“Dədə-Qorqud yurdu Naxçıvan – tarixi və etnoqrafik atlası” hazırlanacaq
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sərdi yanında Bilik Fondunun 2016-cı il üzrə iş planına uyğun olaraq “Dədə-Qorqud yurdu Naxçıvan – tarixi və etnoqrafik atlası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub. Bununla bağlı AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində “dəyirmi masa” keçirilib.
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 20 fevral 2015-ci il tarixli Sərəncamı və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında qeyd edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 25 iyul 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən muxtar respublikada bu istiqamətdə silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Akademik İ.Hacıyev qeyd edib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı Azərbaycan xalqının tarixi keçmişini əks etdirən möhtəşəm sənət abidəsidir. Dastanda Azərbaycanla bağlı adı çəkilən coğrafi məkanlardan söz açan bölmə sədri bildirib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında ifadə olunan çoxsaylı toponimlərin Naxçıvan ərazisində qeydə alınması bu regionun qədim Oğuz yurdu, Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha təsdiqləyir. Bu mühüm fakt Naxçıvana ərazi iddiaları ilə yaşayan bədnam ermənilərə tutarlı cavabdır.
Bildirilib ki, dastan Oğuz türklərinin şəcərəsi, soykökü, onların həyat tərzi, adət-ənənələri barədə məlumatların toplandığı tarixi mənbədir. Bu baxımdan “Dədə Qorqud yurdu Naxçıvan – tarixi və etnoqrafik atlası”nın hazırlanması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bölmə sədri qeyd edib ki, atlasda “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının Naxçıvanla bağlılığı dərindən araşdırılacaq, xalqımızın keçmiş həyat tərzi, məişəti, psixologiyası, dialektlərin, habelə folklor materialları əsasında Oğuznamələrin yayılma arealı əks olunacaqdır.
Tədbirdə bölmənin Tarix Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərliİncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev və başqaları mövzu ətrafında çıxış edərək fikirlərini bölüşüblər.
Yekun olaraq akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, atlasın hazırlanmasında əsas məqsəd “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının geniş təbliği, təşviqi, Dədə Qorqud irsinin daha dərindən öyrənilməsindən ibarətdir.

Будет подготовлен «Исторический и этнографический атлас Нахчыван – отчизна Деде Горгуда»
В соответствии с планом работы Фонда знаний при Председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики на 2016 год предусмотрена подготовка «Исторического и этнографического атласа Нахчыван – отчизна Деде Горгуда». В связи с этим в Нахчыванском отделении НАНА состоялся "круглый стол".
Председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев отметил, что согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 200-летия со дня первого перевода и издания на немецком языке эпоса "Китаби-Деде Горгуд"» от 20 февраля 2015 года и Распоряжению Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики «Об утверждении Плана мероприятий в связи с празднованием 200-летия со дня первого перевода и издания на немецком языке эпоса "Китаби-Деде Горгуд" в Нахчыванской Автономной Республике» от 25 июля 2015 года в автономной республике проводится цикл мероприятий в этом направлении.
Академик И.Гаджиев отметил, что эпос «Китаби-Деде Горгуд» является памятником искусства, отражающим грандиозное историческое прошлое азербайджанского народа. Говоря о географических местностях, упомянутых в эпосе, председатель отделения сказал, что фиксирование указанных в эпосе «Китаби-Деде Горгуд» многочисленных топонимов на территории Нахчывана является еще одним подтверждением того, что данный регион является исконной землей Огузов. Этот важный факт - веский ответ армянам, предъявляющим пресловутые территориальные претензии на Нахчыван.
Отмечалось, что этот эпос представляет собой исторический источник, где собраны сведения об истории, этногенезе, образе жизни, обычаях и традициях Огузских тюрков. С этой точки зрения подготовка «Исторического и этнографического атласа Нахчыван – отчизна Деде Горгуда» имеет важное значение.
Председатель отметил, что в атласе будет глубоко изучена связь эпоса «Китаби-Деде Горгуд» с Нахчываном, на основе древнего образа жизни, быта, психологии, диалектов, а также фольклорных материалов найдет свое отражение ареал распространения Огузнаме.
На мероприятии также выступили директор Института истории, этнографии и археологии отделения, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли, директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев и другие, которые поделились своими мыслями по теме.
В заключение академик Исмаил Гаджиев сообщил, что основной целью в разработке атласа является широкая пропаганда эпоса «Китаби-Деде Горгуд» и более глубокое изучение наследия Деде Горгуда.