AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Moskvada fəaliyyət göstərən təşkilat sədri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Moskva azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Bəxtiyar Həsənovla görüşüb.
Görüş zamanı akademik İsa Həbibbəyli AMEA ilə Rusiya Elmlər Akademiyası arasında imzalanmış Əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında danışıb. Həmçinin AMEA ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının Ural və Sibir Regional Bölmələrinin nəzdində fəaliyyət göstərən Udmurtiya və Yakutiyanın elmi müəssisələri arasında epos yardıcılığına dair birgə tədqiqat işlərinin aparıldığını, müştərək elmi konfransların keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli Akademiya tərəfindən nəşr edilmiş kitab və monoqrafiyalarla Moskva şəhərində fəaliyyət göstərən Moskva azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinə lazımi dəstək göstəriləcəyini bildirib.
Moskva azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Bəxtiyar Həsənov rəhbərlik etdiyi qurumun tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. AMEA ilə kitab mübadiləsinin, birgə elmi layihələrin aparılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı AMEA ilə Moskva azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyəti arasında əlaqələrin yaradılmasının əhəmiyyətinə toxunulub, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunaraq müvafiq razılıq əldə edilib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с председателем функционирующей в России региональной общественной организации «Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы» Бахтияром Гасановым.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли рассказал о научно-исследовательских работах, которые ведутся на основе Договора о сотрудничестве, заключенного между НАНА и РАН. Академик сообщил, что, в частности, НАНА и научные учреждения Удмуртии и Якутии, которые функционируют при Уральском и Сибирском региональных отделениях РАН, реализуют совместный исследовательский проект, связанный с эпическим творчеством, планируется проведение совместных научных конференций. Руководитель НАНА отметил, что Академия наук окажет необходимую поддержку региональной общественной организации «Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы» изданными ею книгами и монографиями.
Председатель региональной общественной организации «Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы» Бахтияр Гасанов подробно рассказал об истории и сферах деятельности руководимой им структуры. Он подчеркнул, что организация заинтересована в обмене с НАНА книгами и реализации совместных научных проектов.
Помимо этого, в ходе встречи говорилось о значении расширения связей между НАНА и региональной общественной организацией «Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы», были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества и достигнуто соответствующее соглашение.