Akademik İsa Həbibbəyli indoneziyalı professor Riri Fitri Sari ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan “UI GreenMetric” Dünya Universitetləri reytinqinin təsisçisi, İndoneziya Universitetinin professoru Riri Fitri Sari ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasında aparılan islahatlar içərisində başlıca istiqamətlərdən birinin elektron hərəkatı olduğunu və bu münasibətlə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, şöbə tərəfindən qısa müddət ərzində reytinq göstəriciləri, rəqəmsallaşma, süni intellektin elmi tədqiqatlarda tətbiqi, elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm nəticələr əldə olunub, Azərbaycan elmini dünyaya çıxarmaq məqsədilə alimlərimizin beynəlxalq akademik şəbəkələrdə profilləri yaradılıb, elmi nəşrlərin veb saytları hazırlanıb və jurnallarda işıq üzü görən məqalələrə DOİ identifikatoru verilməyə başlanıb.
AMEA rəhbəri, bu gün həyatımızın bir parçasına çevrilən süni intellektin humanitar və ictimai elmlər sahələri üzrə elmi tədqiqatlarda tətbiqi imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atıldığını söyləyib və bununla bağlı alimlərimizin indoneziyalı mütəxəssislərlə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib.
Öz növbəsində “UI GreenMetric” Dünya Universitetləri reytinqinin təsisçisi professor Riri Fitri Sari təmsil etdiyi qurumun elmi-tədqiqat fəaliyyəti barədə məlumat verib. Professor “UI GreenMetric” Dünya Universitetləri reytinqinin elmi qurumların və universitetlərin bir sıra istiqamətlərdə elmi-tədqiqat fəaliyyətlərinin qiymətləndirilməsində mühüm rol oynadığını deyərək reytinqin qurumlar arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün əvəzsiz platforma olduğunu bildirib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Aygün Əliyeva təmsil etdiyi şöbənin fəaliyyət istiqamətləri barədə qonağa məlumat verib, suallarını səsləndirib.
Görüşdə reytinq, rəqəmsallaşma, süni intellekt, yaşıl texnologiyalar istiqamətində birgə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb, uyğun mütəxəssislərlə əlaqələrin yaradılması və davam etdirilməsi barədə razılığa gəlinib.
Sonra qonaq AMEA-nın Rəyasət Heyətində olub, “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları ilə görüşüb, bir sıra təcrübələrini onlarla bölüşüb. Sonda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с находящейся с визитом в нашей стране профессором Университета Индонезии, учредителем рейтинга университетов мира «UI GreenMetric» Рири Фитри Сари.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что одним из основных направлений реформ, проводимых в Национальной академии наук, является электронное движение, в связи с чем в аппарате Президиума НАНА создан отдел «Электронная Академия». Академик отметил, что за короткое время отдел добился важных результатов в сфере рейтинговых показателей, цифровизации, применения искусственного интеллекта в научных исследованиях, расширения сети электронных услуг; для продвижения отечественной науки в мире созданы профили наших ученых в международных академических базах, разработаны веб-сайты научных изданий и начат процесс присвоения статьям, публикующимся в журналах, идентификатора DOİ.
Сегодня, продолжил руководитель НАНА, искусственный интеллект превратился в неотъемлемую часть нашей жизни, в Академии наук реализуются важные мероприятия, нацеленные на расширение его применения в научных исследованиях, охватывающих гуманитарные и общественные науки, и в связи с этим наши ученые заинтересованы в сотрудничестве с индонезийскими специалистами.
В свою очередь, учредитель рейтинга университетов мира «UI GreenMetric» профессор Рири Фитри Сари рассказала о научно-исследовательской деятельности структуры, которую она представляет. Ученый сообщила, что рейтинг университетов мира «UI GreenMetric» играет важную роль в оценивании научно-исследовательской деятельности научных организаций и университетов в различных отраслях, является незаменимой платформой для сотрудничества и обмена опытом между различными структурами.
О сферах деятельности отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА рассказала главный специалист подразделения Айгюн Алиева. Она также задала профессору Рири Фитри Сари ряд вопросов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с дальнейшим сотрудничеством в сфере рейтинговых показателей, цифровизации, искусственного интеллекта, зеленых технологий, пришли к согласию о создании и развитии связей с соответствующими специалистами.
Побывав затем в здании Президиума НАНА, гостья встретилась с сотрудниками отдела «Электронная Академия» и поделилась с ними рядом практик. Также профессор ознакомилась с историческим зданием Президиума НАНА.