Akademik İsa Həbibbəyliyə Rəsul Rza mükafatı təqdim edilib
Rəsul Rzanın Ev-Muzeyində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə Rəsul Rza mükafatı təqdim olunub.
Bu məqsədlə keçirilən tədbiri muzeyin direktoru Fidan Rzayeva giriş sözü ilə açaraq, yeni fəaliyyətə başlayan muzeydə ilk tədbirin 2025-ci il Rəsul Rza mükafatının akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edilməsi ilə keçirildiyini diqqətə bildirib.
Rəsul Rza Ədəbiyyat Ocağı İctimai Birliyinin sədri, Milli Məclis Sədrinin müavini akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək Rəsul Rza tədqiqatlarına görə builki mükafatla AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təltif olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elmində özünəməxsus dəst-xətti, əhəmiyyətli elmi tədqiqatları ilə seçilən akademik İsa Həbibbəyli Xalq şairi Rəsul Rzanın, həmçinin Xalq şairi Nigar Rəfibəyli və Xalq yazıçısı Anarın yaradıcılığı haqqında dəyərli tədqiqat əsərlərinin müəllifidir. Akademik İsa Həbibbəylini Azərbaycan ədəbiyyatşünalıq elminin görkəmli nümayəndəsi, bacarıqlı elm təşkilatçısı kimi xarakterizə edən akademik Rafael Hüseynov Rəsul Rza mükafatı ilə təltif olunması  münasibətilə AMEA rəhbərini təbrik edib.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək akademik İsa Həbibbəylinin Azərbaycan ədəbiyyatının tədqiqində böyük xidmətlərini xüsusi qeyd edərək xalq şairləri olan atası Rəsul Rza və anası Nigar Rəfibəyli yaradıcılığı barədə dəyərli elmi-tədqiqat əsərlərinə görə minnətdarlığını bildirib.
AYB-nin katibi yazıçı Elçin Hüseynbəyli də qiymətli elmi tədqiqatlarına görə Rəsul Rza mükafatı ilə təltif edilməsi münasibətilə akademik İsa Həbibbəylini təbrik edib, yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sonra Rəsul Rza Ədəbiyyat Ocağı İctimai Birliyinin sədri, Milli Məclis Sədrinin müavini akademik Rafael Hüseynov 2025-ci ilin Rəsul Rza mükafatını AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
Tədbirin sonunda akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək xalq şairinin ocağında birinci tədbirin ona Rəsul Rza mükafatının təqdim olunması münasibətilə keçirildiyinə görə muzey rəhbərliyinə, dəyərli ədəbiyyatşünaslıq mükafatına layiq görüldüyünə görə Rəsul Rza Ədəbiyyat Ocağı İctimai Birliyinin sədri akademik Rafael Hüseynova və AYB-nın sədri, xalq yazıçısı Anara təşəkkürünü bildirib.

The Rasul Rza Award was presented to the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli at the Rasul Rza House-Museum.
The event held for this purpose was opened by the Director of the museum, Fidan Rzayeva, who underlined that the first event at the newly opened museum was the presentation of the 2025 Rasul Rza Award to Academician Isa Habibbeyli.
Chairman of the Rasul Rza Literary Center Public Union and Deputy Speaker of the Milli Majlis, Academician Rafael Huseynov delivered a speech in which he underlined that this year’s award was presented to the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli for his significant studies about Rasul Rza. He said that Academician Isa Habibbeyli, known for his distinctive style and extensive academic research in Azerbaijani literary studies, is the author of valuable works about People's Poet Rasul Rza, as well as People's Poet Nigar Rafibeyli and People's Writer Anar. Describing Academician Isa Habibbeyli as a prominent representative of Azerbaijani literary studies and a skilled organizer of science, Academician Rafael Huseynov congratulated the head of ANAS on receiving the Rasul Rza Award.
Chairman of the Azerbaijan Writers’ Union and People’s Writer Anar also delivered a speech in which he highlighted great contributions of Academician Isa Habibbeyli to the study of Azerbaijani literature. He expressed his gratitude to Academician Isa Habibbeyli for the valuable scientific research about the creativity of his parents, People’s Poets Rasul Rza and Nigar Rafibeyli.
Elchin Huseynbeyli, writer and Secretary of the Azerbaijan Writers’ Union, also congratulated Academician Isa Habibbeyli on being awarded the Rasul Rza Award for his important academic studies and wished him continued creative success.
Then, the Chairman of the Rasul Rza Literary Center Public Union and Deputy Speaker of the Milli Majlis, Academician Rafael Huseynov presented the 2025 Rasul Rza Award to the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
At the end of the event, Academician Isa Habibbeyli delivered a speech and expressed his gratitude to the museum’s leadership for organizing the first event at the Rasul Rza House-Museum on the occasion of presenting him the Rasul Rza Award as well as Academician Rafael Huseynov and People’s Writer Anar for presenting him with this prestigious award in literary studies.