Fevralın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov hesabat ilində bölmədə yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər haqqında məlumat verib.
Bölmənin akademik-katibi ötən il əldə olunmuş mühüm nəticə və nailiyyətləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb: "Hesabat ilində bölmənin müəssisələrində 14 elmi problemi əhatə edən 35 mövzu üzrə tədqiqatlar aparılıb, 5 mövzu tamamlanıb. Bölmədə 4 mühüm nəticə əldə edilib, 3 iş tətbiq olunub. Elmi müəssisələrin əməkdaşları 4 monoqrafiya, 12 kitab dərc etdiriblər. Həmçinin, 6 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə edilib, 3 nəfər doktoranturaya qəbul olunub. Hazırda bölmənin institutlarında 53 fəlsəfə doktorantı təhsil alır. 2015-ci ildə bir nəfər Geologiya və Geofizika İnstitutuna Dəniz və okean dibinin geologiyası ixtisası üzrə magistraturaya qəbul olunub".
Məruzədə vurğulanıb ki, ötən il 405 məqalə və 35 tezis çap olunub ki, onlardan 24-ü impakt faktorlu jurnallarda, 108-i xaricdə nəşr edilib.
Akademik Fəxrəddin Qədirov hesabat ilində bölmə müəssisələrinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş bir sıra dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirdiyi tədbirlərin icrası, o cümlədən keçirilmiş beynəlxalq konfrans və simpoziumlar haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş "Müasir qlobal dəyişmələrə geo və təbii-təsərrüfat sistemlərinin adaptasiyası problemləri" mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib. AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunmuş “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq multidissiplinar forum çərçivəsində Yer Elmləri Bölməsinin institutlarının təmsil olunduğu qeyd edilib. Həmçinin, Yer Elmləri Bölməsi və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə ötən il 14-18 sentyabr tarixlərində Bakıda X Beynəlxalq "Seysmoloji məlumatların emalının və təfsirinin müasir metodları" Seysmoloji seminar – məktəbi keçirilib.
Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, ötən il AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İtaliya və İsveçrədə "Milan EXPO-2015" tədbiri çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə təşkil olunmuş elmi konfransda iştirak edib. Həmçinin, "Azərbaycanda palçıq vulkanları fenomeni" adlı məruzə dinlənilib, "Dünya palçıq vulkanlarının atlası”nın təqdimatı keçirilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin rəhbərliyi ilə bir qrup alim Çexiya Respublikasının Praqa şəhərində keçirilən Beynəlxalq Geodeziya və Geofizika İttifaqının (IUGG) XXVI Assambleyasında məruzələrlə çıxış ediblər.
Akademik bölmə əməkdaşlarının Moskva, Sankt-Peterburq, Dubna, Həştərxan, Tbilisi, Kiyev, Atırau, Bişkek, İstanbul, Ankara, Praqa, Luqano, Madrid, Florensiya, Milan, Vyana, Potsdam, Təl-Əviv, Los-Anceles, Pekin və digər şəhərlərdə təşkil olunmuş müxtəlif beynəlxalq elmi, elmi-praktiki konfrans və simpoziumlarda iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Bölmənin hesabat məruzəsi dinlənildikdən və müzakirə olunduqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Bölmənin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş hesab olunub və AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsinə qərar verilib.

Report of the scientific and organizational activity of ANAS Department of Earth Sciences in 2015
February 4, a regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held. At the event, was made a report on results of activity of the Department of Earth Sciences of ANAS in 2015.
On the scientific and organizational work carried out in the department during the year, reported Academician-Secretary of the Department, Academician Fakhraddin Gadirov.
Academician-Secretary of the department briefed the participants on the important results and achievements obtained during the year: "Last year, the department institutions were carried out research on 35 topics covering 14 scientific problems, completed the 5 works. The department received four important result of the work 3 have been applied. During the year, 4 monographs and 12 books were published by scientific institutions. Also defended 6 theses for the degree of Doctor of Philosophy, and 3 individuals were accepted to doctoranture. Currently, 53 PhD students study at department institutes. In 2015, one person entered the Master's degree in the specialty "Geology of the bottom of the seas and oceans" at the Institute of Geology and Geophysics ".
Last year have been published 405 articles and 35 abstracts, of which 24 journals with impact factor, 108 - abroad.
Academician Fakhraddin Gadirov spoke about the implementation of the events under President Ilham Aliyev's government programs, as well as international conferences and symposia. He noted that in the reporting year was held an international scientific-practical conference "Problems of adaptation of geological and natural and economic systems to modern global changes", dedicated to the 70th anniversary of the Institute of Geography. At the international multidisciplinary forum "Week of academic science - 2015" dedicated to the 70th anniversary of ANAS were represented the institutions of the Department of Earth Sciences. Also, September 14-18 last year in Baku with the joint organization of the Department of Earth Sciences and the Republican Seismological SurveyCenter was held X International Seismological Workshop-School "Modern methods of processing and interpretation of seismic data."
Fakhraddin Gadirov noted that in the reporting year, the delegation headed by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh attended at a scientific conference in Italy and Switzerland, organized jointly with the Center of Heydar Aliyev in the event, "Milan Expo 2015". Presentation of the "Atlas of mud volcanoes in the world" was held and report on “The phenomenon of mud volcanoes in Azerbaijan" listened. A team led by vice-president of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev made presentations at the XXVI Assembly of the International Union of Geodesy and Geophysics, held in the capital of Czech Republic Prague.
Academician stated that department staff participated in the international scientific and practical conferences and symposiums organized in Moscow, St. Petersburg, Dubna, Astrakhan, Tbilisi, Kiev, Atyrau, Bishkek, Istanbul, Ankara, Prague, Lugano, Madrid, Florence, Milan, Vienna, Potsdam, Tel Aviv, Los Angeles, Beijing and other cities around the world.
After listening to and discussing the annual report of department Presidium adopted a decree. Scientific and scientific-organizational activity of Department in 2015 was found to be satisfactory and decided to include the report in the annual report of ANAS.