Fevralın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov hesabat ilində bölmədə yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında məlumat verib.
Bölmənin akademik-katibi ötən il əldə olunmuş mühüm nəticə və nailiyyətləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb: "Hesabat ilində bölmənin müəssisələrində 14 elmi problemi əhatə edən 35 mövzu üzrə tədqiqatlar aparılıb, 5 mövzu tamamlanıb. Bölmədə 4 mühüm nəticə əldə edilib, 3 iş tətbiq olunub. Elmi müəssisələrin əməkdaşları 4 monoqrafiya, 12 kitab dərc etdiriblər. Həmçinin, 6 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilib, 3 nəfər doktoranturaya qəbul olunub. Hazırda bölmənin institutlarında 53 fəlsəfə doktorantı təhsil alır. 2015-ci ildə bir nəfər Geologiya və Geofizika İnstitutuna Dəniz və okean dibinin geologiyası ixtisası üzrə magistraturaya qəbul olunub".
Məruzədə vurğulanıb ki, ötən il 405 məqalə və 35 tezis çap olunub ki, onlardan 24-ü impakt faktorlu jurnallarda, 108-i xaricdə nəşr edilib.
Akademik Fəxrəddin Qədirov hesabat ilində bölmə müəssisələrinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş bir sıra dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirdiyi tədbirlərin icrası, o cümlədən keçirilmiş beynəlxalq konfrans və simpoziumlar haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş "Müasir qlobal dəyişmələrə geo və təbii-təsərrüfat sistemlərinin adaptasiyası problemləri" mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib. AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunmuş “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq multidissiplinar forum çərçivəsində Yer Elmləri Bölməsinin institutlarının təmsil olunduğu qeyd edilib. Həmçinin, Yer Elmləri Bölməsi və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə ötən il 14-18 sentyabr tarixlərində Bakıda X Beynəlxalq "Seysmoloji məlumatların emalının və təfsirinin müasir metodları" Seysmoloji seminar – məktəbi keçirilib.
Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, ötən il AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İtaliya və İsveçrədə "Milan EXPO-2015" tədbiri çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə təşkil olunmuş elmi konfransda iştirak edib. Həmçinin, "Azərbaycanda palçıq vulkanları fenomeni" adlı məruzə dinlənilib, "Dünya palçıq vulkanlarının atlası”nın təqdimatı keçirilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərliyi ilə bir qrup alim Çexiya Respublikasının Praqa şəhərində keçirilən Beynəlxalq Geodeziya və Geofizika İttifaqının (IUGG) XXVI Assambleyasında məruzələrlə çıxış ediblər.
Akademik bölmə əməkdaşlarının Moskva, Sankt-Peterburq, Dubna, Həştərxan, Tbilisi, Kiyev, Atırau, Bişkek, İstanbul, Ankara, Praqa, Luqano, Madrid, Florensiya, Milan, Vyana, Potsdam, Təl-Əviv, Los-Anceles, Pekin və digər şəhərlərdə təşkil olunmuş müxtəlif beynəlxalq elmi, elmi-praktiki konfrans və simpoziumlarda iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Bölmənin hesabat məruzəsi dinlənildikdən və müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub və AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsinə qərar verilib.

4 февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана. На мероприятии был заслушан отчет по итогам деятельности Отделения Наук о Земле НАНА в 2015 году.
О научных и научно-организационных работах, выполненных в отделении в отчетном году, сообщил академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Кадиров.
Академик-секретарь отделения ознакомил участников заседания с важными результатами и достижениями, полученными в отчетном году: «В прошлом году в учреждениях отделения были выполнены исследования по 35 темам, охватывающим 14 научных проблем, завершены 5 тем. В отделении получены 4 важных результата, результаты 3 работ нашли свое применение. В отчетном году сотрудниками научных учреждений были изданы 4 монографии и 12 книг. Также защищены 6 диссертационных работ на соискание научной степени доктора философии, в докторантуру поступили 3 человека. В настоящее время в институтах отделения по программе подготовки докторов философии обучается 53 докторанта. В 2015 году один человек поступил на магистратуру в Институт геологии и геофизики по специальности “Геология дна морей и океанов”».
В докладе подчеркивалось, что в прошлом году были опубликованы 405 статей и 35 тезисов, 24 из которых изданыв журналах с импакт-фактором, 108 – за рубежом.
Академик Фахраддин Кадиров рассказал о реализации научными учреждениями отделения мероприятийв соответствии сутвержденными Президентом Ильхамом Алиевым государственными программами, а также о проведенных международных конференциях и симпозиумах. Он отметил, что в отчетном году состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы адаптации гео- и природно-хозяйственных систем к современным глобальным изменениям», посвященная 70-летнему юбилею Института географии. На Международном мультидисциплинарном форуме «Неделя академической науки – 2015», посвященном 70-летию НАНА, были представлены и институты Отделения Наук о Земле. Также 14-18 сентября прошлого года в Баку при совместной организации Отделения Наук о Земле и Республиканского центра сейсмологической службы была проведена Х Международная Сейсмологическая семинар-школа «Современные методы обработки и интерпретации сейсмологических данных».
Фахраддин Кадиров отметил, что в отчетном году делегация во главе с президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде участвовала на научной конференциив Италии и Швейцарии, организованной совместно с Центром Гейдара Алиева в рамках мероприятия «Милан ЭКСПО-2015». Также был заслушан доклад «Феномен грязевых вулканов в Азербайджане», проведена презентация «Атласа грязевых вулканов мира». Группа ученых под руководством вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева выступила с докладами на XXVI Ассамблее Международного союза геодезии и геофизики, которая проводилась в столице Чешской Республики Праге.
Академик подчеркнул, что сотрудники отделения участвовали на международных научных и научно-практических конференциях и симпозиумах, организованных в Москве, Санкт-Петербурге, Дубне, Астрахани, Тбилиси, Киеве, Атырау, Бишкеке, Стамбуле, Анкаре, Праге, Лугано, Мадриде, Флоренции, Милане, Вене, Потсдаме, Тель-Авиве, Лос-Анджелесе, Пекине и прочих городах мира.
После прослушивания и обсуждения отчетного доклада отделения было принято постановление Президиума. Научная и научно-организационная деятельность отделения в 2015 году была признана удовлетворительной; было постановлено включить отчет в годовой отчет НАНА.