AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında 2024-cü il üzrə AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatı müsabiqəsinin nəticələri elan olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, əsasnamə üzrə elmi və ictimai fəaliyyətdə fərqlənən 29 yaşadək fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işini müdafiə etmiş gənc alimlərə “İlin gənc alimi” diplomu və pul mükafatı, 35 yaşadək fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işini müdafiə etmiş gənc alimlərə, həmçinin elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən, ictimai işlərdə fəallıq göstərən müdafiə etməmiş gənc mütəxəssislərə isə “İlin gənc alimi” diplomu verilir.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun böyük elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnurə Hüseynova AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatının diplomu və pul mükafatına layiq görülüb. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Telli Əliyeva, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Asim Cənnətov, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Şahanə Şahbazova, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işçisi doktorant Günay Bayramova, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi dissertant Nigar İsmayılova, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi Əlyazmalar Fondunun elmi işçisi Kubra Vəliyeva, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Ayşən Salmanova, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Mirməhəmməd Babayev, Gəncə Bölməsinin şöbə müdiri dissertant Simuzər Qafarlı, keçmiş Qafqazşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi dissertant Şərqiyyə İmaməli və Mərkəzi Elmi Kitabxananın baş mütəxəssisi siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Züriyə Qarayeva AMEA-nın “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib olublar.

At the next meeting of the Presidium of ANAS, the results of the “Young Scientist of the Year” award competition of ANAS for 2024 were announced.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that according to the regulations, young scientists under the age of 29 who have defended their PhD dissertations and distinguished in scientific and public activities are awarded the “Young Scientist of the Year” diploma and a monetary prize. Meanwhile, young scientists under the age of 35 who have defended their PhD dissertations, as well as young specialists who have not defended but have distinguished in scientific activities and actively participated in public affairs, are awarded the “Young Scientist of the Year” diploma.
According to the results of the competition, Elnura Huseynova, Senior Researcher at the Nasimi Institute of Linguistics and PhD in Philology was awarded the “Young Scientist of the Year” diploma of ANAS and a monetary prize. The winners in the “Young Scientist of the Year” nomination also include: Telli Aliyeva, Head of Department at the Nizami Ganjavi Institute of Literature and PhD in Philology, Asim Jannatov, Junior Researcher at the Academician Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies, Shahane Shahbazova, Junior Researcher at the Academician Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies, Gunay Bayramova, Researcher and PhD student at the Institute of Archaeology and Anthropology, Nigar Ismayilova, Junior Researcher and PhD candidate at the Institute of Philosophy and Sociology, Kubra Valiyeva, Researcher at the Manuscripts Fund of the Nakhchivan Division of ANAS, Ayshan Salmanova, Researcher at the Sheki Regional Scientific Center, Mirmahammad Babayev, Researcher at the Lankaran Regional Scientific Center, Simuzar Gafarli, Head of Department and PhD candidate at the Ganja Division of ANAS, Sharqiyya Imamali, Researcher and PhD candidate at the former Institute of the Caucasus Studies, Zuriya Garayeva, Chief Specialist at the Central Scientific Library and PhD in Political Sciences.