Fevralın 28-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunan “Mülki müdafiə əhalinin təhlükəsizliyinin təminatıdır” mövzusunda tədbir keçirilib.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Mülki müdafiə işinin təşkili Baş idarəsinin və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, müvafiq nazirliklərin, aidiyyəti dövlət orqanlarının mülki müdafiə sahəsində məsul vəzifəli şəxsləri, rayon icra hakimiyyəti orqanlarının fövqəladə hallar komissiyalarının sədrləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin AMEA-dakı büstü önünə əklil və gül dəstələri qoyub, dahi liderin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Daha sonra Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən təşkil olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbirin əvvəlində mülki müdafiə sahəsində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyəti barədə videoçarx nümayiş olunub.
Toplantını giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün məqsəd və vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib. Əhalinin mühafizəsinin təmin edilməsində mülki müdafiənin mühüm rol oynadığını vurğulayan AMEA rəhbəri bildirib ki, ölkəmizdə fövqəladə halların qarşısının alınması və onlarla mübarizə XXI əsrin ən vacib məsələlərindən birinə çevrilmişdir: “Müasir dünyada yalnız müharibələrlə deyil, həm də təbii fəlakətlərlə mübarizə aparmaq üçün yeni texnologiyaların inkişaf etdirilməsi, bu texnologiyalardan istifadə edəcək kadrların hazırlanması, onların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması və vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, bir ölkənin FHN qüvvələri güclüdürsə, orada təbii fəlakətlərdən qorunmaq, istənilən riskin və fəlakətin qarşısını almaq, eləcə də cəmiyyətdə sabitliyi və inkişafı təmin etmək daha effektiv olur. Hazırda ölkə Prezidenti İlham Əliyevin xüsusi qayğısı və diqqəti sayəsində ölkəmizin fövqəladə hallar sistemi sürətlə inkişaf edir, təkmilləşir və müasir dövrün tələblərinə cavab verir. Azərbaycan FHN qüvvələrinin həm ölkəmizdə, həm də qardaş Türkiyədə ən çətin və mürəkkəb yanğınların söndürülməsi, eləcə də zəlzələlər zamanı göstərdiyi peşəkar fəaliyyəti ölkələrarası münasibətlərin inkişafına böyük töhfələr verir.
Mülki müdafiənin ölkənin ümumi müdafiə sisteminin tərkib hissəsi olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli, FHN-in mülki müdafiə qüvvələrinin ölkəmizdə əhalinin təhlükəsizliyinin qorunması sahəsində yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb. Qeyd edib ki, nizamlı və peşəkar ordu nə qədər vacibdirsə, mülki müdafiə qüvvələri də bir o qədər əhəmiyyətlidir.
AMEA prezidenti bildirib ki, Vətən müharibəsində ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin “Dəmir Yumruq” strategiyası sayəsində qazanılmış böyük Zəfər zamanı Azərbaycan Ordusu öz texniki imkanlarını sübut etdiyi kimi, mülki müdafiə qüvvələrimiz də cəmiyyətin müxtəlif sahələrində operativ fəaliyyət göstərərək peşəkarlığını və vətənpərvərliyini dəfələrlə sınaqdan keçirmişdir.
AMEA-nın nəzdində də mülki müdafiə ilə bağlı qurumların fəaliyyət göstərdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli FHN-in bu sahəyə cavabdeh idarələrinin Akademiyada mülki müdafiə işinin təşkilinə böyük diqqət yetirdiyini vurğulayıb.
O, Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün FHN tərəfindən hər il müxtəlif qurumlarda qeyd olunduğunu söyləyərək, ilk dəfə olaraq bu əlamətdar günə həsr olunmuş tədbirin AMEA-da keçirilməsini FHN və AMEA arasında əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişafı istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirib, rəhbərlik etdiyi qurumun adından FHN-in rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra çıxış edən FHN-in Mülki müdafiə işinin təşkili Baş idarəsinin rəisi general-mayor Niyazi Zamanov Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün yaranma tarixi haqqında məlumat verib, əlamətdar günün Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının 1972-ci il qərarına əsasən təsis edildiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın 1993-cü ildən bu beynəlxalq təşkilata üzv olduğunu söyləyən Niyazi Zamanov 1995-ci ildən başlayaraq Ümumdünya Mülki Müdafiə Günündə hər il konkret bir mövzuya dair müxtəlif tədbirlərin təşkil edildiyini bildirib.
Baş idarə rəisi vurğulayıb ki, Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün qeyd olunmasında əsas məqsəd ictimaiyyətin diqqətini bir daha əhali və ərazilərin fövqəladə hadisələrdən mühafizəsi olan mülki müdafiə işinin təşkili məsələlərinə cəlb etməkdir.
O, həmçinin mülki müdafiə işinin effektiv təşkilində Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının rolundan və bu təşkilatın Baş Assambleyası tərəfindən müxtəlif illərdə keçirilmiş sessiyalarında Nazirliyin fəaliyyətindən danışıb.
“Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı ölkəmizdə mülki müdafiənin təbliği sahəsində müxtəlif tədbirlərin, o cümlədən konfransların, açıq dərslərin, təlimlərin keçirilməsi mühüm əhəmiyyətə malikdir”, - deyə bildirən general-mayor Niyazi Zamanov son illər dünyada müşahidə olunan və genişlənən tədbirlər fonunda mülki müdafiə problemlərinin yeni, müfəssəl yanaşma tələb etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, əhalinin təhlükəsizliyinin etibarlı təminatı üçün xilasetmə qurumlarının maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsi, onların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, ölkmizin bütün bölgələrində idarəetmə strukturlarının və qüvvələrinin yerləşdirilməsi, eləcə də iri miqyaslı fövqəladə hallar zamanı mərkəzi və yerli icra orqanları, idarə və müəssisələrdə qarşılıqlı fəaliyyətdə mülki müdafiə məsələlərinin həllinə nail olmaq FHN-nin prioritet məsələlərindəndir.
Baş idarə rəisi ölkədə mülki müdafiə tədbirləri, mülki müdafiə işinin təşkili və həyata keçirilməsi sahəsində aidiyyəti qurumların vəzifələri, bu istiqamətdə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyəti və görülən işlər barədə də məlumat verərək, mülki müdafiə sahəsinin inkişafının əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından önəmini vurğulayıb.
Daha sonra “Azercell Telekom” MMC-nin Biznesin Dayanıqlığı şöbəsinin rəhbəri Anar Mirzəyev ”Əhalinin təhlükəsizliyində telekommunikasiyanın önəmi”, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin SƏTƏM rəhbəri Bəhruz Nəcəfli “Mülki müdafiə tədbirləri çərçivəsində əhalinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasında dəmir yolu nəqliyyatı strukturunun rolu”, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Səhiyyə fövqəladə hallar proqramının rəhbəri doktor Kəmran Məşhədi “Mülki müdafiə - əhalinin təhlükəsizliyinin təminatıdır” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Mülki müdafiə şöbəsinin rəisi Nizami Vəliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında mülki müdafiənin təşkili” və Xəzər Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının I müavini, Fövqəladə Hallar Komissiyasının sədri Elşən Qurbanovun “Yerli icra hakimiyyəti orqanında mülki müdafiə tədbirlərinin təşkilinin əsas prinsipləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə mülki müdafiə sisteminin əhəmiyyəti, təhlükəsizlik xidmətləri kompleksində rolu, fövqəladə hallarda hazırlıq, eləcə də təbii fəlakətlərin, istehsalat qəzalarının və digər bədbəxt hadisələrin qarşısının alınmasının önəmindən bəhs olunub.
Sonda 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə təmsil olunduqları təşkilatlarda mülki müdafiə işinin təşkili sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərən şəxslər Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən Fəxri fərmanla təltif olunublar.
Tədbirə yekun vuran akademik İsa Həbibbəyli bugünkü toplantını mülki müdafiə sahəsinin inkişaf etdirilməsinə töhfə kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bu kimi tədbirlər, həmçinin iki qurum arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsi, münasibətlərin daha da dərinləşməsi və birgə ortaq layihələrin həyata keçirilməsi üçün uğurlu bir başlanğıcdır.

В НАНА отметили Всемирный день гражданской обороны
28-го февраля в Круглом актовом зале Главного здания НАНА состоялось мероприятие «Гражданская оборона – гарантия безопасности населения», посвящённое 1 марта – Всемирному дню гражданской обороны.
На мероприятии, которое прошло при совместной организации Главного управления по делам гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) и НАНА, приняли участие ответственные за сферу гражданской обороны сотрудники Национальной академии наук Азербайджана, соответствующих министерств, государственных органов, председатели комиссий по чрезвычайным ситуациям органов исполнительной власти районов и представители международных организаций.
Вначале участники мероприятия возложили венки и цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в здании НАНА и почтили память гениального лидера.
Затем присутствующие ознакомились с выставкой, организованной Министерством по чрезвычайным ситуациям.
Также был продемонстрирован видеоролик о деятельности Министерства по чрезвычайным ситуациям в области гражданской обороны.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли подробно рассказал о целях и задачах Всемирного дня гражданской обороны. Подчеркнув, что гражданская оборона играет важную роль в обеспечении безопасности населения, руководитель НАНА сообщил, что предотвращение чрезвычайных ситуаций и борьба с ними превратились в одну из важнейших задач XXI века: «В современном мире человечеству угрожают не только войны, но и природные катаклизмы, для борьбы с которыми необходимо развивать новые технологии, готовить кадры, умеющие пользоваться этими технологиями, повышать их профессионализм, укреплять чувство патриотизма».
По словам академика Исы Габиббейли, когда силы МЧС страны находятся на должном уровне, то обеспечить защиту от природных происшествий, каких-либо рисков и катастроф, а также стабильность и развитие в обществе легче. В настоящее время благодаря особой заботе и вниманию Президента Ильхама Алиева система защиты от чрезвычайных ситуаций ускоренно развивается, совершенствуется и отвечает требованиям современности. Профессиональная деятельность кадров МЧС Азербайджана во время тушения сильных пожаров и устранения последствий землетрясений как в нашей республике, так и в братской Турции, вносит весомый вклад в развитие взаимоотношений между двумя странами.
Сказав, что гражданская оборона – это составная часть системы общей обороны государства, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что силы гражданской обороны МЧС демонстрируют высокий профессионализм при обеспечении безопасности населения в стране. Силы гражданской обороны, продолжил академик, обладают настолько же большой значимостью, насколько важна дисциплинированная и профессиональная армия.
Руководитель НАНА отметил, что в ходе Отечественной войны, завершившейся благодаря дальновидной стратегии главы государства, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева великой Победой, азербайджанская армия продемонстрировала свой героизм и технические возможности, а силы гражданской обороны неоднократно демонстрировали профессионализм и патриотизм своей оперативной деятельностью в различных ситуациях.
При НАНА, продолжил академик Иса Габиббейли, также функционируют структуры, связанные с гражданской обороной, управления МЧС, которые отвечают за данную сферу, уделяют большое внимание организации работы в сфере гражданской обороны в Академии.
Академик сообщил, что каждый год МЧС отмечает Всемирный день гражданской обороны в различных учреждениях, и в этом году впервые мероприятие, посвящённое этому знаменательному дню, проходит в НАНА, что является показателем развития сотрудничества между МЧС и НАНА по восходящей линии, и выразил благодарность руководству МЧС от имени руководимой им организации.
Затем выступил начальник Главного управления по делам гражданской обороны МЧС генерал-майор Ниязи Заманов, который рассказал об истории Всемирного дня гражданской обороны, отметив при этом, что эта знаменательная дата начала отмечаться по постановлению Международной организации гражданской обороны в 1972 году. Сказав, что Азербайджан с 1993 года является членом этой международной организации, Ниязи Заманов добавил, что с 1995 года по случаю Всемирного дня гражданской обороны в республике ежегодно проходят мероприятия, посвящённые конкретной теме.
Начальник главного управления подчеркнул, что основной целью празднования Всемирного дня гражданской обороны является привлечение внимания общественности к вопросам организации гражданской обороны.
Ниязи Заманов также рассказал о роли Международной организации гражданской обороны в эффективной организации гражданской обороны и участии МЧС на сессиях, которые проводились Генеральной ассамблеей этой организации в различные годы.
Сказав, что в связи с Всемирным днём гражданской обороны в нашей стране ежегодно проходят различные мероприятия, в том числе конференции, открытые уроки и тренинги, генерал-майор Ниязи Заманов подчеркнул, что на фоне происходящих в мире в последние годы событий требуется новый усовершенствованный подход к решению проблем гражданской обороны. Он отметил, что для надёжного обеспечения безопасности населения перед МЧС стоят такие приоритетные задачи, как совершенствование материально-технической базы спасательных бригад, повышение уровня их профессионализма, размещение соответствующих структур во всех регионах страны, а также налаживание сотрудничества с центральными и местными органами исполнительной власти, управлениями и учреждениями при решении вопросов гражданской обороны во время крупномасштабных чрезвычайных ситуаций.
Начальник главного управления рассказал о мерах по гражданской обороне, задачах соответствующих структур в сфере организации и претворения в жизнь мероприятий по обеспечению гражданской обороны, деятельности Министерства по чрезвычайным ситуациям в этой сфере и реализуемых мероприятиях. Он подчеркнул значение развития сферы гражданской обороны в обеспечении безопасности населения.
Далее были прослушаны выступления. Ораторы говорили о значении телекоммуникаций в обеспечении безопасности населения, роли структуры железнодорожного транспорта в данной сфере, организации гражданской обороны в Национальной академии наук Азербайджана, основных принципах организации мероприятий по гражданской обороне в местных органах исполнительной власти и т.д.
В заключение лица, отличившиеся плодотворной деятельностью в организации мероприятий по гражданской обороне в представляемых ими структурах, были награждены Министерством по чрезвычайным ситуациям почётными грамотами в честь 1 марта – Всемирного дня гражданской обороны.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли назвал мероприятие важным вкладом в развитие сферы гражданской обороны. Академик подчеркнул, что подобные мероприятия закладывают фундамент для укрепления и расширения взаимосвязей между двумя организациями, а также для реализации совместных проектов.