Akademik İsa Həbibbəyli Tacikistanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonağı Akademiyada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. İki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyev və Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmon tərəfindən atıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu dostluq əlaqələrinin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Tacikistan Azərbaycan üçün dost və etibarlı, tərəfdaş dövlətdir, ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə yüksək əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur.
Elm sahəsində də əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra mühüm addımların atıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən ilin mayında Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmonun ölkəmizə səfəri zamanı Azərbaycan-Tacikistan sənədlərinin imzalanması mərasimi çərçivəsində AMEA ilə Tacikistan Milli Elmlər Akademiyası (TMEA) arasında anlaşma memorandumunun imzalandığını xatırladıb.
Bildirib ki, anlaşma memorandumu çərçivəsində ilkin olaraq, AMEA-da görkəmli tacik şairi, musiqişünası, filosof və alimi Əbdürrəhman Camiyə həsr olunmuş kollektiv monoqrafiyanın hazırlanması nəzərdə tutulub və hazırda kitabın müəlliflər heyəti müəyyənləşdirilərək işlərə başlanılıb. Eyni zamanda Tacikistan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə həsr edilmiş nəşrin hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
Həmçinin ötən ilin oktyabr ayında Düşənbədə Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının və Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən MDB-yə üzv dövlətlərin alimlərinin V Forumunda AMEA nümayəndələrinin də təmsil olunduğunu, TMEA-nın rəhbərliyi ilə görüşlərinin baş tutduğunu vurğulayıb.
AMEA prezidenti elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün Akademiyanın bütün dəstəyi verəcəyini söyləyib və birgə konfransların, simpoziumların təşkili, təcrübə mübadiləsi və s. istiqamətdə böyük perspektivin mövcud olduğunu bildirib.
Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon isə öz çıxışında səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. Tacikistan-Azərbaycan əlaqələrinin hər iki dövlətin müstəqilliyini qazanmasından bu yana yüksək səviyyədə davam etdiyini, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmonın yaxın dost olduqlarını, Prezident Emoməli Rəhmonın dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin təcrübəsindən daim yararlandığını söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda bu dostluq əlaqələri ölkələrimizin liderləri tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Kobiljon Xuşvaxtzodanın salamlarını çatdıran İlxom Abduraxmon elm sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün səfirliyin hər cür dəstəyi verməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb. Əbdürrəhman Caminin əsərlərinin tacik xalqı üçün qiymətli olduğunu bildirən səfir AMEA-da görkəmli şairə həsr edilmiş monoqrafiyanın hazırlanmasını yüksək qiymətləndirib. Öz növbəsində Nizami Gəncəvinin Tacikistan xalqı tərəfindən Azərbaycan şairi kimi qəbul edildiyini, onun əsərlərinin məktəblərdə tədris olunduğunu, ölkəsində ədibin adına rayon və küçənin olduğunu söyləyib. Nizami Gəncəvinin Gəncədəki məqbərəsini ziyarət etdiyini deyən İlxom Abduraxmon görkəmli ədiblərimizin bizi birləşdirdiyini, elm istiqamətində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük perspektivin mövcud olduğunu bildirib.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli isə çıxışında rəhbərlik etdiyi institutda qorunan tacik xalqına məxsus əlyazma nüxsələri barədə məlumat verib.
Daha sonra qonaq AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva və Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin əməkdaşları da iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с чрезвычайным и полномочным послом Республики Таджикистан в нашей стране Ильхомом Абдурахмоном.
Встреча состоялась в здании Президиума НАНА. Сказав, что рад видеть гостя в Академии наук, академик Иса Габиббейли отметил, что фундамент дружеских и братских взаимоотношений между двумя государствами был заложен общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном, сегодня эти дружеские связи успешно развивают Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон. Академик подчеркнул, что Таджикистан – братская для Азербайджана страна и надёжный партнёр, между нашими республиками налажены тесные связи во многих сферах.
Сказав, что реализуются важные мероприятия и для расширения двусторонних связей в области науки, академик Иса Габиббейли напомнил, что в мае прошлого года во время визита Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона в Азербайджан были подписаны азербайджано-таджикские документы.
В рамках меморандума о взаимопонимании между НАНА и Национальной академией наук Таджикистана (НАНТ), продолжил академик, в НАНА предусмотрена подготовка коллективной монографии, посвящённой творчеству выдающегося таджикского поэта, музыковеда, философа и учёного Абдурахмана Джами, уже начата работа в данном направлении. В то же время, Национальной академией наук Таджикистана будет подготовлено издание, посвящённое гениальному азербайджанскому поэту Низами Гянджеви.
Руководитель НАНА сообщил, что в октябре прошлого года представители Академии наук приняли участие на Пятом форуме учёных стран-членов СНГ, который проходил в Душанбе при совместной организации Национальной академии наук Таджикистана и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества, в рамках поездки состоялись встречи с руководством НАНТ.
Академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА поддержит все мероприятия, нацеленные на расширение научных связей, имеются большие перспективы для организации совместных конференций, симпозиумов, обмена опытом и т.д.
В своём выступлении чрезвычайный и полномочный посол Республики Таджикистан в Азербайджане Ильхом Абдурахмон поблагодарил руководство НАНА за сердечный приём. Сказав, что после обретения странами независимости связи между Таджикистаном и Азербайджаном развиваются на высоком уровне, посол добавил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев и Президент Таджикистана Эмомали Рахмон были близкими друзьями, пример гениального государственного деятеля Гейдара Алиева всегда значим для Президента Эмомали Рахмона; в настоящее же время дружеские связи успешно поддерживаются лидерами наших стран.
Передав приветствие президента Национальной академии наук Таджикистана профессора Кобилджона Хушвахтзоды, Ильхом Абдурахмон сообщил, что посольство окажет всю необходимую поддержку развитию двусторонних научных связей. Посол отметил, что произведения Абдурахмана Джами представляют особую ценность для таджикского народа, и высоко оценил подготовку в НАНА посвящённой выдающемуся поэту монографии. Сказав, что Низами Гянджеви воспринимается в Таджикистане в качестве азербайджанского поэта, его произведения преподаются в школах, именем Низами Гянджеви названы район и улица в Таджикистане, Ильхом Абдурахмон добавил, что посетил мавзолей поэта в Гяндже. Посол подчеркнул, что выдающиеся классики объединяют нас, имеются широкие перспективы для углубления двусторонних научных связей.
Затем выступил директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, который рассказал о хранящихся в руководимом им институте рукописных образцах, принадлежащих таджикскому народу.
Далее гость ознакомился со зданием Президиума НАНА.
Отметим, что на встрече также принимали участие заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева и сотрудники посольства Республики Таджикистан в Азербайджане.