“Dədə-Qorqud yurdu Naxçıvan – tarixi və etnoqrafik atlası” hazırlanacaq
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sərdi yanında Bilik Fondunun 2016-cı il üzrə iş planına uyğun olaraq “Dədə-Qorqud yurdu Naxçıvan – tarixi və etnoqrafik atlası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub. Bununla bağlı AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “dəyirmi masa” keçirilib.
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 20 fevral 2015-ci il tarixli Sərəncamı və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında qeyd edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 25 iyul 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən muxtar respublikada bu istiqamətdə silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Akademik İ.Hacıyev qeyd edib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı Azərbaycan xalqının tarixi keçmişini əks etdirən möhtəşəm sənət abidəsidir. Dastanda Azərbaycanla bağlı adı çəkilən coğrafi məkanlardan söz açan bölmə sədri bildirib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında ifadə olunan çoxsaylı toponimlərin Naxçıvan ərazisində qeydə alınması bu regionun qədim Oğuz yurdu, Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha təsdiqləyir. Bu mühüm fakt Naxçıvana ərazi iddiaları ilə yaşayan bədnam ermənilərə tutarlı cavabdır.
Bildirilib ki, dastan Oğuz türklərinin şəcərəsi, soykökü, onların həyat tərzi, adət-ənənələri barədə məlumatların toplandığı tarixi mənbədir. Bu baxımdan “Dədə Qorqud yurdu Naxçıvan – tarixi və etnoqrafik atlası”nın hazırlanması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bölmə sədri qeyd edib ki, atlasda “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının Naxçıvanla bağlılığı dərindən araşdırılacaq, xalqımızın keçmiş həyat tərzi, məişəti, psixologiyası, dialektlərin, habelə folklor materialları əsasında Oğuznamələrin yayılma arealı əks olunacaqdır.
Tədbirdə bölmənin Tarix Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərliİncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və başqaları mövzu ətrafında çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
Yekun olaraq akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, atlasın hazırlanmasında əsas məqsəd “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının geniş təbliği, təşviqi, Dədə Qorqud irsinin daha dərindən öyrənilməsindən ibarətdir.

According to the work plan for 2016 of the Knowledge Foundation under Chairman of Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic is provided the preparation of the “Historical and Ethnographic Atlas of Nakhchivan - Dede Gorgud homeland”. In connection with this was held the "round table" in Nakhchivan Department of ANAS.
Chairman of the Department, Academician Ismayil Hajiyev noted that, according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 20, 2015 "On the celebration of the 200th anniversary of "Kitabi-Dede Gorgud"" epos, the first translation and publication in German and the Order of Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic "On approval of the Action Plan devoted to the 200th anniversary of the first translation and publication of "Kitabi-Dede Gorgud" epos in German" in Nakhchivan Autonomous Republic dated July 25, 2015 held a series of events in this direction in the Autonomous Republic.
Academician I.Hajiyev noted that, the "Kitabi-Dede Gorgud" epos is a monument of art, reflecting the grand historical background of the Azerbaijani people.
Speaking about the geographical areas, mentioned in the epic, Chairman of the Department said that, fixing indicated in the "Kitabi-Dede Gorgud" epos numerous toponyms in the territory of Nakhchivan is a further confirmation of the fact that, this region is the native land of Oguz.
This important fact - a strong response to the Armenians, imposed the notorious territorial claims to Nakhchivan.
The epic is a historical source, which contains information about the history, ethnogenesis, lifestyle, customs and traditions of the Oguz Turks.
From this point of view, the preparation of the "Historical and Ethnographic Atlas of Nakhchivan - Dede Gorgud homeland" is important.
The Chairman noted that, the atlas will be deeply studied the relationship of the epos "Kitabi-Dede Gorkud" with Nakhchivan, on the basis of ancient lifestyles, life, psychology, dialects and folklore materials will find reflection in the area of distribution of Oguzname.
At the event also reported the Director of the Institute of History, Ethnography and Archaeology of Department, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli, Director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev and others, who shared their thoughts on the topic.
In conclusion, Academician Ismayil Hajiyev said that, the main purpose of the development of the Atlas is the extensive promotion of epos "Kitabi-Dede Gorgud" and a more profound study of the heritage of Dede Gorgud.