AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında 2024-cü il üzrə AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatı müsabiqəsinin nəticələri elan olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, əsasnamə üzrə elmi və ictimai fəaliyyətdə fərqlənən 29 yaşadək fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işini müdafiə etmiş gənc alimlərə “İlin gənc alimi” diplomu və pul mükafatı, 35 yaşadək fəlsəfə doktorluğu dissertasiya işini müdafiə etmiş gənc alimlərə, həmçinin elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən, ictimai işlərdə fəallıq göstərən müdafiə etməmiş gənc mütəxəssislərə isə “İlin gənc alimi” diplomu verilir.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun böyük elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnurə Hüseynova AMEA-nın “İlin gənc alimi” mükafatının diplomu və pul mükafatına layiq görülüb. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Telli Əliyeva, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Asim Cənnətov, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Şahanə Şahbazova, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işçisi doktorant Günay Bayramova, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi dissertant Nigar İsmayılova, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi Əlyazmalar Fondunun elmi işçisi Kubra Vəliyeva, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Ayşən Salmanova, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi işçisi Mirməhəmməd Babayev, Gəncə Bölməsinin şöbə müdiri dissertant Simuzər Qafarlı, keçmiş Qafqazşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi dissertant Şərqiyyə İmaməli və Mərkəzi Elmi Kitabxananın baş mütəxəssisi siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Züriyə Qarayeva AMEA-nın “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib olublar.

Обнародованы результаты конкурса на получение премии НАНА «Молодой учёный года» за 2024 год
На очередном заседании Президиума НАНА были обнародованы результаты конкурса на получение премии НАНА  «Молодой учёный года» за 2024 год.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что по правилам молодым учёным, которые отличились своей научной и общественной деятельностью и защитили диссертацию на соискание учёной степени доктора философии до 29-ти лет, присуждается диплом «Молодой учёный года» и денежная премия, а молодым учёным, которые защитили диссертационную работу до 35-ти лет, а также отличившимся научной и общественной деятельностью молодым специалистам, которые пока не защитили диссертацию, вручается диплом «Молодой учёный года».
По результатам конкурса, диплома НАНА «Молодой учёный года» и денежной премии была удостоена старший научный сотрудник Института языкознания имени Насими доктор философии по филологии Эльнура Гусейнова. Заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви доктор философии по филологии Телли Алиева, младшие научные сотрудники Института востоковедения имени академика Зии Буниятова Асим Джаннатов и Шахане Шахбазова, научный сотрудник Института археологии и антропологии докторант Гюнай Байрамова, младший научный сотрудник Института философии и социологии диссертант Нигяр Исмаилова, научный сотрудник Фонда рукописей Нахчыванского отделения НАНА Кюбра Велиева, научный сотрудник Шекинского регионального научного центра Айшан Салманова, научный сотрудник Лянкяранского регионального научного центра Мирмухаммед Бабаев, заведующая отделом Гянджинского отделения НАНА диссертант Симузар Гафарлы, научный сотрудник бывшего Института кавказоведения диссертант Шаргия Имамали и главный специалист Центральной научной библиотеки доктор философии по политическим наукам Зурия Гараева были удостоены диплома НАНА «Молодой учёный года».