IV Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı çərçivəsində “Bəxtiyar Vahabzadə - 100 paneli” keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Akademiya parkında IV Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı çərçivəsində “Bəxtiyar Vahabzadə - 100 paneli” keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Ədəbiyyat İnstitutunun, eləcə də AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları və ədəbiyyatsevərlər iştirak ediblər.
Tədbir AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı filologiya elmləri doktoru, dosent Eşqanə Babayevanın moderatorluğu ilə baş tutub.
Paneli giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının “Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 21 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamı ədibin yaradıcılığını yenidən tədqiq etmək üçün alimlərimiz qarşısında geniş imkanlar açıb. Vurğulayıb ki, dövlət başçısının Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub və görkəmli Xalq şairinin 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında geniş Tədbirlər planı icra edilir.
Bəxtiyar Vahabzadənin milli istiqlal düşüncəsi və azadlıq eşqi ilə yaşadığını deyən akademik İsa Həbibbəyli şairin hələ sovet hakimiyyəti illərində yazdığı “Gülüstan” poeması ilə bu ideyalarını tərənnüm etdiyini, ana dilimiz haqqındakı cəsarətli şeiri ilə milli özünüdərkin inkişafına çalışdığını söyləyib. Qeyd edib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi həm də Türk dünyasının birliyinə çalışıb və bu gün onun uğrunda mübarizə apardığı ideallar reallığa çevrilib. Bu gün Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və dövlət suverenliyi tam bərpa olunub, eyni zamanda, Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının fəaliyyətində yaxından iştirak etməklə Türk dünyasının birliyinə misilsiz töhfələr verir.
“Bəxtiyar Vahabzadə - 100 paneli”ndə, həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları - filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı, filologiya elmləri doktoru, dosent Vaqif Yusifli, filologiya elmləri doktoru, dosent Esmira Fuad və filologiya elmləri doktoru, dosent Əlizadə Əsgərli çıxış edərək Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığına toxunub, onun xalqımızın milli təfəkkürünün və azadlıq ideyalarının inkişafındakı rolunu yüksək qiymətləndiriblər.

В рамках IV литературно-книжного фестиваля тюркского мира состоялась панель «Бахтияр Вагабзаде – 100»
При организации Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА в Академическом парке перед Главным зданием НАНА в рамках IV литературно-книжного фестиваля тюркского мира состоялась панель «Бахтияр Вагабзаде – 100».
На мероприятии приняли участие президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли, сотрудники Института литературы, а также других научных учреждений и организаций Академии наук, любители литературы.
Модератором мероприятия была сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор филологических наук, доцент Эшгана Бабаева.
Открыв панель вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что Распоряжение главы государства от 21 февраля 2025 года «О праздновании 100-летнего юбилея Бахтияра Вагабзаде» открывает широкие горизонты для проведения глубоких исследований, связанных с творчеством поэта. Академик подчеркнул, что, исходя из Распоряжения главы государства, Президиум НАНА принял соответствующее постановление, в научных учреждениях и организациях Академии наук реализуется обширный План мероприятий, нацеленный на празднование 100-летнего юбилея выдающегося народного поэта Бахтияра Вагабзаде на высоком уровне.
Сказав, что Бахтияр Вагабзаде жил идеями национальной независимости и свободы, руководитель НАНА добавил, что ещ    ё в годы советской власти поэт написал поэму «Гюлистан», в которой отразил эти идеи, а своим смелым стихотворением, посвященным нашему родному языку, внес весомый вклад в развитие национального самосознания. Будучи видным представителем азербайджанской литературы, продолжил академик Иса Габиббейли, Бахтияр Вагабзаде также стремился к единству тюркского мира, и сегодня идеалы, во имя которых поэт вел борьбу, уверенно претворяет в жизнь Президент Ильхам Алиев. Академик отметил, что глава государства выполнил свою историческую миссию, благодаря чему были полностью восстановлены территориальная целостность и государственный суверенитет Азербайджана; в то же время, Азербайджан принимает активное участие в деятельности Организации тюркских государств и тем самым вносит исключительный вклад в единение тюркского мира.
Далее на панели «Бахтияр Вагабзаде – 100» выступили сотрудники Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА – доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли, доктор филологических наук, доцент Вагиф Юсифли, доктор филологических наук, доцент Эсмира Фуад и доктор филологических наук, доцент Ализаде Аскерли. Они говорили о творчестве Бахтияра Вагабзаде и высоко оценили его роль в развитии национального мышления и идеи свободы.