Akademik İsa Həbibbəyli Tacikistanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonağı Akademiyada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. İki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyev və Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmon tərəfindən atıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu dostluq əlaqələrinin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Tacikistan Azərbaycan üçün dost və etibarlı, tərəfdaş dövlətdir, ölkələrimiz arasında bir çox sahələrdə yüksək əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur.
Elm sahəsində də əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra mühüm addımların atıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən ilin mayında Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmonun ölkəmizə səfəri zamanı Azərbaycan-Tacikistan sənədlərinin imzalanması mərasimi çərçivəsində AMEA ilə Tacikistan Milli Elmlər Akademiyası (TMEA) arasında anlaşma memorandumunun imzalandığını xatırladıb.
Bildirib ki, anlaşma memorandumu çərçivəsində ilkin olaraq, AMEA-da görkəmli tacik şairi, musiqişünası, filosof və alimi Əbdürrəhman Camiyə həsr olunmuş kollektiv monoqrafiyanın hazırlanması nəzərdə tutulub və hazırda kitabın müəlliflər heyəti müəyyənləşdirilərək işlərə başlanılıb. Eyni zamanda Tacikistan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə həsr edilmiş nəşrin hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
Həmçinin ötən ilin oktyabr ayında Düşənbədə Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının və Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən MDB-yə üzv dövlətlərin alimlərinin V Forumunda AMEA nümayəndələrinin də təmsil olunduğunu, TMEA-nın rəhbərliyi ilə görüşlərinin baş tutduğunu vurğulayıb.
AMEA prezidenti elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün Akademiyanın bütün dəstəyi verəcəyini söyləyib və birgə konfransların, simpoziumların təşkili, təcrübə mübadiləsi və s. istiqamətdə böyük perspektivin mövcud olduğunu bildirib.
Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon isə öz çıxışında səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. Tacikistan-Azərbaycan əlaqələrinin hər iki dövlətin müstəqilliyini qazanmasından bu yana yüksək səviyyədə davam etdiyini, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmonın yaxın dost olduqlarını, Prezident Emoməli Rəhmonın dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin təcrübəsindən daim yararlandığını söyləyib. Qeyd edib ki, hazırda bu dostluq əlaqələri ölkələrimizin liderləri tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Kobiljon Xuşvaxtzodanın salamlarını çatdıran İlxom Abduraxmon elm sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün səfirliyin hər cür dəstəyi verməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb. Əbdürrəhman Caminin əsərlərinin tacik xalqı üçün qiymətli olduğunu bildirən səfir AMEA-da görkəmli şairə həsr edilmiş monoqrafiyanın hazırlanmasını yüksək qiymətləndirib. Öz növbəsində Nizami Gəncəvinin Tacikistan xalqı tərəfindən Azərbaycan şairi kimi qəbul edildiyini, onun əsərlərinin məktəblərdə tədris olunduğunu, ölkəsində ədibin adına rayon və küçənin olduğunu söyləyib. Nizami Gəncəvinin Gəncədəki məqbərəsini ziyarət etdiyini deyən İlxom Abduraxmon görkəmli ədiblərimizin bizi birləşdirdiyini, elm istiqamətində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük perspektivin mövcud olduğunu bildirib.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli isə çıxışında rəhbərlik etdiyi institutda qorunan tacik xalqına məxsus əlyazma nüxsələri barədə məlumat verib.
Daha sonra qonaq AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva və Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin əməkdaşları da iştirak ediblər.

The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to our country, Ilhom Abdurahmon.
During the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli expressed his pleasure in welcoming the guest to the Academy. He said that the foundations of the friendly and fraternal relations between the two countries were laid by National Leader Heydar Aliyev and the President of Tajikistan, Emomali Rahmon. These friendly relations are successfully continued today by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and the President of the Republic of Tajikistan, Emomali Rahmon.
Academician Isa Habibbeyli said that today Tajikistan is a friendly and reliable partner state for Azerbaijan, highlighting the strong cooperation relations between the two countries in various fields.
The head of ANAS underlined that significant steps have been taken to expand cooperation relations also in the field of science. He recalled that during the visit of President of Tajikistan Emomali Rahmon to Azerbaijan last May, a memorandum of understanding was signed between ANAS and the National Academy of Sciences of Tajikistan (NAST) as part of the Azerbaijan-Tajikistan document signing ceremony.
The academician mentioned that, as part of the memorandum of understanding, it was planned to prepare at first a collective monograph, dedicated to the renowned Tajik poet, musicologist, philosopher, and scholar Abdurrahman Jami at ANAS and currently the team of authors for the book has already been determined, and work has begun. He also underlined that the National Academy of Sciences of Tajikistan will prepare a publication dedicated to the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
Academician Isa Habibbeyli said that in October of last year, representatives of ANAS participated in the V Forum of Scientists of the CIS Member States, held in Dushanbe with the organization of the National Academy of Sciences of Tajikistan and the Interstate Humanitarian Cooperation Fund and met with the leadership of the National Academy of Sciences of Tajikistan. He underlined that the Academy would provide all support for expanding scientific cooperation relations and highlighted the great prospects for organizing joint conferences and symposia, exchange of experiences, and other collaborative works.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Azerbaijan, Ilhom Abdurahmon expressed his gratitude for the warm welcoming. He noted that Tajikistan-Azerbaijan relations have remained at a high level since both states gained independence. The ambassador also said that National Leader Heydar Aliyev and Emomali Rahmon, President of Tajikistan were close friends and President Emomali Rahmon constantly benefited from the experience of the great statesman Heydar Aliyev. These friendly relations are successfully continued today by the leaders of the countries.
Ilhom Abdurahmon conveyed the greetings of Professor Khushvakhtzoda Kobiljon, President of the National Academy of Sciences of Tajikistan and emphasized that the embassy is ready to provide all support for the development of scientific relations. The ambassador mentioned that Abdurrahman Jami’s works are valuable for the Tajik people. He praised the works of ANAS in preparation of a monograph dedicated to the renowned poet. In turn, he said that Nizami Ganjavi is recognized by the Tajik people as an Azerbaijani poet, his works are taught in schools and there are a district and a street in Tajikistan named after him. Ilhom Abdurahmon also said that he had visited Nizami Ganjavi’s mausoleum in Ganja, emphasizing that great literary figures unite the two nations and that there are significant perspectives for expanding relations in the field of science.
In his speech, Academician Teymur Karimli, Director of the M. Fuzuli Institute of Manuscripts of ANAS provided information about the manuscripts belonging to the Tajik people that are preserved in the institute.
After the speeches, mutual gifts were exchanged and commemorative photos were taken.
Later, the guest got acquainted with the building of the Presidium of ANAS.
It should be noted that the meeting was also attended by docent Esmira Alirzayeva, Head of the Department of Foreign Relations and work with International Scientific Organizations of the Presidium administration of ANAS and employees of the Embassy of the Republic of Tajikistan in Azerbaijan.