KOİCA Agentliyinin nümayəndəsi AMEA Rəyasət Heyətində olub
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Koreyanın KOİCA (Korea İnternational Cooperation Agency – Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi) şirkətinin ölkəmizdəki ofisinin direktoru Çoi Yonjay ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd qonağa son zamanlar AMEA-da həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat vermək və birgə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək idi. Görüşdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qulam Babayev İctimaiyyətlə əlaqələr və elmi populyarlaşdırılma idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak edirdilər.
Öncə akademik Akif Əlizadə qonağa AMEA-da prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalar, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə məlumat verdi. Ötən il Akademiyanın 70 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran alim bu illər ərzində rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycan və dünya elminə mühüm töhfələr verdiyini bildirdi.
AMEA alimlərinin dünyada mövcud olan vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı ciddi araşdırmalar apardığını vurğulayan A.Əlizadə Akademiyada dünya palçıq vulkanları atlasının tərtib olunduğunu, orada 3000-ə yaxın vulkan barədə elmi məlumatların yer aldığını nəzərə çatdırdı. Alim AMEA-da yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, beynəlxalq əlaqələrin inkişafı, dünyanın məşhur elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlığın təşkili və digər məsələlərdən də söz açdı. Akademiyada ilk dəfə magistratura təhsilinin təşkil olunduğunu, bu addımın elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm nailiyyət olduğunu vurğuladı.
A.Əlizadə AMEA-da genetika, biologiya, biotexnologiya, molekulyar biologiya kimi elmi istiqamətlərdə böyük uğurların əldə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Həmçinin ekologiya, ətraf mühitin qorunması, bioekoloji problemlər və digər istiqamətlərdə də tədqiqatların aparıldığını, bu sahədə Koreya ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarının təşkili və elmi laboratoriyaların yaradılmasının zəruri olduğunu qeyd etdi.
Çoi Yonjay isə öz çıxışında AMEA-da aparılan islahatları, elm sahəsində əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirdi. KOİCA-nın təcrübə və imkanlarından, həyata keçirdiyi layihələrdən danışan qonaq müvafiq sahədə AMEA ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirdi.

18 февраля в Президиуме НАНА состоялась встреча с директором офиса компании KOICA в нашей стране (Korea İnternational Cooperation Agency – Корейское агентство международного сотрудничества) Чой Йонжай. Основной целью было информирование гостя об инновационных проектах, осуществляемых в последнее время в НАНА, и обсуждение возможностей совместного сотрудничества. Во встрече приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по геолого-минералогическим наукам, доцент Гулам Бабаев и начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев.
Сначала академик Акиф Ализаде рассказал об исследованиях, проводимых в НАНА по приоритетным научным направлениям, и осуществляемых инновационных проектах. Отметив, что в прошлом году 70-летний юбилей академии был торжественно отмечен, ученый довел до внимания, что руководимая им научная структура вносит важный вклад в отечественную и мировую науку.
Подчеркнув, что ученые НАНА проводят фундаментальные исследования по изучению вулканов, А.Ализаде сообщил о подготовке атласа грязевых вулканов всего мира, в котором находят свое отражение научные сведения о приблизительно 3000 вулканах. Ученый также коснулся вопроса подготовки высококвалифицированных кадров, развития международных связей, организации сотрудничества с известными научными центрами мира и др. Сообщив об организации магистерского образования в НАНА, ученый подчеркнул, что этот шаг является важным достижением в направлении интеграции науки и образования.
А.Ализаде рассказал об успехах, достигнутых в НАНА в таких научных областях, как генетика, биология, биотехнология, молекулярная биология. Он также сообщил о проведении исследований, посвященных экологии, охране окружающей среды, биоэкологическим проблемам и другим направлениям. Была также подчеркнута важность создания возможностей для сотрудничества с Кореей и организации научных лабораторий.
Чой Йонжай в своем выступлении высоко оценил проводимые в НАНА реформы, а также успехи, достигнутые в области науки. Рассказав об опыте и возможностях KOICA, а также осуществляемых проектах, гость выразил готовность оказать необходимую помощь в налаживании связей сотрудничества с НАНА в соответствующей сфере и проведении обмена опытом и кадрами.