Fevralın 28-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunan “Mülki müdafiə əhalinin təhlükəsizliyinin təminatıdır” mövzusunda tədbir keçirilib.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Mülki müdafiə işinin təşkili Baş idarəsinin və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, müvafiq nazirliklərin, aidiyyəti dövlət orqanlarının mülki müdafiə sahəsində məsul vəzifəli şəxsləri, rayon icra hakimiyyəti orqanlarının fövqəladə hallar komissiyalarının sədrləri və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin AMEA-dakı büstü önünə əklil və gül dəstələri qoyub, dahi liderin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Daha sonra Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən təşkil olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbirin əvvəlində mülki müdafiə sahəsində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyəti barədə videoçarx nümayiş olunub.
Toplantını giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün məqsəd və vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib. Əhalinin mühafizəsinin təmin edilməsində mülki müdafiənin mühüm rol oynadığını vurğulayan AMEA rəhbəri bildirib ki, ölkəmizdə fövqəladə halların qarşısının alınması və onlarla mübarizə XXI əsrin ən vacib məsələlərindən birinə çevrilmişdir: “Müasir dünyada yalnız müharibələrlə deyil, həm də təbii fəlakətlərlə mübarizə aparmaq üçün yeni texnologiyaların inkişaf etdirilməsi, bu texnologiyalardan istifadə edəcək kadrların hazırlanması, onların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması və vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, bir ölkənin FHN qüvvələri güclüdürsə, orada təbii fəlakətlərdən qorunmaq, istənilən riskin və fəlakətin qarşısını almaq, eləcə də cəmiyyətdə sabitliyi və inkişafı təmin etmək daha effektiv olur. Hazırda ölkə Prezidenti İlham Əliyevin xüsusi qayğısı və diqqəti sayəsində ölkəmizin fövqəladə hallar sistemi sürətlə inkişaf edir, təkmilləşir və müasir dövrün tələblərinə cavab verir. Azərbaycan FHN qüvvələrinin həm ölkəmizdə, həm də qardaş Türkiyədə ən çətin və mürəkkəb yanğınların söndürülməsi, eləcə də zəlzələlər zamanı göstərdiyi peşəkar fəaliyyəti ölkələrarası münasibətlərin inkişafına böyük töhfələr verir.
Mülki müdafiənin ölkənin ümumi müdafiə sisteminin tərkib hissəsi olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli, FHN-in mülki müdafiə qüvvələrinin ölkəmizdə əhalinin təhlükəsizliyinin qorunması sahəsində yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb. Qeyd edib ki, nizamlı və peşəkar ordu nə qədər vacibdirsə, mülki müdafiə qüvvələri də bir o qədər əhəmiyyətlidir.
AMEA prezidenti bildirib ki, Vətən müharibəsində ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin “Dəmir Yumruq” strategiyası sayəsində qazanılmış böyük Zəfər zamanı Azərbaycan Ordusu öz texniki imkanlarını sübut etdiyi kimi, mülki müdafiə qüvvələrimiz də cəmiyyətin müxtəlif sahələrində operativ fəaliyyət göstərərək peşəkarlığını və vətənpərvərliyini dəfələrlə sınaqdan keçirmişdir.
AMEA-nın nəzdində də mülki müdafiə ilə bağlı qurumların fəaliyyət göstərdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli FHN-in bu sahəyə cavabdeh idarələrinin Akademiyada mülki müdafiə işinin təşkilinə böyük diqqət yetirdiyini vurğulayıb.
O, Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün FHN tərəfindən hər il müxtəlif qurumlarda qeyd olunduğunu söyləyərək, ilk dəfə olaraq bu əlamətdar günə həsr olunmuş tədbirin AMEA-da keçirilməsini FHN və AMEA arasında əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişafı istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirib, rəhbərlik etdiyi qurumun adından FHN-in rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Sonra çıxış edən FHN-in Mülki müdafiə işinin təşkili Baş idarəsinin rəisi general-mayor Niyazi Zamanov Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün yaranma tarixi haqqında məlumat verib, əlamətdar günün Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının 1972-ci il qərarına əsasən təsis edildiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın 1993-cü ildən bu beynəlxalq təşkilata üzv olduğunu söyləyən Niyazi Zamanov 1995-ci ildən başlayaraq Ümumdünya Mülki Müdafiə Günündə hər il konkret bir mövzuya dair müxtəlif tədbirlərin təşkil edildiyini bildirib.
Baş idarə rəisi vurğulayıb ki, Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün qeyd olunmasında əsas məqsəd ictimaiyyətin diqqətini bir daha əhali və ərazilərin fövqəladə hadisələrdən mühafizəsi olan mülki müdafiə işinin təşkili məsələlərinə cəlb etməkdir.
O, həmçinin mülki müdafiə işinin effektiv təşkilində Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının rolundan və bu təşkilatın Baş Assambleyası tərəfindən müxtəlif illərdə keçirilmiş sessiyalarında Nazirliyin fəaliyyətindən danışıb.
“Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı ölkəmizdə mülki müdafiənin təbliği sahəsində müxtəlif tədbirlərin, o cümlədən konfransların, açıq dərslərin, təlimlərin keçirilməsi mühüm əhəmiyyətə malikdir”, - deyə bildirən general-mayor Niyazi Zamanov son illər dünyada müşahidə olunan və genişlənən tədbirlər fonunda mülki müdafiə problemlərinin yeni, müfəssəl yanaşma tələb etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, əhalinin təhlükəsizliyinin etibarlı təminatı üçün xilasetmə qurumlarının maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsi, onların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, ölkmizin bütün bölgələrində idarəetmə strukturlarının və qüvvələrinin yerləşdirilməsi, eləcə də iri miqyaslı fövqəladə hallar zamanı mərkəzi və yerli icra orqanları, idarə və müəssisələrdə qarşılıqlı fəaliyyətdə mülki müdafiə məsələlərinin həllinə nail olmaq FHN-nin prioritet məsələlərindəndir.
Baş idarə rəisi ölkədə mülki müdafiə tədbirləri, mülki müdafiə işinin təşkili və həyata keçirilməsi sahəsində aidiyyəti qurumların vəzifələri, bu istiqamətdə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyəti və görülən işlər barədə də məlumat verərək, mülki müdafiə sahəsinin inkişafının əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından önəmini vurğulayıb.
Daha sonra “Azercell Telekom” MMC-nin Biznesin Dayanıqlığı şöbəsinin rəhbəri Anar Mirzəyev ”Əhalinin təhlükəsizliyində telekommunikasiyanın önəmi”, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin SƏTƏM rəhbəri Bəhruz Nəcəfli “Mülki müdafiə tədbirləri çərçivəsində əhalinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasında dəmir yolu nəqliyyatı strukturunun rolu”, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Səhiyyə fövqəladə hallar proqramının rəhbəri doktor Kəmran Məşhədi “Mülki müdafiə - əhalinin təhlükəsizliyinin təminatıdır” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Mülki müdafiə şöbəsinin rəisi Nizami Vəliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında mülki müdafiənin təşkili” və Xəzər Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının I müavini, Fövqəladə Hallar Komissiyasının sədri Elşən Qurbanovun “Yerli icra hakimiyyəti orqanında mülki müdafiə tədbirlərinin təşkilinin əsas prinsipləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə mülki müdafiə sisteminin əhəmiyyəti, təhlükəsizlik xidmətləri kompleksində rolu, fövqəladə hallarda hazırlıq, eləcə də təbii fəlakətlərin, istehsalat qəzalarının və digər bədbəxt hadisələrin qarşısının alınmasının önəmindən bəhs olunub.
Sonda 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə təmsil olunduqları təşkilatlarda mülki müdafiə işinin təşkili sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərən şəxslər Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən Fəxri fərmanla təltif olunublar.
Tədbirə yekun vuran akademik İsa Həbibbəyli bugünkü toplantını mülki müdafiə sahəsinin inkişaf etdirilməsinə töhfə kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bu kimi tədbirlər, həmçinin iki qurum arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsi, münasibətlərin daha da dərinləşməsi və birgə ortaq layihələrin həyata keçirilməsi üçün uğurlu bir başlanğıcdır.

On February 28, an event titled “Civil defense is the guarantee of safety of the population”, dedicated to March 1-World Civil Defense Day, was held in the Main Building of ANAS.
The event, jointly organized by the Main Department for Civil Defense of the Ministry of Emergency Situations and the Azerbaijan National Academy of Sciences was attended by officials responsible for civil defense from ANAS, relevant ministries, state bodies, chairpersons of commissions for emergency situations of the executive bodies of districts and representatives of international organizations.
First, the conference participants laid wreaths and flowers at the bust of the Great Leader Heydar Aliyev at ANAS, commemorating his memory.
Afterwards, the attendees got acquainted with the exhibition organized by the Ministry of Emergency Situations.
At the beginning, the participants of the event watched a video about the activities of the Ministry of Emergency Situations in the field of civil defense.
Opening the meeting with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli provided detailed information about the goals and objectives of World Civil Defense Day. Emphasizing the important role of civil defense in ensuring the protection of the population, the head of ANAS mentioned that, preventing and combating emergency situations in our country has become one of the most crucial tasks of the 21st century. “In the modern world, humanity is threatened not only by wars but also by natural disasters, for which it is necessary to develop new technologies, train specialists capable of using these technologies, enhance their professionalism and strengthen the sense of patriotism.”-he said.
According to the head of ANAS, if the forces of the Ministry of Emergency Situations of a country are strong, it becomes more effective to protect from natural disasters, prevent any risks and catastrophes, and ensure stability and development in society. Currently, thanks to the special care and attention of President Ilham Aliyev, the country’s system of protection from emergency situations is rapidly developing, improving, and meeting the requirements of modern times. The professional activities of the staff of the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan, during the extinguishing of large fires and the elimination of the consequences of earthquakes, both in our republic and in brotherly Türkiye, make a significant contribution to the development of relations between the two countries.
Academician Isa Habibbeyli said that civil defense is an integral part of the country’s overall defense system. He underlined that the civil defense forces of the Ministry of Emergency Situations demonstrate high professionalism in ensuring safety of the population in our country. He noted that just as a regular and professional army is crucial, civil defense forces are equally important.
The President of ANAS underlined that during the Patriotic War, thanks to the “Iron Fist” strategy of the President of Azerbaijan, Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, Azerbaijan achieved a great victory. Just as the Azerbaijani Army demonstrated its technical capabilities, our civil defense forces also operated effectively in various situations, repeatedly proving their professionalism and patriotism.
Academician Isa Habibbeyli said that institutions related to civil defense also operate under ANAS. The relevant departments of the Ministry of Emergency Situations, responsible for this field, pay great attention to the organization of works in the field of civil defense within the Academy.
The head of ANAS underlined that World Civil Defense Day is celebrated annually by the Ministry of Emergency Situations in various institutions and regarded the first-ever event dedicated to this significant day at ANAS as an important step in the developing cooperation between the Ministry of Emergency Situations and ANAS. On behalf of the institution he leads, the academician expressed his gratitude to the leadership of the Ministry of Emergency Situations.
Then, Major General Niyazi Zamanov, Head of the Main Department for Civil Defense of the Ministry of Emergency Situations spoke about the history of World Civil Defense Day. He underlined that this significant day was established based on the decision of the International Civil Defense Organization in 1972. Niyazi Zamanov noted that Azerbaijan has been a member of this international organization since 1993 and added that since 1995, various events focusing on specific themes have been organized annually in the country on the occasion of the World Civil Defense Day.
The head of the Main Department emphasized that the primary goal of celebrating World Civil Defense Day is to attract public attention to civil defense organization issues.
Niyazi Zamanov also spoke about the role of the International Civil Defense Organization in the effective organization of civil defense and the participation of the Ministry of Emergency Situations in sessions held by the General Assembly of this organization in various years.
Next, speeches were heard. The speakers discussed the importance of telecommunications in ensuring the safety of the population, the role of the railway transport structure in this area, the organization of civil defense at the Azerbaijan National Academy of Sciences, the main principles of organizing civil defense activities in local executive authorities, and more.
On the occasion of March 1-World Civil Defense Day, individuals who demonstrated effective work in organizing civil defense activities within their respective organizations were awarded honorary certificates by the Ministry of Emergency Situations.
Concluding the event, Academician Isa Habibbeyli assessed today’s meeting as a contribution to the development of the civil defense sphere. He said that such events also serve as a successful starting for strengthening and deepening mutual relations between the two institutions, and implementing joint projects.