Fevralın 25-də AMEA-nın Əsas binasında Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan “Xocalı soyqırımı və suverenliyimizin bu günü” mövzusunda tədbir keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı, YAP Yasamal rayon Təşkilatı, Mərkəzi Elmi Kitabxana, Akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbirdə AMEA-nın əməkdaşları ilə yanaşı, YAP Yasamal Rayon Təşkilatının və Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri, şəhid ailələri və qazilər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin və Xocalı faciəsi qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Xocalı soyqırımının Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri olduğunu söyləyib, hadisənin səbəbi və nəticələri barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. O, Xocalı faciəsinin hər il ölkəmizlə yanaşı, onun hüdudlarından kənarda yaşayan soydaşlarımız tərəfindən xalqımızın qəhrəmanlıq mübarizəsinin bir səhifəsi kimi qeyd edildiyini bildirib.
Bu faciəyə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymətin Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Ulu Öndər Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi soyqırımı və terror siyasətinin mahiyyətinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasını xarici siyasətdə mühüm vəzifələrdən biri kimi müəyyənləşdirib. Onun təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Milli Məclis “Xocalı soyqırımı günü haqqında” qərar qəbul edib, beynəlxalq ictimaiyyəti erməni terrorizminə qarşı təsirli tədbirlər görməyə çağırıb.
AMEA rəhbəri bu gün dünyanın bir çox ölkələrində erməni millətçilərinin törətdikləri bu qırğının soyqırımı aktı kimi tanındığını bildirib. O, Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, bu qanlı hadisəyə obyektiv qiymət verilməsi istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. Vurğulayıb ki, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyası bu soyqırımının təkcə xalqımıza qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönələn ən ağır cinayətlərdən biri kimi tanıdılması baxımından mühüm işlər həyata keçirməkdədir.
“2020-ci ildən etibarən Xocalı faciəsi dərin hüzn və böyük kədərlə yanaşı, həm də milli qürur hissi ilə də keçirilir”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, güclü ordumuzun rəşadəti sayəsində tarixi ədalətin bərqərar olduğunu, Xocalının, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun əsl sahiblərinə qaytarıldığını vurğulayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev Qarabağ zəfərini Azərbaycan xalqına qazandırmaqla, torpaqlarımızı işğaldan azad etməklə Xocalının yeni səhifəsinin yazılmasının əsasını qoyub. Bu, tariximizin unudulmayan şanlı səhifəsidir. İllər keçdikcə bu hadisənin qiyməti və əhəmiyyəti daha da artacaqdır.
Prezident İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda, o cümlədən Xocalıda genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığını, Böyük Qayıdış Proqramının uğurla həyata keçirildiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bir neçə gün öncə ölkə başçısının Qarabağa səfəri çərçivəsində Xocalıda da olduğunu və Ballıca kəndində sakinlərlə səmimi görüşlər keçirdiyini xatırladıb. Bildirib ki, ümumilikdə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan geniş quruculuq işləri, əldə olunan nəticələr Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin əyani təzahürü, tökülən qanın yerdə qalmamasının ən yaxşı sübutudur.
AMEA prezidenti hazırda Xocalıda yeni həyatın başlandığını və artıq insanların öz doğma torpaqlarına geri döndüklərini qeyd edib. Vurğulayıb ki, bu, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən yeni inkişaf səviyyəsinə qaldırılan Azərbaycan dövlətçiliyinin böyük tarixi hadisəsidir.
Xocalı hadisəsini dərindən öyrənməyin Elmlər Akademiyasında fəaliyyət göstərən alimlərin mənəvi borcu olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli dövrün çağırışlarını nəzərə alaraq Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. O, AMEA-nın digər institutlarında da Qarabağ hadisələri ilə bağlı genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını, yeni kitabların nəşrə hazırlandığını bildirib. Qeyd edib ki, əsas hədəf ölkəmizin müxtəlif dövrlərdə itirilmiş torpaqlarının tarixinin araşdırılaraq bugünkü nəsillərə olduğu kimi çatdırılması və onların tarixin ibrət dərslərindən lazımi nəticələr çıxarmasıdır. Gənclərimiz bu faciələrin nəticələrini, eləcə də Xocalının ağrılı tarixini bilməlidir.
Daha sonra AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış Xocalı soyqırımı barədə məlumatların əks olunduğu slayd nümayiş etdirilib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sənan Həsənov, YAP Yasamal Rayon Təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə işin təşkili şöbəsinin müdiri, Vətən müharibəsi iştirakçısı, ehtiyatda olan polkovnik-leytenant Samir İsmiyev, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Biblioqrafiya şöbəsinin müdiri f.ü.f.d. Aytən Əliyeva və AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, böyük elmi işçi Arzu İsgəndərzadə çıxış edərək Ermənistanın hərbi-siyasi cinayətləri, tarixən həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti barədə danışıb, Xocalı soyqırımı dəhşətlərinin heç zaman unudulmayacağını bildiriblər.
Soyqırım Həqiqətləri Tanıtma İctimai Birliyinin Koordinatoru, Xocalı Soyqırımının canlı şahidi Mürvət Məmmədov isə şahidi olduğu hadisələrdən danışıb. O, 14 yaşında olarkən Xocalıda törədilən qətliam zaman girov götürüldüyünü və dəhşətli gecədə atasını və qardaşlarını itirdiyini söyləyib. Mürvət Məmmədov həmin ağrılı və acılı günlərin indi də gözünün önündə canlandığını bildirib. Qeyd edib ki, artıq bütün şəhidlərimizin, Xocalı soyqırımı qurbanlarının qisası alınıb: “44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu tarixi Zəfərə imza atdı. Silahlı Qüvvələrimiz Ermənistan ordusunu diz çökdürdü. Otuzillik torpaq həsrətinə son qoyuldu və tarixi ədalət bərpa edildi”.

An event titled “The Khojaly Genocide and the present state of our sovereignty” was held at ANAS
On February 25, an event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide, titled “The Khojaly Genocide and the present state of our sovereignty” was held at the Main Building of ANAS.
The event was organized jointly by the Presidium of ANAS, Free Trade Union of ANAS, the New Azerbaijan Party (YAP) Yasamal District Organization, the Central Scientific Library, the Council of Young Scientists and Specialists of the Academy and the Institute of Philosophy and Sociology. Alongside employees of ANAS, representatives of the YAP Yasamal District Organization and the Yasamal District Executive Power, as well as families of martyrs and veterans participated in the event.
The event began with the performance of the National Anthem, followed by a minute of silence in honor of the martyrs who lost their lives for the territorial integrity of our country and the victims of the Khojaly tragedy.
Opening the event with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the Khojaly Genocide is one of the most tragic and terrible pages in Azerbaijan’s history. He provided participants with detailed information about the causes and consequences of the event. The head of ANAS also mentioned that the Khojaly tragedy is commemorated not only in Azerbaijan but also by Azerbaijanis living abroad as a page of the heroic struggle of our people.
Academician Isa Habibbeyli said that the National Leader Heydar Aliyev was the first to provide a legal and political assessment to this tragedy. He emphasized that the Great Leader determined conveying the genocide committed by Armenia against Azerbaijan and essence of terror policy against Azerbaijan to the international community as one of the key tasks in foreign policy. At his initiative, on February 24, 1994, the Milli Majlis adopted a decision on “Day of Khojaly Genocide” and called on the international community to take effective measures against Armenian terrorism.
The head of ANAS mentioned that this massacre committed by Armenian nationalists is recognized today as an act of genocide in many countries worldwide. He specifically highlighted the work of the Heydar Aliyev Foundation in conveying the truth about Khojaly to the international community and achieving an objective assessment to this bloody tragedy. The academician underlined that the “Justice for Khojaly!” campaign, carried out under the initiative of the Vice President of the Foundation, Leyla Aliyeva, plays a crucial role in recognizing this genocide not only as a crime against our people but also as one of the gravest crimes against humanity as a whole.
Academician Isa Habibbeyli said that since 2020, the Khojaly tragedy is commemorated not only with deep sorrow and great grief but also with a sense of national pride. He emphasized that, thanks to the foresighted policy of the President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the courage of the strong Azerbaijani army, historical justice has been restored, and Khojaly, Karabakh, and Eastern Zangezur have been returned to their rightful owners.
The head of ANAS mentioned that by liberating Azerbaijani lands from occupation, President Ilham Aliyev laid the foundation for a new chapter in Khojaly’s history. This is an unforgettable glorious page in Azerbaijan’s history and as the years pass, the significance of these days will continue to grow.
Academician Isa Habibbeyli said that under the wise leadership of President Ilham Aliyev, large-scale reconstruction and restoration works are underway in Karabakh and Eastern Zangezur, including Khojaly, and that the Great Return Program is successfully implemented. He recalled that just a few days ago, within the visit of head of state to Karabakh, President Ilham Aliyev also visited Khojaly and held sincere meetings with residents in Ballija village. He emphasized that the extensive reconstruction works conducted in the liberated territories and the achievements are a clear reflection of Azerbaijan’s economic strength and the best proof that the spilled blood has not gone unavenged.
The president of ANAS underlined that a new life has begun in Khojaly, and people have already returned to their homeland. He emphasized that this is a significant historical event in the statehood of Azerbaijan, which was founded by the National Leader Heydar Aliyev and elevated to a new level of development by President Ilham Aliyev.
Academician Isa Habibbeyli said that it is the moral duty of the scientists working at the Academy of Sciences to thoroughly study the Khojaly tragedy and considering the challenges of the time, the Department of the History of the Karabakh War and the Great Return Movement had been established at the Abbasgulu Aga Bakikhanov Institute of History and Ethnology. He also mentioned that large-scale scientific research works are underway at other institutes of the Academy of Sciences related to this matter, and new books have been prepared for publication. According to the academician, the main goal is to research the history of our territories, which were occupied in various periods and to convey it to today’s generations, as it was, so that they can draw the necessary conclusions from the lessons of history. Our youth must know the consequences of these tragedies, as well as the painful history of Khojaly.
Afterwards, a slide presentation prepared by the Central Scientific Library of ANAS was shown, featuring information about the Khojaly genocide.
The chairman of the Free Trade Union of ANAS, PhD in Political Science, Associate Professor Senan Hasanov, the chairman of the YAP Yasamal District Organization, Bakhtiyar Nabiyev, the head of the Department of the Yasamal District Executive Power, participant of the Patriotic War Samir Ismiyev, the head of the Bibliography Department of the Central Scientific Library of ANAS, PhD in Philology Aytan Aliyeva, and the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists at the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS, senior researcher Arzu Isgandarzade made speeches at the event.
They spoke about Armenia’s military-political crimes, its historical policy of occupation, and emphasized that the horrors of the Khojaly genocide will never be forgotten.
Murvat Mammadov, Coordinator of the Public Union for Promoting the Truths of Genocide and a living witness of the Khojaly Genocide spoke about the happenings he personally witnessed. He said that at the age of 14, he was taken hostage during the massacre in Khojaly and lost his father and brothers on that horrific night. He stated that the painful and tragic memories of those days are still vivid in his mind.
“During the 44-day Second Karabakh War, under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army achieved a historic victory, ending the thirty-year longing for our lands. The historical justice was restored”-he said.