Fevralın 25-də AMEA-nın Əsas binasında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan “Xocalı soyqırımı və suverenliyimizin bu günü” mövzusunda tədbir keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı, YAP Yasamal rayon Təşkilatı, Mərkəzi Elmi Kitabxana, Akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbirdə AMEA-nın əməkdaşları ilə yanaşı, YAP Yasamal Rayon Təşkilatının və Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri, şəhid ailələri və qazilər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin və Xocalı faciəsi qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Xocalı soyqırımının Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri olduğunu söyləyib, hadisənin səbəbi və nəticələri barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. O, Xocalı faciəsinin hər il ölkəmizlə yanaşı, onun hüdudlarından kənarda yaşayan soydaşlarımız tərəfindən xalqımızın qəhrəmanlıq mübarizəsinin bir səhifəsi kimi qeyd edildiyini bildirib.
Bu faciəyə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymətin Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Ulu Öndər Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi soyqırımı və terror siyasətinin mahiyyətinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasını xarici siyasətdə mühüm vəzifələrdən biri kimi müəyyənləşdirib. Onun təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Milli Məclis “Xocalı soyqırımı günü haqqında” qərar qəbul edib, beynəlxalq ictimaiyyəti erməni terrorizminə qarşı təsirli tədbirlər görməyə çağırıb.
AMEA rəhbəri bu gün dünyanın bir çox ölkələrində erməni millətçilərinin törətdikləri bu qırğının soyqırımı aktı kimi tanındığını bildirib. O, Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, bu qanlı hadisəyə obyektiv qiymət verilməsi istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyası bu soyqırımının təkcə xalqımıza qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönələn ən ağır cinayətlərdən biri kimi tanıdılması baxımından mühüm işlər həyata keçirməkdədir.
“2020-ci ildən etibarən Xocalı faciəsi dərin hüzn və böyük kədərlə yanaşı, həm də milli qürur hissi ilə də keçirilir”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, güclü ordumuzun rəşadəti sayəsində tarixi ədalətin bərqərar olduğunu, Xocalının, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun əsl sahiblərinə qaytarıldığını vurğulayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev Qarabağ zəfərini Azərbaycan xalqına qazandırmaqla, torpaqlarımızı işğaldan azad etməklə Xocalının yeni səhifəsinin yazılmasının əsasını qoyub. Bu, tariximizin unudulmayan şanlı səhifəsidir. İllər keçdikcə bu hadisənin qiyməti və əhəmiyyəti daha da artacaqdır.
Prezident İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda, o cümlədən Xocalıda genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığını, Böyük Qayıdış Proqramının uğurla həyata keçirildiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bir neçə gün öncə ölkə başçısının Qarabağa səfəri çərçivəsində Xocalıda da olduğunu və Ballıca kəndində sakinlərlə səmimi görüşlər keçirdiyini xatırladıb. Bildirib ki, ümumilikdə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan geniş quruculuq işləri, əldə olunan nəticələr Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin əyani təzahürü, tökülən qanın yerdə qalmamasının ən yaxşı sübutudur.
AMEA prezidenti hazırda Xocalıda yeni həyatın başlandığını və artıq insanların öz doğma torpaqlarına geri döndüklərini qeyd edib. Vurğulayıb ki, bu, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən yeni inkişaf səviyyəsinə qaldırılan Azərbaycan dövlətçiliyinin böyük tarixi hadisəsidir.
Xocalı hadisəsini dərindən öyrənməyin Elmlər Akademiyasında fəaliyyət göstərən alimlərin mənəvi borcu olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli dövrün çağırışlarını nəzərə alaraq Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. O, AMEA-nın digər institutlarında da Qarabağ hadisələri ilə bağlı genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını, yeni kitabların nəşrə hazırlandığını bildirib. Qeyd edib ki, əsas hədəf ölkəmizin müxtəlif dövrlərdə itirilmiş torpaqlarının tarixinin araşdırılaraq bugünkü nəsillərə olduğu kimi çatdırılması və onların tarixin ibrət dərslərindən lazımi nəticələr çıxarmasıdır. Gənclərimiz bu faciələrin nəticələrini, eləcə də Xocalının ağrılı tarixini bilməlidir.
Daha sonra AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış Xocalı soyqırımı barədə məlumatların əks olunduğu slayd nümayiş etdirilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov, YAP Yasamal Rayon Təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə işin təşkili şöbəsinin müdiri, Vətən müharibəsi iştirakçısı, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Samir İsmiyev, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Biblioqrafiya şöbəsinin müdiri f.ü.f.d. Aytən Əliyeva və AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, böyük elmi işçi Arzu İsgəndərzadə çıxış edərək Ermənistanın hərbi-siyasi cinayətləri, tarixən həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti barədə danışıb, Xocalı soyqırımı dəhşətlərinin heç zaman unudulmayacağını bildiriblər.
Soyqırım Həqiqətləri Tanıtma İctimai Birliyinin Koordinatoru, Xocalı Soyqırımının canlı şahidi Mürvət Məmmədov isə şahidi olduğu hadisələrdən danışıb. O, 14 yaşında olarkən Xocalıda törədilən qətliam zaman girov götürüldüyünü və dəhşətli gecədə atasını və qardaşlarını itirdiyini söyləyib. Mürvət Məmmədov həmin ağrılı və acılı günlərin indi də gözünün önündə canlandığını bildirib. Qeyd edib ki, artıq bütün şəhidlərimizin, Xocalı soyqırımı qurbanlarının qisası alınıb: “44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu tarixi Zəfərə imza atdı. Silahlı Qüvvələrimiz Ermənistan ordusunu diz çökdürdü. Otuzillik torpaq həsrətinə son qoyuldu və tarixi ədalət bərpa edildi”.

В НАНА состоялось мероприятие под названием «Ходжалинский геноцид и наш современный суверенитет»
25-го февраля в Главном здании НАНА состоялось мероприятие под названием «Ходжалинский геноцид и наш современный суверенитет», посвящённое 33-й годовщине Ходжалинского геноцида.
На мероприятии, организаторами которого выступили Президиум НАНА, Свободный профсоюз НАНА, Ясамальская районная организация ПЕА, Центральная научная библиотека, Совет молодых учёных и специалистов НАНА и Институт философии и социологии Академии наук, принимали участие сотрудники НАНА, представители Ясамальском районной организации ПЕА и Исполнительной власти Ясамальского района, семьи шехидов и гази.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших свои жизни во имя территориальной целостности государства, и жертв Ходжалинской трагедии.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что Ходжалинский геноцид является одной из ужасных и трагических страниц в истории Азербайджана, и подробно рассказал о причинах и последствиях трагедии. Академик отметил, что этот день ежегодно отмечается нашими соотечественниками не только в республике, но и за её пределами как одна из страниц героической борьбы азербайджанского народа.
Сказав, что первым политико-правовую оценку этой трагедии дал общенациональный лидер Гейдар Алиев, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что одной из важных задач внешней политики Великий лидер считал доведение до мировой общественности правды о совершённом геноциде и сути террористической политики Армении по отношению к Азербайджану; по его инициативе 24 февраля 1994 года Милли Меджлис принял постановление «О Дне Ходжалинского геноцида» и призвал международное сообщество реализовывать ощутимые мероприятия против армянского терроризма.
Руководитель НАНА сообщил, что сегодня во многих странах мира совершённая армянскими националистами резня признана актом геноцида. Академик особо отметил деятельность Фонда Гейдара Алиева в сфере доведения правды о Ходжалинских событиях до мировой общественности и получения этими кровавыми событиями объективной оценки: кампания «Справедливость к Ходжалы!», которая проводится по инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой, – одно из важных мероприятий с точки зрения признания этого геноцида не только в качестве кровавых действий против нашего народа, но и в качестве одного из чудовищных преступлений против человечности и всего человечества.
Сказав, что после 2020 года День памяти жертв Ходжалинского геноцида отмечается не только с чувством глубокой печали и скорби, но и с чувством национальной гордости, академик Иса Габиббейли добавил, что благодаря дальновидной политике Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и героизму нашей сильной армии была восстановлена историческая справедливость, Ходжалы, весь Карабах и Восточный Зангезур вернулись к настоящим хозяевам. После исторической Победы, продолжил руководитель НАНА, одержанной под руководством Президента Ильхама Алиева, и освобождения наших земель от оккупации началась новая страница в жизни Ходжалы. Это – незабываемая славная страница нашей истории, и с каждым годом значимость этих событий будет возрастать всё больше.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что под мудрым руководством Президента Ильхама Алиева в Карабахе и Восточном Зангезуре, в том числе и в Ходжалы ведутся широкомасштабные восстановительные и созидательные работы, успешно претворяется в жизнь программа «Великое возвращение», и напомнил, что несколько дней назад в рамках своего визита в Карабах глава государства посетил и Ходжалы, где провёл встречи с жителями села Баллыджа. Академик подчеркнул, что созидательные работы, которые ведутся на освобождённых от оккупации территориях, и достигнутые результаты – наглядное свидетельство экономической мощи Азербайджана и восстановления исторической справедливости.
Руководитель НАНА отметил, что в настоящее время в Ходжалы началась новая жизнь, люди возвращаются в свои родные края. Академик подчеркнул, что это – большое историческое событие в истории государственности, фундамент которой был заложен общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и которая достигла нового уровня своего развития под руководством Президента Ильхама Алиева.
Сказав, что глубокое и всестороннее изучение Ходжалинских событий – моральный долг учёных, академик Иса Габиббейли добавил, что, учитывая вызовы современности, в Институте истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА был создан Отдел истории Карабахской войны и движения «Великое возвращение». Академик сообщил, что и в других институтах НАНА ведутся разносторонние научные исследования, связанные с Карабахскими событиями, готовятся к печати новые книги. Основная цель, продолжил руководитель НАНА, заключается в изучении истории потерянных в различные годы исконных земель Азербайджана и доведении правдивой истории до молодого поколения; молодёжь должна знать историю Ходжалы и других трагических событий и должна сделать соответствующие выводы из уроков истории.
Затем был продемонстрирован подготовленный Центральной научной библиотекой НАНА слайд, в котором нашли своё отражение материалы о Ходжалинском геноциде.
На мероприятии также выступили председатель Свободного профсоюза НАНА доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, заведующий Отделом по организации работы с участниками Отечественной войны и семьями шехидов Исполнительной власти Ясамальского района, участник Отечественной войны, полковник-лейтенант запаса Самир Исмиев, заведующая Отделом библиографии Центральной научной библиотеки НАНА доктор философии по филологии Айтен Алиева и председатель Совета молодых учёных и специалистов Института языкознания имени Насими НАНА, старший научный сотрудник Арзу Искендерзаде, которые рассказали о военных и политических преступлениях Армении, исторически проводимой ею оккупационной политике, и подчеркнули, что ужасы Ходжалинского геноцида не забудутся никогда.
Далее координатор Общественного объединения по распространению правды о геноциде, живой свидетель Ходжалинского геноцида Мурват Мамедов рассказал о трагических событиях. Он сообщил, что в 14 лет во время резни в Ходжалы был взят в плен, в ту страшную ночь потерял отца и братьев. Отметив, что те трудные и полные горечи дни не забыты до сих пор, Мурват Мамедов подчеркнул, что кровь всех наших шехидов и жертв Ходжалинского геноцида отмщена: «В ходе 44-дневной Второй Карабахской войны героическая Азербайджанская армия под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева одержала историческую Победу. Наши вооружённые силы разгромили армию врага. Был положен конец тридцатилетней оккупации, историческая справедливость восторжествовала».