“İstiqlalımız əbədidir!” tədbirinin iştirakçıları Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət ediblər
Martın 12-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Türkiyə Cümhuriyyətinin və Şimali Kipr Türk Respublikasının dövlət himni “İstiqlal marşı”nın qəbul olunmasının 104-cü ildönümü münasibətilə “İstiqlalımız əbədidir!” mövzusunda keçirilən tədbirin iştirakçıları AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət ediblər.
Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti, millət vəkili Cavanşir Feyziyev, Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor Mahirə Hüseynova Mərkəzin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də yüksək olduğunu bildirib, Mərkəzdəki zəngin nəşrlərin bunun əyani göstəricisi olduğunu söyləyib.
Daha sonra filologiya elmləri doktoru, dosent Eşqanə Babayeva qonaqlara Mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verib.

On March 12, participants of the event titled “Our Independence is Eternal!” held at the Central Scientific Library of ANAS, marking the 104th anniversary of the adoption of the national anthem “Independence March” of the Republic of Türkiye and the Turkish Republic of Northern Cyprus, visited the Turkish Literature Center named after Mehmet Akif Ersoy, which operates within the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS.
The president of the Mahmud Kashgari International Foundation, member of parliament Javanshir Feyziyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Türkiye to Azerbaijan Birol Akgün, and the vice-rector for international relations of the Azerbaijan State Pedagogical University, Doctor of Philological Sciences, Professor Mahira Huseynova became closely acquainted with the activities of the Center.
The president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli mentioned that Azerbaijan-Türkiye relations are at a high level in all areas, including in science, and that the rich publications in the Center are a clear demonstration of this.
Later, Doctor of Philology, Associate Professor Eshgana Babayeva provided the guests with information about the activities of the Center.