions.
After the discussions, the report of the Division of Social Sciences on the scientific and scientific-organizational activities for the year 2024 was rated satisfactory by the decision of the Presidium of ANAS, and relevant tasks were assigned to the division.