Bakıda ICESCO-nun regional ofisinin rəsmi açılış mərasimi olub
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər
Aprelin 29-da Bakıda “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində ICESCO-nun Azərbaycanda yeni istifadəyə verilmiş regional ofisinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Həmçinin tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov, Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti İsa Həbibbəyli, Özbəkistan, Tacikistan, Qazaxıstan və Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfirləri, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova və Azərbaycanda akkreditə olunmuş digər ölkələrin səfirləri, Azərbaycanın ictimai-siyasi xadimləri iştirak ediblər.
ICESCO-nun Bakı ofisinin rəhbəri Abdulhakeem Alsenan bu tarixi əhəmiyyətli tədbirdə iştirak edən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Sonra tədbirdə çıxış edən ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki deyib: “Bu gün biz burada, ICESCO-nun yeni regional ofisinin açılışını qeyd edirik, uzun müddətdir arzuladığımız bir xəyala nəfəs veririk. Bu, əlaqələr qurmaq, əməkdaşlıq etmək arzusu və müdriklik, bilik və ortaq məqsədlə qurulmuş gələcəklə bağlı bir xəyaldır. Burada - əsrlər boyu sivilizasiyaların qovuşduğu yer və sülhün beşiyi olan Bakının mərkəzində təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiyanın, müasirliyin və adət-ənənənin harmoniya içində qovuşduğu bir mərkəz olacaq regional ofisin açılışında iştirak edirik”.
Bu regional ofisin Azərbaycana və Mərkəzi Asiyanın ICESCO-nun üzvü olan dövlətlərinə xidmət göstərəcəyini, regionun digər ölkələrinə də öz töhfəsini verməklə yanaşı, əməkdaşlıq və mükəmməllik ruhunu təşviq edəcəyini vurğulayan Salim bin Məhəmməd əl-Maliki deyib: “Əziz dostlar, bu nailiyyət heç də təsadüfən əldə edilməyib. Bu, həqiqi liderliyin, aydın baxışın və daha yaxşı gələcəyə olan davamlı sadiqliyin bəhrəsidir. Parlaq müdrikliyi və biliyin qüdrətinə olan dərin inamı hamımız üçün bir işıq kimi saçan lider, Zati-aliləri Prezident İlham Əliyevə səmimi minnətdarlığımızı bildiririk. Onun davamlı dəstəyi bu baxışı reallaşdırıb. Həmçinin Zati-aliləri, ICESCO-nun xoşməramlı səfiri, təhsilə, mədəniyyətə və insanlığa olan sevgisi ilə bu layihənin reallaşmasına təkan verən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya da minnətdarlığımızı bildiririk.
Bu gün fəxri qonaq qismində tədbirə qoşulan Zati-aliləri Leyla xanıma və Arzu xanıma bizi hörmətlə qarşıladıqlarına və ICESCO ilə Heydər Əliyev Fondu arasında əməkdaşlığın həqiqi çempionu olduqlarına görə xüsusi olaraq səmimi minnətdarlığımızı bildiririk”.
Bu ofisin xüsusi bir ofis olacağını vurğulayan Salim bin Məhəmməd əl-Maliki qeyd edib: “Bu ofis fərqli şəkildə fəaliyyət göstərəcək. Fərqli ideyalara sahib olacaq. O, məqsədlərinə fərqli şəkildə çatacaq. O, üzv dövlətlərimizlə möhkəm əməkdaşlıq ruhu ilə döyünən, təhsil, mədəniyyət, elm, kommunikasiya sahələrində yeni tərəfdaşlığın ritmlərini əks etdirən canlı bir ürək olacaq.
ICESCO-nun strateji məqsəd və vəzifələrini inkişaf etdirməklə yanaşı, Bakı ofisi ətraf mühitimizi müdrikliklə və təcili olaraq qorumaq, bəşəriyyətə xidmət etmək üçün süni intellekti daha da inkişaf etdirmək, diqqəti sabahın memarları olan gənclərimizə yönəltmək və dəyərli irsimizin, kimliyimizin ruhunun qorunub saxlanılması kimi məqsədlərə xidmət edəcək. Bu ofisdə ilhamverici layihələr və yeni ideyalar yaradılacaq. Burada ölkələr və nəsillər arasında əlaqələri möhkəmləndirən bağlar yaranacaq.
Biz ICESCO olaraq bu mərkəzi xəyallarla, müdrikliklə və biliklə qurmağı seçirik. Bu yeni regional ofis xəyalpərəstləri, o cümlədən bunun reallaşmasını mümkün edən liderləri ləyaqətə, biliyə, mədəniyyətə, sülhə və xüsusilə də gələcəyin formalaşmasında birgə işləməyə çağıran, onlara bələdçilik edən, yollarını işıqlandıran bir mayak olacaq. Sizi bir daha əmin edirəm ki, bu ofis kökü müdriklik, budaqları sülh, meyvələri gələcək nəsillərə ümid mirası olan qüdrətli bir ağacın toxumu olacaq”.
Daha sonra tədbirdə ICESCO-nun yaranma tarixi, Azərbaycanla qurulan ikitərəfli əlaqələr barədə videoçarx nümayiş olunub.

Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva and Head of the Baku Media Center Arzu Aliyeva participated in the ceremony
The official opening ceremony of ICESCO Regional Office in Azerbaijan was held on April 29 in Baku in the State Historical-Architectural Reserve “Icherisheher”.
The ceremony was attended by Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva, and Head of the Baku Media Center, Arzu Aliyeva.
The event was also attended by Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Anar Alakbarov, Minister of Culture Adil Karimli, Director General of ICESCO Salim bin Mohammed AlMalik, Minister of Science and Education Emin Amrullayev, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Isa Habibbeyli, the Ambassadors of Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan to Azerbaijan, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation Aktoty Raimkulova, as well as Ambassadors of other countries accredited to Azerbaijan as well as public and political figures of Azerbaijan.
Director of ICESCO’s Regional Office in Baku, Abdulhakeem AlSenan expressed his gratitude to everyone who participated in this historically significant event.
Following this, Director General of ICESCO Salim bin Mohammed AlMalik delivered a speech, stating: “Today, we have gathered here to celebrate the opening of ICESCO’s new regional office, realizing our long-standing dream. It is a wish to build connections, foster cooperation, and shape a future founded on wisdom, knowledge, and common goals. Right here, in the heart of Baku, a cradle of peace and a place where the civilizations have met for centuries, we are inaugurating a regional office that will serve as a center for education, science, culture, communication, modernity, and tradition in harmony.”
Highlighting that this regional office will serve Azerbaijan and the ICESCO member states of Central Asia, while also contributing to other countries in the region and promoting a spirit of cooperation and excellence, Salim bin Mohammed AlMalik said:
“Dear friends, this achievement did not come by chance. It is the result of true leadership, a clear vision, and unwavering commitment to a better future. We express our sincere gratitude to His Excellency President Ilham Aliyev, a leader whose brilliant wisdom and deep belief in the power of knowledge shine as a beacon for all of us. His consistent support has made this vision a reality. We also extend our gratitude to Her Excellency First Vice-President Mehriban Aliyeva, ICESCO’s Goodwill Ambassador, whose love for education, culture, and humanity made this project possible.
Today, we extend our heartfelt gratitude to Her Excellencies Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva for joining the event as distinguished guests, for their warm welcome, and for being true champions of the cooperation between ICESCO and the Heydar Aliyev Foundation.”
Emphasizing that this office will be a special one, Salim bin Mohammed AlMalik stated: “This office will embrace unique ideas. It will achieve its goals through new approaches. It will be a living heart, beating with a strong cooperation spirit with our member states and reflecting the rhythms of new partnerships in the fields of education, culture, science, and communication.
In addition to advancing ICESCO’s strategic goals and objectives, the Baku office will also serve purposes such as wisely and urgently protecting our environment, further developing artificial intelligence to serve humanity, focusing on our youth-the architects of tomorrow, and preserving the spirit of our valuable heritage and identity. This office will be a place where inspiring projects and innovative ideas are born. It will foster connections that strengthen ties between countries and generations.
The event continued with a video presentation highlighting the history of ICESCO and its bilateral relations with Azerbaijan.