Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2015-ci il üçün hesabatı dinlənilib.
Mərkəzin direktoru, kənd təsərrüfatı üzrə elmlər doktoru Fərman Quliyev elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətin yekunlarına dair məruzə ilə çıxış edərək müxtəlif elmi istiqamətlərlə bağlı aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib. Lənkəran-Astara bölgəsində müasir dövrdə müxtəlif bitkilərin inkişaf etdirilməsi üçün iqlim şəraitinin öyrənilməsi, bu məqsədlə əlverişli məntəqələrin müəyyənləşdirilərək AMEA Coğrafiya İnstitutu ilə birgə xəritələşdirilməsi, Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu, həmçinin digər elmi tədqiqat institutları ilə meyvə və bitki növlərinin müxtəlifliyinin vahid mərkəzdə toplanılması, bu bitkilərin genetik bankının yaradılması, bölgədə fəaliyyət göstərən elmi tədqiqat müəssisələrində aparılan araşdırmaların vahid mərkəzdən idarə olunması modelinin hazırlanması və tətbiqi, elmi tədqiqatlar üzrə ekspertizanın həyata keçirilməsi məsələlərinin prioritet istiqamətlərdən olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, bölgənin spesifik torpaq-iqlim şəraitində yetişdirilən meyvə, subtropik, tərəvəz və digər bitkilərin yüksək keyfiyyət göstəriciləri nəzərə alınmaqla məhsulların dünya standartları səviyyəsində emal olunması, qabaqcıl texnologiyaların mənimsənilməsi məqsədilə LREM-in biokimyəvi laboratoriya ilə təminatı, fundamental, tətbiqi elmi tədqiqatların təşkili, əlaqələndirilməsi və elmtutumlu təsərrüfat subyektlərinin, elmi-istehsalat yönümlü təcrübə-sınaq zavod və fabriklərin yaradılmasına, eləcə də elmlə istehsalatın qarşılıqlı əlaqələndirilməsi əsas hədəflərdəndir.
F.Quliyev AMEA-nın müvafiq institutları ilə bölgədə herantoloji tədqiqat işlərinin aparılmasının da nəzərdə tutulduğunu söyləyib: "Bundan əlavə, Lənkəranda elmi-tədqiqat baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən Botanika Bağının yaradılması, Lənkəran subtropik bölgəsində subtropik bitkiçilik, bəzək bağçılığı, gülçülük ixtisasları üzrə ali təhsilli mütəxəssis-texnoloqların hazırlanması da vacib məsələlərdən biridir". Məruzəçi Azərbaycan dili, arxelogiya, etnoqrafiya, tarix, maddi və mənəvi mədəniyyət sahələrində tədqiqatların genişləndirilməsinin regional elmi mərkəzin qarşısında duran əsas vəzifələrdən olduğunu da bildirib.
Mərkəzin direktoru hesabat ilində AMEA LREM ilə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında birgə elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına dair müqavilənin imzalandığını qeyd edib. Gürcüstan və Türkiyənin bir neçə elmi tədqiqat institutları ilə araşdırmaların aparılmasına dair niyyət protokolunun imzalanmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, mərkəzin gələcək fəaliyyəti dövründə respublikanın, xüsusilə bölgənin elmi tədqiqat müəssisələri ilə aparılacaq birgə tədqiqatlara dair əməkdaşlıq müqavilələri hazırlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra elmi mərkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının təsdiq edilərək Akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi barədə qərar qəbul edilib.

Report of Lankaran Regional Scientific Center (LRSC) of ANAS in 2015 was made at the regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
A report on the results of scientific and scientific-organizational activity of the center in 2015 was made by the Director of the Scientific Center, Doctor of Agricultural Sciences Farman Guliyev. He noted that the priority areas of research conducted at the institution are as follows: the study of climatic conditions with the aim of cultivating various plants in Lankaran-Astara region, determining appropriate points and mapping in conjunction with the Institute of Geography of ANAS; conducting joint research with the Research Institute of fruit-and tea-growing of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and other academic institutions for the collection of high-quality variety of fruits and vegetables in a single center, the establishment of a genetic bank of these crops; the creation and use of a centralized management model studies that are carried out in research institutions in the region; implementation of measures for the examination and evaluation of research. He added that, taking into account the high quality indicators grown under specific land and climatic conditions the fruit region of subtropical crops, vegetables and other plants, to process them in accordance with international standards and the development of advanced technologies it is necessary to organize biochemical laboratory in LRSC, conduct and coordinate basic and applied research, create a high-tech business entities, research and testing factories, as well as to achieve the interaction of science and industry.
F.Guliyev noted that in conjunction with the relevant institutions of ANAS envisaged holding gerontological research: "In addition, important from the point of view of the research work is the creation of matter in Lankaran Botanical Garden, as well as the training of highly qualified engineers, experts in the field of subtropical crop, decorative gardening, and flowering." The speaker also stressed that the expansion in the field of linguistic studies, archeology, ethnography, history, material and spiritual culture of the region are the main tasks set forth of the regional center.
Center Director noted that in the reporting year LRSC and Research Institute of Fruit and tea-growing of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan signed an agreement on joint research. Meanwhile, is keen the signing of a protocol of intent to conduct joint research with several research institutes in Georgia and Turkey. It was noted that, in particular were prepared cooperation agreements with research institutions of the republic and region, providing for joint research.