“İstiqlalımız əbədidir!” tədbirinin iştirakçıları Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət ediblər
Martın 12-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Türkiyə Cümhuriyyətinin və Şimali Kipr Türk Respublikasının dövlət himni “İstiqlal marşı”nın qəbul olunmasının 104-cü ildönümü münasibətilə “İstiqlalımız əbədidir!” mövzusunda keçirilən tədbirin iştirakçıları AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət ediblər.
Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti, millət vəkili Cavanşir Feyziyev, Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor Mahirə Hüseynova Mərkəzin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də yüksək olduğunu bildirib, Mərkəzdəki zəngin nəşrlərin bunun əyani göstəricisi olduğunu söyləyib.
Daha sonra filologiya elmləri doktoru, dosent Eşqanə Babayeva qonaqlara Mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verib.

Участники мероприятия «Наша независимость незыблема!» посетили Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя
12-го марта в Центральной научной библиотеке НАНА состоялось мероприятие «Наша независимость незыблема!», посвящённое 104-й годовщине со дня принятия Государственного гимна Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра – «Марша независимости». Участники мероприятия посетили Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя, который функционирует в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Президент Международного фонда имени Махмуда Кашгари, депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев, чрезвычайный и полномочный посол Турецкой Республики в Азербайджане Бирол Акгюн и проректор Азербайджанского государственного педагогического университета по международным связям, доктор филологических наук, профессор Махира Гусейнова ознакомились с деятельностью Центра.
В своём выступлении президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня взаимосвязи между Азербайджаном и Турцией  развиваются по восходящей линии во всех сферах, в том числе и в сфере науки, наглядным показателем этого является многообразие изданий, представленных в Центре.