KOİCA Agentliyinin nümayəndəsi AMEA Rəyasət Heyətində olub
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Koreyanın KOİCA (Korea İnternational Cooperation Agency – Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi) şirkətinin ölkəmizdəki ofisinin direktoru Çoi Yonjay ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd qonağa son zamanlar AMEA-da həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat vermək və birgə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək idi. Görüşdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev İctimaiyyətlə əlaqələr və elmi populyarlaşdırılma idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak edirdilər.
Öncə akademik Akif Əlizadə qonağa AMEA-da prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalar, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verdi. Ötən il Akademiyanın 70 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran alim bu illər ərzində rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycan və dünya elminə mühüm töhfələr verdiyini bildirdi.
AMEA alimlərinin dünyada mövcud olan vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı ciddi araşdırmalar apardığını vurğulayan A.Əlizadə Akademiyada dünya palçıq vulkanları atlasının tərtib olunduğunu, orada 3000-ə yaxın vulkan barədə elmi məlumatların yer aldığını nəzərə çatdırdı. Alim AMEA-da yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, beynəlxalq əlaqələrin inkişafı, dünyanın məşhur elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlığın təşkili və digər məsələlərdən də söz açdı. Akademiyada ilk dəfə magistratura təhsilinin təşkil olunduğunu, bu addımın elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm nailiyyət olduğunu vurğuladı.
A.Əlizadə AMEA-da genetika, biologiya, biotexnologiya, molekulyar biologiya kimi elmi istiqamətlərdə böyük uğurların əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Həmçinin ekologiya, ətraf mühitin qorunması, bioekoloji problemlər və digər istiqamətlərdə də tədqiqatların aparıldığını, bu sahədə Koreya ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarının təşkili və elmi laboratoriyaların yaradılmasının zəruri olduğunu qeyd etdi.
Çoi Yonjay isə öz çıxışında AMEA-da aparılan islahatları, elm sahəsində əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdi. KOİCA-nın təcrübə və imkanlarından, həyata keçirdiyi layihələrdən danışan qonaq müvafiq sahədə AMEA ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirdi.

On February 18, Presidium of ANAS hosted the meeting with the Country Director of the KOICA Office (Korean International Cooperation Agency) in Azerbaijan Mr. Choi Yonjae. Meeting aimed to inform the guest on latest innovative projects carried out in ANAS and discuss joint cooperation possibilities. Meeting was attended by ANAS President, Academician Akif Alizadeh, Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev, head of International Relations Department of the Presidium Administration of ANAS PhD in geology-mineralogy, senior lecturer Gulam Babayev and head of the Department of Public Relations and Science Popularization Zulfugar Farzaliyev.
In advance, Acad. Akif Alizadeh gave information about studies held in the direction of priority scientific directions in ANAS and implemented projects in ANAS. Bringing to mind the celebration of ANAS’s 70th anniversary in last year, scientist spoke about the contributions of this scientific venture to world science.
Stressing out the ANAS scientists’ studies in connection with volcanoes of the world, A.Alizadeh noted that, ANAS has developed a map of world’s mud volcanoes, embracing scientific data about almost 3000 volcanoes. In addition, scientist made speech on high qualified staff training in ANAS, development of international ties, cooperation via world’s advanced scientific centers. Establishing master studies in ANAS for the first time has been highlighted as a vital achievement by academician.
Akif Alizadeh drew attention to the great successes of ANAS in genetics, biology, biotechnology and molecular biology. Meanwhile, researches are carried out in the spheres of ecology, protection of environment, bio ecological problems and stressed necessity to collaborate with Korea in this field and to set up laboratories.
Choi Yonjae highly gauged reforms and achievements of science in ANAS. Informing about KOICA’s experience, capabilities and implemented projects, the guest stated his readiness to render all necessary assistance in cooperation with relevant field and exchange of experience.