Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2015-ci il üçün hesabatı dinlənilib.
Mərkəzin direktoru, kənd təsərrüfatı üzrə elmlər doktoru Fərman Quliyev elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətin yekunlarına dair məruzə ilə çıxış edərək müxtəlif elmi istiqamətlərlə bağlı aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Lənkəran-Astara bölgəsində müasir dövrdə müxtəlif bitkilərin inkişaf etdirilməsi üçün iqlim şəraitinin öyrənilməsi, bu məqsədlə əlverişli məntəqələrin müəyyənləşdirilərək AMEA Coğrafiya İnstitutu ilə birgə xəritələşdirilməsi, Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, həmçinin digər elmi tədqiqat institutları ilə meyvə və bitki növlərinin müxtəlifliyinin vahid mərkəzdə toplanılması, bu bitkilərin genetik bankının yaradılması, bölgədə fəaliyyət göstərən elmi tədqiqat müəssisələrində aparılan araşdırmaların vahid mərkəzdən idarə olunması modelinin hazırlanması və tətbiqi, elmi tədqiqatlar üzrə ekspertizanın həyata keçirilməsi məsələlərinin prioritet istiqamətlərdən olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, bölgənin spesifik torpaq-iqlim şəraitində yetişdirilən meyvə, subtropik, tərəvəz və digər bitkilərin yüksək keyfiyyət göstəriciləri nəzərə alınmaqla məhsulların dünya standartları səviyyəsində emal olunması, qabaqcıl texnologiyaların mənimsənilməsi məqsədilə LREM-in biokimyəvi laboratoriya ilə təminatı, fundamental, tətbiqi elmi tədqiqatların təşkili, əlaqələndirilməsi və elmtutumlu təsərrüfat subyektlərinin, elmi-istehsalat yönümlü təcrübə-sınaq zavod və fabriklərin yaradılmasına, eləcə də elmlə istehsalatın qarşılıqlı əlaqələndirilməsi əsas hədəflərdəndir.
F.Quliyev AMEA-nın müvafiq institutları ilə bölgədə herantoloji tədqiqat işlərinin aparılmasının da nəzərdə tutulduğunu söyləyib: "Bundan əlavə, Lənkəranda elmi-tədqiqat baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən Botanika Bağının yaradılması, Lənkəran subtropik bölgəsində subtropik bitkiçilik, bəzək bağçılığı, gülçülük ixtisasları üzrə ali təhsilli mütəxəssis-texnoloqların hazırlanması da vacib məsələlərdən biridir". Məruzəçi Azərbaycan dili, arxelogiya, etnoqrafiya, tarix, maddi və mənəvi mədəniyyət sahələrində tədqiqatların genişləndirilməsinin regional elmi mərkəzin qarşısında duran əsas vəzifələrdən olduğunu da bildirib.
Mərkəzin direktoru hesabat ilində AMEA LREM ilə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına dair müqavilənin imzalandığını qeyd edib. Gürcüstan və Türkiyənin bir neçə elmi tədqiqat institutları ilə araşdırmaların aparılmasına dair niyyət protokolunun imzalanmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, mərkəzin gələcək fəaliyyəti dövründə respublikanın, xüsusilə bölgənin elmi tədqiqat müəssisələri ilə aparılacaq birgə tədqiqatlara dair əməkdaşlıq müqavilələri hazırlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra elmi mərkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının təsdiq edilərək Akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi barədə qərar qəbul edilib.

На очередном заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана был заслушан отчет об итогах деятельности Ленкоранского регионального научного центра (ЛРНЦ) НАНА в 2015 году.
С докладом об итогах научной и научно-организационной деятельности центра в 2015 году выступил директор научного центра, доктор аграрных наук Фарман Гулиев. Он отметил, что приоритетными направлениями исследований, проводимых в учреждении, являются следующие: изучение климатических условий с целью культивирования различных растений в Ленкорань-Астаринском регионе, определение целесообразных пунктов и составление карт совместно с Институтом географии НАНА; проведение совместных работ с Научно-исследовательским институтом фруктоводства и чаеводства Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики и прочими научными учреждениями для сбора сортового разнообразия фруктов и растений в едином центре, создание генетического банка этих культур; создание и применение модели централизованного управления исследованиями, которые проводятся в научно-исследовательских учреждениях региона; реализация мероприятий для проведения экспертизы и оценки эффективности научных исследований. Также он добавил, что, учитывая высокие качественные показатели выращиваемых при специфических земельно-климатических условиях региона фруктов, субтропических культур, овощей и прочих растений, с целью их обработки в соответствии с мировыми стандартами и освоения передовых технологий необходимо организовать в ЛРНЦ биохимическую лабораторию, проводить и координировать фундаментальные и прикладные научные исследования, создавать наукоемкие хозяйственные субъекты, опытно-испытательные заводы и фабрики, а также добиться взаимодействия науки и производства.
Ф.Гулиев отметил, что совместно с соответствующими институтами НАНА предусмотрено проведение геронтологических исследований: «Помимо этого, важным с точки зрения проведения научно-исследовательских работ вопросом является создание в Ленкорани Ботанического сада, а также подготовка высокопрофессиональных специалистов-технологов в области субтропического растениеводства, декоративного садоводства, цветоводства». Докладчик также подчеркнул, что перед региональным научным центром стоит вопрос расширения исследований в области лингвистики, археологии, этнографии, истории, материальной и духовной культуры края.
Директор центра отметил, что в отчетном году между ЛРНЦ и Научно-исследовательским институтом фруктоводства и чаеводства Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики был подписан договор о проведении совместных научных исследований. В то же время, предусмотрено подписание протоколов о намерении по проведению совместных исследований с несколькими научно-исследовательскими институтами Грузии и Турции. Было отмечено, что подготовлены договора о сотрудничестве с научно-исследовательскими учреждениями республики и региона, в частности, предусматривающие проведение совместных исследований.
После прослушивания доклада было принято постановление, согласно которому отчет о научной и научно-организационной деятельности ЛРНЦ в 2015 году был утвержден и включен в годовой отчет Академии.